کشور آلمان یکی از کشورهایی است که هدف بسیاری از افرادی است که قصد مهاجرت دارند. این کشور برنامه های مختلفی را برای افراد مهاجر تدارک دیده است که یکی از آنها گرفتن  اقامت آلمان از طریق اوسبیلدونگ است. در ادامه کمی به این روش می پردازیم.

اقامت آلمان از طریق اوسبیلدونگ چگونه است؟

آلمان یکی از کشورهایی است که به شدت با کمبود نیروی کار حرفه ای روبرو است. لذا افرادی را که به قصد آ پیدا کردن فرصت شغلی اقدام به مهاجرت می کنند با آغوشی باز پذیرا می شود. یکی از برنامه های مهاجرتی که کشور آلمان برای متقاضیان دریافت اقامت این کشور در نظر گرفته است اقامت آلمان از طریق اوسبیلدونگ است.

این دوره ها برای آموزش حرفه ای هستند و طول دوره ی آنها چیزی بین 1 سال تا 3 سال و نیم می تواند ادامه داشته باشد. عموما محل برگزاری دوره یا در یک مدرسه است و اگر همراه با دوره های عملی هم باشد در یک شرکت یا موسسه که پتانسیل انجام این کار را داشته باشد انجام می شود.

بعد از اینکه شما این دوره را با موفقیت به اتمام برسانید و حد نصاب آن را کسب کنید می توانید به عنوان نیروی کار ماهر به استخدام درآیند. نیروی کار ماهر یا متخصص نسبت به غیر ماهر قطعا دارای دستمزد بالاتری هستند.

انواع مختلف دوره های اوسبیلدونگ آلمان کدام هستند؟

به طور کلی برای اقامت آلمان از طریق اوسبیلدونگ دو راه وجود دارد:

روش اول :

یکی به صورت فقط تئوری و دیگری به صورت هم عملی و هم تئوری توام. برخی از این برنامه ها به این صورت هستند که در مدرسه صورت می گیرند. این برنامه به خصوص برای شغل های حوزه ی بهداشت و درمان و نیز برخی شغل های در زمینه ی طراحی، فروش و نیز فنی وجود دارد. در این نوع از برنامه ها شما در یک کالج تخصصی مشغول به تحصیل می شوید .و پس از دریافت آموزش های لازم یک دوره ی کارآموزی را می گذرانید.

این دوره ها حدودا یک الی دو سال ادامه دارد و این که شما مختار هستید بین مدارس دولتی و غیر دولتی انتخاب کنید. فقط این را بدانید که مدارس غیر دولتی و خصوصی دارای شهریه هایی هستند که می بایست پرداخت شوند. نکته ی مهم این است که تمامی این برنامه ها به زبان آلمانی هستند و بنابراین شما حتما بایستی به زبان آلمانی مسلط باشید. حتی امتحان ها هم به زبان آلمانی برگزار می شوند. بعضی از آموزش ها دارای محدودیت های سنی هستند و باید حتما به سن خاصی رسیده باشید تا بتوانید در آنها شرکت کنید. مثلا برای آموزش های فنی می بایست حتما بیست و چهار سال تمام داشته باشید.

روش دوم :

نوع دیگر این آموزش ها آموزش های دوگانه هستند. یعنی هم به صورت تئوریک و هم به صورت عملی در مورد رشته ی مورد نظر آموزش می بینید. و برای کار در بازار کار کاملا آماده می شوید. عموما انتخاب اکثریت افراد همین نوع دوگانه است. چون در هر دو جنبه ی رشته آموزش میبینید، خبره تر هستید. و در عین حال بازار کار برای شما بهتر است. و افراد و شرکت های بیشتری خواهان این نوع مدرک هستند. تقریبا سیصد و پنجاه حرفه ی کاری در کشور آلمان به ثبت رسیده است که نیاز به آموزش های حرفه ای دارند و این امر به عنوان یک پیش نیاز برای آنها محسوب می شود.

هزینه های گرفتن اقامت آلمان از طریق اوسبیلدونگ چگونه است؟

در اقامت آلمان از طریق اوسبیلدونگ شما حقوق و مزایایی نخواهید داشت. حتی اگر انتخاب شما مدرسه های غیر دولتی و خصوصی باشد باید مبلغی را هم به عنوان شهریه بپردازید. تنها رشته ای که طی دوران آموزش به شما حقوق تعلق می گیرد قسمت بهداشت و مراقبت های درمانی است. چرا که در این رشته ها آموزش در بیمارستان ها یا خانه ها سالمندان و مراکزی از این دست صورت می گیرد. و از نظر زمانی کمی بیشتر به طول می انجامد، در نتیجه مبلغی هم تحت عنوان حقوق به شما پرداخت می شود.

اگر وضعیت شما خاص باشد و شما مشمول شرایط باشید .می توانید از طی دوره از کمک هزینه های دانشجویی بهره ببرید. این امر بر اساس قانون ارتقا آموزش فدرال بوده. و یک برنامه برای افرادی است که از نظر مالی دچار مشکل هستند. میزان کمکی که دولت  به این افراد ارائه می دهد بین پانصد و نود یورو تا هفتصد یورو است. البته این مبلغ برای سال دو هزار و نوزده بوده و برای رقم جدید می بایست از مراکز مربوطه سوال شود. افراد مهاجر باید شرایط زیر را دارا باشند تا این کمک هزینه به آنها تعلق بگیرد:

درخواست اخذ اقامت