دریافت اقامت استرالیا، دغدغه بسیاری از مهاجران است. افرادی که خواهان یک زندگی عالی و آینده درخشان می باشند، همواره به دنبال دریافت ویزا و اقامت استرالیا هستند. اقامت این کشور به طور کلی، به دو دسته موقت و دائم تقسیم می شود. ما در این مطلب قصد داریم، انواع اقامت استرالیا را مورد بررسی قرار دهیم.

بررسی امکان اقامت در استرالیا

اقامت استرالیا برای افرادی که قصد مهاجرت به یک کشور دیگر را دارند، همواره انتخابی محبوب و مطمئن به شمار می آید. استرالیا دارای طبیعت زیبا، شهرسازی مطلوب، روابط سیاسی عالی و اقتصاد پیشرفته و توسعه یافته است. اقتصاد پر رونق این کشور، ضامن فرصت های شغلی بیشتر و بهتر می باشد.

اقامت استرالیا، مژده دهنده کیفیت زندگی بالاتر و بهره‌مندی از رفاه بیشتر است. این کشور خوش منظره در قاره اقیانوسیه، متشکل از جامعه ای چند فرهنگی است که صلح و تساهل در آن حرف اول را می زند. در این مطلب قصد داریم به بررسی اقامت استرالیا و پرسش های مربوط به آن بپردازیم.

اقامت استرالیا

انواع اقامت استرالیا

از آنجا که ورود به کشور استرالیا برای افراد غیر بومی نیازمند اخذ ویزا می باشد، متقاضیان ابتدا باید برای دریافت روادید اقدام نمایند. ویزای استرالیا بر اساس مدت زمان اقامت در این کشور، به طور کلی به دو دسته موقت و دائم تقسیم می شود.


مشاوره رایگان اخذ اقامت استرالیا

021-45419 | 021-88765741


ویزای موقت یا Temporary visa مناسب افرادی است که قصد دارند برای مدت مشخصی در خاک این کشور بمانند. شرایط و لوازم دریافت اقامت موقت اگرچه آسان تر از اخذ اقامت دائم است، اما این نوع اقامت معمولاً تابع محدودیت های زمانی، کاری، رفاهی و مسافرتی نیز می باشد. به طور مثال، شما ممکن است با داشتن اقامت موقت نتوانید بیشتر از چند در سال در استرالیا زندگی کنید یا آنکه نتوانید در هر شغلی یا در هر شهری، مشغول به فعالیت شوید.

افرادی که دارای اقامت موقت هستند باید پیش از پایان مدت زمان ویزا، نسبت به تمدید روادید یا تبدیل آن به اقامت دائم اقدام کنند. در غیر این صورت، اداره مهاجرت استرالیا شما را ملزم به ترک خاک این کشور می کند. اقامت استرالیا از طریق ویزای توریستی مانند ساب کلاس 600 یا ویزای کاری مانند ساب کلاس 491، یک اقامت موقت به شمار می آید.

اقامت استرالیا

در طرف دیگر، ویزای دائم یا Permanent visa وجود دارد که امکان اقامت دائم در خاک استرالیا را فراهم می آورد. دارندگان ویزای اقامت دائم می توانند به طور نامحدود در استرالیا بمانند و پس از دو سال، از امکانات مختلف نظیر مزایای تامین اجتماعی، امکان استخدام دولتی و … برخوردار شوند. البته در اینجا باید به تفاوت اقامت دائم با شهروندی یا تابعیت دقت کرد. شهروندی یا Citizenship، امتیازی است که به موجب آن شما عضو رسمی ملت استرالیا می شوید و بدون هیچگونه استثنایی، از کلیه حقوق و امکانات دولت استرالیا برخوردار می گردید.

اقامت دائم در واقع حق زندگی بلند مدت در استرالیا، بدون داشتن پاسپورت آن کشور است. اخذ اقامت دائم، مسیر دریافت تابعیت را هموار می کند. اقامت استرالیا از طریق ویزای کاری مانند ساب کلاس 190 یا ویزای خانوادگی مانند ساب کلاس 100، یک اقامت دائم محسوب می شود.

بنابراین متقاضیان مهاجرت به استرالیا می توانند با توجه به اهداف خود از ورود به این کشور، در چارچوب شرایط شغلی، مالی و مهارتی خویش، از راه های مختلف مانند ویزای کاری، تحصیلی، خانوادگی و همسر، اجازه اقامت موقت یا دائم در استرالیا را پیدا کنند. در ادامه به بررسی چند ویزای موقت و دائم از گروه ویزا های کاری، توریستی و خانوادگی می پردازیم.

ویزای اقامتی استرالیا

بررسی ویزا های پر طرفدار

همانطور که گفته شد، روادید استرالیا به دو دسته موقت و دائم تقسیم می شود. بسیاری از ویزا های صادره از اداره مهاجرت استرالیا، در زمره ویزای موقت جای می گیرند که امکان اقامت کوتاه مدت را برای افراد فراهم می آورد. کلیه روادید توریستی، درمانی و تحصیلی و همچنین بخش قابل توجه ای از ساب کلاس های کاری و مهارتی، تنها منجر به اقامت موقت می شوند.

یکی از مشهورترین ویزاها برای اقامت استرالیا در کوتاه مدت، روادید توریستی است. این ویزا که با نام رسمی ساب کلاس 600 یا Tourist stream شناخته می شود، به افراد اجازه می دهد تا به عنوان توریست از اماکن دیدنی استرالیا یا دوستان و بستگان خود در این کشور دیدن کنند. حداکثر زمان اقامت استرالیا با این ویزا، 12 ماه است.


مشاوره رایگان اخذ اقامت استرالیا

021-45419 | 021-88765741


نکته قابل توجه در خصوص اجازه‌ نامه‌ توریستی آن است که علاوه بر شخص متقاضی، یکی از اعضای خانواده او که دارای پاسپورت استرالیا یا اقامت دائم در این کشور می باشد نیز می تواند برای ورود وی به استرالیا، به اداره مهاجرت درخواست ساب کلاس 600 دهد. متقاضیان این ویزا باید مبلغ 145 دلار استرالیا را به اداره مهاجرت این کشور پرداخت نمایند.

افرادی که قصد دارند بدون پرداخت این هزینه وارد خاک استرالیا شده و همچنان به عنوان توریست شناخته شوند، می توانند از ساب کلاس 651 استفاده کنند. این ویزا نیز برای اقامت موقت افراد صادر می شود و حداکثر زمان اقامت با آن در استرالیا، 3 ماه است. البته رایگان بودن این روادید صرفاً شامل هزینه رسیدگی به درخواست می شود.

بنابراین ممکن است برای مسائلی از قبیل بررسی های پزشکی، گواهی های پلیس و احراز هویت بیومتریک، همچنان ملزم به پرداخت مبالغ مربوط باشید. توجه داشته باشید که مطابق قوانین مهاجرتی استرالیا، روادید توریستی قابل تمدید نیست.

اقامت استرالیا

علاوه بر ویزای توریستی کوتاه مدت، چندین روادید کاری موقت نیز وجود دارد که می توانید از طریق آن وارد استرالیا شوید. یکی از این ویزا ها، ساب کلاس 491 یا Skilled Work Regional (Provisional) visa است. این روادید از جمله ویزا های موقت است که برای جاماندگان ساب کلاس 190 در نظر گرفته شده است.

شما با این اجازه نامه می توانید به مدت 5 سال در یکی از شهرهای استرالیا، زندگی و کار کنید. پس از این مدت، اگر سابقه 3 سال کار با حداقل حقوق در این کشور برای دولت استرالیا محرز گردد، شما می توانید جهت دریافت اقامت دائم خود اقدام کنید. هزینه رسیدگی به ساب کلاس 491 و دریافت اقامت موقت، بیش از 4 هزار دلار استرالیاست.

در خصوص ویزای دائم، می توان به روادید کاری و مهارتی ساب کلاس 190 و 189، ویزای خانوادگی ساب کلاس 100 و 893، و مجوز های مربوط به پناهندگی ذیل ساب کلاس های 200، 201، 203 و 204 اشاره کرد.

ساب کلاس 190 یا Skilled Nominated visa، متعلق به افراد زیر 45 سال است که متقاضی دریافت یک شغل تخصصی می باشند. کارگران ماهر و شاغلان متخصص که مهارت و تخصص آنها با یکی از موارد مندرج در لیست حرفه های اعلام شده از سوی اداره مهاجرت استرالیا همخوانی دارد، می توانند برای دریافت این ویزا و کسب اقامت دائم در این کشور اقدام نمایند. هزینه ساب کلاس 190 حدود 4 هزار دلار استرالیا است.

ساب کلاس 100 یا Partner (Migrant) visa نیز، مربوط به افرادی است که همسر آنها شهروندی استرالیا یا اقامت دائم این کشور را دارا می باشد. این ویزا معمولاً به افرادی داده می شود که پیش از این روادید موقت ساب کلاس 309 را دریافت کرده اند. دارندگان این ویزا می توانند به طور دائم در استرالیا زندگی کند.

از دیگر ویزا های دائم استرالیا، روادید مربوط به پناهندگی است که از آن با نام Refugee category visas یاد می شود. اداره مهاجرت استرالیا بر اساس اصول بشردوستانه، این امکان را فراهم کرده است تا افرادی که در کشور خود به دلایل سیاسی، مذهبی، قومی یا جنسیتی مورد آزار و اذیت قرار گرفته اند و زندگی آنها در معرض تهدید است، بتوانند به صورت رایگان به استرالیا نقل مکان کنند. ساب کلاس های 200، 201، 203 و 204 به این افراد و خانواده آنها اجازه می دهد تا به طور نامحدود در استرالیا زندگی، کار و تحصیل نمایند.

اکنون بعد از بررسی انواع اقامت و ویزا های مربوط، به چند سوال متداول درباره اقامت استرالیا پاسخ می دهیم.

برای ورود به استرالیا چه چیزی لازم است؟

همانطور که گفته شد، ورود به استرالیا نیازمند دریافت ویزا است. کلیه اتباع غیر بومی از جمله ایرانیانی که پاسپورت استرالیایی ندارند، باید پیش از سفر به این کشور درخواست روادید دهند. اقامت استرالیا بدون ویزای معتبر، غیرقانونی است.


مشاوره رایگان اخذ اقامت استرالیا

021-45419 | 021-88765741


البته دارندگان پاسپورت استرالیا نیازی به اخذ ویزا و اجازه نامه ورود ندارند. همچنین افرادی که دارای پاسپورت کشور نیوزلند هستند، می توانند بدون نیاز به ویزا وارد خاک استرالیا شوند و در فرودگاه های این کشور اقدام به دریافت روادید کنند.

چگونه ویزای استرالیا بگیرم؟

شرایط اخذ روادید، از یک ویزا به ویزای دیگر متفاوت است. افراد باید بر اساس اهداف، شرایط و نیاز های خود، نسبت به دریافت روادید مناسب اقدام کنند. به طور کلی، برای اخذ ویزا باید مراحل ثبت EOI (در صورت نیاز)، جمع آوری و ترجمه مدارک هویتی (مانند شناسنامه، پاسپورت و …)، ارائه اسناد مالی، تحویل گواهی سوء سابقه و انجام آزمایش های پزشکی پشت سر گذاشته شود.

اقامت استرالیا

هزینه‌ ویزای استرالیا چقدر است؟

هزینه های مهاجرت شامل هزینه درخواست ویزا و بررسی پرونده متقاضیان، بررسی های پزشکی، صدور گواهی های پلیس، احراز هویت بیومتریک، ضمانت نامه مالی (در صورت نیاز) و دیگر هزینه های مربوطه است که در خصوص هر ویزا، متفاوت می باشد. به علاوه، شما پس از دریافت ویزا برای اقامت، زندگی، تحصیل و کار در این کشور نیز، نیازمند پرداخت مبالغ مختلف هستید.


مشاوره رایگان اخذ اقامت استرالیا

021-45419 | 021-88765741


از آنجا که استرالیا در زمره کشورهای گران قیمت به شمار می آید، متقاضیان مهاجرت باید پیش از هر چیز، از توانایی مالی خود در پرداخت هزینه های زندگی اطمینان خاطر کسب کنند. اگرچه هزینه های جاری این کشور در مقایسه با دیگر کشور های انگلیسی زبان مانند انگلستان و آمریکا تا حدودی پایین تر است، اما برای افرادی که قصد مهاجرت از ایران را دارند، همچنان کشوری گران تلقی می شود.

آیا با هر نوع ویزا می توانم در استرالیا کار کنم؟

پاسخ به این سوال منفی است. مطابق قوانین مهاجرتی استرالیا، برخورداری از روادید لزوماً به معنای اجازه کار، تحصیل یا فعالیت های دیگر نیست. برخی از ویزا های موقت علاوه بر محدودیت زمانی برای اقامت، دارای محدودیت های کاری، رفاهی و مسکونی نیز هستند. در نتیجه، متقاضیان اقامت استرالیا باید برای دریافت اجازه نامه ای اقدام کنند که با نیازها و اهداف آنها مطابقت کامل یا نزدیک داشته باشد.

اقامت استرالیا از طریق تحصیل

منظور از استاندارد های سلامت چیست؟

دولت استرالیا این حق را برای خود محفوظ داشته است که از دادن ویزا به افرادی که از بیماری های خاص جسمانی و روانی رنج می برند، خودداری کند. اگر این موضوع برای اداره مهاجرت استرالیا اثبات شود که بیماری شما تهدیدی برای سلامت عمومی یا خطری برای جامعه است، این کشور می تواند از ورود و اقامت شما ممانعت کند. وضعیت سلامت جسمانی و روانی متقاضیان نباید یک خطر عمومی تلقی شود و هزینه مراقبت بهداشتی و درمانی زیادی را به جامعه استرالیا تحمیل و اضافه کند.

آیا داشتن سابقه کیفری مانع از اقامت در استرالیا می شود؟

پاسخ به این سوال بستگی به نوع و میزان سابقه کیفری دارد. اگر سوء سابقه متقاضیان، اداره مهاجرت استرالیا را به این نتیجه برساند که حضور آنها در خاک این کشور خطر آفرین است، به احتمال زیاد از ورود آنها جلوگیری خواهد شد. بنابراین اگر سابقه کیفری شما مربوط به رفتار های جنایتکارانه و تروریستی یا آزار و تهدید شهروندان است، از صدور روادید جلوگیری می شود. در صورت داشتن جرایم کمتر و سبکتر، ممکن است با اعطای توضیح نامه و تحویل مجوز های لازم پلیس کشور به اداره مهاجرت، با اقامت استرالیا شما موافقت شود.

اقامت استرالیا

چقدر پول می توانم با خودم حمل کنم؟

اداره مهاجرت استرالیا برای مبالغ زیر 10 هزار دلار، محدودیتی در نظر نگرفته است. بنابراین شما می توانید با خیال راحت تا این میزان با خود پول نقد به استرالیا حمل کنید. در صورتی که می خواهید بیشتر از 10 هزار دلار را وارد استرالیا کنید، حتماً باید اداره مهاجرت را در جریان بگذارید.

اگر مدت زمان ویزای موقت تمام شود چکار باید بکنم؟

ویزای موقت اساساً برای یک مدت زمان مشخص صادر می شود. در صورتی که این روادید به پایان برسد، اعتبار قانونی خود را از دست می دهد و در نتیجه، اقامت استرالیا دیگر قانونی نخواهد بود. اگر قصد دارید بعد از پایان این مدت زمان همچنان در استرالیا بمانید، باید برای تمدید ویزا یا دریافت روادید جدید اقدام کنید. اگر ویزای شما قابلیت تمدید نداشته باشد و نتوانید یک اجازه نامه ورود جدید نیز دریافت کنید، مجبور به ترک خاک استرالیا می شوید.

حتماً در نظر داشته باشید که اقامت استرالیا با ویزای نامعتبر و تاریخ گذشته، با خطراتی از قبیل بازداشت و اخراج بلند مدت از این کشور مواجه است. در نتیجه، حتماً چند ماه پیش از پایان مهلت مقرر در روادید، برای ادامه اقامت خود با اداره مهاجرت تماس بگیرید و در صورتی که قصد ترک این کشور را دارید، حتماً پیش از پایان مهلت زمان مقرر از استرالیا خارج شوید. در صورتی که نتوانستید پیش از پایان اعتبار روادید خاک استرالیا را ترک کنید، لازم است بلافاصله برای اخذ ویزای Bridging E اقدام کنید. Bridging E یک روادید کوتاه مدت است که به شما اجازه می دهد تا هنگام خروج از استرالیا، حضور خود را قانونی نمایید.

بیشتر بخوانید | تحصیل در استرالیا


مشاوره رایگان اخذ اقامت استرالیا

021-45419 | 021-88765741


اخذ ویزا

"*" indicates required fields

Please enter a number from 18 to 100.
برای مثال : 32
YYYY slash MM slash DD
با توجه به قوانین، امکان پیگیری درخواست ملیت‌های دیگر ممکن نیست.


 

امتیاز دهید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *