مهاجرت با هدف دستیابی به یک زندگی بهتر، آرزوی همیشگی افرادی است که به دنبال بهترین ها هستند. استرالیا به عنوان یکی از کشور های پیشرفته و توسعه یافته، سالانه میزبان مهاجران بسیاری است. یکی از راه های ورود به این کشور، تحصیل در دانشگاه ها و مدارس استرالیا می باشد. در این مطلب به بررسی تحصیل در استرالیا خواهیم پرداخت.

نگاهی به شرایط و لوازم تحصیل در استرالیا

مهاجرت به یک کشور خارجی، آرزوی خیلی از افراد است. تحصیل در استرالیا، یکی از راه های مهاجرتی است که قصد داریم در این مطلب به بررسی ابعاد مختلف آن بپردازیم.

تحصیل در استرالیا

مهاجرت، چرا و به کجا؟

کسب تجربه های جدید در کنار بهره مندی از امکانات و رفاه بیشتر، خیلی ها را به فکر تشکیل زندگی در یک کشور پیشرفته و توسعه یافته می اندازد. مهاجرت چه از روی اختیار و آزادی باشد و چه از روی اجبار و اکراه، همان راه حلی است که می تواند به رویای زندگی بهتر جامه عمل بپوشاند.

با این حال، مهاجرت هیچگاه شوخی بردار نبوده است. زندگی در یک کشور دیگر، آن هم کشوری که احتمالاً وضعیت بهتری نسبت به محل زندگی فعلی افراد دارد، نیازمند برخورداری از شرایط مختلفی است. یادگیری زبان دوم، پیدا کردن شغل مناسب، اثبات توانایی مالی و دیگر شروط مشابه، کار را برای متقاضیان مهاجرت تا حدودی پیچیده و سخت می کند.

مشاوره رایگان پذیرش تحصیلی استرالیا

021-45419 | 021-88765741

چگونگی ورود به یک کشور جدید و به دست آوردن اقامت آن، نخستین و شاید مهمترین موضوعی است که باید به آن پرداخته شود. تحصیل به عنوان یکی از راه های پر متقاضی مهاجرت، نه تنها می تواند یک امتیاز مهم علمی تلقی شود، بلکه می تواند رویای متقاضیان مهاجرت را نیز به واقعیت تبدیل کند.

تحصیل در استرالیا

چرا باید استرالیا را انتخاب کنیم؟

استرالیا همواره یکی از بهترین گزینه ها برای مهاجرت بوده است. استاندارد های بالای زندگی در این کشور از حیث رفاهی، اقتصادی، بهداشتی و …، از جمله ویژگی های خوب و مهمی هستند که استرالیا را به بهشت مهاجران تبدیل می کند. از میان راه های مختلف موجود برای مهاجرت به این کشور مانند ویزای کاری، خانوادگی و …، تحصیل در استرالیا فرصت فوق العاده ای برای پیشرفت در تحصیلات و ساختن آینده شغلی مناسب است.

در سال 2021، 39 دانشگاه استرالیایی در جمع دانشگاه های برتر جهان قرار گرفتند که این مسئله، حاکی از جایگاه علمی بالا این کشور می باشد. نظام آموزشی توانمند و گوناگونی رشته های تحصیلی در گروه های علوم تجربی، علوم فنی و مهندسی، علوم انسانی، علوم اجتماعی و هنر، از نقاط قوت استرالیا به شمار می آید. دانشگاه های ملبورن، سیدنی و کوئینزلند در زمره برترین دانشگاه های استرالیا طبقه بندی می شوند که همواره مورد توجه متقاضیان ویزای تحصیلی بوده است.

تحصیل در نظام آموزشی این کشور به ویژه برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری، یک امکان قابل توجه و فرصت استثنایی می باشد. متقاضیان ویزای تحصیلی می توانند با درس خواندن در بهترین دانشگاه های جهان، ضمن پیشرفت در مطالعات علمی و کسب مدارک معتبر، آینده شغلی خود را تامین و تضمین کنند. تحصیل در استرالیا، راهی به سوی زندگی بهتر و آسوده تر است.

مشاوره رایگان پذیرش تحصیلی استرالیا

021-45419 | 021-88765741

با این حال، تحصیل در استرالیا نیز مانند هر کشور پیشرفته اروپایی، نیازمند برخورداری از پیش شرایطی است که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

تحصیل در استرالیا

شرایط کلی تحصیل در استرالیا چیست؟

همانطور که گفته شد، استرالیا یکی از کشور های توسعه یافته پر متقاضی برای مهاجرت تحصیلی است. شرایط کلی تحصیل در استرالیا برای افرادی که قصد دارند از کشور های دیگر به این سرزمین پیشرفته و مهم سفر کنند، شامل موارد عمومی زیادی است.

بیشتر بخون!  ویزای غیر اقامتی آمریکا | چه کسانی به ویزای نان امیگریشن آمریکا نیاز دارند؟

متقاضیان تحصیل در استرالیا باید دارای مدرک زبان انگلیسی معتبر مانند آیلتس، تافل و PTE باشند. افرادی که از کشور های انگلیسی زبان به استرالیا مهاجرت می کنند، از اعطای مدرک زبان مستثنا هستند. همچنین این افراد باید متعهد و تابع قوانین دولت استرالیا باشند.

نداشتن بدهی به دولت استرالیا، نداشتن سوء سابقه کیفری موثر و برخورداری از سلامت جسمانی و روانی مناسب، از دیگر شروط ورود به این کشور به شمار می آید. یک شرط عمومی مهم دیگر برای تحصیل در استرالیا، بهره‌مندی از توانایی مالی است. افرادی که قصد دارند برای ادامه تحصیل به این کشور مهاجرت کنند، باید از پشتیبانی و تمکن مالی در پرداخت هزینه های زندگی و تحصیل، در طول مدت اقامت در این کشور برخوردار باشند.

اثبات مستند و مستدل این مسائل به اداره مهاجرت استرالیا، جواز ورود به خاک این کشور است.

ویزای تحصیلی استرالیا

گام اول، نوع ویزای تحصیلی

تحصیل در استرالیا مانند هر کشور دیگری نیازمند اخذ ویزا یا همان مجوز ورود است. هر فردی که از نظر قانونی شهروند این کشور به شمار نمی آید، برای تحصیل در استرالیا نیاز به اخذ ویزا دارد.

اداره مهاجرت استرالیا به منظور جذب محصلان و علاقه مندان به آموزش و پژوهش، ویزا های تحصیلی مختلفی را پیش بینی کرده است. از جمله این ویزاها می توان به ویزای دانشجویی و دانش آموزی (ساب کلاس 500)، ویزای حمایت از محصلین (ساب کلاس 590) و ویزای حرفه ای (ساب کلاس 407) اشاره کرد.

ساب کلاس 500، ویزای دانشجویی و دانش آموزی است که امکان ورود به خاک استرالیا را برای شرکت در یک مقطع و دوره تحصیلی فراهم می آورد. این ویزا به طور کلی متعلق به دانشجویان مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در کلیه رشته ها و دانش آموزان دبستانی و دبیرستانی از سال اول تا دوازدهم می باشد.

مشاوره رایگان پذیرش تحصیلی استرالیا

021-45419 | 021-88765741

حداکثر زمان ممکن برای ماندن در خاک استرالیا با این ویزا، 5 سال است. در طول این مدت، دارندگان ساب کلاس 500 می توانند ضمن شرکت در یک دوره تحصیلی مجاز، اعضای خانواده خود را هم به استرالیا بیاورند. همچنین دانشجویانی که از این ویزا استفاده می کنند، می توانند کمتر از 40 ساعت در چهارده روز را به کار در این کشور مشغول باشند.

این محدودیت زمانی، برای اعضای خانواده دارنده ویزا که از طریق او وارد استرالیا شده اند نیز صدق می کند. در نتیجه، پیش از اخذ ساب کلاس 500 حتماً باید میزان پشتیبانی مالی و توانایی پرداخت هزینه های زندگی در طول این دوره، به اداره مهاجرت استرالیا اثبات شود زیرا مسلماً این مدت زمان اندک برای کار، نمیتواند کفاف هزینه های بالای زندگی در این کشور را بدهد.

متقاضیان ساب کلاس 500 برای ویزای دانش آموزی باید بالای 6 سال و زیر 20 سال داشته باشند. همچنین افراد زیر 18 سال نمیتوانند بدون حضور والدین یا سرپرست قانونی خود وارد خاک استرالیا شوند. هزینه درخواست ویزای دانشجویی و دانش آموزی معادل 630 دلار استرالیا است.

یکی دیگر از ویزا ها برای ورود به استرالیا، ساب کلاس 590 می باشد. این ویزا مناسب سرپرستان و حامیان قانونی افراد زیر 18 سال است که با ویزای تحصیلی، در استرالیا مشغول به تحصیل می باشند. همچنین ممکن است در شرایط استثنایی، به جهت حمایت و پشتیبانی از افراد بالای 18 سال نیز این ویزا صادر شوند.

ساب کلاس 590 یک ویزای موقت به شمار می آید که به سرپرستان، حامیان و خویشاوندان بالای 21 سال تعلق می گیرد. مدت زمان اقامت در استرالیا با این ویزا، به مدت زمان اقامت دارنده ویزای دانشجویی و دانش آموزی یا همان ساب کلاس 500 بستگی دارد. نکته مهم درباره ساب کلاس 590 آن است که سرپرستان و حامیان دارای این ویزا، اجازه کار کردن در استرالیا را ندارند.

بیشتر بخون!  ویزا بلاروس | فوری و تضمینی با آژانس مسافرتی رهگذران اوج آرام

در نتیجه، افرادی که قصد دارند از این طریق وارد استرالیا شوند، باید حتماً توانایی مالی خود برای ادامه زندگی در این کشور و حمایت از دارندگان ویزای دانشجویی و دانش آموزی را اثبات کنند. هزینه درخواست این ویزا نیز 630 دلار استرالیا است.

ویزای دیگری که مناسب تحصیل در استرالیا است، ساب کلاس 407 نام دارد. این روادید، ویزای حرفه ای آموزشی و پرورشی به منظور شرکت در فعالیت های آموزشی حرفه ای محل کار است. این ویزا مناسب متقاضیان 18 سال به بالایی است که قصد دارند با شرکت در برنامه های آموزشی، مهارت های خود را در حیطه شغلی و تحصیلات عالی را ارتقا دهند.

دارندگان این ویزا می توانند افراد خانواده خود را نیز به استرالیا بیاورند. نکته قابل توجه در خصوص این ویزا آن است که ساب کلاس 407 امکان تمدید مهلت ندارد. افرادی که قصد دارند با ساب کلاس 407 وارد خاک استرالیا شوند، می توانند حداکثر تا 2 سال در این کشور اقامت داشته باشند. هزینه درخواست ساب کلاس 407، از 315 دلار استرالیا شروع می شود.

تحصیل آسان در استرالیا

گام دوم، شرایط اخذ ویزای تحصیلی

یکی از مهم ترین شروط تحصیل در استرالیا، داشتن مدرک زبان انگلیسی معتبر است. از آنجا که زبان رسمی استرالیا انگلیسی است، سیستم آموزشی این کشور نیز چه در دانشگاه ها و چه در مدارس، انگلیسی می باشد.

متقاضیان تحصیل در استرالیا که از کشور های غیر انگلیسی زبان درخواست خود را ارائه می دهند، باید در هنگام اخذ ویزا و ثبت نام در مراکز آموزشی، مدرک یکی از آزمون های معتبر زبان انگلیسی مانند آیلتس، تافل و PTE را، به اداره مهاجرت و مکان تحصیل خود تحویل دهند.

این مسئله در خصوص ویزای دانشجویی از اهمیت بیشتری برخوردار است، به طوری که خیلی از دانشگاه ها شرط قبولی دانشجو را داشتن مدرک آیلتس با نمره 7 برای رشته های پزشکی و حقوق و آیلتس نمره 6 برای سایر رشته ها قرار داده اند. البته برخی از دانشگاه ها نیز ممکن است مدرک زبان انگلیسی با نمره زیر 6 را به شرط شرکت در کلاس های زبان، مورد پذیرش قرار دهند.

این کلاس ها در خاک استرالیا و با هزینه خود متقاضیان تشکیل می شود. از اینرو، برای تحصیل در استرالیا حتماً باید نسبت به افزایش توانایی های شنیداری، گفتاری، خواندن و نوشتن زبان انگلیسی اقدام کرد.

تحصیل در استرالیا

گام سوم، هزینه های تحصیل در استرالیا

هزینه های درج شده در خصوص ویزای ساب کلاس 500، 590 و 407، منهای مخارج زندگی و هزینه های مرتبط با دانشگاه یا مدرسه است. به عبارت دیگر، این مبالغ صرفاً جهت رسیدگی به امور پذیرش و اخذ ویزا می باشد. به طور کلی، برای تحصیل در تمامی رشته ها و مقاطع تحصیلی در استرالیا نیاز به پرداخت شهریه است.

مشاوره رایگان پذیرش تحصیلی استرالیا

021-45419 | 021-88765741

اگرچه شهریه های دریافتی دانشگاه ها و مدارس استرالیایی تا حدودی بالاست، اما تعیین میزان آن تا حد زیادی به رشته، مقطع، مکان و شهر محل تحصیل بستگی دارد. به طور مثال، هزینه تحصیل در شهری مانند سیدنی وکانبرا، بسیار بیشتر از شهری مانند آدلاید و گلد کوئست است. همچنین شهریه دریافتی دانشگاه هایی مانند دانشگاه ملی استرالیا، دانشگاه سیدنی و دانشگاه كوئينزلند، بالاتر از دانشگاه هایی نظیر دانشگاه فلیندرز، دانشگاه ولونگونگ، دانشگاه نیوانگلند است.

هزینه تحصیل در استرالیا برای دوره دانشجویی، به طور میانگین بین 10 هزار تا 25 هزار دلار استرالیا برای مقطع کارشناسی، 15 هزار تا 30 هزار دلار برای مقطع کارشناسی ارشد و بین 14 هزار تا 35 هزار دلار برای مقطع دکتری برآورد می شود.

بیشتر بخون!  از پرواز جا موندم ، چیکار کنم؟!

البته سیستم آموزشی استرالیا نیز مانند دیگر کشور های توسعه یافته اروپایی، به منظور حمایت از محصلان خود اقدام به اعطای بورسیه تحصیلی می کند که می تواند این هزینه ها را کاهش دهد. دانشجویان مقطع دکتری، شانس بیشتری برای دریافت بورسیه دانشگاه های استرالیا دارند.

میزان این بورسیه بسته به تصمیمات دانشگاه محل تحصیل، می تواند شامل کلیه شهریه و هزینه های تحصیلی افراد شود یا آنکه صرفاً بخشی از شهریه و هزینه ها را تامین کند. در هر صورت، متقاضیان ویزای تحصیلی استرالیا باید بر اساس پشتیبانی کمک مالی و توانایی های لازم خود، اقدام به ثبت نام در دانشگاه ها و مدارس مورد نظر نمایند.

تحصیل در خارج

نکات مهم پس از تحصیل در استرالیا

فارغ التحصیلان دانشگاه های استرالیا پس از پایان تحصیلات، باید نسبت به آینده درسی و شغلی خود تصمیم گیری نمایند. افرادی که در مقاطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد فارغ التحصیل شده اند، در صورت داشتن شرایط لازم می توانند برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر، ویزای جدید تحصیلی دریافت کنند یا آنکه با اعلام کفایت تحصیل، در جستجوی ویزای کاری مناسب باشند.

همچنین افرادی که توانسته اند با موفقیت مقطع دکتری را پشت سر بگذارند، می توانند برای ادامه زندگی در استرالیا درخواست دهند یا آنکه به کشور خود برگردند. به طور کلی، فارغ التحصیلان دانشگاه های استرالیا می توانند حدود 18 ماه پس از اتمام تحصیلات، همچنان در خاک این کشور اقامت داشته باشند. البته این مدت زمان، بر اساس رشته و مقطع تحصیلی فارغ التحصیلان ممکن است کاهش یا افزایش پیدا کند.

به هر حال، در طول این مدت فارغ التحصیلانی که قصد دارند برای ادامه زندگی در استرالیا حضور داشته باشند، باید نسبت به پیدا کردن یک شغل معقول و کسب اقامت دائم خود جدی و کوشا باشند. طبیعی است با پایان زمان مقرر در ویزای تحصیلی، این ویزا اعتبار قانونی خود را از دست می دهد و در نتیجه، نیاز به اخذ یک ویزای جدید است.

در نتیجه متقاضیان مهاجرت به استرالیا باید این نکته را در نظر داشته باشند که ویزای تحصیلی به طور خودکار، امکان اقامت دائم در این کشور را برای آنها به همراه نمی آورد. بنابراین، افرادی که خواهان ماندن در این کشور هستند، باید پیش از پایان تحصیلات و اتمام مهلت ویزای مربوطه، ضمن ارتباط با اداره مهاجرت استرالیا، نسبت به اخذ ویزای جدید اقدام نمایند تا پس از پایان 18 ماه، مجبور به ترک خاک این کشور نشوند.

بیشتر بخوانید | ویزای تحصیلی استرالیا

مشاوره رایگان پذیرش تحصیلی استرالیا

021-45419 | 021-88765741

ارزیابی پذیرش تحصیلی

اطلاعات شخصی

نام
جنسیت
وضعیت تاهل
قبلا برای دانشگاهی اپلای انجام داده اید؟
سابقه ریجکتی ویزا داشته اید؟

سوابق تحصیلی

اکنون مشغول به تحصیل هستید؟

آزمون زبان

آزمون GMAT
آزمون GRE

اولویت های شما