مدارک مورد نیاز برای اخذ مجوز کار کانادا LMIA

مجوز کار کانادا LMIA و دست یافتن به آن این روزها برای خیلی از ایرانی ها مهم تلقی می شود. کشور بزرگ کانادا به دلیل ویژگی های منحصر به فردی که دارد، سال های زیادی است که در فهرست کشورهایی قرار گرفته است که ایرانی ها و حتی غیر ایرانی ها قصد مهاجرت به آن را دارند. برای این که بتوان به ایالت های مختلف این کشور کوچ کرد، راه های مختلفی وجود دارد.

یکی از این راه ها که سال ها است مهاجران زیادی از آن سود برده اند، از طریق کار و مهارت است. به این ترتیب که فرد متقاضی مهاجرت به کشور کانادا از طریق مهارتی که دارد می تواند خود را به کارفرمایان این کشور معرفی کند و برای ادامه زندگی به این کشور برود. در ادامه درباره روند گرفتن مجوز لازم برای کار در کانادا اطلاعات بیشتری آورده شده است.

مجوز کار (Work Permit) چیست؟

بدون مجوز کار در کانادا نمی توان برای گرفتن ویزا کانادا از این کشور اقدام کرد. به این مجوز کار در فارسی ورک پرمیت گفته می شود که همان اصطلاح انگلیسی Work Permit است. برای دریافت این مجوز می توان از روش های مختلفی اقدام کرد. از جمله رایج ترین این روش ها می توان به شیوه پیشنهاد شغلی که در انگلیسی به آن Job Offer گفته می شود اشاره کرد که در فارسی با نام جاب آفر نیز مشهور است. هر کارفرمایی که به این نتیجه برسد که نمی تواند نیروی مورد نیاز خود را از داخل کشور تأمین کند، می تواند پیشنهاد خود را در سطح جهانی مطرح کند و از افراد بیرون از کشور کمک بگیرد.

مجوز کار (Work Permit) چیست؟

این کارفرما باید مجوز کار کانادا LMIA را دریافت کند و پیش از آن باید بتواند اداره کار و توسعه اجتماعی (Employment and Social Development) این کشور را متقاعد کند که برای این موقعیت شغلی نیاز به نیروی خارجی دارد. این اداره با نام اختصاری ESDC معروف است. برای دریافت ورک پرمیت مدارک زیر نیاز است :

 • نامه ای که کارفرما برای پیشنهاد کار فرستاده است.
 • قرارداد کاری که بین آنها بسته شده است.
 • یک کپی از مجوز کار کانادا LMIA و اعلام شماره آن نیز الزامی است.

LMIA چیست؟

مجوز کار کانادا LMIA و آگاهی از این که معنای آن چیست برای متقاضیانی که قصد مهاجرت به این کشور را دارند بسیار پر اهمیت است. در این کشور سه نوع مجوز کار وجود دارد که LMIA مهم ترین آن محسوب می شود. LMIA مخفف Labour Market Impact Assessment است. هر کارفرمایی که در کشور کانادا بخواهد از کشورهای خارجی نیرو استخدام کند، باید قبل از استخدام از وزارت کار این کشور تأییدیه استخدام بگیرد. این تأییدیه با نام ارزیابی تأثیر بازار کار کانادا یا همان LMIA معروف است. کانادا کارفرمایان را موظف کرده است که از نیروی کار موجود در بازار خارجی پشتیبانی به عمل آورد.

مجوز کار (Work Permit)

هر کارفرمایی که درخواست نیروی کار داشته باشد، باید به اداره کار و توسعه اجتماعی کانادا ثابت کند که وارد شدن نیروی کار خارجی اثر منفی در بازار این کشور ندارد. وجود این نیروهای کار نباید موجب بیکاری یا کاهش حقوق شهروندان داخلی شود. برای این که کارفرما بتواند به نیروی کار پیشنهاد کار بدهد باید بر طبق قوانین این کشور مجوز کار کانادا LMIA دریافت کند.

استخدام نیروی کار خارجی باید یک آورده جدید برای کارفرما و کسب و کار او داشته باشد. به این معنا که نتوان اثرگذاری مثبت آن را نادیده گرفت. زمانی دریافت مجوز کار کانادا LMIA مثبت خواهد بود که هیچ نیروی خارجی بر نیروی کار داخلی ترجیح داده نشده باشد. شرکت اوج آرام با ارائه بروز ترین راه ها و روش های مهاجرت و اخذ اقامت همراه شماست تا به شما را به آینده ای درخشان برساند.

روش اخذ مجوز کار کانادا LMIA

مجوز کار کانادا LMIA به همه مشاغل و کارفرماها در این کشور تعلق نمی گیرد. هر کارفرمایی که بخواهد این مجوز را دریافت کند باید چند مرحله را پشت سر بگذارد. این مراحل عبارت اند از :

 • کارفرمای کانادایی که می خواهد نیروی کار خارجی استخدام کند، باید درخواست دریافت مجوز خود را به سازمان ESDC این کشور ارائه دهد.
 • این مجوز تنها به کارفرماهایی داده می شود که نتوانند نیروی مورد نیاز خود را از افراد داخل کشور تأمین کنند.
 • پس از دریافت مجوز کار کانادا LMIA است که کارفرما می تواند برای گرفتن نیروی خارجی درخواست بدهد.
 • کارفرما موظف است در زمان استخدام نیروی مورد نیازش از خارج از کشور یک کپی از این مجوز را به همراه نامه جاب آفر و قرارداد کاری برای فرد متقاضی بفرستد.

روش اخذ مجوز کار کانادا LMIA

متقاضی کار در این کشور می تواند بعد از ارسال مدارک لازم برای کارفرما از او درخواست ویزای کاری کند. مجوز کار کانادا LMIA که برای هر شغلی صادر می شود، تنها برای همان شغل و در همان مدت تعیین شده است. به این ترتیب، فرد متقاضی تنها می تواند برای کارفرمایی کار کند که در مجوز کار او مشخص شده است.

در صورتی که بتواند شغل دیگری بیاید و وضعیت اقامت دائمش معلوم نباشد، باید با توجه به همین شغل مجوز کار آن را درخواست کند. در واقع، مجوز کار و ویزایی که به فرد متقاضی داده می شود موقتی است و برای گرفتن ویزای دائم باید از طرق دیگر اقدام کند. نیروی کار در صورتی می تواند از طریق جاب آفر ویزای کار بگیرد که کارفرما توانسته باشد LMIA مثبت بگیرد.

افراد واجد شرایط برای دریافت مجوز کار LMIA کانادا

مجوز کار کانادا LMIA به کارفرماهایی داده می شود که شرایط لازم برای آن را داشته باشند. برای این که بتوانند این مجوز را دریافت کنند بهتر است به نکات مهمی توجه داشته باشند :

 • در نخستین قدم او باید بتواند کد NOC مناسبی را برگزیند. این کد باید شامل همه وظایف نیروی کار خارجی شود. NOC نوعی دسته بندی شغلی در این کشور است که به وسیله آن می توان شغل های گوناگون را بر طبق مهارت، تحصیلات و شرح وظایف تقسیم کرد.
 • برای این که این کشور بتواند ارزیابی صحیحی از شغل به دست آورد و تأثیر آن را بر بازار کار کشور بداند، باید شرح وظایف درستی از آن داده باشد. در صورتی که میان این کد و وظایف نیروی کار خارجی هماهنگی نباشد، درخواست مجوز کار کانادا LMIA پذیرفته نخواهد شد.

مهم ترین هدفی که از درخواست این مجوز دنبال می شود این است که کارفرما بتواند به دولت نشان دهد که نمی تواند از افراد داخل کشور برای رفع نیازش کمک بگیرد. کارفرما ملزم است که برای استخدام نیروی کار مطابق با قوانین آگهی درج کند. بیشتر آگهی ها فقط 28 روز متوالی باقی می مانند و دست کم یکی از آگهی ها باید تا موقع تأیید شدن مجوز کار کانادا LMIA در وب سایت بانک شغلی این کشور یا دیگر وب سایت ها تبلیغ شده باشد.

دریافت مجوز کار کانادا LMIA

شرایط دریافت مجوز کار کانادا LMIA

مجوز کار کانادا LMIA به هر کارفرمایی اعطا نمی شود و فرآیند و شرایط آن بسته به برنامه استخدام کارفرما متفاوت است. در واقع، لازم است که کارفرما شرایط خاصی داشته باشد تا بتواند چنین مجوزی را دریافت کند. او موظف است بر اساس قوانین این کشور عمل کند و حتی در مواردی ممکن است از آنها بازرسی به عمل آورده شود. از شرایط لازم برای دریافت این مجوز می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • اولین و مهمترین شرط کارفرما برای دریافت این مجوز این است که کسب و کار قانونی داشته باشد.
 • کسب و کار او باید ارائه دهنده محصولات و خدمات باشد.
 • باید توانایی پرداخت حقوق به نیروی خارجی را داشته باشد.
 • به نیروی کار خارجی به صورت واقعی نیاز داشته باشد.
 • در دوره دوازده ماهه پیش از درخواست مجوز کار کانادا LMIA نیروی کاری را اخراج نکرده باشد.

این فرایند پیچیده است و کارفرما باید برای دریافت مجوز همه اسناد و مدارک لازم را به اداره کار و توسعه اجتماعی کانادا بفرستد و فرم های دولتی را به طور صحیح پر کند. بروز خطا در این فرآیند می تواند آن را پیچیده تر و در مواردی طولانی هم بکند. هر کارفرمایی می تواند برای دریافت مجوز کار کانادا LMIA اقدام های زیر را پیش ببرد :

 • کدهای مشاغلی که از دریافت این مجوز معاف هستند بداند.
 • توضیحات کد معافیت و مجوز کار مربوط به وضعیت استخدام را مشاهده کند.
 • در صورتی که شغل مورد نظر این کارفرما از دریافت این مجوز معاف است باید کد آن را در نامه پیشنهادهای خود اعلام کند.

مراحل صدور مجوز کار کانادا LMIA

مجوز کار کانادا LMIA به سادگی قابل دریافت نیست. برای دریافت آن نیاز است که کارفرما همه مراحل قانونی را طی کند. مهم ترین مسئله ای که کارفرما باید به آن توجه داشته باشد این است که او نتوانسته باشد نیروی کار مورد نیاز خود را از افراد داخل کشور تأمین کند. بعد از این که از این مسئله اطمینان حاصل کرد، می تواند نیاز خود را به نیروی کار به شکل آگهی اعلام کند. کارفرما پیشنهاد کاری خود را می دهد و هر کسی که واجد این شرایط باشد می تواند با کارفرما از طریق راه های ارتباطی که در آگهی استخدام آورده شده است تماس بگیرد.

مراحل صدور مجوز کار کانادا LMIA

کارفرما موظف است که یک کپی از مجوز کار کانادا LMIA را برای نیروی کار بفرستد. کارفرما مدارک مورد نیاز نیروی کار خارجی را به او اعلام می کند و او نیز موظف است که در زمان تعیین شده مدارک را برای او ارسال کند. بعد از تأیید مدارک نیروی متقاضی کار باید برای درخواست دریافت ویزای کار یا ورک پرمیت اقدام کند.

برای دریافت ویزا باید با اداره مهاجرت پناهندگان و شهروندان کانادا مراجعه شود. این اداره به اختصار IRCC نامیده می شود و از نام کامل Immigration, Refugees and Citizenship Canada گرفته شده است. در هنگامی که نیروی کار موفق به پذیرش کار و ویزای خود شود، مؤسسه خدمات برون مرزی کانادا است که وظیفه ارائه ورک پرمیت به نیروی کار را بر عهده دارد. این مؤسسه را نیز با نام اختصاری CBSA می نامند که خلاصه نام کامل Canadian Border Service Agency است.

مدت زمان دریافت مجوز کار LMIA در کانادا

مجوز کار کانادا LMIA به شغل های مختلفی در این کشور داده می شود. البته برخی از مشاغل نیازی به این مجوز ندارند. اما در بیشتر موارد کارفرماها ملزم به دریافت آن هستند. مدت زمانی که برای بررسی مدارک هر شغل در نظر گرفته شده است متفاوت است. در واقع، یک عدد میانگین به هر متقاضی کار داده می شود.

مدت زمان دریافت مجوز کار LMIA

کارفرما برای دریافت این مجوز باید همه مدارک پشتیبان لازم را همراه با فرم درخواست خود برای اداره کار و توسعه اجتماعی بفرستد. برای هر موقعیت شغلی الزاماتی تعیین شده است که کارفرما باید در جریان آنها باشد. کارفرما باید برای دریافت مجوز کار کانادا LMIA در بانک مشاغل این کشور یک حساب کاربری معتبر داشته باشد. او باید بتواند از این طریق هویت خود را احراز کند.

این اداره برای صدور مجوز مدارک را بررسی می کند و بیشترین تلاش خود را می کند تا بتواند از نیروهای داخلی برای استخدام بهره ببرد. در صورتی که هیچ نیروی کاری برای آن شغل مورد نظر وجود نداشته باشد، به کارفرما این اجازه داده می شود. پیش از صدور مجوز کار کانادا LMIA لازم است که کارفرما اقدام هایی را انجام دهد.

مثل این که حداقل به مدت یک ماه موقعیت شغلی مورد نیازش را آگهی کند. برای پاسخ به این پرسش که برای دریافت این مجوز به چقدر زمان نیاز است، می توان گفت که ارزیابی درخواست کارفرما حدود دو ماه طول خواهد کشید. نتیجه نهایی در مدت سه ماه بعد از ارسال درخواست به کارفرما اعلام می شود. در گذشته اعتبار این مجوز ۶ ماه بود و بعد از دوران پاندمی کرونا این اعتبار از ۹ ماه به ۱۸ ماه افزایش یافته است.

هزینه دریافت مجوز کار LMIA کانادا

در صورتی که شغل مورد نظر کارفرما نیاز به گرفتن مجوز کار کانادا LMIA داشته باشد، هزینه آن را باید خودش پرداخت کند. ولی در صورتی که جاب آفر معاف از دریافت این مجوز باشد، کارفرما باید تنها هزینه انطباق را پرداخت کند. این هزینه برای هر کارفرما مشخص شده است. هزینه برای هر پردازش و تأثیر آن بر بازار کار کانادا به طور جدا دریافت می شود.

هزینه دریافت مجوز کار LMIA کانادا

در صورتی که درخواست کار فقط برای حمایت از نیروی کار متقاضی برای اقامت دائم او ارسال شده باشد، هزینه متفاوت است. در این صورت مبلغی به عنوان حق امتیاز نیز باید پرداخت شود. استخدام یک نیروی کار خارجی باید به رشد بازار کار و شرایط اقتصادی این کشور کمک کند.

رابطه میان مجوز LMIA و حقوق دریافتی نیروی کار

فرآیند دریافت مجوز کار کانادا LMIA برای شغل های با درآمد بالا و درآمد پایین متفاوت است. در صورتی که حقوق مشخص شده کارفرما از میانگین ایالتی پایین باشد، نیروی کار در گروه کارمندان با حقوق پایین جای می گیرد. در صورتی که حقوق مشخص شده بالاتر از میانگین ایالتی باشد، نیروی کار در گروه کارمندان با حقوق پایین قرار داده می شود. بسته به این که نیروی کار به کدام گروه تعلق داشته باشد، مراحل دریافت این مجوز متفاوت خواهد بود.

در واقع به طور خلاصه می توان گفت که مراحل و نحوه دریافت مجوز برای این دو گروه با هم فرق دارد. در ادامه توضیحات بیشتری درباره تفاوت این دو گروه آورده شده است.

نحوه دریافت مجوز کار کانادا LMIA برای نیروی کار با حقوق بالا

کارفرماهایی که می خواهند برای دریافت مجوز کار کانادا LMIA یک نیروی کار خارجی با حقوق بالا اقدام کنند، باید طرحی را به وزارت کار این کشور ارائه دهند. این طرح که به آن طرح انتقال (Transition Plan) می گویند، باید شامل کاهش وابستگی این شغل به نیروی کار خارجی در آینده باشد. به این ترتیب که کارفرما باید اقدام های لازم برای آموزش کانادایی ها را انجام دهد و طرح انتقال مهارت های او به نیروهای کار داخلی را در برنامه کاری آینده خود بگنجاند.

در صورتی که کارفرما برای بازبینی برگزیده شود یا برای تمدید مجوزش اقدام کند، باید یک گزارش از طرح انتقال خود ارائه دهد. بازبینی با این هدف انجام می شود که وزارت کار مطمئن بشود که کارفرما همه تلاش خود را برای پیش رفتن در جهت طرح خواهد کرد تا وابستگی کشور کانادا به نیروهای کار خارجی کمتر شود. کارفرمایی که از این طریق برای دریافت مجوز کار کانادا LMIA اقدام می کند محدودیت های زیادی دارد و این شیوه می تواند آخرین راه حل برای او باشد. از نظر وزارت کار این کشور نیروهای کار داخلی همواره در اولویت هستند و تا جایی که امکان داشته باشد افراد کانادایی را برای کار معرفی می کند.

مجوز کار کانادا LMIA برای نیروی کار

نحوه دریافت مجوز کار کانادا LMIA برای نیروی کار با حقوق پایین

کارفرمایی که می خواهد برای دریافت مجوز کار کانادا LMIA یک نیروی کار خارجی با حقوق پایین اقدام کند، مراحل متفاوتی را طی می کند و باید دستورالعمل دیگری را پشت سر بگذارد. او نیازی به ارائه طرح انتقال ندارد. دولت این کشور برای استخدام نیروهای کار خارجی با حقوق پایین نیز محدودیت هایی را تعیین کرده است. ضمن این که برخی از مشاغل با حقوق پایین شامل فرآیند دریافت این مجوز نمی شوند.

کارفرماهایی که ده نیروی کار یا بیشتر داشته باشند، در زمان درخواست تمدید مجوز خود می توانند ده درصد از نیروهای کار خود را از بین نیروهای خارجی و با حقوق پایین انتخاب کنند. کارفرمایی که حقوق پایینی را به نیروهای کار خارجی پیشنهاد می دهد :

 • پرداخت هزینه رفت و آمد نیروی کار خارجی بر عهده او خواهد بود.
 • باید مطمئن شود که نیروی کار توانسته است یک مسکن ارزان قیمت پیدا کند.
 • تا وقتی که نیروی کار واجد شرایط پوشش خدمات درمانی است، باید هزینه های بیمه درمانی خصوصی او را بدهد.
 • باید مطمئن شود که نیروی کار خارجی در هیأت ایمنی در محل کار ایالت ثبت نام کرده باشد.

مجوز کار کانادا LMIA به کارفرمایی اعطا می شود که با نیروی کار خارجی قرارداد بسته باشد. کار با حقوق بالا یا پایین در این کشور موقتی است و مشمول زمان معینی است که کارفرما درخواست کرده باشد.

مجوز کار کانادا

چه مشاغلی به مجوز کار کانادا LMIA نیاز ندارند؟ 

برخی از مشاغل معاف از دریافت مجوز کار کانادا LMIA هستند. کارفرماهایی که مجوز کار آزاد دارند به این مجوز نیازی ندارند. کارفرمایی که بتوانند مجوز کار آزاد در این کشور را دریافت کند می تواند در همه ایالت های این کشور بدون هیچ محدودیتی کار کند. فهرستی از کارفرمایانی که در این مشاغل جای می گیرند عبارت اند از :

 • کارفرماهایی که قصد کارآفرینی در این کشور داشته باشند. اما آنها باید ثابت کنند که ایده شغلی آنها در این کشور سوددهی خواهد داشت. ضمن این که موقتی بودن آن را هم باید به اثبات برسانند.
 • وجود برخی توافق نامه های بین المللی موجب می شود که ورود برخی از نیروی کارهای خارجی آسان تر شود.
 • در زمان انتقال داخل شعبه ای کسب و کارها هم نیازی به دریافت این مجوز نیست و نیروی کار مورد نظر می تواند مدت مقرر را در این کشور و در شعبه مورد نظر به کار مشغول شود.
 • نیروهای کاری که توانسته باشند به طور دائم در این یک ایالت از این کشور مشغول کار شوند‌، نیازی به دریافت مجوز کار کانادا LMIA ندارند.
 • افرادی که قرار باشد به صورت موقت در مراکز آموزشی به عنوان محقق، مدرس یا استاد مهمان کار کنند نیز در این دسته قرار می گیرند.
 • افرادی که قصد انجام کار معنوی در این کشور را داشته باشند نیازی به دریافت چنین مجوزی ندارند. نباید از نظر دور داشت که لزوم بودن یا نبودن این طرح و اجرای آن در این کشور بسته به کار معنوی متفاوت است.

نکته مهمی که باید به آن توجه شود این است که معافیت دریافت مجوز کار کانادا LMIA به این معنی نیست که افراد متقاضی از دریافت هر نوع مجوزی معاف خواهند بود. این افراد برای کار در این کشور به تأیید افسران ویزا با گرفتن هر نوع مجوز کار دیگری نیاز دارند.

مجوز کار در کانادا

نکات مهم دریافت مجوز کار کانادا LMIA

 • مجوز کار کانادا LMIA به کارفرمایی داده می شود که با جذب نیروی کار از خارج از کشور بر میزان اشتغال شهروندان و افراد مقیم دائم این کشور اثر منفی نگذارد.
 • افراد متقاضی کار از کشور کانادا می توانند با دریافت جاب آفر از کارفرمای کانادایی برای دریافت ورک پرمیت اقدام کنند و به بازار کار این کشور وارد شوند.
 • هر فرد متقاضی کار در کانادا باید از این کشور مجوز کار دریافت کند و در برخی موارد علاوه بر آن به تأییدیه وزارت کار این کشور نیز نیاز دارد.
 • نکته مهم این است که برای دریافت اوپن ورک پرمیت یا مجوز کار آزاد در این کشور به جاب آفر نیاز نخواهد بود.
 • همه مجوزهای کاری در این کشور موقت هستند و البته در داخل این کشور می توان آنها را تمدید کرد.

سخن آخر

در این نوشته سعی شد تا به صورت کامل در رابطه با مجوز کار کانادا LMIA توضیح داده شود. شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه با کارشناسان ما در ارتباط باشید. امیدواریم که از خواندن این نوشته لذت برده و برایتان مفید بوده باشد.