خیابان شانزلیزه

تاریخچه خیابان شانزلیزه

یکی از جاذبه های گردشگری تور پاریس، خیابان شانزلیزه است. جالب است بدانید این خیابان در گذشته به اندازه امروز مشهور نبوده و این شهرت را در طی گذر زمان به دست آورده است. در ابتدا منطقه شانزلیزه در حومه شهر پاریس قرار داشت و مزرعه ها و باغ های زیادی در سرتاسر آن دیده می شد.

این خیابان مشهور پاریس، در ابتدا برای اشراف‌زادگان و پادشاهان ساخته شد. این مسیر می توانست کاخ لوور را به کاخی در منطقه سن ژرمن آن له وصل کند. در قرن هفدهم، مسیر این خیابان توسط معمار مشهوری به نام آندره لونوتر و به دستور لویی چهاردهم، با کاشت درخت مشخص و زیباتر شد. در ابتدا خیابان شانزلیزه با نام le Grand Cours شناخته می شد. بعدها در سال 1709 نام این خیابان به شانزلیزه تغییر پیدا کرد. عده ای معتقد هستند که نام شانزلیزه در واقع مربوط به اساطیر یونانی بوده و به معنای زمین های الیسیون می باشد. این زمین ها محل استراحت قهرمانان مرده و خدایان یونانی بوده است.

از سال 1724 به بعد، این خیابان شهرت بیشتری پیدا کرد و در سال 1994 مورد بازسازی قرار گرفت. با وجود بازسازی های گسترده و ایجاد سرگرمی های مختلفی، مردم به دلیل بالا بودن آمار جرم و جنایت جنایت از شب ‌های شانزلیزه می ترسیدند. با گذشت زمان آمار جرم و جنایت در این منطقه کاهش یافت و یک بنا در قرن نوزدهم توسط ناپلئون به نام طاق پیروزی نیز در این خیابان احداث شد.

تاریخچه خیابان شانزلیزه

این بنا در واقع به یاد پیروزی های ناپلئون بنا شد. بنای طاق پیروزی به نوعی نماد اصلی خیابان شانزه لیزه به حساب می آید و از سایر بناهای این شهر مانند پورت سن دنیس و پورت سن مارتین، مشهور تر است. البته امروزه طاق پیروزی بیشتر از این که یادآور ناپلئون بنا پارت باشد، نماد پیروزی و غرور فرانسوی ها است. امروزه حضور انواع فروشگاه های لوکس، کافه های لاکچری و مراکز فرهنگی مختلف در خیابان شانزلیزه، این خیابان را جزو مشهورترین خیابان های دنیا کرده است.

معماری خیابان شانزلیزه

قدمت خیابان شانزلیزه به قرن 17 باز می گردد. این خیابان توسط آندره لونوتر که یک معمار مشهور فرانسوی بود طراحی و گسترده شد. اگر به انتهای خیابان نگاه کنید، بنای عظیم و زیبای طاق پیروزی را خواهید دید. در داخل این طاق یک موزه نیز وجود دارد که به علاقه‌مندان به تاریخ بازدید از آن توصیه می شود. شما حتی می توانید روی بام طاق پیروزی رفته و نمای زیبایی از خیابان را نظاره کنید. اگر به بخش های بیرونی طاق دقت کنید، کنده کاری های زیبا و پیچیده ای خواهید دید.

این کنده کاری ها صحنه هایی از نبردها و پیروزی های ناپلئون را یادآور می شوند. در طاق پیروزی 248 پله وجود دارد. بعد از بالا رفتن از این پله ها شما با دیدن نمای ویژه ای از برج ایفل شگفت‌ زده خواهید شد. اگر قصد دیدن برج ایفل را از این زاویه دارید، پیشنهاد می کنیم در شب به بام طاق پیروزی بروید زیرا نور پردازی های زیبای برج ایفل در شب نمای زیباتری ایجاد می‌کنند.

معماری خیابان شانزلیزه

موزه ای که در طاق پیروزی خیابان شانزلیزه واقع شده است، تاریخ غنی این طاق را به رخ می کشد. همانطور که عنوان شد ناپلئون برای تقدیر از سربازان خود این بنا را احداث کرد. هر چند بنای طاق پیروزی دقیقا 15 سال بعد از مرگ ناپلئون یعنی در سال 1840 میلادی به طور کامل احداث شد. اگر به سمت دیگر خیابان نگاهی بیندازید، میدان کنکورد را خواهید دید.

در این میدان مجسمه ها و فواره های زیبایی دیده می شود که جذابیت آن را دوچندان کرده است. فرانسوی ها میدان کنکورد را نقطه اصلی انقلاب این کشور می شناسند. در این میدان سر بسیاری از پادشاهان و اشراف زادگان چون ماری انتوانت و لویی شانزدهم، با گیوتین بریده شد. یکی از جالب ترین بخش های میدان کنکورد در خیابان شانزلیزه، ابلیسک لوکسور است. این ستون زیبا حدودا 23 متر ارتفاع داشته و با یک کلاهک از جنس طلا پوشیده شده است. قدت این ستون گرانیتی به حدود سه هزار و سیصد سال پیش باز می گردد. این ستون از مصر با یک سفر سه ساله در سال 1832 و با مشقت فراوان وارد فرانسه شده است.

2.9/5 - (7 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *