افرادی که به دنبال مهاجرت به کشور کانادا هستند باید با تمام موارد در این زمینه آشنایی داشته باشند تا بتوانند این مسیر سخت را برای خود راحت و هموار کنند. در نظر داشته باشید که آزمون ‏CLB برای دولت کانادا از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. اگر شما می خواهید در این زمینه اطلاعات کافی به دست بیاورید و با نکات مرتبط این آزمون اطلاع کسب کنید با ما همراه باشید تا اطلاعات بسیار مفیدی در این زمینه به شما ارائه دهیم.

در نظر داشته باشید که داشتن اطلاعات مفید در این رابطه می‌ تواند برای اخذ ویزا کانادا شما را کمک کند تا مسیر خود را سریعتر طی کرده و به مقصد و هدف خود برسید.

معرفی آزمون CLB

شاید برای شما سوال پیش بیاید که آزمون CLB به چه معناست. CLB مخفف Canadian Language Benchmarks می باشد. این جمله به معنی معیار های موجود در زبان کانادایی است. در نظر داشته باشید که در کانادا ۲ زبان به عنوان زبان رسمی شناخته می‌شود. زبان انگلیسی و زبان فرانسه دو زبان رسمی کشور کانادا می باشند که در شهر ها و دانشگاه‌ های مختلف این کشور صحبت می‌ شوند.

افرادی که قصد مهاجرت به کشور کانادا را دارند آزمون های مختلف و معتبری را انجام می دهند تا بتوانند تاییدیه مهاجرت کاری را از کشور کانادا دریافت نمایند. در کشور کانادا ۳ مدرک زبان وجود دارد. آیلتس، CELPIP و TEF جزو سه مدرک اصلی زبان در کشور کانادا می باشند. آزمون آیلتس برای سنجش مهارت افراد در زبان انگلیسی برگزار می‌ شود.

معرفی آزمون CLB

همچنین آزمون TEF برای مشخص شدن مهارت افراد در زبان فرانسوی در کل دنیا و مخصوصا کشور کانادا برگزار می شود. آزمون CELPIP برای سنجش مهارت و تبحر فرد در زبان انگلیسی می باشد. اما باید بدانید که این آزمون نسبت به آزمون آیلتس از قدمت کمتری برخوردار می باشد و اعتبار آزمون آیلتس نسبت به این آزمون بیشتر است. این آزمون فقط مخصوص کشور کانادا است.

سطح های آزمون CLB

به طور کلی آزمون CLB به سطح مبتدی، متوسط و پیشرفته تقسیم بندی می شود.

سطح مبتدی : افرادی که نمره ای بین ۱ تا ۴ را دریافت کنند در این سطح قرار می گیرند. در نظر داشته باشید که این سطح اصلاً برای مهاجرت کاری و تحصیلی مناسب نمی باشد و شما نمی توانید به صورت حرفه‌ ای با دیگر افراد ارتباط برقرار کنید. تنها می توانید به صورت دست و پا شکسته و ناقص با دیگران ارتباط کلامی برقرار نمایید.

سطح متوسط : افرادی که در آزمون CLB نمره ای بین ۵ تا ۸ دریافت کنند در سطح متوسط قرار دارند. در این سطح افراد می‌ توانند با دیگران ارتباط راحت‌ تری داشته باشند. اگر افراد بتوانند سطح خود را بین نمره ۷ و ۸ ارتقا دهند می توانند راحت تر نیز از دانشگاه کانادا پذیرش گرفته و به تحصیل بپردازند.

سطح پیشرفته : افرادی که نمره ای بین ۹ تا ۱۲ در آزمون ‏CLB دارند در سطح پیشرفته قرار می گیرند. می توان گفت این سطح پیشرفته ترین سطح به حساب می‌ آید که فرد به راحتی می‌ تواند در خواندن و نوشتن با دیگران ارتباط برقرار کند و در هر محیط تخصصی به کار کردن بپردازد. همچنین فرد در این سطح می تواند از اصطلاحات و تکنیک های انگلیسی نیز استفاده کند.

تعیین سطح رایگان _CLB

تعیین سطح رایگان ‏CLB

اگر شما جزو کسانی هستید که می خواهید به کشور کانادا مهاجرت کنید و به دنبال دریافت مدرک CLB هستید، می توانید آزمون تعیین سطح رایگان را انجام دهید. شما می توانید به صورت رایگان و بدون پرداخت هزینه ای در سایت clb-osa.ca این آزمون را انجام دهید. برای انجام این آزمون یک ساعت باید زمان بگذارید تا بتوانید خود را به صورت کامل ارزیابی کنید و نتیجه آزمون را متوجه شوید.

مزیت انجام آزمون CLB این است که شما هیچ هزینه‌ ای برای آن پرداخت نمی‌ کنید و می‌ توانید تا حدود تقریبی سطح خود را متوجه شوید. در هر قسمت از آزمون بین ۱۰ تا ۱۸ سوال وجود دارد که شما باید در زمان ۶۰ دقیقه به تمام سوالات پاسخ دهید.

با شرکت در آزمون رایگان CLB می توانید خود را به صورت کامل محک بزنید. این آزمون برای شما یک تمرین واقعی نیز می باشد. یکی از معیار های مورد تایید کشور کانادا برای مشخص کردن سطح زبان انگلیسی مدرک CLB می‌باشد. به همین دلیل شما باید بر روی این مدرک و تسلط خود بر زبان بسیار کار کنید تا بتوانید سطح خود را افزایش داده و تا مرحله پیشرفته بروید.

به این صورت می توانید پذیرشی راحت تر از کشور کانادا دریافت کنید همچنین زندگی راحت تری نیز در این کشور داشته باشید. هر چقدر که سطح شما در این آزمون بالاتر باشد شما ارتباط راحت تری نیز می توانید با دیگران برقرار کنید.

معادل سازی مدارک با آزمون CLB

معادل سازی مدارک با آزمون CLB

افرادی که مدرک زبان آیلتس دارند می‌ توانند آن را با مدرک زبان CLB معادل سازی کنند. به عنوان مثال اگر در آزمون آیلتس این افراد خواندن نمره ۸، نوشتن نمره ۷.۵ و گوش کردن نمره ۸.۵ و صحبت کردن نمره ۷.۵ داشته باشند یعنی سطح CLB آن ها ۱۰ می باشد. حال اگر خواندن و نوشتن در این افراد عددی ۷ و گوش کردن عدد ۸ و صحبت کردن عدد ۷ باشد یعنی این افراد در آزمون CLB سطحی برابر با ۹ دارند.

اگر فردی در آزمون آیلتس سطح خواندن نوشتن و صحبت کردنش برابر عدد ۶.۵ و سطح گوش دادنش برابر عدد ۷.۵ باشد یعنی سطح این نفر در آزمون CLB برابر عدد ۸ است. اگر تمام موارد در آزمون آیلتس برابر عدد ۶ باشند یعنی سطح این فرد در CLB برابر عدد ۷ است. اگر سطح فرد در آزمون آیلتس برابر عدد ۵ باشد یعنی سطحی او در آزمون CLB برابر عدد ۶ است.

معروفترین و پرطرفدارترین آزمونی که در کل دنیا برگزار می‌ شود آزمون آیلتس می باشد. شما با مقایسه نمرات خود در آزمون آیلتس می توانید به سطح CLB خود نیز برسید. متقاضیان به همین راحتی می توانند آزمون آیلتس خود را به CLB تبدیل کنند.

شاید برای شما این سوال پیش بیاید که چرا باید مدارک مختلف را با آزمون CLB معادل سازی کرد. در نظر داشته باشید که CLB یک ارزیابی می باشد که تعیین می کند فرد به آن سطح از زبان که برای زندگی کردن در کانادا نیاز است دسترسی و تسلط دارد یا خیر همچنین این ارزیابی برای مربیان و معلمان بسیار سودمند و مفید می باشد. پس هر کسی که می‌ خواهد به کانادا مهاجرت کند باید آزمون خود را با CLB معادل سازی کند تا بتواند سطح تحصیلی خود را نیز متوجه شود.

هزینه آزمون CLB

هزینه آزمون CLB

شاید شما بخواهید از خود ارزیابی آنلاین آزمون ‏CLB را انجام دهید. این آزمون رایگان است و شما می توانید در سایتی که عنوان شد این خود ارزیابی را به صورت آنلاین انجام دهید تا بتوانید توانایی خود را در زبان انگلیسی مورد سنجش قرار دهید البته نتیجه ای که برای شما نمایش داده می شود یک نمره تقریبی می باشد که می توانید بر اساس آن تا حدودی به سطح زبان خود آگاهی پیدا کنید. خود ارزیابی دارای دو بخش شنیداری و یک بخش خواندن می باشد.

clb زبان توصیفی می باشد که شما با انجام آزمون آن می توانید مهارت زبان خود را بر اساس عملکرد های واقعی زندگی مشخص نمایید. هر چقدر سطح شما در این آزمون افزایش پیدا کند شما می توانید ارتباط بیشتری نیز با افراد برقرار نمایید. افرادی که در سطح پیشرفته این آزمون قرار می‌ گیرند بدون به وجود آمدن هیچ مشکلی می توانند در محیط کار و دانشگاه با دیگران ارتباط برقرار کرده و زندگی خود را به راحتی بگذرانند.

در مطالب بالا سعی کردیم تا در رابطه با آزمون ‏CLB اطلاعات بسیار جامع و مفیدی در اختیار شما قرار دهیم.‌ شما با مراجعه به موسسه اوج آرام می توانید برای تمام پرسش های خود یک پاسخ درست و اصولی پیدا کنید. در نظر داشته باشید اگر قصد مهاجرت به کشور کانادا را دارید باید از تمام اصولی که دولت کانادا عنوان کرده است پیروی کنید تا بتوانید این مسیر سخت به راحتی طی کرده و در سریعترین زمان ممکن به مقصد خود برسید. داشتن یک همراه بسیار معتبر و با تجربه در کنار تان می تواند شما را بسیار کمک کند. انجام همین آزمون اولین قدم شما برای رسیدن به کشور رویایی‌ تان کانادا می باشد.

سوالات متداول

چه عددی نوع نشان دهنده سطح بسیار ضعیف آزمون ‏CLB می باشد؟

نمره بین یک تا سه نشان دهنده سطح بسیار ضعیف این آزمون است.

آیا امکان معادل سازی مدارک مختلف زبان به مدرک CLB امکان دارد؟

در جواب پرسش شما باید گفت شما می توانید مدارک مختلفی مانند آیلتس، TEF, TCF, CELPIP و … را با مدرک CLB معادل سازی نمایید.

آزمون ‏CLB اولین بار در چه سالی انجام شد؟

این آزمون اولین بار در سال ۱۹۹۲ مورد استفاده قرار گرفت.

آیا انجام آزمون رایگان clb جنبه قانونی و معتبری دارد؟

باید گفت انجام این آزمون به صورت خود آزمونی فقط برای مشخص شدن دامنه معیار تقریبی سطح شما می باشد و یک نتیجه غیر رسمی دارد پس شما نمی توانید برای اهداف دانشگاهی و آموزشی از این نوع آزمون تعیین سطح استفاده نمایید.