وقت سفارت چک در تهران به وسیله کارگزاری VFSGlobal برای افراد متقاضی رزرو و تعیین می‌ شود. برای این کار لازم است درخواست خود را به آدرس ایمیل مشخص شده ارسال کرد. البته این درخواست را باید به همراه عکس پاسپورت و بر اساس قالب مشخص شده به سفارت این کشور ارسال کرد. لازم به ذکر است که بعد از تعیین وقت و حضور در سفارت جواب درخواست ویزا برای افراد صادر می شود. بنابراین افراد جهت دریافت وقت سفارت چک باید شخصاً به دفتر سفارت مراجعه کنند و کارت شناسایی و رسید دریافتی از این دفتر را به همراه داشته باشند. البته باید گفت که امکان تعیین وقت از طریق آنلاین نیز مهیا است. برای این کار باید به سایت اختصاصی سفارت چک مراجعه کرد و با استفاده از خدمات سایت اقدام به تعیین وقت کرد. در ادامه این متن به بیان نکات و موارد بسیار مهمی درباره سفارت این کشور خواهیم پرداخت.

وقت سفارت چک چیست؟

اولین اقدام برای اخذ ویزای چک و ورود به خاک این کشور رزرو وقت سفارت چک است. در واقع وقت سفارت عبارت است از مشخص کردن زمان توسط سفارت چک برای بررسی درخواست ویزای افرادی که خواهان ورود به این کشور هستند. لازم به ذکر است که تعیین وقت از این سفارت بسیار حائز اهمیت است. زیرا گرفتن وقت تنها راه ممکن برای اخذ ویزای این کشور و انجام امور کنسولی است.

وقت سفارت چک چیست؟

آدرس سفارت چک در تهران

برای رزرو وقت سفارت چک و جلوگیری از هدر رفت وقت و هزینه خود لازم است آدرس دقیق این مکان را دانست. آدرس سفارت کشور چک در تهران، خیابان فرمانیه، خیابان بوستان، کوچه نسترن، پلاک ۳۶ است. البته همان گونه که پیش تر شرح داده شد سفارت چک تمامی امور مربوط به اخذ ویزا و کنسولی خود را در دفتر کارگزاری VFSGlobal انجام می دهد. بنابراین بهتر است برای بهره‌مند شدن از خدمات ویزای این کشور به دفتر مذبور مراجعه کرد. آدرس دفتر کارگذاری VFSGIObal تهران میدان هروی، خیابان گلستان ۵ یا شهید موسوی، مجتمع تجاری هروی سنتر، طبقه چهارم است. البته این دفتر از روزهای یکشنبه تا پنجشنبه و از ساعت ۸ صبح تا ۵ عصر پاسخگوی مراجعه کنندگان است.

سفارت جمهوری چک در تهران

کشور جمهوری چک دارای سفارت خانه در ایران است. از این رو امکان بهره‌مندی شهروندان ایرانی از خدمات کنسولی این کشور مهیا شده است. سفارت چک در شهر تهران واقع شده است که زمان انجام فعالیت آن مطابق با روزها و ساعات کاری کشور ما تعیین شده اند. برای دریافت ویزا و سایر خدمات دیگر می توان از روز شنبه تا پنج شنبه و در ساعات اداری به این مکان مراجعه کرد.

آدرس سفارت چک در تهران

اهمیت تعیین وقت از سفارت کشور چک

برای اینکه بتوان ویزای این کشور را دریافت کرد باید نسبت به تعیین وقت سفارت چک اقدام کرد. با رزرو وقت سفارت این کشور می توان در ساعت و تاریخی معین به این مکان مراجعه کرد. در حقیقت هدف از ارائه این وقت مراجعه متقاضیان در زمانی مشخص و بدون معطلی و صرف وقت بسیار است. لازم به ذکر است که وقت مورد نظر از سوی سفارت چک در انواع متعددی ارائه می شود که هدف سفر مهم ترین عامل تعیین کننده نوع وقت خواهد بود. علاوه بر آن وقت سفارت تجاری، کاری، توریستی، تحصیلی از دیگر انواع وقت های سفارت این کشور به شمار می آیند.

هزینه وقت سفارت چک

بعد از تعیین وقت سفارت چک و دریافت زمان دقیق آن در همان روز هزینه های مربوطه به اطلاع متقاضی می رسد. مبلغ تعیین شده باید به صورت نقدی و به صورت ارز خارجی (یورو) پرداخت شود. لازم به ذکر است که وجه تعیین شده باید حتماً به صورت نقدی باشد. زیرا کارت بانکی و اعتباری مورد قبول و پذیرش سفارت نیستند. میزان هزینه ای که برای وقت این سفارت پرداخت می شود برای افراد بالغ ۶۰ یورو برای افراد ۶ تا ۱۲ سال ۳۵ یورو است.

مدارک مورد نیاز وقت سفارت چک

مهم ترین مدرکی که باید برای گرفتن وقت سفارت چک ارائه شود گذرنامه است. بنابراین گذرنامه شخص درخواست‌ کننده وقت باید دارای حداقل ۳ ماه اعتبار باشد. به عبارتی گذرنامه باید دارای دو صفحه سفید باشد. علاوه بر آن باید مدارک دیگری را نیز آماده کرد و تحویل دفتر کارگذاری نمود. کپی صفحه اصلی گذرنامه، کپی ویزاهای بدون مهر یا پیشین و گذرنامه‌ های قبل از جمله مدارک مورد نیاز هستند. بر همین اساس نیازی به ارائه اصل ویزاهای قدیمی افراد نیست بلکه تنها کپی آن ها کفایت می کند. لازم است فرم درخواست ویزا باید به دقت پر شده و سپس تایپ شود. همچنین فرم مربوطه باید دارای مهر باشد در غیر این صورت فاقد اعتبار خواهد بود. همچنین والدین باید اقدام به پر کردن فرم ویزای فرزندان زیر ۱۵ سال خود کنند. در صورت عدم حضور والدین این کار باید توسط قیم و با مهر و امضای او انجام شود.

مدارک مورد نیاز وقت سفارت چک

سایر مدارک جهت رزرو وقت از سفارت کشور چک

مدارک ذکر شده در متن فوق جزو مهم ترین مدارکی هستند که برای رزرو وقت سفارت چک ضروری هستند. در واقع این مدارک تنها مدارک قابل ارائه نبوده و باید مدارک دیگری ضمیمه آن ها کرد. مدارک شغلی، گواهی اشتغال به کار با توجه به شغل مورد نظر افراد از جمله مدارک ثانوی ارائه شده به سفارت هستند. مدارک مالی، مدارک سند ملکی، مدارک گردش حساب سه ماه اخیر و مدارک تمکن مالی دیگر مدارک قابل ارائه برای رزرو زمان از این سفارت هستند. مدارک واچر هتل، بیمه مسافرتی، رزرو بلیط هواپیما، دعوت‌ نامه از جمله مدارکی هستند که تأثیر به سزایی در صدور ویزا برای افراد دارند. مدارک دیگری که برای گرفتن وقت سفارت از کشور چک مورد نیاز هستند عکس با پس‌ زمینه سفید و بیمه سفر هستند. لازم است بیمه صفر دارای اعتبار کافی تا پایان سفر باشد. در غیر این صورت باید از پیش نسبت به گرفتن بیمه سفر اقدام کرد.

مراحل وقت سفارت چک

پروسه رزرو و تعیین وقت سفارت چک پروسه ای آسان و کوتاه مدت است. بنابراین می توان مراحل انجام آن را در مدت زمانی اندک به پایان رساند. مراحل مربوطه شامل موارد ذیل هستند.

  • ارسال درخواست از طریق ایمیل به okvisa.ir@gmail.com.
  • مراجعه حضوری.
  • تکمیل و ارسال فرم درخواست.
  • دریافت و تکمیل فرم درخواست خدمات سفارت.
  • پرداخت هزینه های مربوطه.

مراحل وقت سفارت چک

وقت سفارت چک فوری

امکان رزرو وقت سفارت چک به صورت فوری برای افراد وجود دارد. گاهی اوقات و در شرایط خاص افراد می توانند نسبت به وقت فوری اقدام کنند. هر نوع سفر فوری و ضروری مانند سفر پزشکی از جمله موقعیت هایی هستند که می توان در رابطه با آن ها درخواست وقت فوری کرد. البته پیش از دادن وقت فوری به افراد از سوی سفارت چک موقعیت پیش آمده به طور کامل مورد بررسی قرار می گیرد. در صورتی که دلیل درخواست وقت فوری موجه و منطقی باشد در اسرع وقت، سفارت چک به درخواست مربوطه جواب خواهد داد. امکان دادن وقت فوری به افراد از سوی سفارت این کشور به ندرت و با حساسیت بالا انجام می شود. بنابراین لازم است تمامی مدارک ارائه شده کامل و بدون نقص باشند.

نکات کلیدی برای دریافت وقت سفارت کشور جمهوری چک

برای دریافت وقت سفارت چک نکات کلیدی بسیاری وجود دارند که بهتر است مورد توجه ویژه قرار بگیرند. اول اینکه باید زمان را در نظر داشت و حداقل دو ماه پیش از سفر و برای ارائه مدارک خود اقدام به رزرو وقت کرد. نکته دوم آن است که هرگز به همراه ایمیل ارسال شده به سفارت نباید مدرک دیگری ارسال شود. همچنین در صورتی که افراد قصد سفر در فصول سفر را دارند باید مدت ها پیش از آغاز سفر نسبت به تعیین وقت از سفارت اقدام کنند. زیرا امکان موفقیت آنان برای دریافت وقت و ویزا به شدت پایین می آید. بهتر است بدانید که از ساعت ۹ تا ۹:۳۰ دقیقه صبح مخصوص افرادی است که مدارک آنان ناقص بوده و در این زمان باید مدارک تکمیلی خود را تحویل دهند. همچنین افرادی که منتظر دریافت جواب نهایی ویزای خود هستند می توانند در این ساعات در سفارت چک حضور پیدا کنند.

اقدام اساسی بعد از اخذ وقت سفارت کشور چک

بعد از موفقیت در رزرو وقت سفارت چک لازم است به تاریخ تعیین شده دقت شود. زیرا حضور به موقع در زمان تعیین شده از اهمیت بالایی برخوردار است و کوچک ترین تأخیری قابل توجیه نخواهد بود. بعد از دریافت وقت اقدام مهم و اساسی جمع آوری مدارک خود است. مدارک مورد نیاز باید بر اساس خواست سفارت چک باشند. به این معنی که مدارک باید کامل و بدون نقص ارائه شوند. لازم به ذکر است که مدارک مورد نظر باید بر اساس دسته بندی خاصی ارائه شود که آن هم باید توسط افراد متخصص صورت بگیرد.

سؤالات متداول

آیا امکان لغو وقت سفارت کشور چک وجود دارد؟

بله به طور حتم این امکان برای افراد وجود دارد. البته برای لغو وقت باید مراحل ساده و کوتاهی را طی کرد.

تأییدیه اولیه بعد از ارسال مدارک چه قدر طول می کشد؟

مدت زمان تعیین زمان برای افراد متفاوت است به طور کلی از نیم ساعت تا سه روز متغیر است.

آیا دریافت زمان مشخص از سفارت چک وجود دارد؟

خیر متأسفانه در حال حاضر چنین امکانی وجود ندارد.

آیا زمان تعیین شده سفارت چک تضمینی است؟

در جواب این پرسش باید گفت که بله زمان تعیین شده برای افراد از سوی سفارت چک کاملاً تضمینی است.