شرایط اقامت چک از طریق ازدواج

جمهوری چک یکی از بهترین کشورهایی است که می تواند با شرایط ساده برای اخذ اقامت، برای ایرانیان گزینه خوبی محسوب شود. دریافت اقامت کشور چک از طریق روش های مختلفی قابل انجام است که یکی از این روش ها، ازدواج می باشد. اقامت چک از طریق ازدواج زمانی امکان پذیر است که افراد بتوانند با یک فردی که در کشور جمهوری چک اقامت دارد، ازدواج کنند و اثبات کنند که قبل از ازدواج در رابطه بوده اند.

در واقع زمانی به افراد اقامت دائم از سوی جمهوری چک داده خواهد شد که آن ها در مورد عدم ازدواج به نیت اقامت، اطمینان حاصل کنند. اگرچه شرایط اقامت چک از طریق ازدواج شرایط آسانی نیست و لازم است که افراد فقط در صورت داشتن این شرایط اقامت خودشان را در کشور چک دریافت کنند.

اما به هر حال اقامت چک از طریق ازدواج می تواند یکی از راحت ترین روش ها برای افرادی باشد که می توانند در جمهوری چک ازدواج کنند و از این طریق اقامت بگیرند. اگر شما هم تمایل دارید که از طریق این روش در کشور جمهوری چک اقامت دریافت کنید، با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

شرایط اقامت چک از طریق ازدواج

دریافت اقامت از جمهوری چک کار آسانی نیست. شما باید از طریق روش هایی مانند ازدواج، تحصیل، سرمایه گذاری و … ویزای این کشور را دریافت کنید. در نهایت پس از اینکه شرایط مورد نیاز را برای دریافت اقامت مهیا کردید، با دریافت اقامت از این کشور از مزایای آن بهره مند شوید.

اقامت چک از طریق ازدواج یکی از ساده ترین و راحت ترین روش ها برای دریافت اقامت است. در این صورت می توانید خیلی راحت از کشور چک اقامت دائم بگیرید و در این کشور ساکن شوید. اما همانطور که می دانید، برای دریافت اقامت از این کشور با هر روشی نیاز است که افراد دارای شرایط خاصی باشند. در غیر این صورت امکان دریافت اقامت، حتی با انجام تمامی مراحل لازم امکان پذیر نیست.

برای دریافت اقامت از طریق ازدواج نیز یک سری شرایط مورد نیاز می باشد. اول اینکه لازم است شما بر اساس قوانین جمهوری چک ازدواج کنید. در غیر این صورت ازدواج شما قانونی نبوده و منجر به دریافت اقامت نمی شود. دوم اینکه یک سری شرایط برای ازدواج و دریافت اقامت از طریق آن وجود دارند که در ادامه مقاله به آن ها می پردازیم. بنابراین، شرایط اقامت چک از طریق ازدواج به دو دسته زیر تقسیم بندی می شوند.

هزینه اقامت چک از طریق ازدواج

هر یک از کشورهای جهان قوانین خاص خودشان را برای ازدواج دارند. همین موضوع ایجاب می کند تا افراد برای اینکه بتوانند در یک کشور ازدواج کنند، نیاز به رعایت یک سری قوانین و اصول داشته باشند. شرایط ازدواج در جمهوری چک متفاوت از کشورهای دیگر است. بنابراین، برای اینکه بتوانید بدون دردسر در این کشور ازدواج کنید، باید حتما این شرایط را در نظر بگیرید.

در جمهوری چک زن و مرد باید به صورت آزادانه و با رضایت کامل با هم ازدواج کنند. وجود دو شاهد برای ازدواج در این کشور الزامی است. ازدواج در جمهوری چک فقط با یک همسر امکان پذیر است. بنابراین، افرادی که دیگر با همسر اول خود در ارتباط نیستند، حتما باید طلاق گرفته باشند تا بتوانند مجددا ازدواج کنند. همچنین، در صورتی که همسر اول فوت شده باشد، امکان ازدواج مجدد برای افراد فراهم می شود.

در مورد جدایی از همسر اول نیز شرایط خاصی در کشور چک وجود دارد. اگر افراد در همین کشور حضور داشته باشند و از همسر خود جدا شده باشند، می توانند راحت تر مجددا ازدواج کنند. در غیر این صورت لازم است که گوهای فوت و یا طلاق از همسر سابق 7 روز قبل از ازدواج به تایید پلیس خارجه برسد. در این صورت است که فرد قادر به ماندن در این کشور به صورت قانونی است.

دریافت اقامت چک از طریق ازدواج

شرایط دریافت اقامت چک با ازدواج در این کشور

شرایط ذکر شده تا به اینجای مقاله مربوط به شرایط ازدواج در این کشور بودند. اما شرایطی نیز وجود دارند که برای دریافت اقامت چک از طریق ازدواج باید رعایت شوند. در غیر این صورت عملا ازدواج منجر به دریافت اقامت نخواهد شد. نکته مهمی که باید در مورد نحوه دریافت اقامت در این کشور به آن توجه داشت، این است که در همان سال اول پس از ازدواج اقامت دائم به افراد داده نمی شود. در واقع تا دو سال افراد به صورت موقت اقامت دریافت می کنند. پس از گذشت 2 سال در صورتی که هنوز افراد متاهل بودند، می توان اقامت دائم را دریافت کرد.

پس از اینکه افراد در جمهوری چک ازدواج کردند، یک گواهی ازدواج از سوی کشور دریافت می کنند. افراد باید این گواهی را برای نشان دادن تغییر وضعیت خودشان در جمهوری چک به سفارت تحویل دهند. در این صورت است که ازدواج به صورت رسمی به سفارت کشور اعلام خواهد شد.

یکی دیگر از شرایط اقامت چک از طریق ازدواج این است که همسر فرد که در کشور چک حضور دارد، باید با ارائه مدارک مالی اثبات کند که می تواند همسر خود را به طور کامل ساپورت مالی کند. این مدارک مالی باید برای 1 سال ارائه شوند تا مشخص شود که همسر وی تمکن مالی برای تامین همسر خود در حین اقامت در کشور چک را دارد. در نهایت شرایط دریافت اقامت چک از طریق ازدواج به شرح زیر خلاصه می شود:

 • اثبات ازدواج
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • ارائه اطلاعات صحیح توسط زوجین
 • داشتن سن بالای 21 سال برای هر دو فر
 • نداشتن همسر در جمهوری چک
 • داشتن تابعیت کشور چک (فقط برای یکی از زوجین الزامی است)
 • ارائه مدارک مربوط به انجام آزمایشات پزشکی قبل از ورود به کشور چک
 • تحویل یک فقره چک توسط همسر دارای تبعیت چک برای اثبات تمکن مالی
 • ارائه کلیه اطلاعات و آدرس همسر در جمهوری چک به شهرداری این کشور
 • شروع به زندگی در چک و تداوم زندگی حداقل به مدت 2 سال

مدارک مورد نیاز برای دریافت اقامت چک از طریق ازدواج

مدارک مورد نیاز برای دریافت اقامت چک از طریق ازدواج

طبق قانون کشور جمهوری چک افراد برای دریافت اقامت چک از طریق ازدواج باید مدارک زیر را ارائه کنند:

 • ارائه گواهی تولد
 • ارائه مدارک مربوط به تابعیت در کشور چک
 • ارائه مدرک استعلام مربوط به محل اقامت دائمی فرد از سیستم اطلاعات سوابق سکونت در کشور
 • ارائه مدرک استعلام مربوط به وضعیت شخصی فرد از سیستم اطلاعات سوابق سکونت در کشور
 • ارائه حکم نهای نشان دهنده طلاق از همسر قبلی یا گواهی فوت همسر قبلی (فقط برای افراد دارای سابقه ازدواج)

راه های اقامت چک از طریق ازدواج

دریافت اقامت چک از طریق ازدواج با دو روش امکان پذیر است. روش اول ازدواج مدنی است که از طریق این روش افراد می توانند در دفاتر اسناد رسمی ازدواج خود را ثبت کنند و به صورت کاملا قانونی در این کشور ازدواج کنند.

دومین روش ازدواج مذهبی است که به واسطه آن می توان در کلیسا با فرد مورد نظر ازدواج کرد و مدارک مربوط به آن را دریافت نمود. هر دو راه اقامت قانونی هستند. لازم است که افراد متقاضی دریافت اقامت از این طریق یکی از روش های ازدواج را انتخاب کنند و بر اساس آن مراحل قانونی را برای دریافت اقامت انجام دهند.

ناگفته نماند که هر یک از راه ها باید به همراه اثبات ازدواج به کشور صورت گیرد. به همین خاطر برای همه این افراد یک بازه زمانی 2 ساله در نظر گرفته شده است که پس از آن می توانند اقامت موقت خود را به دائم تبدیل کنند.