یکی از کشورهای هدف برای اقامت بسیاری از ایرانیان جمهوری چک است. اقامت جمهوری چک به جهت واقع شدن کشور در قلب اروپا و عضویت آن در اتحادیه شینگن طرفداران فراوانی دارد. به همین جهت ما هم قصد داریم در مطلب حاضر شرایط و هزینه های اقامت چک با خرید ملک را بررسی کنیم.

خرید ملک در کشور چک یکی از راه های اخذ مجوز اقامت چک محسوب می شود. به این معنا که فرد متقاضی با سرمایه گذاری و خرید خانه و ملک در کشور مقصد، مسیر خود را برای مهاجرت به آن هموار می کند. با خرید خانه و زمین در برخی از کشورها امکان دریافت ویزا و اقامت در آنها وجود دارد.

دلیل علاقمندی به اقامت چک و سرمایه گذاری از طریق خرید ملک در آن

اقامت چک با خرید ملک و سایر روش های اخذ مجوز اقامت، مورد توجه بسیاری از مردم دنیا از جمله ایرانیان بوده؛ چرا که جمهوری چک یکی از کشورهای پیشرفته و مدرن و جزو حوزه اتحادیه اروپا است. این کشور رشد اقتصادی خوبی دارد و دولت آن به درستی با بحران ها مقابله می کند.

به همین جهت بسیاری از مهاجران علاقمند به زندگی و اقامت در این کشور هستند و به روش های مختلف، قصد دریافت مجوز اقامت را دارند. سرمایه گذاری در جمهوری چک یکی از راه های گوناگونی است که اغلب با هدف اقامت در آن کشور صورت می گیرد.

افراد در واقع با خرید ملک چک امن ترین روش های سرمایه گذاری در یک کشور اروپایی را انتخاب می کنند. در این روش امکان بازگشت پول به سرمایه گذار زیاد است. خرید ملک در چک اختصاص به سن خاصی ندارد و کلیه افراد در همه سنین می توانند ملک مورد نظر خود را خریداری کنند.

یکی دیگر از ویژگی های جذاب سرمایه گذاری از طریق ملک، عدم نیاز فرد به دانستن زبان محلی و ارائه مدرک زبان است. به همین جهت بسیاری از افراد علاقمند به سرمایه گذاری و اقامت در جمهوری چک از طریق خرید ملک هستند. (لازم به ذکر است که مسلط بودن متقاضی به زبان انگلیسی یا چک، مزایایی را برای او در پی خواهد داشت.)

هزینه اقامت چک با خرید ملک

هزینه اقامت چک با خرید ملک

اخذ مجوز اقامت چک با خرید ملک مورد توجه بسیاری از مهاجران است. این افراد به دلیل علاقمندی به زندگی و اقامت در کشور حوزه اتحادیه اروپا نسبت به خرید ملک در جمهوری چک اقدام می کنند. خرید زمین و ملک در این کشور با هزینه های گوناگونی صورت می گیرد.

اما این نکته را باید در نظر داشته باشید که برای اقامت در جمهوری چک خرید ملک شرط کافی نیست و جهت دریافت مجوز اقامت در این کشور باید علاوه بر خرید ملک از شیوه های دیگری نیز استفاده کرد. به همین جهت هزینه اقامت چک با خرید ملک میزان مشخصی ندارد.

قیمت ملک در جمهوری چک در شهرها و موقعیت های گوناگون با یکدیگر متفاوت است. به عنوان مثال قیمت هر متر مربع آپارتمان در مرکز شهر «پراگ» تقریبا معادل 430410 کرونا چک ولی در مرکز شهر «استراوا» حدود 76022 کرونا چک است. بنابراین هزینه اقامت با خرید ملک در بخش های مختلف جمهوری چک نیز متفاوت است.

شرایط اقامت چک با خرید ملک

اقامت چک با خرید ملک با توجه به شرایط گوناگون متقاضی امکان پذیر است. متقاضیانی که تمایل به اخذ مجوز اقامت در جمهوری چک را دارند باید شرایط دریافت مجوز را از مسئولین سفارت کشور مقصد جویا شوند. اقامت این افراد بر اساس بلند یا کوتاه مدت آن متفاوت است.

یکی دیگر از مواردی که موجب تغییر در شرایط پذیرش اقامت فرد در جمهوری چک می شود مربوط به منطقه سکونت و زندگی متقاضی است. شرایط اخذ مجوز اقامت برای متقاضیان ساکن کشورهای اروپایی و آمریکایی بسیار آسان تر از سایر کشورها است.

شرایط اقامت در چک توسط خرید ملک

یکی از روش های اقامت در جمهوری چک توسط خرید ملک، ثبت یک شرکت با مسئولیت محدود در آن است. مالکان شرکت های ثبت شده در چک که مدیر اجرایی آن شهروند اتحادیه اروپا، فردی با ویزای بلند مدت یا شهروند چک باشد؛ می تواند مجوز اقامت در چک به مدت دو سال را دریافت کند.

در صورتی که مجوز اقامت متقاضی به مدت پنج سال متوالی تمدید شود؛ درخواست مجوز اقامت دائم او امکان پذیر است. امکان اخذ تابعیت چک و دریافت گذرنامه این کشور برای اتباع خارجی، پس از گذشت ده سال از مجوز اقامت دائم آنها صورت می گیرد.

مدارک مورد نیاز برای متقاضیان اخذ مجوز اقامت در چک

جهت اقامت چک با خرید ملک باید مدارک متعددی را به مراجع ذی ربط ارائه داد که برخی از آنها عبارتند از :

  • پاسپورت یا گذرنامه معتبر متقاضی همراه با یک قطعه عکس گذرنامه
  • مدرک و گواهی جهت مشخص کردن هدف متقاضی مانند: کار، تحصیل، تجارت
  • مدارک مربوط به بیمه سلامت فرد متقاضی در جمهوری چک
  • مدرک یا سند ملک خریداری شده توسط متقاضی

مدارک مورد نیاز اخذ اقامت در جمهوری چک

سوالات متداول

برخی از سوالاتی که در خصوص اقامت در جمهوری چک با خرید ملک مطرح می شود عبارتند از :

آیا اخذ مجوز اقامت چک با خرید ملک امکان پذیر است؟

جهت دریافت مجوز اقامت در جمهوری چک می توان با ثبت شرکت با مسئولیت محدود در این کشور اقدام کرد. شرکت ثبت شده باید دارای مدیر اجرایی با شرایط مورد نظر کشور مقصد باشد.

سرمایه گذاری از طریق خرید ملک در جمهوری چک برای اتباع خارجی یک سرمایه گذاری ایمن محسوب می شود؟

سرمایه گذاری از طریق خرید ملک در جمهوری چک یک سرمایه گذاری ایمن است و در اغلب موارد امکان بازگشت سرمایه وجود دارد.

آیا خرید ملک در جمهوری چک نیاز به مدرک زبان یا شرایط سنی خاصی دارد؟

خیر. جهت خرید ملک در جمهوری چک محدودیت سنی خاصی وجود ندارد و نیازی هم به ارائه مدرک زبان نیست.