همه چیز درباره کشور چک

کشور چک یکی از کشورهایی است که در اروپای میانه و یا مرکزی قرار گرفته است و در گروه کشورهای اتحادیه اروپا می باشد. جالب است که بدانید این کشور در سال 1993، به دلیل تقسیم کشور چکسلواکی به وجود آمده است. بنابراین، از نظر تاریخی بسیار کهن نبوده و جزء کشورهای مدرن اروپا شناخته می شود. تقریبا نیم میلیون مهاجر در کشور چک حضور دارند و دلیل محبوبیت این کشور هم هزینه های پایین، رفاه بالا و کسب درآمد خوب است. در این مقاله قصد داریم شما را با این کشور زیبا و منحصر به فرد و تمامی جزئیات آن آشنا کنیم.

نقشه کشور چک

کشور چک یکی از کشورهای قرار گرفته در اتحادیه اروپاست. این کشور دارای شهرهای متنوعی بوده و پایتخت آن نیز شهر پراگ است. این کشور به خشکی محصور شده است و از نظر تاریخی به بخش های مختلفی تقسیم بندی می شود.

در نقشه کشور چک می توان شاهد مناطق مختلف کوهستانی بود. همچنین، اکثر مرزهای کشور چک، کوهستانی هستند. به همین خاطر، آب و هوای این کشور هم خاص بوده و در تابستان ها تقریبا گرم و در زمستان ها سرد است. در نقشه کشور جمهوری چک، می توان آب های روانی را مشاهده کرد که پس از گذر از کشورهای مختلف دیگر به دریای شمال، دریای سیاه و دریای بالتیک می رسند. در تصویر زیر، می توانید جزئیات دقیق کشور جمهوری چک را مشاهده کنید.

نقشه کشور چک

سوغات جمهوری چک

کشور چک به دلیل داشتن فرهنگ خاص و صنایع مختلف، توانسته سوغاتی های مختلفی داشته باشد که در ادامه به برخی از انواع این سوغات اشاره می کنیم.

 • کریستال موزر : یکی از انواع سوغات این کشور است که بسیار زیبا و دارای سابقه طولانی می باشد. کریستال های تولید شده در کارخانه موزر کشور چک بدون سرب هستند و استاندارد مشخص و دقیقی دارند.
 • ویفرهای سنتی چک : اگر به سوغاتی های خوش طعم و خوشمزه علاقه دارید، ویفرهای سنتی چک را به شما پیشنهاد می کنیم. این ویفرها با سایز بزرگ و پوشش های مختلف به شما ارائه می شوند. بنابراین، می توانند گزینه خوبی برای سوغاتی به ایران محسوب شوند. در پایتخت این کشور، امکان خرید ویفرهای سنتی به صورت گرم و تازه هم وجود دارد.
 • چینی مخصوص : جمهوری چک دارای یک چینی مخصوص است که با طرح پیاز آبی به فروش می رود. نقش بسیار زیبای ایجاد شده روی این چینی، بسیار فوق العاده است و تقریبا به سبک آسیایی شرقی می باشد.
 • ‌اسطوخودوس بوهمیا : اگر به محصولات آرایشی و بهداشتی طبیعی و منحصر به فرد علاقه دارید، می توانید از برند بوتانیکوس اقدام به خرید انواع محصولات مختلف که دارای ریشه های گیاهی هستند، کنید. ژل حمام، کرم دست و صورت و محصولات آرایشی مختلف در این برند به فروش می روند.
 • آهنگ های کلاسیک : اگر به موسیقی علاقه دارید، می توانید در میان انواع سوغاتی جمهوری مجموعه آهنگ های کلاسیک این کشور را انتخاب کنید. آهنگسازهای بزرگی در کشور چک حضور دارند که قطعا قطعات بی نظیری را منتشر کرده اند.
 • چای جمهوری چک : شاید برای شما جالب باشد که مردم جمهوری چک مانند ما ایرانیان به چای علاقه زیادی دارند و آن ها را در کتری ها و فنجان های مخصوص تهیه می کنند. اگر شما هم به چای علاقه زیادی دارید، می توانید آن را به عنوان یک سوغاتی از جمهوری چک خریداری کنید.
 • کریستال راکل : یکی دیگر از انواع سوغاتی های جمهوری چک کریستال راکل است. در واقع، کریستال راکل یک کارخانه در کشور چک می باشد که توانسته به یکی از مشهورترین کارخانه های تولید کریستال در کشور چک تبدیل شود. از زیبایی های این کریستال می توان به برش های خاص، استفاده از طلا و … در هنگام ساخت این کریستال ها اشاره کرد.
 • گارنت : گارنت بوهمی یکی از انواع جواهراتی است که فقط در بوهم پیدا می شود. این جواهر دارای رنگ قرمز بوده و به راحتی می تواند در میان سنگ های گارنت، محبوبیت زیادی داشته باشد. از مزایای گارنت بوهمی می توان به خواص فوق العاده آن برای بدن اشاره کرد. این سنگ می تواند باعث رفع ناراحتی ها و اندوه شود و در شادی شما نقش بسیار زیادی داشته باشد. این جواهر با طلا یا نقره و بر اساس نظر مشتری با طرح های متنوعی ارائه می شوند.
 • چینی تون : اگر به دنبال یکی از سوغاتی های جدید جمهوری چک می گردید، این صنایع دستی تقریبا جدید است. چینی تون دارای دوام بسیار زیادی بوده و به دلیل داشتن ظاهر منحصر به فرد، می تواند با تنوع بالایی که دارد برای استفاده در آشپزخانه و پذیرایی بسیار ایده آل باشد.
 • اسباب بازی مکانیکی : اگر به دنبال خرید یک هدیه برای کودکان هستید، می توانید اقدام به خرید اسباب بازی مکانیکی کنید. اسباب بازی های مکانیکی جمهوری چک دارای طراحی بی نظیری هستند و باکیفیت بالایی به فروش می روند. کامیون ها، ماشین های مختلف، مزرعه و … از جمله انواع اسباب بازی مکانیکی به شما می روند که در کنار زیبایی، بسیار منحصر به فرد و خاص اند. از مزیت های این اسباب بازی ها می توان به دقت زیاد در جزئیات آن ها اشاره کرد. به طوری که دارای بخش های مختلف و قابلیت های متنوعی می باشند.
 • شما عزیزان می توانید همچنین با خرید تور پراگ از اوج آرام به این شهر زیبا و دیدنی سفر کنید و از سوغات آن بهره ببرید.

زندگی در جمهوری چک

زندگی در جمهوری چک

جمهوری چک یکی از کشورهای مدرن اروپا محسوب می شود. دلایل زیادی وجود دارند که باعث افزایش مهاجران به این کشور زیبا شده اند. اما مهم ترین دلیل را می توان رفاه مالی این کشور شناخت. درآمد مردم در این کشور نسبت به هزینه های زندگی، بسیار ایده آل است. به همین خاطر، به راحتی می توانند هزینه های زندگی خود را با درآمد مناسب پرداخت کنند.

قیمت خرید و اجاره خانه در جمهوری چک قابل قبول است و تقریبا تمامی مردم قادر به پرداخت آن هستند. هزینه تغذیه و خرید مواد غذایی نیز در این کشور به حدی است که به راحتی می توان با حقوق ماهیانه آن را پرداخت کرد. فارغ از هزینه های زندگی در جمهوری چک، می توان این کشور را به یک کشور ایده آل برای تحصیل نیز شناخت. چرا که در سال های اخیر این کشور توانسته با داشتن دانشگاهی معتبر جهانی، به یکی از بهترین مقاصد برای تحصیل مهاجرین نیز شناخته شود.

آداب و رسوم، فرهنگ خوب و صمیمیتی که معمولا بین خانواده های جمهوری چک وجود دارد زندگی را در این کشور آسان تر کرده است. در حال حاضر، تقریبا نیم میلیون مهاجر در کشور چک زندگی می کنند چون از مزایای این کشور برای زندگی مطلع هستند و می دانند که این کشور آینده روشنی دارد.

ازدواج در جمهوری چک

بسیاری از افراد که جزء مهاجرین جمهوری چک هستند، برای ازدواج در این کشور متقاضی هستند؛ اما در مورد شرایط ازدواج در جمهوری چک اطلاعات کافی ندارند. برای ازدواج در این کشور، لازم است که ابتدا قوانین و مقررات را بدانید و بر اساس عرف کشور، ازدواج کنید. همانطور که در کشور ایران، ازدواج کردن عرف و قوانین خاص خودش را دارد ازدواج در جمهوری چک نیز با رعایت سری شرایط قابل انجام است. همانند کشور ایران ازدواج در جمهوری چک نیز باید به صورت آزادانه و به دلخواه زن و مرد باشد. برای برگزاری مراسم ازدواج نیاز به دو شاهد است تا مراحل مربوط به ازدواج را تایید کنند. در جمهوری چک امکان ازدواج برای بار دوم میسر نیست.

ازدواج در جمهوری چک

چرا که داشتن دو همسر برای هر فرد جایز نخواهد بود. اما در صورتی که یک فرد از همسر قبلی خودش جدا شده باشد و یا همسر قبلی وی فوت کرده باشد، امکان ازدواج مجدد برای فرد وجود دارد. البته 7 روز قبل از ازدواج، لازم است که تمامی مدارک مربوط به جدایی یا فوت همسر قبلی به تایید پلیس جمهوری چک رسیده باشد. پس از ازدواج نیز لازم است که تغییر وضعیت فرد به اطلاع سفارت جمهوری چک برسد. اگر قصد ازدواج در جمهوری چک را دارید، می توانید از دو روش مدنی یا مذهبی این کار را انجام دهید که در ادامه هر یک از این روش ها را توضیح می دهیم.

 • ازدواج مدنی

ازدواج مدنی سبک خاصی از ازدواج در کشور چک است. در این روش افراد باید به صورت کاملا قانونی ازدواج کنند و ازدواج خود را در دفاتر رسمی کشور چک ثبت کنند.

 • ازدواج مذهبی

ازدواج مذهبی در کلیساها انجام می شود و به همراه مدرک به شما ارائه خواهد شد. این ازدواج نیازی به ثبت در دفاتر رسمی ندارد و افراد می توانند زندگی خود را با هم شروع کنند.

واحد پول کشور چک

واحد پول رسمی کشور چک، با نام کرون چک یا کرونا چسکا شناخته می شود. واحد پول از سال 1993 تا به امروز در حال استفاده می باشد. کرون که واحد پول رسمی چک می باشد، به معنای تاج است. هر تاج در واحد پول چک نیز دارای شش سکه و شش اسکناس است.

واحد پول کشور چک

سکه های عرضه شده به مردم کشور چک به صورت 5، 10، 20 و 50 تایی می باشند. همچنین، اگر بخواهید در مورد واحد اسکناس های این کشور بدانید، باید بگوییم واحد اسکناس های ارائه شده در کشور جمهوری چک، 100، 200، 500، 1000، 2000 و 5000 تایی است.

در صورتی که قصد ورود به کشور چک را دارید، باید اقدام به دریافت کرون چک کنید. دقت داشته باشید که برخی از مناطق کشور چک، از گردشگران و مسافران، یورو نیز دریافت می کنند. اما بهتر است که برای ورود به این کشور ریسک نکنید و واحد پول رسمی خود کشور جمهوری چک را دریافت نمایید. اگر می خواهید به غیر از پول رسمی کشور چک، یک سری ارز هم به دنبال خودتان داشته باشید، توصیه می کنیم که اقدام به دریافت یورو، دلار آمریکا و پوند انگلیس کنید. تبدیل این ارزها به واحد پول جمهوری چک ساده تر می باشد.

ساعت کشور چک

هر یک از کشورهای اتحادیه اروپا تفاوت ساعت مشخصی با کشور ایران دارند. ساعت کشور چک نیز باید ساعت کشور ایران متفاوت بوده و عقب تر از ساعت کشور ایران است. برای اینکه بتوانید از طریق کشور ایران با مردم جمهوری چک ارتباط بهتری داشته باشید یا اگر در جمهوری چک حضور دارید و قصد ارتباط گرفتن با مردم ایران را دارید، باید در مورد ساعت کشور چک و اختلاف آن با ایران اطلاعات کسب کنید. به طور کلی، جمهوری چک 3 ساعت و 30 دقیقه عقب از ساعت جمهوری اسلامی ایران است. یعنی اگر در جمهوری چک ساعت 9 باشد؛ در کشور ایران ساعت 11 و 30 دقیقه ظهر می باشد.

اخلاق مردم چک

کشور چک، یکی از کشورهای اروپاست که البته به دلیل داشتن فرهنگ خاص، به یکی از بهترین کشورها برای زندگی ما ایرانیان تبدیل شده است. اگر به عنوان یک فرد مهاجر به کشور چک، کمی با آداب و رسوم و روحیات مردم چک آشنا شوید، راحت تر می توانید با این مردم ارتباط برقرار کنید. به همین خاطر، از همان ابتدا توصیه می شود که در مورد اخلاق مردم چک اطلاعات کسب کنید.

مردم چک از همان ابتدا با غریبه ها سرد و خشک برخورد می کنند. شاید این موضوع باعث شود که کمی در مورد رفتارهای مردم چک نگران باشید. اما خوشبختانه، مردم چک پس از گذشت مدت زمان کوتاهی ارتباط خوبی با دیگران برخورد می کنند. از بهترین اخلاق مردم چک می توان به روز احساسات آن ها اشاره کرد. مردم این کشور به راحتی خوشحالی و ناراحتی خودشان را بروز می دهند و با افراد دیگر صمیمی برخورد می کنند.

اخلاق مردم چک

اگر در مورد خانواده و رفتارهای خانوادگی مردم چک بپرسید، باید بگوییم که مردم چک بسیار شبیه به مردم ایران رفتار می کنند. در گذشته مرد خانواده، وظیفه کسب درآمد در خانه را داشت. اما در سال های اخیر، فرهنگ میان خانواده ها بسیار تغییر کرده و حتی همسر نیز برای امرار معاش خانواده، کسب درآمد می کند. اکثر مردم چک که در شهرهای مختلف زندگی می کنند، آخر هفته ها به روستا و باغ های اطراف شهر می روند. در واقع، بسیاری از آن ها به شهرنشینی علاقه زیادی ندارند و فقط به واسطه کار و … به شهر می روند.

خانواده های کشور چک عمدتا دارای حداکثر 2 فرزند هستند. نوجوانان خانواده های چک معمولا خجالتی و کمی کم رو می باشند. اما اگر با آن ها ارتباط برقرار کنید، به راحتی با شما دوستانه برخورد می کنند. بنابراین، یکی از مهم ترین ویژگی های مردم این کشور خوش برخورد و صمیمی بودن آن هاست. جالب است که بدانید اکثر خانواده ها در کشور چک با هم رفت و آمد دارند و صمیمی هستند. به همین خاطر، در این کشور به هیچ وجه احساس غربت نمی کنید. به خصوص اگر بتوانید به فرهنگ مردم چک آشنایی کامل پیدا کنید.

اقتصاد و درآمد منابع مالی چک

کشور چک به عنوان یکی از کشورهای مدرن اروپا، می تواند سال ها بعد پیشرفت زیادی در زمینه اقتصاد داشته باشد. تابستان های خنک و زمستان های سرد و پرباران، از جمله مزیت های این کشور برای کشاورزی محسوب می شود. به همین خاطر، یکی از منابع مالی مردم چک، کشاورزی است. محصولات مختلفی در این کشور کشت می شوند که از جمله آن ها می توان به جو، چغندر و … اشاره کرد.

از دیگر روش های کسب درآمد در این کشور می توان به دامداری اشاره کرد. همچنین، بسیاری از مردم از طریق جنگل داری از این کشور کسب درآمد می کنند. کارخانه های صنعتی مختلفی در کشور چک فعالیت دارند که در زمینه تولید محصولات مختلف، حرفی برای گفتن دارند. تولید شیشه و کریستال در جمهوری چک بسیار رایج است و توانسته یکی از منابع مالی این کشور محسوب شود.

به عنوان یکی دیگر از منابع کسب درآمد در کشور چک، می توان به صنعت گردشگری اشاره کرد. هر ساله مردم بسیار زیادی به این کشور برای مشاهده طبیعت بی نظیر و مناطق دیدنی سفر می کنند و این موضوع باعث کسب درآمد در این کشور شده است. جمهوری چک در زمینه صادرات نیز فعالیت خوبی دارد و توانسته بخشی از آهن و زغال سنگ را برای افزایش درآمد خودش صادر کند.

به طور کلی، می توان با توجه با تکنیک های انجام شده توسط جمهوری چک آینده خوبی را از نظر اقتصادی برای این کشور تعیین کرد. همچنین، مردم کشور چک از رفاه خوبی برخوردارند و با کسب درامد، می توانند تمامی هزینه های زندگی خود را به راحتی پرداخت کنند.

نمای شهر پراگ

رنکینگ جهانی کشور چک

کشور چک به عنوان یکی از بهترین کشورهای اتحادیه اروپا شناخته می شوند که دارای رتبه بندی های خوبی در جهان می باشد. برای اطلاع از رنکینگ جهانی کشور چک در حوزه های مختلف، با ما همراه باشید.

 • رنگ کشور چک در زمینه جرم و جنایت، بسیار کم است. به همین خاطر، این کشور دارای امنیت بالایی می باشد.
 • میزان تورم در جمهوری چک پایین است. البته در سال های اخیر این میزان کاهش بیشتری پیدا کرده است.
 • رتبه چک در زمینه تولید محصولات ارگانیک غذایی در سطح جهان، 6 است که این یکی از دلایل محبوبیت این کشور نیز محسوب می شود.
 • از رنگ اقتصادی رتبه کشور چک بسیار خوب است. البته بهتر است که بگوییم قطب گردشگری جمهوری چک، پایتخت آن است.
 • پراگ، پایتخت جمهوری چک، پنجمین شهر پربازدید در کل جهان شناخته می شود.
 • در زمینه صادرات، چک توانسته به رتبه 3 دست پیدا کند. اغلب محصولات صادر شده از سوی این کشور در حوزه ماشین آلات هستند و کیفیت بالایی دارند.
 • کشور چک در زمینه تولید محصولات و مواد شیمیایی نیز تقریبا به خودکفایی رسیده است.
 • از نظر علمی و دانشگاه های برتر نیز رتبه خوبی دارد. در سال های اخیر نیز شاهد مهاجرت بسیاری از دانشجویان از کشورهای مختلف جهان بوده ایم.
 • جمهوری چک جزء کشورهایی است که به سلامت مردم خودش اهمیت بسیار زیادی می دهد و توانسته به یکی از بهترین کشورها در زمینه سلامت جسمانی تبدیل شود.
 • داشتن شغل و ورود به یک حوزه جهت کار کردن در این کشور عمدتا ساده بوده و نیازی به رزومه قوی ندارد.
 • جالب است بدانید رتبه کشور چک در جهان در زمینه سرمایه گذاری نیز بالاست. به همین خاطر، می توان در این کشور سرمایه گذاری خوب و مطمئنی داشت.

پایتخت کشور چک

پایتخت و کشورهای بزرگ چک

در حال حاضر، جمهوری چک به 13 منطقه مختلف تقسیم بندی شده است. مهم ترین منطقه و پایتخت کشور چک، پراگ بوده که دارای بیش از 1 میلیون نفر جمعیت می باشد. بوهم مرکزی، بوهم جنوبی، پلزن و … از جمله شهرها و استان های مهم جمهوری چک شناخته می شوند که دارای جمعیت نسبتا زیادی نیز می باشند.

استان موراوی-سیلزی یکی دیگر از پرجمعیت ترین شهرهای کشور چک شناخته می شود که می تواند مقصد خوبی برای زندگی محسوب شود. با این شهرهای مختلفی در جمهوری چک وجود دارند که جمعیت بسیار کمتری نسبت به پایتخت دارند.  لیبرتیس، از جمله شهرهایی در جمهوری چک است که دارای جمعیت زیر 500 هزار نفر می باشد.

قوانین عمومی کشور چک

 • از جمله قوانین عمومی کشور چک می توان به جرم بودن بی احترامی و صحبت کردن با صدای بلند اشاره کرد.
 • با توجه به قوانین جمهوری چک نمی توان به یک فرد از راه دور اشاره کرد و یا آن را با دست نشان داد.
 • اگرچه زمان مردم جمهوری چک، کمی عجیب و غریب است؛ اما مسخره کردن این زبان بسیار بد می باشد.
 • از مزایای این کشور می توان به اجازه کار بانوان اشاره کرد. اما عمدتا آقایان مسئولیت تامین بودجه مالی خانواده را برعهده دارند.
 • وظیفه تربیت دختران بر عهده مادر است. اما آقایان می توانند نقش بسیار مهمی را در تربیت پسران ایفا کنند.

جغرافیای کشور چک

جغرافیای کشور چک

همانطور که اشاره کردیم، جمهوری چک جزء کشورهای محصور در خشکی قرار می گیرد که دارای آب و هوای مرطوب است. از نظر آب و هوایی، این کشور در حالت متعادی قرار دارد و خوشبختانه، پربارش است. بلندترین منطقه این کشور، دارای ارتفاع 1602 متر می باشد. همچنین، کم ارتفاع ترین منطقه در این کشور، دارای 115 متر ارتفاع است. در بخش شرقی این کشور، می توان شاهد ماهور و تپه های مختلف بود.

جمهوری چک از نظر تاریخی به سه ناحیه مختلف با نام های سیلزی، موراویا و بوهم تقسیم بندی می شود. اگر بخواهیم در مورد مرزهای جغرافیایی کشور چک بگوییم، باید این طور بیان کنیم که مرزهای جنوبی در غرب جنگل بوهم قرار گرفته اند. در شمال غرب این کشور نیز کوهستان ارتس قرار گرفته و شمال جمهوری چک نیز با زودت و کوهستان کرکونوسه محصور شده است. امیدواریم که از خواندن این نوشته لذت برده و برایتان مفید بوده باشد.

3.9/5 - (11 امتیاز)

5 دیدگاه

 • مردم اصیل جمهوری چک که از نژاد بلوندی و چشم آبی هستن کمی خونسرد و دیر ارتباط برقرار میکنن اما به محض مسلط بودن به زبان چکی (تقریبن ۵۰ درصد کافیه )بلافاصله در برخورد اول شاهد برخورد بسیار صمیمی گرم و جذاب خواهید بود ، نکته دوم جمهوری چک دارای یک مدل دیگری از شهروند هستن که از نژاد هندی سریلانکایی بنگلادشی هستن ،تقریبن در زمان حمله نادر شاه افشار به امپراطوری هند وارد اروپا شدن و ساکن اروپا شدن آنها اکثرن چشم و مو ابرو های سیاه هستن با رنگ پوست تیره قهوه ای سوخته و به سیگانی مشهور هستن در جمهوری چک یا همون کولی یا غربتی به زبون آمیانه فارسی که اکثر این جمعیت مشغول خلاف دزدی پخش و تولید و توزیع مواد مخدر و جرم هستن که دولت چک تا حدودی کنترلشون کرده و توریست ها باید بسیار مواظب این مسئله باشند ، در بحث اقامت از طریق سرمایه گذاری طبق آخرین ورژن بند قانون اساسی این کشور با مبلغ ۳ ملیون کرون با مشاور حقوقی وکلای تجاری و حسابداری میتوانید با گارانتی بیزینس خود را دراین کشور فعال کنید و کمتر از یک سال اقامت ده ساله و بعد اقامت دائم دریافت کنید ، اقامت از طریق ازدواج بسیار آسان است و مانند کشورای اسکاندیناوی مسائل سختگیرانه ندارن ، و آخرین خبر خوب طبق گزارش سازمان هِنِلی ؛ پاسپورت قرمز جمهوری چک در رنکینگ جهانی جایگاه ششم را دارد که بالاتر از کشورایی همچون انگلیس اسپانیا پرتغال و هم رتبه با فنلاند نروژ دانمارک هست و به ۱۹۶ کشور جهان بدون ویزا امکان سفر دارد که شامل آمریکا کانادا هم میشه و فقط برای استرالیا و نیوزلند به ویزا احتیاج داره ، با آرزوی شادکامی برای تمامی هم‌میهنان عزیز.

 • سلام من از افغانستان استم برایم ویزه فراهم کرده میتوانید

  • درود بر شما . آیا امکان اخذ ویزا و اقامت موقت از طریق سرمایه گذاری (خرید بیزنس) در کشور چک با مبلغ سه میلیون کرون جمهوری چک کماکان پا برجاست ؟

   • سلام
    بله امکان پذیر است، برای دریافت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر از طریق شماره 02145419 با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *