معرفی کلاس های پروازی

در این نوشته قصد داریم تا به بررسی انواع کلاس های پروازی بپردازیم. اگر تا به حال به هر نقطه از جهان پرواز کرده باشید؛ ممکن است از کلاس های مختلف صندلی در یک پرواز آگاه باشید. خطوط هوایی به طور سنتی دارای 4 کلاس مسافرتی هستند که مسافر ممکن است در آن بنشیند. 4 کلاس کابینی که در اکثر خطوط هوایی ارائه می شود شامل: اکونومی، اکونومی ممتاز، بیزینس و فرست کلاس است. امیدواریم که از خواندن مقاله انواع کلاس های پروازی لذت ببرید.

اکونومی : این کلاس نام های دیگری مانند پرواز اقتصادی و بلیط استاندارد نیز دارد و رایج ترین نوع بلیط هواپیما می باشد. بیشتر مسافران با این نوع کلاس پروازی سفر می کنند. صندلی‌ها در این کلاس باریک‌ هستند و عرضی بین 16 تا 19 اینچ دارند. فاصله یک صندلی تا صندلی جلو یا پشت آن، چیزی که مسافران اغلب از آن به عنوان “جای پا” یاد می‌کنند؛ از 30 اینچ تا 34 اینچ متغیر است. برخی از خطوط هوایی مانند jetBlue و Hawaiian Airlines میان‌وعده‌ها و نوشیدنی‌های رایگان و سیستم‌های سرگرمی را در این کلاس ارائه می‌ کنند.

صندلی های کلاس اکونومی

صندلی های کلاس اکونومی

اکونومی ممتاز : ویرجین آتلانتیک در واقع اولین شرکت هواپیمایی بود که مفهوم اقتصادی ممتاز را در سال 1992 وارد کرد. از آن زمان، تا کنون ده ها شرکت هواپیمایی این کلاس را در کلاس های پروازی خود گنجانده اند. کلاس اقتصادی ممتاز، صندلی‌های پهن‌تر و فضای پای بیشتری را نسبت به کلاس اکونومی ارائه می کند. برخی از خطوط هوایی اکونومی و اکونومی ممتاز را در کابین اصلی دسته بندی می کنند. به طور معمول در پروازهای بین‌المللی و برخی از پروازهای طولانی، «حق بیمه»، فضای بزرگتر و گاهی اوقات صندلی‌ها در مکان‌های مطلوب‌تر، مانند جلوی هواپیما در کلاس اکونومی ممتاز ارائه می شود. در پروازهای بین‌المللی، اکونومی ممتاز نه تنها ممکن است از لحاظ فیزیکی از کلاس اکونومی جدا باشد، بلکه ممکن است مزایای بیشتری مانند غذای رایگان یا بهتر، بار اضافی و کیت‌های رفاهی را نیز ارائه دهد.

کلاس بیزینس یا کسب و کار : این کلاس تجربه ای کاملاً متفاوت و منحصر به فرد را به مسافران ارائه می دهد. جالب است بدانید که پروازهای بیزینس کلاس معمولا آنقدر خوب و با کیفیت هستند که بسیاری از ایرلاین ها پرواز فرست کلاس خود را کنار گذاشته اند و تمرکز خود را روی کلاس بیزینس گذاشته اند!  نوشیدنی های پذیرایی که در هنگام ورود به مسافران داده می شود، صندلی های دو طبقه که کاملا خم می شوند، سیستم سرگرمی و مانیتور بزرگ و امکان انتخاب بین صدها فیلم و موسیقی و بازی تنها گوشه ای از خدمات پرواز در کلاس تجاری است. پرواز بیزینس کلاس در برخی از خطوط هوایی مانند امارات و قطر ایرویز، خدماتی رویایی و بسیار لوکس را به مسافران خود ارائه می دهد.

پرواز بیزنس کلاس

پرواز بیزنس کلاس

پرواز درجه یک یا فرست کلاس : اولین کلاس و در نهایت بهترین نوع پروازی که به پرواز سلبریتی ها، افراد مشهور و پولدار معروف است. در این نوع کلاس های پروازی، تمامی خدمات و امکانات ممتازی که در کنار سایر خدمات به مسافران ارائه می شود، مجلل تر و بهتر است. در این نوع پرواز فضای بسیار بزرگ و اختصاصی برای هر مسافر در نظر گرفته شده است (حتی در برخی از خطوط هوایی کابین های خصوصی با در وجود دارد). صندلی ها بسیار جادار و راحت هستند و بیشتر به یک مبل راحتی با ظاهری مسطح شباهت دارند! به همین دلیل، تعداد صندلی های فرست کلاس بسیار کم است. منوی غذای درجه یک، بسیار متنوع و شامل چندین غذا است که توسط سرآشپزهای مشهور بین المللی تولید می شود. مسافران همچنین می‌توانند هر زمان که نیاز داشته باشند، غذای خود را خریداری کنند.

فرق کلاس های هواپیما

با وجود ترس بسیاری از مردم از پرواز، سفر هوایی امن ترین شکل حمل و نقل است. علاوه بر ایمنی، سفر با هواپیما همچنین سریعترین راه برای رسیدن به شهر، کشور یا قاره دیگر است. با این حال، تفاوت هایی در راحتی مسافر در کلاس های پروازی مختلف وجود دارد که می توانید در حین پرواز از آن لذت ببرید. بیشتر مردم بلیط های کلاس اقتصادی را انتخاب می کنند و حتی نمی دانند چه چیزی را از دست می دهند. تفاوت صندلی های هواپیما در چیست؟

سرویس کلاس اکونومی شامل خدمات ضروری است : صندلی مسافر، چمدان، احتمالاً غذا و مقداری نوشیدنی. پروازهای اقتصادی معمولاً سعی می کنند تا جایی که ممکن است افراد بیشتری را در خود جای دهند تا یک پرواز مقرون به صرفه باشد. دو یا سه ردیف صندلی در کابین وجود دارد که در هر ردیف سه یا چهار صندلی وجود دارد. مقدار بار مجاز در کلاس اکونومی محدود است.

بار مجاز در این کلاس معمولاً شامل یک چمدان 23 کیلوگرمی و یک چمدان دستی 10 کیلوگرمی است. این شرکت ها در تمام پروازهای کلاس اکونومی به مسافران غذا نمی دهند مگر اینکه یک سفر بیش از 2 ساعت طول بکشد. معمولا ساده ترین غذاها در ظروف یکبار مصرف سرو می شوند. ورود به پرواز در یک پیشخوان استاندارد انجام می شود‌. اتاق های انتظار عمومی هستند و شامل خدمات اضافی نمی شوند. در کلاس اقتصادی ممتاز می توانید دو چمدان را بردارید، از منوی متنوع غذا انتخاب کنید و فضای بیشتری در کابین داشته باشید. همچنین ممکن است خدمات اضافی مانند نوشیدنی های خوش آمد گویی، کیت های مسافرتی و ظروف سرامیکی نیز وجود داشته باشد.

کلاس تجاری

کلاس تجاری

خدمات کلاس های پروازی تجاری از تعرفه بالاتر با شرایط بسیار دلپذیر تری همراه هستند. مسافر از فضا و راحتی بیشتری برخوردار است. پشتی صندلی قابلیت تکیه دارد و فرصتی برای خواب راحت را فراهم می کند. در این کلاس دو چمدان تا 35 کیلوگرم و دو بار چمدان دستی مجاز است. انتخاب ظروف گسترده تر و با کیفیت تر است. غذا در بشقاب های سرامیکی با کارد و چنگال فلزی سرو می شود. یک پیشخوان جداگانه و یک اتاق انتظار راحت برای مسافران کلاس تجاری وجود دارد. خدمات اضافی شامل وای‌فای رایگان، جدیدترین روزنامه‌ها، نمایشگرها و هدست‌های صوتی است.

در سرویس فرست کلاس مسافران بیشتر احساس راحتی می کنند. معمولاً چنین تعرفه ای پرهزینه است و شخصیت های رسانه ای، افراد مشهور، سیاستمداران و تجار از آن استفاده می کنند. این کلاس یک صندلی انفرادی درجه یک بسیار دنج با فضای پای زیادی دارد. مجهز به پتو، بالش و وسایل مدرن رسانه ای است. برخی از خطوط هوایی حتی صندلی هایی را ارائه می دهند که به صورت سوئیت طراحی شده اند. یک منوی ویژه توسط سرآشپزهای حرفه ای با استفاده از تازه ترین مواد اولیه تهیه می شود. انتخاب وعده های غذایی با هر سلیقه ای مطابقت دارد. مقدار مجاز بار مانند کلاس تجاری است. پیشخوان ورود مجزا بدون صف، اتاق انتظار لوکس و خدمات حرفه ای در این کلاس گنجانده شده است.

فرست کلاس

تفاوت قیمت کلاس کلاس های پروازی

مسافرانی که در یک ردیف هواپیما نشسته اند اغلب مبالغ بسیار متفاوتی را برای بلیط‌هایشان می‌پردازند. یکی از راه‌های کنترل درآمد شرکت‌های هواپیمایی، ارائه بلیت در کلاس‌های کرایه مختلف برای هر پرواز است. در آنچه که ما به عنوان کلاس‌های پروازی (اقتصادی، اقتصادی ممتاز، کسب‌وکار و فرست کلاس) می شناسیم، زیربخش‌هایی وجود دارد که حتی بسیاری از پروازکنندگان حرفه ای هم نمی‌توانند آن‌ها را شناسایی کنند. کلاس‌های کرایه پیچیده هستند و از ایرلاینی به ایرلاین دیگر متفاوت هستند.

معرفی برخی کدهای کرایه

کلاس‌های مختلف کرایه، هر صندلی در هواپیما را به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌کنند که هر کدام قیمت و مجموعه قوانین خاص خود را دارند. کلاس های کرایه به وسیله کدهای یک حرفی کرایه نشان داده می شوند. برخی از کلاس ها و کدهای کرایه در همه خطوط هوایی استاندارد هستند، در حالی که برخی بسته به شرکت هواپیمایی بسیار متفاوت هستند. در اینجا چند کد کرایه وجود دارد که معمولاً در همه خطوط هوایی یکسان است: Y: بلیط کامل کلاس اقتصادی . J : بلیط بیزینس کلاس با کرایه کامل. F : بلیط درجه یک با کرایه کامل.

پرواز فرست کلاس

درجه بندی کلاس های پروازی

درجه بندی کلاس های پروازی به این شکل است اولین کلاس از نظر ارائه خدمات و راحتی مسافر فرست کلاس بوده سپس بیزنس کلاس، اکونومی ممتاز و اکونومی در رتبه های پایین تری قرار می گیرند. صندلی های فرست کلاس همانطور که خدمات بیشتری ارائه می دهند هزینه بیشتری را از مسافران دریافت می کنند. امیدواریم که از خواندن این نوشته لذت برده و برایتان مفید بوده باشد.

امتیاز دهید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *