فرم ds 160

فرم Ds-160 سفارت آمریکا چیست؟

یکی از مهم ترین اقداماتی که در زمینه دریافت ویزا و اقامت کشورهای خارجی باید حتما صورت پذیرد، مصاحبه با سفارت کشور مربوطه می باشد که این اقدام معمولا با تعیین وقت سفارت به صورت آنلاین، تلفنی و حضوری امکان پذیر است؛ اما در خصوص رزرو وقت سفارت آمریکا لازم است بگوییم که پیش از هرگونه اقدام در زمینه دریافت ویزای مهاجرتی و اقامتی این کشور متقاضیان باید به سایت معرفی شده توسط سفارت مراجعه کرده و فرم Ds-160 سفارت آمریکا را که گاها تحت عنوان اپلیکیشن فرم و فرم آنلاین سفارت معرفی می شود، تکمیل نمایند.

شما عزیزان همچنین می توانید با مراجعه به بخش وبلاگ وب سایت اوج آرام فرم sevis سفارت آمریکا را نیز مطالعه نمایید و از جزئیات آن مطلع شوید. این فرم از جمله مدارک مهمی است که متقاضیان ویزای آمریکا باید پیش از تعیین وقت سفارت آمریکا به تکمیل آن پرداخته و فرم تکمیل شده را به وب سایت Department of State ارسال نمایند.

فرم Ds-160 یک فرم آنلاین در زمینه ارائه درخواست متقاضیان ویزاهای nonimmigrant آمریکایی است و مهاجرین باید حتما این فرم را پیش از درخواست آنلاین وقت سفارت تکمیل نمایند، چرا که آفیسر پرونده بر اساس اطلاعات وارد شده در فرم Ds-160 سفارت آمریکا شرایط قانونی متقاضی را بررسی کرده و سپس مطابق با آن مراحل اپلیکیشن ویزا تکمیل می کند و در نهایت زمان مصاحبه با سفارت با توجه به اطلاعات تکمیل شده توسط آفیسر تعیین می گردد.

پر کردن فرم Ds-160 سفارت آمریکا یکی از مراحل اصلی در درخواست آنلاین وقت سفارت و دریافت ویزاهای موقت و نوع K آمریکا می باشد؛ اما توجه داشته باشید که تکمیل فرم Ds-160 نیازمند مدارک، اطلاعات و مراحل مختلفی و عدم شناخت کافی در این زمینه می تواند موجب از دست رفتن وقت و هزینه شما شود. بنابراین در ادامه شما را با مراحل تکمیل فرم، مدارک مورد نیاز و نکات کاربردی در نحوه پر کردن فرم دی اس 160 سفارت آمریکا آشنا می سازیم.

پر کردن فرم ds 160

اعتبار فرم ds 160  چند روز است؟

فرم‌های ds 160 تنها به مدت ۳٠ روز از زمان تکمیل کردن آن‌ها  اعتبار دارند. بنابراین اگر تمایل دارید برای چند ماه آینده نیز به درخواست شما رسیدگی شود، فرم را پر کنید اما آن را حداکثر ۳٠ روز قبل از تاریخ مورد نظر خود ارسال کنید.  در غیر این صورت مجبور خواهید شد این فرایند را دوباره‌ طی کنید.

پردازش فرم ds 160  به بازه‌ی زمانی طولانی نیاز ندارد. به محض اینکه این فرم را به صورت آنلاین تکمیل کردید،  به سادگی می‌توانید از صفحه‌ی تایید آن پرینت بگیرید و آن را همراه خود به جلسه‌ی مصاحبه‌ی ویزا بیرید.  در صورتی که با درخواست پذیرش شما در مصاحبه موافقت شود،  مدت زمان فرایند پردازش ۷ الی ۱٠ روز کاری به علاوه‌ی زمان لازم جهت ارسال خواهد بود.

هزینه فرم 160 ds  چقدر است؟

با وجود اینکه نیاز به پرداخت هزینه‌ برای دریافت فرم ds 160  نیست، همچنان بسته به نوع ویزایی که درخواست داده‌اید باید مبلغی را پرداخت کنید.  برای اغلب ویزاهای غیر مهاجرتی نظیر توریستی، تجاری یا ویزای TN  (برای ملیت‌های کانادایی و مکزیکی ) هزینه ۱۸۵ دلار است. هزینه‌ی ویزاهای مهاجرتی معمولا ۱۹٠ دلار است.  این هزینه‌ها کاملا بسته به نوع ویزا دارند؛ بنابراین حتما باید در مورد هزینه‌ها‌ی مربوط به شرایط خاص خود اطلاعات کسب کنید.

چه کسانی به پر کردن فرم ds 160  نیاز دارند؟

هر کسی که قصد بازدید از ایالات متحده‌ی آمریکا به وسیله‌ی ویزای موقت نظیر ویزای B1/B2 یا ویزای غیر مهاجرتی نامزدی K1 را دارد،  باید فرم ds 160  را تکمیل کند.  شهروندان مکزیکی که برای ویزای  TN درخواست داده‌اند،  نیازی به پر کردن این فرم ندارند.

هر توریستی حتی کودکان باید فرم ds 160  مربوط به خود را پر کند.  در صورتی که فرد متقاضی ۱۶ سال یا کمتر سن دارد یا از لحاظ فیزیکی ناتوان است،  می‌تواند برای پر کردن فرم از شخص دیگر کمک بگیرد.  آن فرد باید در انتهای فرم در صفحه sign and submit اطلاعات شخصی خود را وارد کند.

دریافت ویزای مهاجرتی و غیر مهاجرتی آمریکا

چگونه به فرم خود برگشت بزنیم؟

مهلت لغو فرم ۳٠ روز پس از روزی است که آن را ثبت کردید. به صفحه‌ی سایت فرم 160 ds  به نامCEAC  بروید و روی گزینه‌ی Retrieve an application کلیک کنید.  از شما درخواست خواهد شد که شماره ID مربوط به فرم ds 160  که اخیرا ثبت کرده‌اید را وارد کنید.  

چگونه دانلود فرم 160 ds  انجام می‌شود؟

فایل  download pdf  فرم 160 ds سفارت آمریکا به صورت آنلاین پس از جستجوی عبارت”CEAC” در گوگل در دسترس شما قرار خواهد گرفت.

آیا می‌توان فرم را بدون عکس ثبت کرد؟

هنگامی که برای ویزای غیر مهاجرتی درخواست می‌دهید،  آپلود یک عکس دیجیتال که در ۶ ماه اخیر گرفته شده است بخش مهمی از تکمیل و ثبت کردن فرم محسوب می‌شود.  همچنین به همراه داشتن یک کپی از عکستان در سفارت و روز مصاحبه ضروری است.

چگونه می‌توان اطلاعات فرم را پس از قرار ملاقات برای ویزا بروزرسانی کرد؟

با وجود اینکه دپارتمان راهی برای برگشت و تغییر نمونه فرم 160 ds  که ثبت شده نگذاشته است،  می‌توانید به صورت آنلاین یک فرم جدید و اصلاح شده را ثبت کنید.  از صفحه‌ی تایید فرم جدید پرینت بگیرید و آن را همراه خود به روز مصاحبه و سفارت بیاورید.

مدارک مورد نیاز فرم ds-160 سفارت آمریکا

مدارک مورد نیاز فرم ds 160

 • پاسپورت
 • مسیر و برنامه سفر
 • در این زمینه توجه داشته باشید متقاضیان ویزاهای دانشجویی، مطالعاتی، پژوهشی و سایر کسانی که با هدف خاصی و در دوره زمانی مشخصی قصد سفر به آمریکا را دارند، باید اطلاعات خود را در زمینه برنامه سفر در فرم وارد نمایند.
 • تاریخ سفرهای بین المللی پنج سال گذشته
 • کسانی که طی پنج سال اخیر درخواست ویزای آمریکا به این کشور سفر کرده اند، حتما باید اطلاعات سفر خود را همراه با شماره سریال ویزای سفر قبلی در فرم Ds-160 سفارت آمریکا وارد نمایند. ارائه این اطلاعات می تواند در دریافت ویزای آمریکا نقطه قوتی برای متقاضیان باشد.
 • رزومه یا CV
 • در این زمینه لازم است تمامی اطلاعات تحصیلی، شخصی، شغل قبلی، شغل فعلی و سایر اطلاعات لازم در خصوص تکمیل فرم Ds-160 سفارت آمریکا را در فرم وارد نمایید.

در حالت کلی مدارک فوق جزء الزامات اولیه در پر کردن فرم شناخته می شوند؛ اما با این حال در برخی موارد متقاضیان ویزای های تحصیلی و کاری آمریکا باید مدارک دیگری را نیز در هنگام مصاحبه به سفارت آمریکا ارائه دهند.

فرم ds فرم ds 160 عکس فرم ds 160

نکات مهم و کاربردی در خصوص پر کردن فرم Ds-160 سفارت آمریکا

تکمیل فرم ds 160

پر کردن فرم یکی از اقدامات ضروری در رزرو وقت سفارت و دریافت انواع ویزای آمریکا می باشد که باید در زمان مناسب و با دقت کافی انجام شود. آشنایی با مراحل تکمیل، مدارک مورد نیاز به هنگام تکمیل اطلاعات و نکات کاربردی مهم در این زمینه می تواند در پر کردن فرم به شما کمک نماید و تا حدودی در کاهش هزینه ها، از دست رفت وقت و اطلاعات و در نهایت در تسریع روند دریافت ویزا موثر می باشد.

در خصوص نحوه پر کردن فرم توجه به چند نکته کاربردی و مهم می تواند برای متقاضیان چاره ساز باشد، بدین منظور چند مورد مهم در این زمینه را معرفی می کنیم :

 • تمامی اطلاعات وارد شده در فرم Ds-160 سفارت آمریکا باید به زبان انگلیسی باشد؛ اما در مواقعی که با جمله Your Native Alphabet مواجه می شوید اجازه دارید نام و نام خانوادگی را به زبان مادری وارد کنید.
 • در تکمیل اطلاعات نهایت دقت را داشته باشید، چرا که در صورت بروز هرگونه اشتباه امکان رد درخواست شما برای ویزا وجود دارد.
 • در صورت وارد کردن اطلاعات اشتباه امکان تغییر و ویرایش با شرایط خاصی وجود دارد که البته تصحیح اطلاعات گاها در زمان های طولانی انجام شده و این موضوع می تواند دریافت ویزا را به تاخیر بیاندازد.
 • تمامی مدارک لازم جهت تکمیل را به هنگام پر کردن فرم، حتما به همراه داشته باشید.
 • شما برای پر کردن فرم تنها 20 دقیقه زمان دارید.
 • در هر مرحله اطلاعات تکمیل شده را در کامپیوتر خود ذخیره کنید تا در صورت نیاز به زمان بیشتر بتوانید اطلاعات خود را بازیابی کرده و مراحل تکمیل فرم را از جایی که باقی مانده است، ادامه دهید.
 • در پایان یک نسخه از اطلاعات تکمیل شده را برای ایمیل خود ارسال کرده و آن را ذخیره کنید، سپس می توانید همراه با پرینت فرم تکمیل شده را به صورت الکترونیکی برای سایت Department of State ارسال کنید.

راهنمای تکمیل فرم Ds-160 سفارت آمریکا

پر کردن فرم بر اساس تکمیل اطلاعات و قواعد این کار در چند مرحله کلی خلاصه می شود که آشنایی با این مراحل می تواند در تسریع روند انجام کار به شما کمک نماید. همچنین آشنایی با مراحل مختلف پر کردن فرم می تواند در جمع آوری مدارک و اطلاعات مورد نیاز و در نتیجه کاهش خطا و اشتباه به هنگام تکمیل فرم موثر واقع شود. بنابراین استفاده از یک راهنمای کلی در زمان پر کردن فرم سفارت آمریکا ایده عاقلانه ای است و متقاضیان با هر درخواستی می توانند از این راهنما استفاده کنند.

مراحل پر کردن فرم Ds-160 سفارت آمریکا

مراحل تکمیل فرم ds 160

 • مرحله اول ورود به سایت

با استفاده از لینک https://ceac.state.gov/ceac/ وارد سایت شوید و به منظور تکمیل فرم روی گزینه DS-160, Online Nonimmigrant Visa Application کلیک کنید.

 • مرحله دوم انتخاب کنسولگری سفارت آمریکا

در صفحه باز شده باید سفارت مورد نظر خود را انتخاب کنید که در خصوص آشنایی با سفارت های آمریکا در کشورهای مختلف می توانید به وب سایت رسمی ایالات متحده آمریکا مراجعه کرده و نزدیک ترین کنسولگری را برای تعیین وقت مصاحبه سفارت انتخاب کنید.

 • مرحله سوم درخواست تکمیل فرم

با انتخاب سفارت آمریکا اکنون سه انتخاب پیش روی شما قرار می گیرد تا فعالیت خود را در خصوص ادامه تکمیل فرم Ds-160 سفارت آمریکا مشخص کنید:

 • START AN APPLICATION: درخواست فرم جدید
 • UPLOAD AN APPLICATION: درخواست ادامه مراحل تکمیل فرم که از قبل روی سیستم ذخیره کرده بودید.
 • RETRIEVE AN APPLICATION: درخواست ادامه مراحل تکمیل فرم که از قبل با استفاده از Applicant ID ذخیره کرده اید.

اکنون با انتخاب گزینه مربوطه به صفحه Application Information وارد شده و شماره Applicant ID به شما داده می شود. این آیدی را در ایمیل خود ذخیره کنید، زیرا در زمان رزرو وقت سفارت به آن نیاز دارید.

 • مرحله چهارم تکمیل فرم Ds-160 سفارت آمریکا

این مرحله با ورود به صفحه Application Information آغاز می شود و شامل چندی مرحله می باشد که متقاضی در هر مرحله باید با استفاده از مدارک، اطلاعات لازم را در خصوص اطلاعات شخصی، تحصیلی، شغلی، خانوادگی یا خویشاوندی، برنامه سفر، سفرهای بین المللی گذشته، نوع ویزا یا اقامت، دلایل درخواست ویزا، هدف از سفر و سایر اطلاعات لازم که در فرم آورده شده اند، تکمیل نماید.

 • مرحله پنجم ثبت نهایی و ذخیره اطلاعات

در پایان با وارد کردن اطلاعات و ارائه مدارک مورد نیاز ابتدا لازم است فرم تکمیل شده را روی کامپیوتر خود ذخیره کنید و سپس آن را برای ایمیل خود ارسال نمایید تا در زمان انجام مصاحبه و مراحل مختلف دریافت ویزا آمریکا اطلاعات لازم را در دست داشته باشید.

 • مرحله ششم ارسال فرم تکمیل شده

اکنون اطلاعات تکمیل شده را بررسی نموده و فرم کامل شده Ds-160 را برای سایت Department of State به منظور تعیین وقت سفارت ارسال نمایید. ارسال فرم به صورت الکترونیکی و پس از پرداخت هزینه های مربوطه انجام می شود.

در پایان فرم Ds-160 سفارت آمریکا شما توسط آفیسر پرونده بررسی گردیده و در نهایت با تایید صحت اطلاعات شخصی شما، زمان مصاحبه با سفارت توسط آفیسر تعیین می گردد؛ اما با این حال توجه داشته باشید که شما پس از تکمیل و ارسال فرم Ds-160 به سایت Department of State می توانید با سفارت تماس گرفته و در خصوص تعیین وقت مصاحبه هماهنگی های لازم را انجام دهید.

همچنین لازم به ذکر است برخی کنسولگری های سفارت آمریکا بدون تایید و تکمیل اطلاعات توسط آفیسر پرونده امکان تعیین وقت مصاحبه را نمی دهند و در این زمینه شما پس از ارسال اطلاعات می توانید با کنسولگری مربوطه تماس گرفته و از قوانین و مقررات لازم در این زمینه آگاه شوید.

کلام آخر

فرم ds 160 سفارت آمریکا

شما عزیزان می توانید برای ثبت درخواست و تکمیل فرم ds-160 سفارت آمریکا و یا دریافت وقت سفارت آمریکا برای کودکان و … از شرکت خدمات هوایی و مسافرتی اوج آرام کمک بگیرید. شما همچنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و دریافت مشاوره از طریق راه های درج شده در وب سایت با کارشناسان ما در تماس باشید.

امتیاز دهید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *