تاریخچه قلعه گیرنه

گیرنه، شهری بندری از شهر های کشور قبرس شمالی میباشد. یکی از جاذبه های گردشگری شهر ساحلی گیرنه، قلعه گیرنه است. اگر شما نیز قصد دارید که به این کشور سفر کنید و به ‌دنبال پیدا کردن جاذبه‌های گردشگری قبرس شمالی هستید، با ما تا انتهای این محتوا همراه بمانید. ما در ادامه برای شما بیشتر در رابطه با قلعه گیرنه و ویژگی‌های شگفت‌انگیز این اثر باستانی صحبت خواهیم کرد.

تاریخچه قلعه گیرنه

به‌ طور کلی تاریخچه شهر گیرنه به حدود قرن دهم قبل‌ از میلاد مسیح بازمی‌گردد. طبق اطلاعات موجود، قلعه گیرنه نیز از سال 1500 بر فراز بندر شهر گیرنه ساخته شد تا ویژگی‌های استراتژیک آن مزایای زیادی را برای ساکنان این شهر و دولتمردان به‌ همراه داشته باشد. طبق شواهد موجود، ساخت قلعه به دوران رومیان بازمی‌گردد و در ادامه، این بیزانس ها بودند که قلعه را مستحکم‌تر کردند و به گسترش آن پرداختند.

در این دوره چهار برج بزرگ در اطراف این قلعه ساخته شدند تا استحکامات آن را بهبود ببخشند. در ادامه حکومت لوزینگان بود که این بندر را مال خود کرد و استحکامات قلعه گیرنه را بهبود بخشید و نقاط ضعف آن را به‌ طور کامل برطرف ساخت. طبق اطلاعات موجود، ظاهر نهایی که در حال‌ حاضر از این قلعه مشاهده می‌شود در سال 1489 ساخته شد.

هدف از ساخت قلعه گیرنه چه بود؟

این سازه تنها به‌ عنوان یک سازه مستحکم برای دیدبانی و حفاظت از بندر شناخته نمی شود بلکه ویژگی‌های استراتژیک شگفت‌انگیزی را در خود جای داده است. قلعه گیرنه در گذشته دژ مستحکمی بود که می‌توانست از شهرها و بندرهای زیادی محافظت کند. به‌ طور کلی بندر گیرنه بندر استراتژیک و بسیار مهمی می‌باشد که در گذشته نیز اهمیت آن بسیار بالا بوده ‌است.

همین موضوع باعث شده تا حکومت‌هایی که بر این شهر تسلط پیدا کرده‌اند همواره اهمیت داشتن دژ و قلعه‌ای مستحکم را جدی بگیرند و برای مستحکم کردن بیشتر آن، اقدامات لازم را انجام دهند. طبق اطلاعات موجود، ونیزی ها به ‌دلیل نگرانی از تهاجم امپراتوری عثمانی، سعی داشتند تا استحکامات خودشان را بهبود دهند تا بتوانند احتمال شکست را تا حد بسیار زیادی پایین‌تر بیاورند‌. آن ها علاوه ‌بر مستحکم‌سازی قلعه، روی دژ تجهیزات نظامی گوناگونی را بنا کرده بودند.

قلعه گیرنه

در حال حاضر قلعه گیرنه چه استفاده‌ای دارد؟

درست مانند سایر بناهای تاریخی، در حال حاضر بندر گیرنه به‌ عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری قبرس شمالی شناخته می‌شود که جذابیت‌های بصری و اطلاعات تاریخی شگفت‌انگیزی را در خودش جای داده است. از همان ابتدای کشف این قلعه و ویژگی‌های شگفت‌انگیز آن، باستان ‌شناسان زیادی کنجکاو شدند تا بیشتر در رابطه با آن تحقیق کند.

همین تحقیقات باعث شد که قدیمی‌ترین کشتی‌ های غرق‌ شده در اطراف قبرس شمالی در نزدیکی این قلعه پیدا شوند. با توجه به این اکتشاف، قلعه گیرنه در حال ‌حاضر به ‌عنوان موزه تاریخی از کشتی‌های غرق ‌شده شناخته شود.

قدیمی‌ترین کشتی کشف شده در اطراف این قلعه که در داخل قلعه نگه‌داری می‌شود مربوط به 300 سال قبل‌از میلاد مسیح است که بعد از کشف شدن با مهارت‌های خاصی از آب بیرون کشیده شد و در داخل این قلعه جای‌گذاری شد.‌ اگر به تاریخ دریانوردی علاقمند هستید، حتماً هنگام سفر به قبرس شمالی از این قلعه و موزه‌ آن دیدن کنید.

جمع‌بندی 

شناخت جاذبه‌های گردشگری کشورهای مقصد، به شما کمک می‌کند تا در زمان خود صرفه‌جویی کنید و با خیال راحت‌تری از جاذبه‌های گردشگری دیدن فرمایید. اگر قصد سفر به قبرس شمالی را دارید، شهر گیرنه و قلعه آن، می‌تواند مقصد خوبی برای شما باشد.

به‌ طور کلی کشور قبرس دارای جاذبه‌های گردشگری و تاریخی بی‌شماری است، اما با قطعیت می‌توان گفت که قلعه گیرنه به‌ عنوان یکی از بهترین جاذبه های گردشگری این کشور شناخته می‌شود که می‌تواند شما را برای ساعات زیادی سرگرم کند.

امتیاز دهید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *