پارک ملی هیلز گیت

پارک ملی هیلز گیت (Hell’s Gate National Park) در کشور کنیا واقع شده است. پارک ملی هیلز گیت در غرب کنیا در بخشی به نام «ناروک» (Narok) قرار گرفته است. ناروک یکی از بخش های استان ریفت ولی (Rift Valley Province) در کنیا می باشد. پارک ملی هیلز گیت یکی از قدیمی‌ترین پارک‌های ملی آفریقا است که تاسیس آن به سال 1984 میلادی بر می گردد.

این پارک با مساحت حدود ۶۸.۲۵ مایل مربع، در فاصله حدود ۶۲ مایل از پایتخت کنیا (نایروبی) قرار دارد. نام این پارک از یک شکاف تنگ در صخره ها گرفته شده که قبلا جزو دریاچه‌های ماقبل از تاریخ بوده است. بشر اولیه در میان دره های باریک این منطقه زندگی می کردند.

پارک ملی هیلز گیت دارای چشم‌انداز بسیار جذاب و منحصر بفرد می باشد. این پارک به دلیل صخره‌های بلند، دره‌های عمیق و برج‌های صخره‌ای آن دارای محبوبیت ویژه ای در نگاه گردشگران تور کنیا می باشد. همچنین این پارک محل زندگی گونه‌های گوناگونی از حیوانات از جمله بوفالو، زرافه، بابون و… است. این پارک ملی با بیش از ۱۰۰ گونه پرنده برای دوستداران حیوانات بسیار جذاب می باشد.

پارک ملی هیلز گیت علاوه بر اهمیت زیست‌محیطی، از جاذبه های گردشگری زیادی برخوردار می باشد. این پارک هر ساله پذیرای تعداد کثیری از گردشگران علاقه‌مند به طبیعت است.

پیشینه پارک ملی هیلز گیت

نامگذاری پارک ملی هیلز گیت به دلیل می باشد؟

این پارک به دلیل وجود تپه‌های سر به فلک کشیده به نام هیلز گیت انتخاب شده است. هیلز گیت در واقع مجموعه‌ای از تپه‌های آتشفشانی است که در شمال غربی پارک واقع شده‌اند. این تپه‌ها که ارتفاع برخی از آنها به بیش از 1800 متر می‌رسد از سنگ‌های آتشفشانی و ماگما تشکیل شده‌اند.

این تپه‌ها علاوه بر زیبایی خیره‌کننده، منبع آب‌های زیرزمینی به شمار می روند. تپه‌های آتشفشانی هیلز گیت در شمال غربی این پارک در کشور کنیا واقع شده‌اند. این تپه‌ها که تعداد آنها به بیش از 70 تپه می‌رسد، حاصل فعالیت‌های آتشفشانی چندین هزار سال پیش هستند. بلندترین تپه به نام باتیان ارتفاعی معادل 1880 متر دارد.

تپه‌های هیلز گیت از خاکه، سنگ‌های آذرین و تفال تشکیل شده‌اند. شکل ظاهری تپه‌ها به صورت کوهستانی است و دارای دره‌ها، گودال‌ها و پرتگاه‌های عمیق هستند. پوشش گیاهی تپه‌ها عمدتاً از بوته‌ها، علفزارها و درختان استوایی تشکیل شده است.

جاذبه های گردشگری پارک ملی هیلز گیت

پارک ملی هیلز گیت، یکی از دیدنی ترین جاذبه‌های گردشگری در آفریقا به شمار می‌رود. پارک ملی دروازه جهنم از چشم‌اندازهای بسیار زیبا، صخره‌های بلند، دره‌های عمیق، چشمه‌های آبی، مراتع سبز و جاذبه‌های طبیعی دیگری برخوردار بوده که هر ساله گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند. از جمله مهمترین جاذبه های گردشگری Hell’s Gate می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • یکی از جاذبه‌های گردشگری پارک ملی دروازه جهنم، دره عمیق “Ol Njorowa” است که توسط صخره‌های بلند احاطه شده و چشم‌اندازی بسیار زیبا را به نمایش می‌گذارد. در این دره گردشگران می‌توانند به راحتی پیاده‌روی کرده و از آرامش و طبیعت بکر منطقه، لذت ببرند.
  • علاوه بر آن، این پارک دارای صخره‌های بلند و بکری است که مورد توجه علاقه مندان کوهنوردی جهت صعود قرار گرفته است. صخره “Fischer’s Tower” از حمله صخره های معروف در این پارک بوده که شکل منحصر به فرد و بسیار زیبایی دارد.
  • پارک ملی هیلز گیت دارای چندین چشمه آبی زیبا است که از جمله محبوب‌ترین جاذبه‌های توریستی در این منطقه محسوب می‌شوند. یکی از مشهورترین چشمه‌های آبی در این پارک ملی، چشمه “Fischer’s Tower” است که در نزدیکی صخره “Fischer’s Tower” قرار دارد. چشم‌انداز این چشمه، زیبایی خاصی را در دید عموم به نمایش می‌گذارد.

دوچرخه‌سواری، پیاده‌روی در مسیرهای مختلف، بازدید از روستای ماسایی Elsamere و رفتن به کویر “Fischer’s Tower” از جمله فعالیت هایی است که گردشگران به هنگام بازدید از این پارک انجام می دهند.

جاذبه های گردشگری پارک ملی هیلز گیت

نتیجه گیری

پارک ملی هیلز گیت یکی از زیباترین و جذاب ترین جاذبه های گردشگری در کشور کنیا است که سالانه هزاران نفر از سراسر کشور برای بازدید به آنجا می‌آیند. مناظر طبیعی این پارک شامل تپه ها و دره‌های زیبا با جنگل‌های پردرخت، چشمه‌ها و آبشارها می باشد که علاقه‌مندان بسیاری را به خود جلب کرده است.

در این پارک می توان به انجام فعالیت هایی از جمله پیاده‌روی، سوارکاری، غارنوردی و ورزش های ماجراجویی پرداخت که برای خانواده ها و دوستداران طبیعت جذابیت فوق العاده زیادی دارد. به طور کلی پارک ملی هیلز گیت با مجموعه امکاناتش برای تفریح و تعطیلات روزمره برای علاقه مندان به طبیعت می تواند بسیار جذاب باشد.

امتیاز دهید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *