پارک گوئل بارسلون

در رابطه با پارک گوئل (پارک گائودی) چه می دانید؟

پارک گوئل یا گائودی (که به‌ عنوان یکی از شاهکار های معماری آنتونی گائودی، معمار معروف اسپانیایی شناخته می‌شود) یکی از پرطرف‌دارترین و معروف‌ترین جاذبه ‌های دیدنی اسپانیا می‌باشد که در شهر بارسلون واقع ‌شده است. این پارک در دامنه کوه قرار دارد. همین موضوع باعث می‌شود تا از روی آن شهر بارسلون به‌ طور کامل در دیدرس شما قرار داشته باشد. این پارک از زمان طراحی تا ساخت فراز و نشیب‌ های بسیار زیادی را پشت سر گذاشته است. برای مثال در ابتدا اصلا قرار نبود که این پارک به‌ عنوان یک مکان تفریحی باشد. پارک گوئل قرار بود شهرک کوچک با حدود 60 خانه و امکانات رفاهی متفاوت باشد. اما در طول گذر زمان این مکان، با اتفاقات گوناگونی رو به‌ رو شد که باعث شد در حال حاضر به عنوان یک پارک شناخته شود. ما در ادامه محتوا قصد داریم که برای شما بیشتر در رابطه با پارک گوئل، معماری آن، داستان پشت آن و … صحبت کنیم. اگر شما نیز کنجکاو هستید تا اطلاعات خود را در رابطه با این پارک بیشتر کنید، ما را تا انتهای محتوا همراهی کنید.

پارک گوئل بارسلون

پارک گائودی بارسلون همان‌ طور که از نام آن پیداست به ‌عنوان یک منطقه تفریحی شناخته می‌شود. هر منطقه تفریحی دارای مکان ‌های متفاوتی برای گردش و مشاهده می‌باشد. بیایید با یکدیگر در ادامه بررسی کنیم که پارک گائودی یا به‌ عبارت‌ دیگر پارک گوئل دارای چه جاذبه ‌هایی دیدنی می‌باشد.

منطقه تاریخی و یا به ‌عبارت ‌دیگر قلب اصلی پارک

بخش تاریخی پارک گائودی حدود 5 درصد از کل بنای این پارک را به خودش اختصاص داده است. به گفته‌ی بسیاری از بازدیدکنندگان، تمام زیبایی ‌های پارک گائودی در همین 5 درصد خلاصه شده است، زیرا به ‌عنوان یک موزه قدیمی از نحوه طراحی گائودی شناخته می‌شود.

ورودی پارک و سالن اصلی

قسمت دیگری که شما در اولین لحظه‌ی اول ورود به پارک گائودی با آن روبرو می‌شوید، پله ‌های منتهی به یک سرسرای ستون‌دار در این پارک می‌باشد. پله های این پارک با موزاییک ‌های بسیار زیبایی تزیین شده‌اند و ویژگی ‌های بصری فوق‌العاده‌ای دارند. هنگامی ‌که شما از پله ‌ها بالا می‌روید، دقیقاً قبل ‌از وارد شدن به سرسرای ستون‌دار، با یک سوسماری به درازای حدود 3.5 متر مواجه می‌شوید که به‌ عنوان سمبل خوشامدگویی این پارک شناخته می‌شود. سرسرای ستون‌دار پارک گائودی 86 ستون دارد که در سقف آن طراحی ‌های بسیار زیادی با خرده ‌کاشی های متنوع مشاهده خواهید کرد.

سکوی تماشا یا به‌ عبارت‌ دیگر بام شهر بارسلون

سکوی تماشا بخشی دیگری از پارک گوئل می‌باشد که شما با رفتن روی آن می‌توانید کل شهر بارسلون را ببینید. این چشم ‌انداز به گفته‌ی برخی توریست ‌ها، به‌ عنوان یکی از زیباترین و معرکه ترین چشم ‌انداز های کشور اسپانیا و شهر بارسلون شناخته می‌شود.  این بخش با خرده موزاییک ‌های زیبا و همچنین نیمکت‌ های متنوع در دسترس بازدیدکنندگان قرار دارد.

تالار و فضای سبز پارک

از دیگر جاذبه ‌های گردشگری پارک گائودی ما می‌توانیم به تالار این پارک اشاره کنیم. این تالار پر از ستون ‌های منحنی است که جذابیت سبک‌ معماری گائودی را به نمایش می‌گذارند. فضای سبز پارک نیز یکی دیگر از جاذبه ‌های دیدنی آن می‌باشد که طراحی زیبایی دارد. شما می‌توانید با قدم زدن در فضای سبز این پارک، جزئیات بیشتری از طراحی گائودی را مشاهده نمایید.

موزه خانه گائودی

شاید دانستن این نکته کمی جالب باشد که آنتونی گائودی که به ‌عنوان معمار این پارک شناخته می‌شود، تا زمان مرگش در این پارک زندگی می‌کرد. همین موضوع باعث شده تا خانه گائودی به‌ عنوان یک موزه قدیمی در این پارک در دیدرس عموم قرار داشته باشد. این خانه نیز درست مانند سایر بخش ‌های دیگر پارک طراحی عجیب و قابل ‌توجهی دارد. به‌ گفته محققان این خانه از خانه هانسل و گرتل در داستان معروفی که همه ما آن را شنیده‌ایم الهام ‌گرفته شده است و شبیه خانه ‌های معمولی و عادی نیست.

داستان پارک گوئل

پارک گوئل بارسلون

معماری پارک گوئل

آنتونی گائودی یکی از معماران دین‌داری بود که علاوه ‌بر متخصص بودن در زمینه معماری، به‌ عنوان یک فرد دین ‌دار شناخته می‌شد. گائودی همواره تلاش می‌کرد تا ارزش ‌های مذهب کاتولیک و همچنین دین مسیحیت را تا آنجا که می‌تواند در معماری خود پیاده کند. علاوه‌ بر این موضوع گائودی از طبیعت برای ساخت بنا های معروف خودش نیز الهام ‌گرفته است. همین موضوعات باعث شده تا پارک گائودی به ‌عنوان یکی از شاهکارهای آنتونی گائودی شناخته می‌شود، تا این حد جذاب و منحصر به‌ فرد باشد. این پارک دارای ساختار سنگی، ستون‌ های منحنی، و کاشی‌ کاری ‌های بسیار زیبایی است که می‌تواند چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره کند.

گفته می‌شود که در این پارک از هیچ خط راستی برای معماری بهره گرفته نشده همین موضوع نشان می‌دهد که حضور در این پارک تا چه حد می‌تواند احساس دوستی و حس مثبت را به شما هدیه دهد. علاوه ‌بر این موضوع، دو خانه نیز در این پارک قرار دارد که یکی از آن ‌ها همان خانه‌ای است که آنتونی گائودی تا زمان مرگش در آن زندگی می‌کرد. آنتونی گائودی برای طراحی و ساخت پارک گائودی قوانین منظم و دقیقی را داشت. علاوه‌ بر استفاده از قوانین منظم و دقیق برای ساخت این پارک، این معمار هنرمند خانه های این پارک را طوری ساخته که انگار این خانه ‌ها از دل زمین بیرون آمده‌اند. ساختار سنگی که برای این خانه‌ ها در نظر گرفته ‌شده به همراه ستون ‌های منحنی و سرامیک کاری ‌هایی که زیبایی این خانه ‌ها را چند برابر کرده، باعث شده تا این پارک با تمام قوانین معماری که ما در دنیای عادی می‌بینیم متفاوت باشد.

معماری پارک گوئل

معماری پارک گوئل

پلان پارک گوئل بارسلونا

در پلان پارک گائودی بارسلونا طبیعت ‌گرایی به طور کامل مشاهده می‌شود. پلان پارک گائودی شامل دو خانه، یک راه ‌پله و یک سرسرا و … می‌شود. روی سقف این سرسرا نیمکت ‌های چیده‌شده که به گردشگران کمک می‌کند تا از بالاترین نقطه شهر بارسلون به مشاهده این شهر بنشینند. به ‌طور کلی، پلان پارک گائودی یا پارک گوئل بارسلونا پلان آن‌ چنان پیچیده‌ای نیست. اما وجود المان‌ های شگفت‌انگیز باعث شده تا ساختار کلی این پارک کاملاً دقیق و ظریف باشد. به گفته‌ی متخصصان، آنتونی گائودی برای طراحی پارک گائودی، تمام توانایی و نبوغ خودش را به کار گرفت تا بتواند پلان این پارک را با هنرمندی هر چه بیشتر طراحی کند.

علاوه ‌بر این موضوع، استفاده از کاشی‌کاری ‌ها در معماری گائودی برای اولین ‌بار در همین پارک صورت گرفت. پیشتر برای شما گفتیم که زمین این پارک روی تپه و دامنه‌ی کوه قرار دارد. در ابتدا تصور می‌شد که ساختن بنا روی چنین زمین ‌هایی بسیار چالش ‌برانگیز و سخت باشد. اما آنتونی گائودی ثابت کرد که نه ‌تنها ساختن بنا روی این زمین‌ های شیب‌دار سخت نیست، بلکه می‌توان از پتانسیل ‌های شگفت ‌انگیز این زمین شیب‌دار بهره برد تا بنایی زیباتر و دل‌نشین‌تر را ساخت.

پلان پارک گوئل بارسلونا

پلان پارک گوئل بارسلونا

داستان پارک گوئل

بعد از صحبت در رابطه با ویژگی ‌های شگفت‌ انگیز پارک گائودی، بهتر است که برای شما داستان ساخت این پارک را نیز بیان کنیم. برای اولین‌ بار سال 1900 میلادی بود که یکی از تاجران ثروتمند اسپانیایی به نام گوئل از معمار معروف آنتونی گائودی درخواست کرد که به ‌دور از آلودگی شهر و روی تپه، بنایی برای او بسازد. این تاجر ثروتمند از گائودی درخواست کرد که برای سرمایه‌داران شهر بارسلون بنایی ساخته شود که تمام امکانات رفاهی برای افراد به‌ طور کامل در آن وجود داشته باشد. آنتونی گائودی درخواست این تاجر ثروتمند را قبول کرد اما بعد از گذشت حدود  14 سال تنها هنوز دو خانه از 60 خانه مدنظر گوئل ساخته‌ شده بودند که پروژه طراحی این شهر کوچک به دلیل عدم موفقیت در جذب سرمایه ‌گذار ها به‌ صورت ناقص رها شد.

در سال 1918 و بعد از مرگ تاجر ثروتمند، شورای شهر زمین را خریداری کرد و در قدم بعدی بنای ساخته ‌شده در این بخش را به ‌عنوان یک پارک معرفی کرد تا مردم عادی بتواند از جلوه‌ های ویژه معماری گائودی لذت ببرند. از آن زمان تا حالا این پارک به ‌عنوان یکی از زیباترین جاذبه‌ های توریستی شهر بارسلون شناخته می‌شود که هر ساله توریست ‌های بسیار زیادی را به سمت خودش جذب می‌کند.

در این نوشته سعی شد تا به صورت مختصر و مفید در رابطه با پارک گوئل صحبت شود. امیدواریم که از خواندن این نوشته لذت برده و برایتان مفید بوده باشد. شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تورهای گردشگری و اخذ انواع ویزاهای کشورهای اروپایی و آسیایی از طریق شماره های ارتباطی زیر با کارشناسان مجرب ما در ارتباط باشید.

شماره های تماس : 02145419 | 09123980225

امتیاز دهید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *