معرفی شهر بارسلون

نوروز با تخفیف

معرفی شهر بارسلون

در این نوشته از وب سایت اوج آرام قصد داریم تا به بررسی شهر بارسلون کشور اسپانیا، جغرافیا و موقعیت مکانی آن و … صحبت کنیم. امیدواریم که از خواندن این محتوا لذت ببرید. شهر بارسلون یکی از شهرهایی است که گردشگران بسیار زیادی سالانه در تور اسپانیا از آن دیدن می کنند. این شهر در کنار مادرید و ایبیزا از شهرهای پر مقصد گردشگران سراسر دنیا می باشد. در ادامه می خواهیم در رابطه با جغرافیا و موقعیت مکانی این شهر صحبت کنیم.

جغرافیا و موقعیت مکانی بارسلون

بارسلون، شهری بندری و مرکز استان در جامعه خودمختار کاتالونیا است. این شهر در سواحل شمال شرقی اسپانیا و در 150 کیلومتری جنوب مرز فرانسه واقع شده است. بارسلونا پایتخت و بزرگترین شهر جامعه خودمختار کاتالونیا و همچنین دومین شهرداری پرجمعیت اسپانیا است. جمعیت این شهر در محدوده آن 1.6 میلیون نفر است اما با احتساب شهرداری های مجاور و تابع آن در استان حدود 4.8 میلیون نفر را در خود جای داده است. جمعیت موجود در این منطقه آن را به پنجمین منطقه شهری پرجمعیت در اتحادیه اروپا تبدیل کرده است. این شهر یکی از بزرگترین کلان‌ شهرهای دریای مدیترانه است که در ساحلِ بین دهانه رودخانه ‌های لوبرگات و بسوس واقع شده است و از غرب به رشته کوه سرا د کولسرولا محدود می‌شود که بلندترین قله آن 512 متر است. این شهر دارای بزرگترین جامعه مسلمانان در اسپانیا است.

نمایی از شهر بارسلون

نمایی از شهر

تاریخچه و نمایی از شهر و استان بارسلون

با وجود اینکه ویرانه ‌های یک سکونتگاه اولیه، از جمله مقبره‌ها و خانه‌های مختلف که قدمت آن‌ها به 5000 سال قبل از میلاد می‌رسد، در بارسلونا پیدا شده است اما منشا اولین استقرار در مکان این شهر امروزی نامشخص است. درباره تاسیس این شهر دو افسانه متفاوت وجود دارد. اولی تاسیس شهر را به هرکول اساطیری نسبت می دهد. افسانه دوم تاسیس شهر را مستقیما به ژنرال تاریخی کارتاژیی، هامیلکار بارکا، پدر هانیبال نسبت می دهد، که ظاهرا نام شهر را به نام خانواده خود در قرن سوم قبل از میلاد بارچینو گذاشته است. با وجود منطقی تر بودن افسانه دوم، هیچ مدرک تاریخی یا زبانی مبنی بر صحت این افسانه وجود ندارد.

این شهر در اوایل قرن پنجم توسط ویزیگوت ها فتح و برای چند سال پایتخت تمام اسپانیا شد. سپس توسط اعراب در اوایل قرن هشتم فتح شد. این شهر در سال 801 توسط لوئیس پسر شارلمانی محاصره شد که این شهر را مقر “مارش اسپانیایی” کارولینژیان قرار داد و در نهایت این منطقه تحت حکومت کنت فتح شد. کنت‌ های بارسلونا به طور فزاینده‌ای مستقل شدند و قلمرو خود را گسترش دادند تا اینکه بخش اعظم کاتالونیای مدرن را به تصرف در آوردند.

بارسلونا تحت عنوان پایتخت جمهوری اسپانیا، از نوامبر 1937 تا ژانویه 1939 درگیر جنگ داخلی اسپانیا بود. این شهر دومین شهر بزرگ اسپانیا، در قلب منطقه ای بود که علیرغم ویرانی های جنگ داخلی، نسبتاً صنعتی و مرفه باقی مانده بود. در این میان به دلیل مهاجرت وسیع مردم از مناطق فقیرتر کشور (به ویژه اندلس، مورسیا و گالیسیا) به شهر، این منطقه با رشد شهرنشینی شدیدی مواجه شد.

در سال 1992، این شهر میزبان بازی ‌های المپیک تابستانی بود. تاثیرات بعدی این امر باعث ایجاد تغییرات عمده در شهری شد که تا آن زمان عمدتا چهره ای صنعتی داشت. به عنوان مثال جهت آماده سازی برای بازی ها، بسیاری از ساختمان های صنعتی در امتداد ساحل تخریب و 3 کیلومتر ساحل ایجاد شد. ساخت و سازهای جدید ظرفیت جاده های شهر را 17 درصد، ظرفیت انتقال فاضلاب را 27 درصد و میزان مناطق سبز و سواحل جدید را 78 درصد افزایش داد. بین سال های 1990 تا 2004، تعداد اتاق های هتل در شهر دو برابر شد. این تغییرات باعث دگرگون شدن تصور افراد خارجی از شهر شد به طوری که در سال 2012 بارسلونا دوازدهمین مقصد محبوب گردشگری در جهان شد.

شهر ساحلی بارسلون

نمایی دیگر از شهر ساحلی

امنیت در بارسلون

مانند بسیاری از پایتخت های گردشگری دیگر، به دلیل هجوم زیاد گردشگران سالانه، با جیب بری های زیادی دست و پنجه نرم می کند. طی این جیب بری ها کیف پول ها و پاسپورت های زیادی به سرقت می رود که باعث به درد سر افتادن گردشگران می شود. به همین دلیل، اکثر راهنمایان سفر به بازدیدکنندگان توصیه می کنند که برای اطمینان از ایمنی وسایل خود، به ویژه در داخل محوطه مترو، اقدامات احتیاطی را انجام دهند. البته با استفاده از استراتژی پیچیده پلیسی که در عرض سه سال 32 درصد جرایم را کاهش داده است این شهر به پانزدهمین شهر امن جهان ارتقا یافته است.

صنعت توریسم و جاهای دیدنی بارسلون

بیستمین شهر پربازدید در جهان توسط بازدیدکنندگان بین المللی و پنجمین شهر پربازدید در اروپا پس از لندن، پاریس، استانبول و رم می باشد. بارسلون با مناطق تفریحی متعدد که دارد به عنوان یک مقصد توریستی در سطح بین المللی مشهور است. از مهمترین جاذبه های توریستی و اکوتوریستی آن می توان به سواحل مطلوب، آب و هوای معتدل و گرم، بناهای تاریخی، هتل های زیاد و لوکس و سایر زیرساخت های توریستی توسعه یافته اشاره کرد. در ادامه به معرفی جاذبه های توریستی این شهر خواهیم پرداخت.

موزه های بارسلون

وقتی به این شهر فکر می‌کنید، ممکن است خیابان‌ های آفتابی، معماری خیره‌ کننده یا ساحل شهری راحت به ذهنتان خطور کند. با این حال پایتخت کاتالونیا دارای تعداد زیادی موزه هیجان انگیز برای مسافرانی است که به دنبال یک تجربه فرهنگی عمیق هستند.

موزه ملی هنر کاتالونیا

موزه ملی هنر کاتالونیا که برای نمایشگاه بین المللی سال 1929 ساخته شد، اکنون به عنوان موزه ملی هنر کاتالونیا  شناخته می شود. به جرات می توان گفت که این موزه دارای متنوع ترین و جامع ترین مجموعه هنر کاتالان در جهان، شامل نقاشی ‌های دیواری رومی، نقاشی ‌های مذهبی، نمونه ‌هایی از مدرنیسم و ​​عکاسی کاتالونیایی است.

موزه ملی هنر کاتالونیا

موزه ملی هنر کاتالونیا

موزه تیم بارسلونا، FC Barcelona Museum

هر کسی که میداند باشگاه بارسلونا چقدر در این شهر و در سراسر جهان محبوب است، از وجود موزه خاص این باشگاه تعجب نخواهد کرد. این موزه که در سال 1984 افتتاح شد در قلب استادیوم نیوکمپ قرار دارد. این موزه هر ساله بیش از 1.2 میلیون بازدید کننده را به خود جذب می‌کند. در این موزه اشیائی چون عکس های قدیمی بازیکنان، برخی از تاثیرگذارترین جام های کسب شده توسط این تیم، لباس های بازیکنان مشهور این تیم و… وجود دارند. باشگاه تیم بارسلونا که در سال 1899 توسط گروهی از فوتبالیست های سوئیسی، اسپانیایی، آلمانی و انگلیسی به رهبری خوان گمپر تاسیس شد، به نمادی از فرهنگ کاتالان و کاتالانیسم تبدیل شده است.

موزه دریایی بارسلون

موزه دریایی در ساختمان کشتی سازی سلطنتی قرار دارد. این ساختمان بین قرن سیزدهم و هجدهم به کشتی سازی اختصاص یافته است. در این موزه بیش از 2 میلیون شی اعم از مصنوعات، نقشه ها و یادگاری های دریایی وجود دارد.

موزه دریایی بارسلون

موزه دریایی

تیم های شهر بارسلون

باشگاه تیم بارسلونا که در سال 1899 توسط گروهی از فوتبالیست های سوئیسی، اسپانیایی، آلمانی و انگلیسی به رهبری خوان گمپر تاسیس شد به نمادی از فرهنگ کاتالان و کاتالانیسم تبدیل شده است. برخلاف بسیاری از باشگاه های فوتبال دیگر، هواداران بارسلونا را در اختیار دارند و اداره می کنند. این تیم چهارمین تیم ورزشی با ارزش جهان و چهارمین باشگاه ثروتمند فوتبال جهان می باشد. البته در این شهر تیم معروف دیگری به نام اسپانیول نیز وجود دارد که شهرآورد بین این دو تیم را «El derbi barcelonés» می خوانند.

کلیسای جامع ساگرادا فامیلیا

کلیسای ساگرادا فامیلیا یکی از باشکوه ترین آثار معماری مدرن است که در آن سبک گوتیک با هنر نو ملاقات می کند. ساخت آن در سال 1882 آغاز شد، اما هنوز به پایان نرسیده است. طراحی این بنا از شاهکارهای معمار بزرگ اسپانیایی، آنتونی گائودی ای کُرنت می باشد. در 19 مارس 1882، ساخت ساگرادا فامیلیا توسط معمار فرانسیسکو دو پائولا دل ویلار آغاز شد. در سال 1883، زمانی که ویلار استعفا داد گائودی به عنوان معمار اصلی این پروژه را با سبک معماری و مهندسی خود متحول کرد. او اشکال گوتیک و منحنی آرت نوو را در این بنا با یکدیگر ترکیب کرد. گائودی بقیه عمر خود را وقف این پروژه کرد اما در زمان مرگ او در سال 1926، کمتر از یک چهارم پروژه تکمیل شده بود. سرانجام او را در سردابه کلیسا دفن کردند. طبق پیش بینی ها این ساختمان تا سال 2026 مصادف با صدمین سالگرد مرگ گائودی، تکمیل خواهد شد.

ساگرادا فامیلیا

نمایی بیرونی از کلیسای جامع ساگرادا فامیلیا

پارک سیوتادلا

محبوب ترین پارک بارسلونا در محل ارگ سابق، نزدیک به دریا و در کنار محله Born قرار دارد. این پارک 17 هکتار مساحت دارد و شامل باغ‌های رسمی، آبشار بزرگ، دریاچه قایقرانی، معماری تاریخی و پارک جانورشناسی است. در مرکز پارک، ساختمان زرادخانه سابق ارگ قرار دارد که اکنون محل قرارگیری پارلمان کاتالونیا است. در جلوی ساختمان پارلمان میدان جوآن فیولر قرار دارد که دارای حوضی در مرکز حلقه‌های بیضی شکل با فضای سبز زیبا است. در گوشه شمالی پارک «فواره کاسکادا» یک آبشار خیره کننده قرن نوزدهمی قرار دارد که مشرف به بقیه پارک است. دو مجموعه پله در کنار آبشار قرار دارند و به بنای معبدی پرآذین ختم می‌شوند. این فواره دارای مجسمه‌های سنگی بسیار زیبایی نیز می‌باشد، از جمله یک اسب‌ گاسوس در حال پرش، کروبی ‌های گلدار، یک ققنوس طلایی، یک گریفین و یک مجسمه مرکزی!

پارک سیوتادلا

پارک سیوتادلا محبوب ترین پارک بارسلونا

پارک گوئل

بازدید از این پارک برای هر هنردوستی ضروری است. این پارک مجموعه ای خیره کننده از آثار آنتونی گائودی را در خود جای داده است. این معماری ترکیبی از معماری عجیب و غریب و روستایی با تأثیرات مدیترانه ای و مدرنیستی است. هنگام ورود از سمت جنوب شرقی بازدیدکنندگان از بین دو دروازه عبور می کنند که از داستان هانسل و گرتل الهام گرفته شده است. فراتر از ساختمان‌ها، پارک با مسیرهایی زیبایی به میان مناطق باغی و جنگل‌هایی که دارای درخت ماگنولیا، اسطوخودوس، رزماری، بادام و زیتون هستند، هدایت می شود. ورود به مناطق طبیعی پارک رایگان است، اما برای خانه و موزه گائودی و همچنین «منطقه یادبود» که بیشتر آثار گائودی را در خود جای داده است، هزینه ورودی دریافت می شود.

 پارک گوئل

نمایی از پارک گوئل

سخن آخر

در این نوشته سعی شد تا به صورت مختصر و مفید در رابطه با شهر بارسلون، جاذبه های گردشگری، تاریخچه و جغرافیای آن صحبت شود. امیدواریم که از خواندن این نوشته لذت برده و برایتان مفید بوده باشد. شما عزیزان می توانید برای خرید تور بارسلون و کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و دریافت مشاوره از طریق شماره های درج شده در وب سایت با کارشناسان شرکت اوج آرام در ارتباط باشید.

امتیاز دهید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *