معرفی شهر بیلبائو

معرفی شهر بیلبائو و جاذبه های گردشگری این شهر

در این نوشته از وب سایت اوج آرام قصد داریم تا در رابطه با شهر زیبای بیلبائو، موقعیت جغرافیایی، تاریخچه و مکان های گردشگری بیلبائو صحبت کنیم پس، تا آخر با ما همراه باشید. امیدواریم که از خواندن این نوشته لذت ببرید.

موقعیت جغرافیایی شهر بیلبائو

این شهر پایتخت منطقه خودمختار باسک واقع در استان بیسکای در شمال کشور اسپانیا است. این شهر به طور دقیق در 43 درجه و 26 دقیقه و 30 ثانیه عرض شمالی و 2 درجه و 93 دقیقه و 50 ثانیه طول غربی قرار دارد. بیلبائو شهری بندری در امتداد دهانه رودخانه ی « Nervión » و در 11 کیلومتری خلیج بیسکای می باشد. بیسکای که استانی در اسپانیا و قلمرو تاریخی کشور باسک است، در واقع ملک موروثی ارباب باستانی بیسکای است. این استان که در ساحل جنوبی خلیجی همنام با خود واقع شده است شهر بیلبو را به عنوان مرکز خود برگزیده است. بیلبو بزرگترین شهر در جامعه ی خودمختار باسک و پایتخت آن محسوب می شود. جمعیت این شهر بر اساس آمار سال 2021 میلادی 346.405 نفر تخمین زده شده است. این شهر از نظر فرهنگی، باستانی، هنری و گردشگری بسیار غنی است و هر ساله گردشگران زیادی را به خود جذب می کند. در ادامه به معرفی جامعی از ویژگی های این شهر و جاذبه های گردشگری آن خواهیم پرداخت.

نمایی از شهر بیلبائو

نمایی از شهر پایتخت منطقه خودمختار باسک

تاریخچه

شهر بیلبائو در اوایل قرن چهاردهم میلادی توسط «دیگو لوپز وی دی هارو»، رئیس خانواده قدرتمند هارو بر اساس منشور شهرداری در وایادولید در 15 ژوئن 1300 تاسیس شد. تاسیس این شهر توسط فردیناند چهارم، پادشاه کاستیل در بورگوس در 4 ژانویه 1301 میلادی تأیید شد. در سال 1310، ماریا دیاز اول دو هارو، خواهرزاده دیگو لوپز پنجم و بانوی بیسکایی منشور شهرداری جدیدی را به شهر اعطا کرد که امتیازات تجاری آن را بیش از پیش گسترش داد. سرانجام در سال 1372 میلادی جان اول کاستیل با نامگذاری بیلبائو به بندری آزاد و اعطای امتیازات ویژه در مورد تجارت آهن، موقعیت شهر را به عنوان شهری بازرگانی بیش از همیشه تقویت کرد. این امر باعث شد که این شهر به یک بندر مهم تبدیل شود به طوری که در آن زمان به عنوان یکی از مراکز تجاری مهم کشور باسک شناخته می شد.

دلیل توسعه تجارت در این شهر فعالیت بندری پررونق آن بر اساس صادرات کالاهایی چون پشم و آهن استخراج شده از معادن بیسکایان به سراسر اروپا بود. در طول قرن نوزدهم و آغاز قرن بیستم، این شهر دوره صنعتی شدن شدیدی را تجربه کرد. توسعه صنایع، این شهر را به دومین منطقه صنعتی اسپانیا (پس از بارسلونا) تبدیل کرد. این شهر همزمان با صنعتی شدن شاهد یک انفجار جمعیتی شدید نیز بود که باعث الحاق چندین شهرداری مجاور به این شهر شد. امروزه، بیلبائو یک شهر خدماتی پرشور است که روند احیای اجتماعی، اقتصادی و زیبایی شناختی مداومی را تجربه می کند. با سرمایه گذاری های زیرساختی در زمینه با ساخت ترمینال، فرودگاه، سیستم حمل و نقل سریع، خطوط تراموا و … همچنان جزو شهرهای پیشرو در اقتصاد سرمایه داری به حساب می آید.

موسس شهر بیلبائو

مجسمه دون دیگو لوپز وی دی هارو، موسس شهر

بیلبو یا بیلبائو

بیلبائو نام رسمی این شهر است که در بیشتر زبان های دنیا نیز تحت این نام شناخته می شود. بر اساس نظر « Euskaltzaindia »، نهاد رسمی تنظیم کننده زبان باسک، بین دو نام احتمالی موجود در باسک یعنی bilbao و bilbo، نام تاریخی شهر بیلبو است در حالی که bilbao نام رسمی آن می باشد اگرچه واژه بیلبو در اسناد قدیمی دیده نمی شود اما در نمایشنامه «همسران شاد ویندزور» اثر «ویلیام شکسپیر» اشاره ای به شمشیرهایی که احتمالا از آهن بیسکایی ساخته شده است وجود دارد که او آنها را “bilboes” می نامد! این موضوع نشان می دهد که در آن زمان از واژه بیلبو برای نامیدن این شهر استفاده می کردند.

آب و هوای بیلبائو

بیلبو بزرگترین شهر باسک دارای آب و هوای معتدل اقیانوسی، با زمستان های معتدل و بارانی و تابستان های معتدل یا گرم است. همانطور که پیشتر بیان شد این شهر در شمال اسپانیا قرار دارد جایی که آب و هوای آن نسبت به بقیه کشور بسیار خنک تر و مرطوب تر است. مسیر عمده بادها در این شهر از جهت اقیانوس و از سمت کوه های کانتابریا است. بادهای اقیانوسی معمولا در نیمه سرد سال می وزند و گاهی بسیار شدید هستند. بادهای جنوبی فرود آمده از کوه های کانتابریا از نوع بادهای فون و با ویژگی گرم و خشک می باشند. شب های پاییزی اغلب مه آلود هستند. این پدیده گاهی در طول شبهای بهار نیز ایجاد می شود. میانگین دمای سردترین ماه یعنی ژانویه 9.5 درجه سانتی گراد برابر با 49 درجه فارنهایت است. گرمترین ماه سال نیز آگوست می باشد که میانگین دما در این ماه 21.5 درجه سانتیگراد برابر با 70.5 درجه فارنهایت است.

معرفی آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری شهر بیلبائو

بیلبو در امتداد دره ای به طول 15 کیلومتر که از تلاقی رودخانه های « Nervión » و « Ibaizábal » تشکیل شده است قرار دارد. مرکز تاریخی این شهر در فاصله 10 کیلومتری از ساحل واقع شده است. شهر در طول قرن ها از این نقطه توسعه یافته تا زمانی که به ساحل رسیده است. در ادامه به معرفی آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری موجود در این شهر پرداخته خواهد شد.

کلیسای سنت آنتونی کبیر

کلیسای سن آنتون به آنتونی کبیر تقدیم شده است. همانطور که در تصویر پیداست رودخانه « Nervión » از کنار این کلیسای قدیمی بیلبائو می گذرد. این کلیسا در اواخر قرن پانزدهم در زمینی ساخته شد که پیش از آن برای سیصد سال انباری بزرگ در آن واقع بود. کلیسای سن آنتون در سال 1433 تقدیس شد. در آن زمان کلیسا فقط یک شبستان با کف مستطیل شکل و سقف طاقدار بود. این کلیسای کوچک ظرفیت پذیرش جماعت مومن را نداشت بنابراین در سال 1478 میلادی بر زیربنای کلیسا افزوده شد. سبک معماری در این پروژه جدید که در قرن شانزدهم به پایان رسید، گوتیک بوده است.

در طول تاریخ، این کلیسا آسیب های زیادی دیده و دو بار نیز تعطیل شده است. منبع اصلی آسیب مربوط به رودخانه « Nervión » بوده، زیرا کلیسا بسیار نزدیک به آن واقع شده است. سیل های زیادی که در طول تاریخ اتفاق افتاده باعث آسیب رساندن به بخشی از اثاثیه داخل این کلیسا نیز شده است. آخرین سیل در سال 1983 اتفاق افتاد که مبلمان، درها و نرده های کلیسا را تخریب کرد.

کلیسای سنت آنتونی کبیر

کلیسای سنت آنتونی کبیر 

ورزشگاه سن مامس

ورزشگاه سن مامس که با نام نووو سان مامس یا سن مامس باریا نیز شناخته می‌شود، یک استادیوم فوتبال در رافائل مورنو پیتکسی کاله، « بیلبائو، کشور باسک، اسپانیا » است. این ورزشگاه که در 16 سپتامبر 2013 افتتاح شد، جایگزین سان مامس “قدیمی” به عنوان خانه تیم اتلتیک بیلبائو شناخته شد. سن مامس با ظرفیت 53.331 صندلی، هفتمین استادیوم بزرگ اسپانیا و بزرگترین ورزشگاه باسک به شمار می رود.

همانطور که بیان شد بیلبو خانه تیم فوتبال Athletic Club است که نماد مهمی برای ملی‌گرایی باسکی است. دلیل نمادین بودن تیم مذکور این است که در واقع فقط بازیکنان باسکی را تبلیغ می‌کند. شایان ذکر است که این تیم یکی از موفق‌ترین باشگاه‌ها در تاریخ فوتبال اسپانیا بوده است.

موزه گوگنهایم

بیشتر گردشگرانی که از این شهر بازدید می کنند از موزه گوگنهایم که جزو مکان های دیدنی این شهر  به حساب می آید نیز دیدن می کنند. این ساختمان نمونه ای مبتکرانه از معماری قرن بیستم است که توسط معمار مشهور «فرانک گری» طراحی شده است. این سازه شیک، چرخان و مجسمه‌ مانند که بین سال‌های 1993 و 1997 ساخته شده است به خودی خود یک اثر هنری دیدنی به حساب می آید.

در داخل ساختمان 24000 متر مربع فضا برای نمایش آثار هنری بیلبائو وجود دارد. در دهلیز، نقاشی ها در امتداد دیوارهای راهروی منحنی شکل و در یک راه پله سه سطحی نمایش داده می شوند. پنجره‌های غول‌پیکر نور طبیعی را در اختیار بازدیدکنندگان می‌گذارند و هنر موجود در طراحی ساختمان را به بهترین نحو نشان می‌دهند.

از نکات برجسته این نمایشگاه می توان به وجود اثری انتزاعی از مارک روتکو در آن اشاره کرد. دیگر آثار موجود در این موزه عبارتند از:  نقاشی رنگارنگ ویلا بورگزه اثر ویلم دی کونینگ، فقط با باد، زمان، و صدا و آفتابگردان اثر آنسلم کیفر، مجموعه عکاسی انسان ها توسط کریستین بولتانسکی، سه مجسمه سرخ اسپانیایی ونوس اثر جیم دین، نقاشی «کلک مدوسا» اثر خوزه مانوئل بالستر و …

موزه گوگنهایم

موزه گوگنهایم

خیابان دُن دیگو لوپز د هارو

«Gran Vía de Don Diego López de Haro » خیابان اصلی شهر در ایالت باسک اسپانیا است. به افتخار ارباب بیسکای، بنیانگذار شهر بیلبائو، این خیابان را دیگو لوپز د هارو پنجم گذاشته اند. این خیابان در سال 1876 میلادی تاسیس شد و از میدان دایره‌ای که در کنار ساختمان BBVA است شروع شد و به میدان قلب مقدس می رسد. این خیابان در مرکز شهر واقع شده است و خرید یکی از بهترین کارهایی است که می توان در آن انجام داد. برندهای مختلف پوشاک لوکس و محلی، فروشگاه‌های بزرگ و گالری‌ های مختلف این خیابان‌ را به محله ای مدرن در مرکز شهر با معماری کلاسیک تبدیل کرده‌ است. کاوش در زندگی شبانه از دیگر کارهای محبوب در خیابان دیگو لوپز است. از غذاخوری ‌های مجلل گرفته تا کاباره و سالن‌ های ممتاز و… در این خیابان‌ تا صبح، روشن و باز هستند.

سخن آخر

در این نوشته سعی شد تا به صورت مختصر در رابطه با جاذبه های گردشگری و معرفی شهر بیلبائو صحبت شود. امیدواریم که از خواندن این نوشته لذت برده و برایتان مفید بوده باشد. شما عزیزان می توانید برای درخواست و رزرو تور اسپانیا و کشورهای مختلف یا دریافت مشاوره از طریق راه های ارتباطی درج شده در وب سایت با کارشناسان مجرب ما در ارتباط باشید.

امتیاز دهید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *