معرفی شهر زاراگوزا

معرفی زاراگوزا و جاذبه های گردشگری آن

در این نوشته از وب سایت اوج آرام قصد داریم تا در رابطه با شهر زاراگوزا کشور اسپانیا، نام و تاریخچه آن، جغرافیا و جاذبه های گردشگری آن صحبت کنیم. امیدواریم که از خواندن این نوشته لذت ببرید.

تاریخچه و وجه تسمیه نام زاراگوزا

زاراگوزا «Zaragoza» که در انگلیسی «Saragossa» تلفظ می شود، شهر مرکزی یا به عبارتی پایتخت بخش خودمختار آراگون « comunidad autónoma » در شمال شرقی کشور اسپانیا به حساب می آید. این شهر در ساحل جنوبی رودخانه ابرو « Ebro » قرار دارد. در اواخر قرن اول قبل از میلاد، شهر سلتیبریایی سالدوبا در این مکان واقع شده بود که توسط رومیان تصرف شد.

رومیان پس از تصرف این شهر آن را مستعمره امپراتور آگوستوس سزار اگوستا نامیدند. بعدها با نفوذ اعراب در اسپانیا این شهر را به زبان عربی « Saraqustah » خواندند که نام فعلی زاراگوزا از آن مشتق شده است. این شهر از اولین شهرهای اسپانیا بود که ساکنین آن به کیش مسیحی در آمدند. در آن زمان این شهر مرکز اصلی تجاری و نظامی در دره ابرو بود. این شهر بارها و بارها مورد حمله واقع شده و به تصرف اقوام و کشورهای مختلف درآمده است. اما سرانجام در سال 1118 میلادی توسط آلفونسو اول، پادشاه آراگون فتح شد و پس از آن عنوان پایتخت آراگون را کسب کرد.

کلیسای جامع زاراگوزا

تاسیس خودمختاری آراگون

همان طور که بیان شد جامعه خودمختار آراگون منطقه ای تاریخی در شمال شرقی اسپانیا است. این ایالت شامل سه شهرستان بزرگ هوئسکا، ساراگوسا و تروئل می باشد. آراگون از شمال به فرانسه و از شرق به جوامع خودمختار کاتالونیا، از جنوب شرقی والنسیا، از جنوب غربی به کاستیل_لامانچا و از غرب به کاستیل_لئون، لاریوخا و ناوارا محدود می شود. سرانجام آراگون با مساحتی برابر با 18411 مایل مربع به عنوان یک جامعه خودمختار با قانون خودمختاری در 10 اوت 1982 و به پایتختی زاراگوزا تأسیس شد.

امروزه نیز این شهر نقش تجاری خود را حفظ کرده است. در حال حاضر این شهر یک مرکز صنعتی و محل برگزاری نمایشگاه سالانه تجارت ملی است که هر ساله از 12 اکتبر آغاز می شود. محصولات این شهر شامل تولید قطعات فلزی، خودرو و ماشین آلات، الکترونیک، کالاهای چرمی، منسوجات و مواد غذایی می باشد.  بیش از نیمی از جمعیت شهر زاراگوزا در بخش خدمات کار می کنند. همچنین این شهر به عنوان یک مرکز تجاری برای محصولات کشاورزی به حساب می آید. کشاورزان این شهر برای آبیاری محصولات خود از آب رودخانه های Ebro Huerta و Gállego بهره می برند. کلیسای جامع « Nuestra Senora del Pilar » در یک مکان زیارتی معروف با برج ها و گنبدهای متعدد به سبک موری است.

زاراگوزا پنجمین شهر بزرگ اسپانیا

توریست ها و گردشگران خارجی به طور معمول درباره بزرگترین شهرهای تور اسپانیا مثل مادرید، بارسلونا، والنسیا و سویا اطلاعاتی دارند اما نام زاراگوزا کمتر به گوششان خورده است! این شهر در واقع پنجمین شهر بزرگ اسپانیا است و از مکان‌ های محبوبی مانند بیلبائو یا مالاگا بزرگ‌تر است اما کمتر مورد توجه و بازدید گردشگران خارجی قرار می گیرد. در این مقاله سعی داریم تا به معرفی جاذبه های گردشگری این شهر تاریخی بپردازیم.

کلیسای جامع « Nuestra Senora del Pilar »

دسترسی به شهر زاراگوزا

شهر زاراگوزا دارای فرودگاهی است که از 9 مقصد در اروپا از جمله لندن، پاریس و میلان و … به آن پرواز انجام می شود. بنابراین در صورتی که خارج از اسپانیا هستید یکی از راحت ترین راه ها برای رسیدن به این شهر استفاده از این پروازها است. اما اگر در حال حاضر در سرزمین اصلی اسپانیا هستید، دسترسی به این شهر از طریق مادرید یا بارسلونا به آسانی امکانپذیر است. فاصله بین بارسلونا تا زاراگوزا را می توانید سه ساعته با اتوبوس طی کنید. از مادرید نیز تنها 80 دقیقه با قطار فاصله دارید.

آب و هوای زاراگوزا

تابستان‌های این شهر گرم و عمدتا صاف است. زمستان ها سرد، بادخیز و نیمه ابری است. فصل گرم به مدت 3 ماه از 10 ژوئن تا 10 سپتامبر، با میانگین دمای روزانه بالای 28.3 درجه سانتی گراد به طول می انجامد. گرم ترین ماه سال در این شهر جولای است که میانگین دمای آن 32.2 درجه سانتی گراد و کمینه آن 18.3 درجه سانتی گراد می باشد.

فصل خنک نزدیک به 4 ماه، از 15 نوامبر تا 2 مارس است. میانگین بالاترین دماهای روزانه در فصل خنک برابر با 15 درجه سانتی گراد است. سردترین ماه سال در زاراگوزا ژانویه است که میانگین دمای کمینه آن 3.3 درجه سانتی گراد و بیشینه دمایی آن 11.1 درجه سانتی گراد است. در طول سال، دما معمولاً از 2.8 درجه سانتی گراد تا 32.8 درجه سانتی گراد متغیر است و به ندرت کمتر از 2.2- درجه سانتی گراد یا بالاتر از 37.2 درجه سانتی گراد می شود. بهترین زمان سال برای بازدید از زاراگوزا و انجام فعالیت ‌هایی چون شنا اواخر ژوئن تا اواخر آگوست می باشد.

موزه تئاتر سزار اگوستا

بناهای تاریخی

زاراگوزا بیش از 2000 سال قدمت دارد. در طول تاریخ پر فراز و نشیب این شهر، رومیان، مورها و پادشاهان مسیحی در آن حکمرانی کرده اند و بالطبع هر یک اثر خود را بر شهر بر جای گذاشته است. امروزه می‌توانید بقایای تاریخ را ​​در ویرانه‌های رومی تئاتر رومانو، کاخ الجافریا، کلیساهایی به ‌سبک مودجار و کلیسای باروک « Nuestra Señora del Pilar » ببینید. این شهر خانه ی برخی از بهترین معماری ‌های سبک موری در خارج از اندلس است.

اسپانیا مملو از قطعات باشکوه معماری مورها طی 800 سال حکومت آنها بر بیشتر خاک این کشور است. اما بیشتر این کاخ ها و قلعه های بزرگ در جنوب کشور، در اندلس واقع شده اند. بهترین نمونه این سبک معماری در خارج از اندلس، کاخ الجافریا زاراگوزا است. این بنا که در نیمه دوم قرن یازدهم ساخته شده، مملو از طاق‌های عربی پرآذین و کنده کاری‌های پیچیده است. امروزه، از این کاخ به عنوان مجلس آراگون استفاده می شود، اما بازدید از آن با یک تور راهنمای گردشگری امکان پذیر است.

کاخ الجافریا

کاخ الجافریا واقع در شهر زاراگوزا. این بنا در نیمه دوم قرن یازدهم ساخته شده است. از مهمترین ویژگی های معماری آن طاق‌های عربی پرآذین و کنده کاری‌های پیچیده است. یکی از بهترین مکان‌ها برای دیدن آثار فرانسیسکو دی گویا است. این هنرمند مشهور اسپانیایی «فرانسیسکو دی گویا» در شهر کوچک فوئندتودوس، در حدود 45 کیلومتری (28 مایلی) جنوب زاراگوزا به دنیا آمد به همین دلیل این شهر یکی از بهترین مکان ها برای دیدن آثار به حساب می آید. برای دیدن کارهای این هنرمند بزرگ می توانید به موزه ایبرکاجا مراجعه نمایید جایی که بیش از 15 اثر مهم از گویا را در خود جای داده است.

کلیساهای معروف شهر زاراگوزا

این شهر دو کلیسای جامع بزرگ را در خود جای داده است. کلیسای نمادین Basilica de Nuestra Señora del Pilar که در کنار رودخانه با برج ‌ها و گنبدهای سبک موری اش قرار دارد و کلیسای جامع دل سالوادور که ترکیبی از سبک‌های باروک، رومانسک و مدیجار است.

کاسا سولانز

خانه سولانز «به اسپانیایی، Casa Solans» یک کاخ هنر نو در شهر زاراگوزای اسپانیا است. این بنا بین سال ‌های 1918 و 1921 میلادی به سفارش یک صنعت‌گر به نام خوان سولانز، و با طرحی از معمار میگل آنخل ناوارو پرز ساخته شد. در سال 1926، مالک فوت کرد و بنا به طور مساوی به مالکیت بیوه و برادرزاده متوفی در آمد. پس از یک دوره طولانی متروکه بودن این ساختمان مرمت شد و تا سال 2015 به عنوان مقر یکی از دفاتر سازمان ملل متحد مورد استفاده قرار گرفت. یکی از ویژگی های اصلی این بنا تزئینات پیچیده آن است. خانه سولانز «به اسپانیایی، Casa Solans» یک کاخ هنر نو در شهر است.

خانه سولانز

سفرهای یک روزه در اطراف شهر زاراگوزا

مکان های جذابی برای سفرهای یک روزه در نزدیکی این شهر وجود دارد. این مکان ها معمولا در فاصله یک ساعتی ساراگوسا قرار دارند و مقاصدی عالی برای سفرهای یک روزه به حساب می آیند. بعضی از این مکان ها عبارتند از : شهر ارواح متروک بلچیت، صومعه پیدرا، شهر مودجار تاراسونا و …

غذا

آراگون، مانند بسیاری از مناطق اسپانیا غذاهای خاص خود را دارد که با مناطق دیگر متفاوت است. غذاهای آراگون شامل انواع زیادی از خورش های دلچسب است که در آن گوشت و سبزیجات تازه استفاده شده است. همان طور که پیشتر بیان شده این شهر به عنوان یک مرکز کشت محصولات کشاورزی نیز شناخته می شود. از جمله محصولات باکیفیت این شهر می توان به لوبیا، پیاز فوئنتس و مارچوبه سواحل رودخانه ابرو اشاره کرد. این شهر همچنین به خاطر انواع میوه های باکیفیتش معروف است. غذاهایی که باید در زاراگوزا امتحان کنید عبارتند از: سوسیس گوشت خوک، ژامبون پخته شده از تروئل، « cod al ajoarriero » و گوشت بره. خورشت های شهر که با انواع گوشت و سبزیجات تازه طبخ می شوند از دلچسب ترین غذاهای این شهر به حساب می آیند.

خورشت های شهر زاراگوزا

فستیوال دل پیلار « Fiestas del Pilar »

زاراگوزا یک مقصد عالی برای بازدید در هر زمانی از سال است اما بهتر است سفر خود را مصادف با برگزاری فستیوال دل پیلار کنید. این جشنواره بزرگترین رویداد سال در شهر است که در ماه اکتبر برگزار می شود. در طول جشنواره رژه های بزرگی برگزار می شود. اگر همزمان با این فستیوال به شهر زاراگوزا مسافرت کنید علاوه بر رژه شاهد اهدای گل، برگزاری تعداد زیادی کنسرت در فضای باز و تئاتر خیابانی نیز خواهید بود. دل پیلار یک جشنواره سالانه است که در شهر ساراگوزا واقع در منطقه خودمختار آراگون، به افتخار قدیس حامی شهر، ویرجن دل پیلار برگزار می‌شود. این جشنواره طولانی هر ساله معمولاً از آخر هفته یا قبل از 12 اکتبر شروع می شود و تا یکشنبه بعد ادامه می یابد.

جشنواره دل پیلار

سخن آخر

در این نوشته سعی شد تا به صورت مختصر در رابطه با شهر زاراگوزا، نام و تاریخچه، جغرافیا و مکان های گردشگری و تاریخی آن صحبت شود. امیدواریم که از خواندن این نوشته لذت برده و برایتان مفید بوده باشد. شما عزیزان می توانید رای رزرو تور و دریافت مشاوره از طریق راه های ارتباطی درج شده در وب سایت با کارشناسان مجرب ما در ارتباط باشید.

امتیاز دهید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *