روش های دریافت انواع ویزا ایران

رهگیری ویزا ایران

ما ایرانیان برای ورود به یک کشور خارجی باید ویزای آن کشور را داشته باشیم تا بتوانیم به صورت قانونی در آن کشور تردد کنیم. این در حالی است که اتباع خارجی که قصد ورود به کشورمان را داشته باشند باید ویزا ایران را اخذ نموده تا بتوانند در کشور ما اقامت کنند. ویزا ایران نیز همانند سایر کشورها دارای شرایط و قوانین مختص به خود می باشد که شخص متقاضی ملزم به رعایت آن ها می باشد. همچنین برای دریافت روادید ایران شخص متقاضی ملزم به طی مراحلی است که تنها در صورت طی کردن آن ها می تواند در کشور ما اقامت نماید. در این نوشته از وب سایت اوج آرام ما قصد داریم تا در رابطه با ویزا ایران، انواع آن، شرایط گرفتن آن، مدارک مورد نیاز و اطلاعات دیگر صحبت کنیم. امیدواریم که از خواندن این نوشته لذت برده و برایتان مفید باشد. با ما تا آخر همراه باشید.

ویزا چیست؟

پیش از پرداخت به ویزا ایران و موارد مهم در رابطه با آن لازم است شرح مختصری از ویزا را ارائه دهیم. در حقیقت ویزا مجوزی معتبر و رسمی برای ورود به یک کشور می باشد. این مجوز توسط دولت کشور مقصد برای شهروندان سایر کشورها صادر می شود. ویزا و اخذ آن محدودیت‌هایی را برای فرد ایجاد می‌کند که فرد لازم است به آن ها پایبند بوده و آن ها را رعایت کند. از جمله مهم ترین این محدودیت ها عبارتند از :

 • نوع فعالیت
 • تعیین دقیق تاریخ ورود و خروج و رعایت آن
 • مدت زمان اقامت در کشور مقصد و بسیاری موارد دیگر

بنابراین پیش از ورود به یک کشور ابتدا باید هدف خود را از سفر به آن مشخص نمود تا با توجه به آن ویزای ورود را درخواست و دریافت کرد. همیشه مجوز ورود به صورت یک مهر در پاسپورت افراد ثبت می‌شود و زمان ورود و خروج آنان را مشخص می‌کند. لازم به ذکر است که گاهی برای وارد شدن به یک کشور نیازی به دریافت ویزا نیست و تنها با داشتن پاسپورت این کار امکان پذیر می شود. نباید فراموش کرد که این موضوع بستگی به روابط دیپلماسی میان دو کشور دارد. در صورتی که روابط میان دو کشور حسنه و مسالمت‌ آمیز باشد دریافت ویزا امری ساده و سریع می باشد. در حالی که اگر روابط دو کشور در حالتی عادی و دوستانه نباشد فرد متقاضی حتما با موانع و مشکلاتی روبرو خواهد شد.

اخذ ویزا ایران

انواع ویزا ایران

ویزا ایران مانند ویزای همه کشورهای دیگر در سراسر جهان دارای انواع متعددی است که با توجه به هدف سفر شخص برای او صادر می شود. انواع روادید ایران شامل موارد ذیل می باشند.

۱: ویزای نوع A :

این نوع ویزا معمولا برای افرادی صادر می شود که سفرشان تحقیقاتی، ورزشی، تجاری و غیره می باشد. متقاضیان این نوع ویزا اغلب سازمان های دولتی، شرکت های خصوصی و سفارت خانه ها هستند. ویزای نوع A یکی از معتبر ترین و مهم ترین ویزا ها می باشد که متقاضیان آن دارای دعوت نامه ای معتبر می باشند. افرادی که به دنبال چنین ویزایی هستند معمولا قصد شرکت در سمینارهای علمی و فرهنگی و مسابقات ورزشی را دارند. همچنین ممکن است جهت بستن قرارداد، انجام مذاکرات، سرمایه گذاری قصد ورود به کشورمان را داشته باشد. ملزومات و پیش نیازهای این نوع ویزا عبارتند از :

 • داشتن دعوت نامه ای معتبر از طرف سازمان یا نهاد درخواست کننده مصاحبه احتمالی در سفارت
 • فرم درخواست ویزا و تکمیل آن

۲: ویزای توریستی :

ویزا توریستی از جمله رایج ترین ویزا ایران به شمار می آید که از سوی متقاضیان سفرهای تفریحی و توریستی درخواست می شود. اعتبار این نوع روادید ۶۰ روز بوده و مدت اقامت به وسیله آن نیز ۳۰ روز می باشد. لازم به ذکر است که مدت این ویزا برای افراد قابل تمدید بوده و افراد در صورت تمدید ویزا می توانند مدت زمان بیشتری در ایران اقامت کنند. از موارد و ملزومات مهم جهت دریافت این نوع روادید عبارتند از :

 • تکمیل فرم درخواست
 • اسکن گذرنامه
 • اسکن عکس
 • ارائه برنامه سفر
 • واچر یا مدرکی که نشان دهنده رزرو هتل در مقصد باشد
 • بلیط رفت و برگشت

۳: ویزای زیارتی یا نوع C

این نوع ویزا تنها برای افراد مسلمان در سراسر دنیا صادر می شود. کشور ما کشوری مسلمان نشین است که زیارتگاه های بسیاری در آن وجود دارد به همین دلیل افراد زیادی جهت زیارت به آن وارد می شوند. از جمله ملزومات دریافت این نوع ویزا تکمیل فرم درخواست ویزا و مصاحبه احتمالی در سفارت می باشد.

۴: ویزای سیاسی یا ویزای نوع D و ویزای خدمت یا ویزای نوع S

ویزا ایران از این نوع، همان طور که از نامش پیداست برای افرادی صادر می شود که به دلایل دیپلماتیک قصد ورود به ایران را دارند. متقاضیان این ویزا معمولا نمایندگان سیاسی، کنسولگری و نمایندگان سازمان های بین المللی مقیم ایران می باشند. همچنین دیپلمات های خارجی که در ایران زندگی می کنند و دارندگان گذرنامه های سیاسی و خدماتی، وزیران و اعضای دولت و پادشاهان سایر کشورها می باشند. پیش شرط های دریافت این نوع روادید شامل گذرنامه سیاسی یا خدمت و تکمیل فرم درخواست ویزا می باشند. لازم به ذکر است که مدت اعتبار ویزا و مدت زمان مجوز اقامت دارندگان آن با توجه به ضرورت حضور و شرایط سیاسی متفاوت است.

۵: ویزا ایران از نوع تحصیلی یا ویزای نوع E

ویزای نوع E یا همان ویزای تحصیلی اغلب برای طلاب، دانشجویان و دانش آموزانی صادر می شود که قصد ادامه تحصیل در ایران را دارند. صاحبان این نوع ویزا حداقل ۶ ماه اجازه اقامت در ایران را داشته و بعد از پایان مهلت می توانند آن را تمدید کنند. از جمله مهم ترین پیش نیازها و ملزومات این نوع ویزا عبارت است از دعوت نامه از سوی وزارت علوم و تحقیقات، مراکز علمی و آموزش و پرورش.

۶: ویزای اجازه کار یا ویزای نوع F

این نوع ویزا برای افرادی صادر می شود که تمایل به انجام کار در ایران هستند. افراد اگر یک کارگر ساده باشند و یا یک نیروی متخصص و حرفه ای در هر صورت برای کار در ایران باید این ویزا را اخذ نمایند. موارد مهم اخذ این ویزا داشتن دعوت نامه از سوی کارفرما یا شرکت معتبر ایرانی است. لازم به توضیح است که کارفرما یا شرکت ایرانی باید مورد تایید وزارت کار و رفاه اجتماعی باشد.

۷: ویزای ترانزیت یا ویزای نوع G

این نوع روادید معمولا برای افرادی صادر می شود که قصد سفر به کشور دیگری را دارند اما برای رسیدن به مقصد باید از ایران عبور کنند. ویزای ترانزیت معمولا کوتاه مدت بوده و صدور آن بی درد سر خواهد بود. مسافرانی که از فرودگاه ایران برای رسیدن به مقصد نهایی خود استفاده می کنند و رانندگانی که از جاده های ایران عبور می کنند باید دارای ویزای ترانزیت باشند. نکته بسیار مهمی که در این رابطه وجود دارد این است که رانندگان متقاضی این نوع ویزا باید دارای گواهینامه رانندگی بین المللی باشند. همچنین لازم است که مدارک معتبر برای دریافت این ویزا را ارائه دهند. ویزا ایران از نوع G برای افراد با ملیت اسرائیلی صادر نمی شود. آنچه که برای دریافت این ویزا لازم است تکمیل فرم درخواست ویزا ترانزیت، ویزای کشور ثالث و بلیط رفت و برگشت می باشند.

اخذ ویزا ایران برای اتباع خارجی

۸: ویزای مطبوعاتی یا ویزای نوع H

کشور ما از جمله کشورهایی است که احترام زیادی برای خبرنگاران خارجی قائل است. بنابراین مطابق با قانون موارد بسیاری جهت ورود آسان آن ها به داخل کشور را فراهم کرده است. این نوع ویزا برای کسانی صادر می شود که قصد ساخت فیلم، تهیه گزارش و ساخت مستند وارد ایران می شوند. پیش شرط های اولیه جهت اخذ این نوع روادید عبارتند از :

 • فرم درخواست ویزا
 • دریافت مجوز مرکز رسانه ای و دیپلماسی عمومی

نکته : نکته بسیار مهم در این رابطه حساس بودن برخی نقاط و مناطق ایران است. بنابراین تهیه عکس و فیلم از این مناطق باید با هماهنگی و گرفتن مجوزهای لازم همراه باشد.

۹: ویزا ایران برای سرمایه گذاری

ویزای سرمایه گذاری یکی از بهترین و رایج ترین ویزا به حساب می آید. ایران به دلیل داشتن نیروی کار ارزان و دسترسی آسان به زیر ساخت های فنی و صنعتی یکی از مقاصد مهم سرمایه گذاری می باشد. متقاضیانی که قصد سرمایه گذاری در ایران را داشته باشند باید جهت اخذ این نوع روادید اقدام نمایند. از جمله مواردی که باید برای اخذ این ویزا در نظر گرفت تاییدیه سازمان کمک اقتصادی و فنی و سرمایه گذاری ایران است.

۱۰: ویزای خانوادگی یا ویزای نوع M

این نوع ویزا ایران برای همسر و فرزندان زنان ایرانی که با افراد خارجی ازدواج نموده اند صادر می شود. قبل از هرگونه اقدام برای اخذ این ویزا باید توجه داشت که ازدواج در دفاتر رسمی و قانونی باید به ثبت رسیده باشد. موارد مهم و پیش شرط داشتن این ویزا دریافت اجازه قانونی از پدر برای فرزندان است.

۱۱: ویزای درمانی یا ویزای نوع T

وجود پزشکان با تجربه و مجرب در کنار کیفیت بالای خدمات درمانی سبب شده است تا افراد زیادی جهت درمان روانه ایران شوند. افرادی که جهت انجام اعمال پزشکی و درمانی قصد ورود به خاک ایران را داشته باشند باید این نوع ویزا را دریافت نمایند. داشتن پذیرش درمان از مراکز معتبر پزشکی و درمانی که تحت نظارت وزارت بهداشت باشند از جمله پیش نیازهای اخذ این ویزا می باشد. ویزا ی درمانی ایران اغلب دارای مهلتی ۳۰ روزه بوده و تا ۹۰ روز قابل تمدید خواهد بود.

انواع ویزا ایران

انواع ویزای ایران از نظر نوع صدور

متقاضیان و اتباع خارجی که قصد تردد در خاک ایران را داشته باشند می توانند از سه روش اقدام به دریافت ویزا ایران نمایند. این سه روش عبارتند از :

۱: حضور در سفارت

اولین روش برای دریافت ویزا ایران مراجعه به سفارت ایران است. هنگام مراجعه به سفارت می توان فرم درخواست مربوطه را تکمیل کرده و با ضمیمه کردن مدارک مورد نیاز آن ها را تقدیم سفارت کرد. در صورتی که مدارک شخص متقاضی کامل باشد ویزا در کمترین زمان ممکن صادر خواهد شد.

۲: ویزای الکترونیکی یا E VISA

ویزا الکترونیکی یکی از روش های صدور ویزا ایران است. نام دیگر این روش ویزا آنلاین می باشد. برای اخذ این نوع ویزا نیازی به حضور فیزیکی در سفارت نمی باشد. برای دریافت این ویزا می توان تمام مدارک خود را به صورت الکترونیکی برای سفارت ارسال نمود و اسکن مدارک خود را در سایت بارگذاری کرد. در این روش ویزا به شکل یک فایل PDF برای فرد ارسال خواهد شد که شخص می تواند یک پرینت از ویزا را تهیه کرده و در سفر آن را به همراه خود داشته باشد.

۳: ویزای فرودگاهی ایران :

کشور ایران برای اتباع نزدیک به ۱۸۵ کشور جهان ویزای فرودگاهی در نظر گرفته است. همان طور که از نام این نوع ویزا پیداست آن را در فرودگاه برای افراد صادر می کنند. معمولا ویزایی که در فرودگاه برای افراد صادر می کنند یا به صورت فایل PDF و یا به صورت نسخه چاپی است. در حال حاظر این نوع صدور توسط دولت ایران انجام داده نمی شود.

ویزا فرودگاهی ایران

ویزا ایران از نوع فرودگاهی نوعی ویزا است که در فرودگاه کشور مقصد برای مسافران و افراد متقاضی صادر می شود. این کار به منظور سرعت بخشیدن به روند کار صدور و دریافت ویزا انجام می گیرد. هدف دیگر این کار بهبود صنعت گردشگری و جذب هرچه بیشتر گردشگر به داخل کشور می باشد.

دریافت از نوع فرودگاهی مستلزم شرایط خاصی است که با توجه به روابط میان دو کشور و استراتژی خاص کشور مقصد صادر خواهد شد. منظور از شرایط خاص این است که شاید مجوز صدور این نوع ویزا تنها برای اتباع برخی کشور ها صادر شده باشد. برای دریافت این نوع ویزا باید به دفتر پیشخوان فرودگاه مراجعه نموده و فرم درخواست را تکمیل نمود. از جمله مدارک مهم برای دریافت ویزا ایران از نوع فرودگاهی عبارتند از :

 • داشتن گذرنامه با اعتبار حداقل ۶ ماه
 • یک عدد عکس ۴×۳
 • دلشان بیمه سفر که در صورت نداشتن آن می توان در فرودگاه اقدام به دریافت آن نمود
 • پرداخت هزینه ویزا که باید به صورت حضوری در فرودگاه پرداخت شود

نکته : بعد از ارائه فرم درخواست ویزای فرودگاهی و انجام تمامی مراحل کار ویزا به صورت فایل به ایمیل افراد ارسال می شود. بعد از گذشت ۱ تا ۴ ساعت نیز می توان ویزا را به صورت نسخه چاپی دریافت کرد. برای اخذ این نوع ویزا باید توجه داشت که صدور آن ۲۴ ساعته نخواهد بود. بنابراین برنامه پرواز خود را باید طوری تنظیم کرد که در ساعت دریافت ویزا در فرودگاه حاضر بود. لازم به ذکر است که روادید ایران از نوع فرودگاهی برای شهروندان کشورهای امریکا، افغانستان، بنگلادش، سومالی، انگلستان، کلمبیا، کانادا، هند و پاکستان صادر نمی شود.

اخذ ویزا ایران

تمدید ویزا ایران

رفت و آمد از مرزهای کشور ایران ملزم به اخذ ویزا می باشد. کشور ما نیز همانند همه کشورهای جهان دارای مرزهای مشخصی است. همچنین افراد و اتباع خارجی جهت وارد شدن به درون این مرزها باید مراحلی را از سر بگذرانند که مهم ترین و اصلی ترین این مراحل دریافت روادید می باشد. افراد متقاضی باید جهت دریافت روادید به سفارت های ایران در کشورها دیگر اقدام نمایند. لازم به ذکر است که فرایند دریافت روادید و پروسه مورد نظر بسته به کشور محل سکونت افراد متفاوت می باشد.

شرایط گرفتن ویزا ایران

شرایط گرفتن با توجه به قوانین حاکم بر کشور برای اتباع کشورهای مختلف متفاوت می باشد. شهروندان کشورهای دوست و همسایه ایران معمولا برای دریافت ویزا با هیچ مشکلی مواجه نمی شوند. شهروندان این کشورها تنها با ارائه مدارک و درخواست ویزا می توانند به راحتی ویزای مورد نظرشان را دریافت کنند. نباید فراموش کرد که صدور ویزا برای شهروندان برخی کشورها به همین راحتی نیست بلکه برای آنان اندکی با سخت گیری و پیچیدگی همراه است. حقیقت این است که مراحل و چگونگی صدور ویزا برای شهروندان خارجی تا حد زیادی به روابط میان ایران با کشور مربوطه ارتباط دارد.

مثلا شهروندان کشورهای افغانستان و بنگلادش اگر خواهان اخذ ویزا ایران باشند نمی توانند از طریق آژانس هواپیمایی یا گردشگری اقدام کنند. شهروندان این دو کشور برای داشتن ویزای کشور ایران باید به کنسولگری ایران در کشور خود مراجعه کرده و درخواست خود را مطرح نمایند. همچنین صدور ویزای ایران برای کشور هایی با اقتصاد ضعیف مانند آفریقای جنوبی و یمن اندکی متفاوت تر و سختگیرانه تر انجام می شود.

آیا برای سفر به ایران ویزا لازم است؟

همان گونه که در قسمت های مختلف این مقاله بارها به آن اشاره شد افرادی که قصد سفر به ایران را داشته باشند باید ویزا ایران را دریافت کنند. درخواست برای اخذ ویزا و صدور آن امری الزامی است که نه تنها در ایران بلکه در همه کشورهای جهان لازم الاجرا می باشد. با تمام این تفاسیر نباید فراموش کرد که همیشه استثناهایی هم در نظر گرفته می شود. بعضی کشورها با توجه به روابط دیپلماتیکی که با ایران دارند اتباع شان برای ورود به خاک ایران ملزم به اخذ ویزای نمی باشند. دولت ایران با توجه به روابط سیاسی و دیپلماتیک خود با برخی دولت ها شهروندان ۱۵ کشور را از اخذ ویزا معاف نموده است. اسامی کشورهایی که اتباع آن ها بدون دریافت ویزا مجوز حضور در ایران را دارند عبارتند از :

۱: ترکیه

۲: سوریه : به شرط انجام پرواز مستقیم از دمشق به ایران.

۳: لبنان

۴: گرجستان

۵: جمهوری آذربایجان

۶: بولیوی

۷: چین

۸: مصر

۹: ارمنستان

۱۰: هنگ کنگ

۱۱: ونزوئلا

۱۲: عراق

۱۳: ماکائو

۱۴: بولیوی

۱۵: عمان

اتباع این کشورها می توانند تنها با داشتن مهر ورود به ایران در پاسپورت خود به ایران وارد شوند و با توجه به توافقات دیپلماتیک مدتی در ایران بمانند.

 • به این ترتیب شهروندان و اتباع
 • سوریه و ارمنستان ۹۰ روز
 • گرجستان ۴۵ روز
 • لبنان، عراق، بولیوی و جمهوری آذربایجان ۳۰ روز
 • مصر ۲۰ روز
 • چین، هنگ‌کنگ و ماکائو ۲۱ روز
 • ترکیه ۳ ماه
 • ونزوئلا و مالزی ۱۵ روز حق اقامت در ایران را خواهند داشت.

نکته : درصورتی که شهروندان این کشورها بخواهند مدت بیشتری در ایران اقامت کنند باید از طریق نمایندگی‌های وزارت خارجه نسبت به تمدید ویزا ایران اقدام کنند. همچنین این افراد تنها در صورتی می‌توانند بدون ویزا به ایران سفر نمایند که از کشور خودشان وارد ایران شوند. در صورتی که اتباع این کشورها بخواهند از کشور دیگری به ایران سفر کنند حتما باید روادید ایران را اخذ نمایند.

شرایط گرفتن ویزا ایران

ویزا ایران کی باز می شود؟

صدور روادید ایران با توجه به یک سری مسائل از جمله همگیری و شیوع کرونا به برخی کشورها امکان پذیر نمی باشد. بنابراین پیش بینی می شود به محض بهبود اوضاع و کنترل این بیماری در اسرع وقت مراکز اخذ ویزا باز شوند.

قیمت ویزای ایران

هزینه روادید ایران برای اتباع و شهروندان بسیاری از کشورها بخصوص کشورهای آسیایی و همسایه بسیار مناسب و متعارف است. دولت ایران جهت ورود افراد خارجی یک سری محدودیت ها و اعمال سختگیرانه ای در نظر گرفته است با این حال هزینه ویزا را بسیار پایین تعین نموده است. شما عزیزان می توانید برای مطلع شدن از قیمت روادید از طریق شماره های درج شده در وب سایت با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

هزینه ویزا ایران

هزینه اخذ روادید را می توان به دو بخش تقسیم کرد. در درجه اول هزینه ای است که مخصوص پرداخت در سفارت بوده و یا در زمان وارد شدن در فرودگاه باید پرداخت شود. قیمت روادید ایران بنا به ملیت شخص متقاضی متفاوت می باشد. هزینه دیگر جهت دریافت، هزینه خدمات ویزا می باشد که توسط آژانس مسافرتی و با توجه به نوع ویزای درخواستی از شخص متقاضی دریافت می‌ شود.

رهگیری ویزا

رهگیری ویزا ایران عبارت است از اطلاع پیدا کردن از مراحل صدور ویزا و همچنین اطلاع از زمان صدور و تحویل آن. به طور کلی رهگیری ویزا از سه طریق ذیل امکان پذیر می باشد.

۱: از طریق ایمیل: زمانی که ویزا ی درخواستی افراد آماده شود اغلب از طریق ایمیل به اطلاع آنان خواهد رسید.

 ۲: از طریق پیام کوتاه: در صورت عدم دسترسی به ایمیل و یا تمایل به پیگیری دقیق تر اطلاعات مربوط با ویزا می توان از طریق پیامک ویزا را رهگیری نمود. برای انجام این کار کافیست شماره همراه خود را در زمان تکمیل فرم درخواست ویزا درج نمایید.

۳: از طریق آنلاین: برای این کار می توان اطلاعات خود را در صفحه پیگیری درخواست ویزا وارد نموده و اطلاعات لازم را از این صفحه دریافت کرد.

تمدید ویزا ایران

ویزای صادر شده برای افراد مدت زمان خاصی دارد که بسته به نوع ویزا ایران متفاوت می باشد. بنابراین افرادی که قصد دارند مدت زمان بیشتری در ایران بمانند باید نسبت به تمدید ویزای خود اقدام نمایند. افراد جهت انجام تمدید ویزا باید به دفتر پلیس اتباع خارجی در محل سکونت خود مراجعه نموده و درخواست تمدید ویزا را ثبت کنند. لازم به ذکر است که مدت تمدید با توجه به نوع ویزا و هدف فرد از سفر به ایران متفاوت می باشد.

هزینه تمدید روادید ایران معمولا ۴۵ هزار تومان می باشد. مدارک مورد نیاز جهت تمدید روادید ایران عبارتند از :

۱: اصل گذرنامه به همراه فتو کپی تمامی صفحات آن.

۲: دریافت و ارائه نامه ریاست دفتر پلیس اتباع خارجی.

۳: دریافت و تکمیل فرم‌های درخواست تمدید ویزای ایران.

۴: ارائه ۲ قطعه عکس ۴×۳

۵: داشتن تمبر ورودی

۶: ارائه فیش واریزی پرداخت هزینه های مربوطه

ویزای ایران برای افغان ها ۱۴۰۱

ویزا ایران برای اتباع خارجی

صدور روادید با در نظر گرفتن هدف مسافر و شخص متقاضی متفاوت خواهد بود. هر تبعه خارجی که قصد ورود به ایران را داشته باشد می تواند از طریق یکی از انواع مختلف ویزا اقدام نماید. نکته مهمی که در رابطه با صدور ویزا ایران برای اتباع خارجی وجود دارد این است که باید یک شهروند و یا شرکت و یا نهاد معتبر میزبان فرد باشد.

نکته: طی سال های اخیر و با توجه به شیوع اپیدمی و بعد از ساخت واکسن آن ارائه کارت واکسن کرونا برای درخواست ویزا الزامی است. همچنین انجام تست کرونا و منفی بودن آن جهت ورود به خاک ایران جزء ملزومات به شمار می آید.

ویزا ایران استکهلم

این مورد از طریق کنسولگری سفارت جمهوری اسلامی ایران امکان پذیر است. کشور سوئد در جهت حمایت از اتباع خود خدمات بسیاری را در کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در نظر گرفته است. این اقدامات با توجه به مواد کنوانسیون ۱۹۶۳ وین از جمله مواد ۵، ۶، ۳۶ و ۳۷ و با در نظر گرفتن قوانین جمهوری اسلامی ایران و کشور سوئد می باشند. همچنین این خدمات علاوه بر ایرانیان مقیم سوئد، اتباع سوئدی به ایرانیان مقیم لتونی و اتباع خارجی مقیم سوئد ارائه می شود. صدور این روادید یکی از مهم ترین و رایج ترین خدماتی است که توسط سفارت ایران در استکهلم ارائه می شود.

ویزا ایران در انگلیس

با توجه به روابط میان دو کشور ایران و انگلیس که در حال حاضر روابط مطلوب و دوستانه ای نمی باشد و اخذ روادید برای اتباع این کشور اندکی سخت و زمان بر می باشد. همچنین قوانین و پروسه انجام این کار سخت و پیچیده بوده و نیاز به زمان بیشتری برای انجام آن می باشد. اتباع انگلیسی‌ معمولا برای تفریح و با هدف دیدن اماکن توریستی به ایران سفر می‌کنند. بنابراین افراد متقاضی باید درخواست ویزای توریستی نمایند. لازم به ذکر است که امکان اخذ سایر ویزاها از جمله ویزای تجاری و ترانزیت نیز برای اتباع انگلیسی مهیا می باشد.

مهمترین ویزا ایران برای اتباع انگلیسی

۱: ویزای توریستی

ویزا توریستی یکی از محبوب ‌ترین و مهم ترین موارد ویزای کشور ایران برای اتباع انگلیسی می باشد. ویزایی که برای اتباع انگلیسی صادر شود یک ماهه می باشد. لازم به توضیح است که این نوع ویزا تنها به صورت تورهای گردشگری صادر می‌شود و قابلیت تمدید نخواهد داشت.

۲: ویزای کاری و تجاری

ویزای کاری و تجاری نوع دیگری از روادید کشور ایران است که امکان صدور آن برای شهروندان انگلیسی فراهم شده است. نباید فراموش کرد که اخذ این نوع ویزا کار چندان راحتی نبوده و فرد متقاضی باید با تمام مراحل و فرایند آن آشنا باشد. نکته مهم در این رابطه وجود شرکت و نهاد و یا شخص معتبر دعوت کننده از فرد می باشد. به این معنی که دعوت نامه فرد متقاضی ویزا باید ایرانی بوده و همچنین رسمیت داشته باشد.

شرایط دریافت ویزا ایران برای اتباع انگلیسی عبارت است از :

۱: افراد تنها در قالب تورهای گردشگری مجاز به ورود به داخل مرزهای ایران می باشند.

۲: زمان دقیق ورود و خروج به ایران باید از پیش مشخص شده باشد.

۳: برنامه سفر و مسیرهای رفت‌وآمد باید از پیش مشخص شده باشد. همچنین توریست انگلیسی تنها مجاز به رفت و آمد در مسیرهای مشخص شده می باشند.

۴: هتل محل اقامت فرد متقاضی و مکان‌های مورد بازدید باید به صورت دقیق در برنامه درج شده باشند.

۵: مسافران زیر ۱۸ سال باید رضایت‌نامه پدر را ارائه نمایند.

ویزا ایران از فرانسه

این مورد برای اتباع فرانسوی همانند اتباع دیگر کشورها دارای انواع مختلفی است. افراد می توانند با توجه به هدف سفر خود به ایران از یک نوع ویزا استفاده کنند. معمولا جهت اخذ ویزای ایرانی شخص متقاضی نیاز مبرمی به دعوت نامه از سوی یک شخص یا یک شرکت و یا نهاد ایرانی دارد. تبعه فرانسوی جهت دریافت روادید می تواند به وزارت امور خارجه ی جمهوری اسلامی ایران مراجعه کند. بعد از انجام درخواست ویزا دعوت نامه ای برای فرد متقاضی ارسال می شود. در صورت تایید دعوت نامه مربوطه از طرف وزارت امور خارجه شخص می تواند ویزای خود را دریافت کند.

ویزا کشور ایران برای اتباع فرانسوی دارای سه ماه اعتبار می باشد. شخص متقاضی ویزا در مدت زمان مشخص شده مجاز است به مدت ۳۰ روز در ایران اقامت نماید. به طور کلی باید گفت که این دولت ایران است که در خصوص تایید و یا عدم تایید ویزا برای اتباع فرانسوی تصمیم گیری می نماید. لازم به ذکر است که امکان دارد گاهی با کامل بودن تمام شرایط و مدارک برد متقاضی ویزا باز هم با درخواست او موافقت نشود.

در صورتی که شخص متقاضی ویزا ایران بیشتر از مدت زمان تعیین شده در کشور ایران اقامت نماید حضورش غیرقانونی و قانون شکنی محسوب می شود. اتباع کشور فرانسه که خواهان دریافت ویزای بلند مدت ایران می باشند موظف هستند بر اساس قوانین تعیین شده اقدام نمایند. اتباف فرانسوی جهت دریافت ویزای ۳ ماهه ی ایران باید سه ویزای یک ماهه اخذ نمایند. در صورتی که افراد بخواهند ویزای ۶ ماهه دریافت کنند لازم است دو ویزای سه ماهه دریافت نمایند. همچنین در صورت اخذ ویزای یک ساله لازم است شخص ۲ ویزای شش ماهه دریافت نماید.

ویزا ایران در انگلیس

ویزا ایران در آلمان

این مورد در آلمان برای اتباع آلمانی شرایط تعیین شده خاصی دارد. در صورتی که یک شهروند آلمان بخواهد از شهرهای کیش، چابهار و قشم دیدن کند می تواند به وسیله ویزای ۱۴ روزه در این شهر ها اقامت نماید. لازم به ذکر است که این شهر ها جزء مناطق آزاد می باشند به همین دلیل اخذ اقامت در این شهر ها چندان سخت و زمان بر نخواهد بود. اتباع آلمانی که در این سه شهر مجوز اقامت داشته باشند حق سفر به سایر شهر های ایران را ندارد.

همچنین متقاضیانی که کمتر از ۱۸ سال سن داشته باشند تنها با اجازه ی کتبی از والدین خود و ارائه ی آن می توانند ویزا دریافت کنند. داشتن گواهی اجازه و رضایت والدین تنها بخشی از موضوع می باشد و لازم است این گواهی به وسیله محضرهای رسمی تایید شده باشد. حال اگر اشخاص متقاضی بخواهند از شهرهای دیگری بجز کیش و چابهار و قشم دیدن کنند باید از طریق وزارت امور خارجه اقدام نمایند. در غیر این صورت این افراد حق سفر به شهرهای دیگری را پیدا نخواهد کرد.

موارد مهم در اخذ ویزای ایران برای اتباع آلمانی

اتباع آلمانی جهت دریافت ویزا ایران باید چندین نکته مهم و اساسی را مد نظر خود قرار دهند. اول این که باید فرم درخواست را به صورت کامل پر نمایند. شخص متقاضی موظف است فرم مربوطه را در کمال صداقت تکمیل نماید زیرا وجود هر تناقضی مورد پیگیری قرار خواهد گرفت. یکی دیگر از موارد مهم که اتباع آلمانی باید حتما مورد توجه قرار دهند موارد مربوط به ویزای تجاری می باشد. اتباع آلمانی باید دقت کنند اعتبار ویزای تجاری آنان حداقل شش ماه باشد.

همچنین لازم است این افراد پاسپورت و اسکن همه صفحات آن را همراه داشته باشند. ارائه اصل شناسنامه و کپی از تمام صفحات آن نیز الزامی می باشد. مورد مهم دیگر ارائه عکس رنگی با زمینه سفید می باشد. عکس ارائه شده باید مربوط به شش ماه اخیر باشد و ابعاد آن ۴×۶ بوده و از کیفیت خوبی برخوردار باشد.

ویزا ایران از افغانستان

برخلاف دشواری گذشته برای اخذ روادید ایران برای اتباع افغانستانی امروزه طی کردن پروسه این کار بسیار راحت و بی درد سر می باشد. با راه اندازی سامانه الکترونیکی اخذ ویزا اتباع افغانستانی می توانند با مراجعه به این سامانه برای دریافت ویزای ایرانی اقدام کنند. بعد از تکمیل فرم لازم است متقاضیان به کنسول‌ گری‌های ایران در خاک افغانستان مراجعه نمایند. شهروندان افغانستانی برای اخذ ویزا ایران با مشکلات متعددی روبه رو هستند.

بنابراین بهتر است پیش از هر اقدامی به وسیله شرکت ‎های رسمی و قانونی اطلاعات کافی را کسب نموده و نسبت به درخواست ویزا اقدام نمایند. نکته بسیار مهم در رابطه با اخذ ویزای ایران این است که ویزا های تجاری، توریستی و درمانی برای افغانستانی ها نیاز به مدارک متفاوتی دارد. با توجه به متفاوت بودن این مدارک فرد متقاضی باید موارد ذیل را رعایت کند.

۱: داشتن گذرنامه یا همان پاسپورت معتبر با داشتن حداقل شش ماه اعتبار، پاسپورت مربوطه باید دارای صفحات سفید جهت درج برچسب روادید باشد.

۲: ارائه عکس با ویژگی های ذیل :

عکس باید مخصوص پاسپورت باشد. به این معنی که باید بدون کلاه یا عینک و با زمینه روشن گرفته شده باشد.

عکس مورد نظر باید دارای پسوند JPG باشد.

عکس مورد نظر باید دارای حجم ۴۰ KB باشد.

خبر خوب جهت اخذ ویزا ایران برای شهروندان افغانستانی این است که راه اندازی سامانه الکترونیکی تا حد زیادی سبب سهولت در انجام این کار می باشد. سامانه الکترونیکی یاد شده امکان ثبت درخواست از سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل را به راحتی فراهم نموده است. همچنین اخذ روادید ایران در سرکنسولگری‌های مزارشریف، هرات، قندهار، جلال آباد نیز فراهم شده است. لازم به ذکر است که تنها افرادی مجاز به ثبت درخواست خود در این سامانه هستند که از ولایت‌های ذیل گذرنامه دریافت نموده باشند :

 • کابل
 • پروان
 • بامیان
 • میدان وردک
 • لوگر
 • خوست
 • کاپیسا
 • پکتیا
 • پکتیکا
 • دایکندی
 • پنجشیر

همچنین افراد متقاضی که گذرنامه خود را از کشورهای خارجی دریافت نموده باشند می توانند در این سامانه ثبت نام کنند.

ویزا ایران در هرات

اخذ روادید ایران در هرات از طریق سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در این شهر امکان پذیر می باشد. افراد متقاضی جهت دریافت ویزا باید ابتدا فرم درخواست را تکمیل نموده تا در لیست نوبت دهی قرار داده شوند. اغلب افرادی که از طریق کنسولگری هرات اقدام به دریافت ویزا می کنند خواهان ویزای توریستی و درمانی می باشند. اخیرا به دلیل شیوع ویروس کرونا صدور روادید ایران از هرات متوقف شده بود اما چند ماهی است که صدور آن از سر گرفته شده است. بر همین اساس تعداد بسیاری متقاضی از طریق سامانه الکترونیکی و همچنین از طریق کنسولگری ایران در هرات جهت اخذ ویزا ایران ثبت نام نموده اند.

ویزا ایران از افغانستان

ویزای ایران برای افغان ها ۱۴۰۱

این مورد برای افغان ها پیش تر با مشکلات و موانع بسیاری روبرو بود اما طی سال های اخیر بسیاری از این موانع مرتفع شده اند. انتظار می رود در سال جدید یعنی سال ۱۴۰۱ اوضاع برای اخذ ویزای ایرانی بسیار بهتر و مطلوب تر باشد. لازم به ذکر است که در سال ۱۴۰۱ ممنوعیت استفاده از ویزای فرودگاهی برای شهروندان افغانی همچنان وجود داشته باشد. بنابراین متقاضیان بعد از پر کردن فرم در سامانه باید مستقیم به یکی از سرکنسول‌گری‌های ایران در افغانستان مراجعه نمایند.

ویژگی های عکس ویزا ایران

عکس انتخابی باید دارای ویژگی های ذیل باشد :

 • داشتن پس زمینه ای سفید
 • رنگی باشد
 • بدون روتوش

فرد باید مستقیم به دوربین نگاه کند و چهره او باید کاملا خنثی و عاری از لبخند باشد. همچنین باید دهان فرد کاملا بسته باشد.

انواع ویزا ایران بر اساس تعداد دفعات ورود

دارنده روادید باید بداند که اگر یک بار ویزا را دریافت نمود نمی تواند به طور مداوم و برای همیشه از آن استفاده کند. ویزا از لحاظ میزان دفعاتی که امکان ورود افراد را فراهم می کند به انواع مختلفی تقسیم بندی می شود که عبارتند از :

ویزای یکبار ورود یا سینگل

افرادی که مورد یک بار ورود یا سینگل را دریافت می کنند تنها یک بار می‌توانند وارد شدن به ایران از آن استفاده کنند. گاهی ممکن است ویزای دریافتی افراد تا مدت ها دارای اعتبار باشد ولی باز هم در اصل موضوع تفاوتی ایجاد نمی کند. بنابراین تنها یک بار می توانند از آن استفاده کنند.

کدام ویزا تقاضای بیشتری دارد؟

انواع موارد مختلفی دارای متقاضی مخصوص به خود می باشند که هر کس بنا به نیاز و کار خود یکی را انتخاب و تقاضای صدور آن را می نماید. به طور کلی دو نوع ویزا وجود دارند که مورد تقاضای عده بسیاری از افراد قرار دارند.  ویزا شینگن و ویزای کانادا  دو ویزایی هستند  که در حال حاضر عده بسیاری تلاش می کنند تا آن ها را به دست بیاورند.

مدت زمان لازم جهت صدور ویزا ایران

صدور ویزا ایران

صدور ویزا ایران و مراحل آن فرایندی کوتاه مدت نخواهد بود بنابراین نمی توان انتظار داشت ظرف مدت ۱ الی ۲ روز انجام بگیرد. بنابراین اگر افراد برنامه و تاریخ بخصوصی برای سفر خود ندارند بهتر است چند هفته پیش از سفر نسبت به گرفتن ویزا اقدام نمایند.  گاهی  افراد می توانند  ویزای مورد نظرشان را هنگام  رسیدن به مقصد دریافت کنند اما  این کار پذیرفتن ریسک است و بهتر است از انجام آن خودداری کرد.

تفاوت میان ویزا و پاسپورت

شاید بسیاری فرق میان پاسپورت با ویزا ایران را ندانند و تصور کنند با داشتن پاسپورت می توانند وارد ایران یا هر کشور دیگری شوند.  در واقع ویزا توسط کشور مقصد صادر می شود. به این معنی که اتباع خارجی که قصد ورود به ایران را دارند ویزای شان توسط دولت ایران صادر می شود. در مورد پاسپورت باید گفت که افراد پاسپورت را در کشور خودشان دریافت می کنند. افراد تبعه هر کشوری که باشند و در هر کشوری که سکونت داشته باشند پاسپورت خود را از دولت آن کشور دریافت می کنند.

سخن آخر

ویزا ایران همانند ویزای بسیاری از کشورها دارای شرایط و قوانین خاصی است. افراد جهت دریافت روادید ایرانی و استفاده از آن باید تمامی مراحل و قوانین مرتبط با آن را در نظر بگیرند. شما عزیزان می توانید برای پیگیری اخذ روادید ایران، کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و دریافت مشاوره رایگان از طریق راه های ارتباطی زیر با کارشناسان مجرب شرکت اوج آرام در ارتباط باشید. امیدواریم که از خواندن این نوشته لذت برده و برایتان مفید بوده باشد.

شماره های تماس : 02145419 | 02188765741