تاریخچه کشور ژاپن

کشور ژاپن جزو آن دسته از کشورهایی است که پیشینه تاریخی بسیار غنی و با ارزشی دارد. این کشور در شمال شرقی آسیا واقع شده است. سکونت بشر در این منطقه به دوران پارینه سنگی برمی گردد. مطالعات باستان‌ شناسی نشان می‌دهد که انسان‌ها از دوران پسا پارینه ‌سنگی (حدود 13 هزار سال قبل از میلاد) در این منطقه سکونت داشته‌اند. دوره جومون (حدود 14 هزار تا 3000 سال قبل از میلاد) یکی از اولین دوره های تاریخ ژاپنی است که جوامع به دلیل کشاورزی و صیادی دور همدیگر جمع شدند و فرهنگ در این منطقه به وجود آمد. دوره یاماتو در ژاپن به قرن اول تا پنجم میلادی برمیگردد. اساس امپراتوری ژاپن در این دوره شکل گرفت. در این دوره، هنر و فرهنگ ژاپنی تحت تاثیر فرهنگ چینی قرار گرفت و مذهب بودایی از چین وارد این کشور شد.

در قرن ششم تا هشتم میلادی، شهر نارا به عنوان پایتخت امپراتوری کشور ژاپن محسوب می شد. در این دوره، سامورایی‌ها (گروهی از جنگجویان مبارز) نقش مهمی در تاریخ موفقیت های کشور ژاپن ایفا نمودند. در قرن نهم تا دهم میلادی، پایتخت به شهر کیوتو منتقل شد و فرهنگ ژاپنی به شکل خودمختار تری توسعه یافت. تاثیر هنرهای سنتی ژاپنی بر تمام جنبه های زندگی مردم در این دوره به هیچ عنوان قابل انکار نیست. در قرن دوازدهم که دوران اوج سامورایی ها به شمار می رود، امپراتوری قوی ای با کمک میناموتو یاسوتوشی بنا شد. توسعه صنعت، تجارت و هنر در قرن 16 و 17 میلادی در تاریخ ژاپن قابل مشاهده است. در این دوره، ژاپن با کشورهای دیگر به تجارت بین ‌المللی پرداخت. در این دوره، کشور درگیر دوران مدرنیته و تغییرات سیاسی و اجتماعی بزرگی شد.

تاریخچه کشور ژاپن

در قرن نوزدهم با انجام مبادلات تجاری بین ‌المللی، تغییرات زیادی در ساختارهای سیاسی، اجتماعی و اقتصادی کشور ژاپن ایجاد شد. در این دوره تکنولوژی وارد کشور شد همچنین مدرنیزه شدن در بخش های مختلف کشور اعمال شد. تمام این تحولات سبب توسعه صنعت، مدرنیزاسیون سریع و تغییرات گسترده در ساختار اجتماعی ژاپن شد. در قرن بیستم، ژاپن درگیر جنگ جهانی اول و بعد از آن، جنگ جهانی دوم شد. پس از پایان جنگ جهانی دوم و شکست ژاپن، کشور به سرعت بازسازی و از یک اقتصاد متمرکز بر صنعت به یکی از قدرت‌های اقتصادی برتر جهان تبدیل شد. این دوره به عنوان “دوره توسعه اقتصادی ژاپن” شناخته می‌شود. از آن زمان به بعد ژاپن به عنوان یک قدرت برتر اقتصادی در جهان شناخته می‌شود که نقش مهمی در صنعت، تجارت، فناوری و فرهنگ جهانی را ایفا کرده است.

مساحت کشور

مساحت ژاپن حدودا برابر با 377,915 کیلومتر مربع است. ژاپن یک کشور قاره‌ای نیست و از مجموعه ای از جزایر تشکیل شده است. اکثر جمعیت کشور ژاپن در چهار جزیره بزرگ این کشور سکونت دارند که عبارتند از:

  1. هونشو (Honshu): هونشو، بزرگترین جزیره ژاپن و همچنین پرجمعیت‌ترین منطقه کشور از لحاظ سکونت به شمار می رود. شهرهای بزرگی از جمله توکیو، یوکوهاما، اوساکا و ناگویا در این جزیره قرار دارند.
  2. هوکایدو (Hokkaido): هوکایدو، دومین جزیره بزرگ ژاپن است که در شمال کشور واقع شده است. شهر ساپورو که پایتخت هوکایدو است، یکی از بزرگترین شهرهای ژاپن به شمار می رود.
  3. کیوشو (Kyushu): این جزیره در جنوب ژاپن قرار دارد و یکی دیگر از جزایر بزرگ این کشور به شمار می رود. شهر فوکوئوکا، یکی از شهرهای مهم جزیره کیوشو محسوب می شود.
  4. شیکوکو (Shikoku): شیکوکو، کوچکترین جزیره ژاپن است که در جنوب غربی این کشور قرار دارد. شهرهای کوچی و توکوشیما از جمله شهرهای مهم این جزیره به شمار می روند.

مساحت کشور ژاپن

جمعیت کشور ژاپن

در حال حاضر جمعیت کشور ژاپن، روند کاهشی دارد. این کاهش جمعیت به دلیل سبک زندگی مدرن و هزینه بالای زندگی در برخی از شهرهای این کشور اتفاق افتاده است. بیشترین جمعیت مردم در این کشور، شهرنشین هستند. بیش از 90 درصد مردم در مناطق شهری زندگی می‌کنند. توکیو، بزرگترین شهر ژاپن می باشد که بیش از 35 میلیون نفر جمعیت دارد. جمعیت سایر شهرهای بزرگ در این کشور عبارتند از:

  • یوکوهاما: حدود 3.7 میلیون نفر جمعیت
  • اوساکا: حدود 2.7 میلیون نفر جمعیت
  • ناگویا: حدود 2.3 میلیون نفر جمعیت
  • ساپورو: حدود 1.6 میلیون نفر جمعیت

جمعیت کشور ژاپن

جغرافیا و آب و هوای کشور ژاپن

ژاپن، یک کشور جزیره ‌ای در شرق آسیا است که از مجموعه ای از جزایر تشکیل شده است. این جزایر به طول حدود 3,000 کیلومتر از شمال به جنوب کشور امتداد دارند. دریای ژاپن از سمت شرق و دریای چین از سمت غرب، این جزایر را احاطه کرده است. جالب است بدانید که کشور ژاپن با کره جنوبی از طریق دریا، مرز مشترک دارد.

کوهستان‌ها، کوه‌های فعال آتشفشانی، ساحل‌ها، دشت‌ها و دره‌ها از جمله مهمترین جغرافیای کشور ژاپن به شمار می روند. سه رشته کوه اصلی که از شمال به جنوب ژاپن امتداد دارند عبارتند از: کوه‌های هوکایدو در شمال، کوه‌های الپس در مرکز کشور و کوه ‌های ایزو در جنوب. کوه فوجی دارای ارتفاع 3776 متر می باشد که از آن به عنوان بلندترین کوه ژاپن یاد می شود. این کوه در رشته کوه‌های الپس قرار دارد.

کشور ژاپن به دلیل موقعیت جغرافیایی که دارد از آب و هوای متنوعی برخوردار می باشد. مناطق شمالی ژاپن، معتدل و سرد و مناطق جنوبی کشور، گرم و مرطوب می باشند. شرایط آب و هوایی در طول سال متغیر است. فصل‌ها با تغییرات آب و هوایی متفاوتی همراه می باشند. به طور کلی، ژاپن چهار فصل مشخص (بهار، تابستان، پاییز و زمستان) دارد. شرایط آب و هوایی در بهار معتدل است. شکوفایی گل‌ های رنگارنگ و زیبا در این فصل باعث جذب بسیاری از گردشگران به این کشور توریستی می شوند.

شرایط هوایی در تابستان، گرم و مرطوب است. ممکن است در برخی از مناطق دما به بالای 30 درجه سانتیگراد نیز برسد. در برخی از مناطق کوهستانی کشور با آب و هوای سرد و برفی مواجه هستیم. از اردیبهشت تا تیر ماه، در این کشور شاهد بارش باران فصلی هستیم. در واقع این فصل ها به عنوان “موسم بارش” شناخته می‌شوند. به همین دلیل است که در این فصل ها، دما به شدت کاهش می یابد و شاهد افزایش رطوبت در سراسر کشور خواهیم بود.

جغرافیا و آب و هوای کشور ژاپن

فرهنگ و زبان مردم ژاپن

فرهنگ مردم ژاپن یکی از جذاب‌ترین فرهنگ‌های جهان است. یک ترکیب فوق العاده ای از ارزش ها و سنت های باستانی در این فرهنگ وجود دارد. همانطور که میدانیم، فرهنگ ژاپنی زبانزد عام و خاص در سراسر جهان است. کشور ژاپن دارای فرهنگ بسیار غنی است. لباس های سنتی، رویدادهای محلی و برگزاری تشریفات چای از جمله جذاب ترین سنت هایی است که از دیرباز تا به کنون به عنوان نمادهای فرهنگی در این کشور شناخته می شوند. به عنوان مثال، کیمونو یک نوع لباس سنتی ژاپنی است که دارای طرح‌ها و رنگ‌های بسیار جذابی است. این لباس نمادی از زیبایی، ظرافت و اصالت ژاپنی به شمار می رود. در حال حاضر، کیمونوها بیشتر در مناسبت‌های خاص و رویدادهای فرهنگی مورد استفاده قرار می گیرند.

مردم ژاپن در برخی از روزها به دلیل برگزاری مناسبت های خاص جشن می گیرند. این مناسبت های خاص در سراسر کشور در روزهای معین برگزار می شوند و مردم به رقص و پایکوبی می پردازند. از جمله معروف ترین این مناسبت ها می توان به “ساکورا ماتسوری” یا جشن گل گیلاس در بهار، “تاناباتا” یا جشن عشق و عاشقی، “بون اودوری” یا جشن گرامیداشت روح مردگان اشاره نمود. در این مناسبت ها مردم به اجرای رقص، موسیقی، آتش بازی و نمایش‌های متنوع می پردازند.

تشریفات چای را می توان به عنوان یکی دیگر از نمادهای فرهنگ کشور ژاپن نام برد. در ژاپن از تشریفات چای به عنوان یک فرهنگ سنتی یاد می شود. در این مراسم، چای سبز ماچا با استفاده از تکنیک‌های خاص به همراه شیرینی‌ها و میان وعده‌ های سنتی لذیذ سرو می شود. ما تنها به چند نمونه از مراسمات فرهنگی ژاپن اشاره نمودیم. فرهنگ ژاپن ترکیبی از سرزندگی، سنت و هنر می باشد. به این خاطر است که هر ساله، این کشور میزبان گردشگران خارجی از سراسر جهان است.

فرهنگ و زبان مردم ژاپن

زبان مردم کشور ژاپن، ژاپنی است. این زبان به عنوان زبان مادری توسط مردم ژاپن صحبت می‌شود. 99٪ جمعیت ژاپن، زبان ژاپنی را درک و تلفظ می‌کنند. زبان ژاپنی، جزو خانواده زبان‌های آلتایی است. استفاده از کانجی (حروف چینی)، هیراگانا و کاتاکانا (دو حروف الفبای ژاپنی) در نوشتار و خوانش زبان ژاپنی رایج می باشند. کانجی ها، کاراکترهای چینی هستند که به زبان ژاپنی وارد شده‌اند و برای نمایش لغات و عباراتی که دارای ریشه‌ چینی هستند، مورد استفاده قرار می گیرند. زبان ژاپنی، یک زبان مستقل و منحصربفرد شناخته می‌شود. اگرچه زبان چینی با زبان ژاپنی شباهت دارد اما این دو زبان از نظر محتوا، گرامر و معنا، کاملا متفاوت از یکدیگر می باشند.

دین کشور ژاپن

دین رسمی مردم شینتو است. شینتو به عنوان دین رسمی مردم ژاپن بر روی قدسیت طبیعت، ارواح، خدایان و آیین‌ها تاکید دارد. این دین بیشتر به عنوان یک آیین فرهنگی و اجتماعی در ژاپن تلقی می‌شود تا یک آیین مذهبی. تنوع ادیان در کشور ژاپن بالا است. بودیسم، یکی دیگر از ادیانی است که اکثر مردم ژاپن به آن معتقد هستند. بودیسم از دین هندوئیسم در هند نشات گرفته است. این دین در طول تاریخ به ژاپن وارد شده است. معابد بودایی متعددی در سراسر ژاپن قابل مشاهده هستند.

بسیاری از مردم ژاپن به این آیین علاقه‌مند هستند و آن را دنبال می ‌کنند. علاوه بر شینتو و بودیسم، مسیحیت نیز در ژاپن پیروان زیادی دارد. البته در مقیاس کلی جمعیت، تعداد پیروان مسیحیت در ژاپن کمتر از ادیان دیگر است. اسلام، سیک و دیگر ادیان نیز در ژاپن وجود دارند اما تعداد پیروان آن‌ها بسیار کم است. از طرف دیگر مردم کشور ژاپن با احترام و تسامح به ادیان دیگر می نگرند و قادر به همزیستی صلح آمیز با پیروان سایر ادیان هستند. بسیاری از معابد و مکان‌های مقدس ژاپن عناصر فرهنگی از ادیان مختلف را در خود جای داده‌اند. این معابد به عنوان مراکز فرهنگی و تاریخی مهم گردشگری شناخته می‌شوند.

دین کشور ژاپن

اقتصاد ژاپن

کشور ژاپن از جمعیتی حدود 127 میلیون نفر برخوردار می باشد. بررسی ها در این زمینه نشان داده است که ژاپن، سومین کشور از لحاظ رشد اقتصادی در جهان می باشد. این کشور با توجه به تولید ناخالص داخلی (Gross Domestic Product یا GDP) پس از ایالات متحده و چین، در رده سوم قرار دارد. اقتصاد ژاپن در واقع اقتصاد سرمایه‌داری است که به مکانیزم بازار وابسته می باشد. به عبارتی بخش خصوصی، نقش مهم و اساسی را در اقتصاد ژاپن ایفا می کند. اکثر تصمیم‌ گیری ‌های مربوط به تولید، توزیع و مبادله تجاری به عهده بخش خصوصی است.

علاوه بر این، دولت ژاپن نقش مهمی در اقتصاد این کشور دارد. در سیستم اقتصادی ژاپن، رابطه بین بخش خصوصی و دولتی به شکلی است که تمام فرایندها به صورت یکپارچه در بخش های مختلف اقتصادی کشور انجام می شود. دولت ژاپن تلاش می‌کند تا با اتخاذ سیاست‌ها و تدابیر مختلف، اقتصاد کشور را شکوفا نماید و در عین حال بخش خصوصی را به عنوان محرک اصلی در این رابطه تشویق کند. دولت ژاپن در زمینه‌های مختلف از جمله توسعه زیرساخت‌ها، تحقیق و توسعه فناوری، حمایت از بخش خصوصی و سیاست‌های مالی و پولی نقش فعالی دارد.

همانطور که میدانید، ژاپن به عنوان یکی از رهبران جهانی در زمینه فناوری و تکنولوژی در سراسر جهان شناخته می‌شود. این کشور در زمینه‌های مختلف از جمله الکترونیک، خودروسازی، رباتیک، نانوتکنولوژی و ارتباطات پیشرفت‌ قابل توجهی داشته است. شرکت‌های ژاپنی از جمله Sony، Toyota، Panasonic و Toshiba به عنوان نمونه‌هایی از پیشروان صنعتی و فناوری در سطح جهان شناخته می ‌شوند. کشور ژاپن با برخورداری از سیستم اقتصادی سرمایه‌ داری و وابسته به مکانیزم بازار، نقش مهمی در اقتصاد جهانی ایفا می‌کند. تعامل بین بخش خصوصی و دولتی با هدف توسعه اقتصاد ژاپن به صورت یکپارچه در تمام بخش ها انجام می شود. همچنین برتری ژاپن در زمینه‌های مختلف فناوری، نشان از پیشرفت و نوآوری در این کشور است.

سیاست این کشور

کشور ژاپن، کشوری است که پایه آن بر اساس امپراطوری می باشد. سیاست حکومت ژاپن بر پایه سیستم پارلمانی است. این سیستم در بسیاری از جهات شبیه به سیستم پارلمانی بریتانیا می باشد. در این سیستم، نخست‌وزیر (Prime Minister) نقش اصلی را در رهبری حکومت بر عهده دارد. نخست وزیر اعضای کابینه را انتخاب می‌کند. امپراتور در ژاپن تنها نماد ملی است و در امور حکومتی قدرت اجرایی مستقلی ندارد.

در واقع، امپراتور ژاپن نقشی سمبلیک دارد و وظایف او به اجرای مراسم آیینی، بازدید از سفارتخانه های خارجی، برگزاری مراسم رسمی و تجلیل از شخصیت‌های مهم محدود می‌شود. تمام تصمیم‌گیری ‌های مربوط به امور کشوری براساس توصیه‌های نخست وزیر و تصویب کابینه انجام می‌شود. این عبارت، نقش نخست وزیر و اعضای کابینه او را در اخذ تصمیم گیری های مهم کشوری بیان می کند. نخست ‌وزیر و اعضای کابینه مسئولیت اجرای سیاست‌های دولتی کشور را بر عهده دارند. امپراتور دارای نقشی غیرفعال در این فرایند می باشد. در کل سیستم حکومتی کشور ژاپن به صورت پارلمانی عمل می‌کند. نخست ‌وزیر و کابینه به عنوان قوه اجرایی اصلی کشور عمل می‌کنند. امپراتور ژاپن بیشتر به عنوان نمادی از وحدت و هویت ملی در نظام سیاسی ژاپن شناخته می ‌شود.

صنعت گردشگری و توریسم ژاپن

گردشگری و صنعت توریسم ژاپن

صنعت گردشگری و تور ژاپن در وضعیت بسیار مناسبی قرار دارد. بررسی ها نشان می دهد که در سال جاری حدود 24.4 تریلیون هزینه گردشگران صرف توسعه اقتصادی کشور شده است. این مبلغ به اقتصاد ژاپن تزریق شده است. از این مبلغ، بیش از 21 تریلیون مربوط به سفرهای شهروندان ژاپنی در داخل کشور بوده است. از این میزان، 16.4 تریلیون مربوط به سفرهای اقامتی چند روزه و 4.7 تریلیون مربوط به سفرهای کوتاه و بدون اقامت گردشگران در این کشور است همچنین نزدیک به 1.6 تریلیون از کل درآمد گردشگری ژاپن مربوط به هزینه هایی می باشد که توسط گردشگران خارجی در سفر به این کشور خرج شده است.

برآوردها حاکی از آن است که درآمد ناشی از گردشگری و توریسم بر صنعت و وضعیت اقتصاد کشور ژاپن تاثیر زیادی داشته است. این درآمد به صورت غیرمستقیم برای بیش از 2.29 میلیون نفر منجر به ایجاد شغل شده است. همچنین ناگفته نماند که صنعت گردشگری و توریسم ژاپن دارای تاثیرات غیر مستقیم بر ایجاد اشتغال برای تعداد زیادی از جمعیت کشور بوده است. به طور کلی، این گزارش نشان می‌دهد که صنعت گردشگری در ژاپن تاثیر قابل توجهی بر اقتصاد کشور دارد و باعث ایجاد شغل و رشد توسعه در صنایع مختلف کشور شده است.

نقشه ژاپن

ژاپن، یک کشور پیشرفته در شرق آسیا می باشد. کشور ژاپن با جمعیتی بالغ بر 127 میلیون نفر از جایگاه مناسبی در بین کشورهای دنیا از لحاظ توسعه برخوردار می باشد. این کشور در بین هشت کشور صنعتی دنیا قرار دارد. پایتخت ژاپن شهر توکیو است که با جمعیتی حدود 9 میلیون نفر، یکی از پرجمعیت شهرهای این کشور محسوب می شود. هیروشیما، اوساکا، ناگویا و ناکازاکی از دیگر شهرهای مهم ژاپن به شمار می روند. ژاپن در بین مجموعه ای از جزایر قرار دارد که هر سال سونامی ‌های زیادی در این کشور رخ می ‌دهد. ژاپن به عنوان یکی از کشورهایی با تراکم جمعیت بالا در جهان شناخته می‌شود.

نقشه ژاپن، یک نمایش تصویری از جغرافیای این کشور است که اطلاعات متنوعی را درباره مکان‌ها، جاده‌ها، شهرها، استان‌ها، مناطق طبیعی و سایر ویژگی‌های فیزیکی این کشور ارائه می‌دهد. با استفاده از نقشه ژاپن، توریست های خارجی می توانند بهترین مسیرها را برای سفرهای شهری یا گردشگری خود انتخاب کنند و با جزئیات جغرافیایی ژاپن بیشتر آشنا شوند.

سوالات متداول

سفر به ژاپن در چه فصلی مناسب می باشد؟

بهار و پاییز، بهترین فصل جهت سفر به ژاپن به شمار می روند.

چه مدارکی جهت سفر به ژاپن نیاز است؟

جهت سفر به کشور ژاپن به مدارکی از جمله پاسپورت، فرم درخواست ویزا، بلیط رفت و برگشت و واچر هتل نیاز خواهید داشت.

معروف ترین غذاهای ژاپن چیست؟

سوشی، تونکاتسو، چیراشی دان و تمپورا از جمله معروف ترین و خوشمزه ترین غذاهای ژاپن به شمار می روند.

شرایط آب و هوایی ژاپن چگونه است؟

آب و هوای ژاپن، معتدل و مرطوب است. جریان ‌های موسمی به شدت بر آب و هوای ژاپن تاثیر می گذارند.