یاکیسوبا

گیف بنر عید

غذای ملل یکی از جذاب ترین بخش های آداب و رسوم مردمان هر کشور است. هنگامی که با غذاهای مخصوص کشوری آشنا می شویم در واقع قسمتی از آداب و سنن مردم آن کشور را شناخته ایم. به عنوان نمونه ژاپن یکی از کشورهای توریستی دنیا است که بخشی از شناخت گردشگران نسبت به آداب و سنن آن آشنایی با غذاهای لذیذ و معروف مردم است. غذاهای خوشمزه ای که سوشی شناخته شده ترین آنها محسوب می شود. معروف ترین غذاهای ژاپن و محبوب ترین آنها اغلب از مواد اولیه ارگانیک تهیه می شوند.

غذاهای ژاپنی معمولا از موادی نظیر: ماهی، میگو، سبزیجات و برنج تشکیل می شوند و در بین مردم جهان طرفداران زیادی دارند. در بسیاری از کشورها رستوران های ژاپنی وجود دارد و مردم زیادی مشتریان آنها هستند. غذاهای ژاپنی در بین مردم سراسر دنیا از جمله ایرانیان طرفداران زیادی دارند. به همین جهت در این مطلب به خصوصیات معروف ترین آنها می پردازیم.

سوشی غذای ملی ژاپنی ها

سوشی (Sushi) یکی از معروف ترین غذاهای ژاپن بوده که شهرت آن در بین مردم جهان فراگیر شده است. سوشی در انواع مختلف و با مواد گوناگونی تهیه می شود. محبوب ترین انواع سوشی عبارتند از: چیراشی سوشی (برنج و میگو)، ماکی سوشی (برنج و جلبک دریایی) و نیگری سوشی (برنج و ماهی یا حلزون). با توجه به مواد اولیه انواع سوشی ها می توان گفت که برنج ماده اصلی آنها محسوب می شود.

سوشی

مواد مورد استفاده در این غذا به صورت خام است که درون جلبک قرار می گیرد. اگر به دنبال یک غذای مینیاتوری، زیبا و لذیذ هستید؛ حتما سوشی را تست کنید. غذاهایی مانند: سوکی یاکی، سوپ می سو و ساشی می نیز علاوه بر سوشی جزو غذاهای ملی مردم ژاپن محسوب می شوند.

خوردن رامن یکی از بایدهای تور ژاپن

یکی از غذاهای معروف ژاپنی که اکثر گردشگران آن را تست می کنند؛ رامن (Ramen) نامیده می شود. رامن در واقع نودل پخته شده در آب گوشت است. در این غذا از جلبک دریایی، سس سویا، تخم مرغ و پیازچه نیز جهت تزئین استفاده می شود. هر نقطه از ژاپن رامن مخصوص خود را دارد که اغلب آنها مورد استقبال گردشگران قرار می گیرد. لازم به ذکر است که اولین اغذیه فروشی ویژه رامن در سال 1910 میلادی در منطقه آساکوسای توکیو احداث شده است.

یاکیتوری غذایی سازگار با ذائقه مردم ایران

یاکیتوری (Yakitori) یکی دیگر از معروف ترین غذاهای ژاپن به شمار می رود. این غذای لذیذ به دلیل استفاده از گوشت مرغ، سرکه و سس سویا مورد استقبال اغلب ایرانیان قرار می گیرد. یاکیتوری مرغ آغشته به سس سویا و سرکه است که روی زغال گریل می شود. این غذا انواع دیگری نیز دارد که مواد اولیه آنها گوشت گوساله، گوشت گاو یا تخم بلدرچین است. یاکیتوری طعم و مزه زیادی دارد و در ژاپن اغلب روی چرخ دستی های کوچک عرضه می شود.

یاکیتوری

بسیاری از مردم ژاپن بعد از پایان ساعات کاری و در هنگام بازگشت به خانه یاکیتوری و نوشیدنی خریداری کرده و میل می کنند. قابل ذکر است که دستور پخت این غذا و ریشه آن به ناگانو یکی از شهرهای معروف ژاپن باز می گردد ولی به دلیل پرطرفدار بودن در سراسر کشور طبخ می شود.

یاکیسوبا یک غذای خیابانی و پرطرفدار

یکی از محبوب ترین غذاهای ژاپن یاکیسوبا (Yakisoba) نام دارد. این غذا در واقع نودل سرخ شده است که تاریخ عرضه آن به اغذیه فروشی های سیار در اوایل قرن 20 باز می گردد. در یاکیسوبا علاوه بر نودل گندم سرخ شده، پیاز، هویج و کلم نیز وجود دارد. معمولا این غذا با نمک و فلفل طعم دار شده و در نان ساندویچی عرضه می شود.

کاری یکی از معروف ترین غذاهای ژاپن

جالب است بدانید که یکی از معروف ترین غذاهای ژاپن کاری (Curry) نام دارد. اصل این غذا از کاری هندی گرفته شده ولی در طول زمان به ساختار غذاهای سنتی ژاپنی نزدیک شده است. غذای کاری ژاپنی برای اولین بار توسط افسران انگلیسی و در دوران استعمار هند به مردم ژاپن شناسانده شد. کاری در سه نوع نودل کاری، برنج کاری و نان کاری طبخ می شود. طعم این غذا اندکی شیرین است و در اغلب نقاط ژاپن سرو می شود.

تاکویاکی

یکی دیگر از غذاهای خیابانی ژاپن که از جانوران دریایی تهیه می شود؛ تاکویاکی (Takoyaki) نام دارد. این غذای خوشمزه ژاپنی ها با تکه های هشت پا طبخ می شود. ظاهر تاکویاکی شبیه کوفته خمیری است که داخل آن را با پیاز، هشت پا و ادویه های گوناگون پر می کنند. کوفته های حاصل را در سس مایو (یک نوع سس باربیکیوی ژاپنی) می غلطانند و حرارت می دهند. اگر به دنبال صرف تاکویاکی هستید به اغذیه فروشی های منطقه کانسای بروید؛ چرا که در اغلب این رستوران ها این غذا سرو می شود.

تاکویاکی

معرفی اوکونومیاکی پنکیک لذیذ ژاپنی

اوکونومیاکی (Okonomiyaki) یکی دیگر از معروف ترین غذاهای ژاپن است که به نوعی پنکیک آن نیز محسوب می شود. این غذا در دو منطقه «کانسای» و «هیروشیما» سرو می شود ولی مورد علاقه اکثر مردم ژاپن است. در ترکیبات اوکونومیاکی موادی مانند: گوشت، میگو، پیاز، سیب زمینی، کلم و سبزیجات گوناگون وجود دارد که البته در هر نقطه از ژاپن با اندکی تغییر تهیه می شود. نام این غذا از دو بخش «اوکونومی» و «یاکی» تشکیل شده که به ترتیب به معنای «هر طور دوست داری» و «گریل شده» است. این غذا به املت و پیتزای ژاپنی نیز شهرت دارد.

تونکاتسو غذایی شبیه ناگت

اگر در ژاپن به دنبال صرف غذایی شبیه ناگت هستید؛ تونکاتسو (Tonkatsu) را امتحان کنید. تونکاتسو همانند ناگت از گوشت تهیه می شود که در پودر یا نان سوخاری سرخ می شود. این غذا نیز همانند بسیاری از غذاهای ژاپنی همراه با کلم و سبزیجات و همینطور سس مخصوص سرو می شود. سس تونکاتسو مزه شیرین و تندی دارد.

تونکاتسو

شابو شابو یک سوپ خوشمزه و یکی از معروف ترین غذاهای ژاپن

اگر در ژاپن قصد خوردن سوپ را دارید؛ شابو شابو (Shabu-Shabu) را امتحان کنید. شابو شابو از گوشت و سبزیجات تشکیل شده است و غذایی محبوب در بین توریست ها به شمار می رود. هنگام سرو این سوپ از سس مخصوص «پونزو» نیز استفاده می شود. اگر چه این سوپ یک غذای چینی محسوب می شود ولی به مرور جزو غذاهای ژاپنی درآمده است.

تمپورا مسافری از پرتغال

یکی دیگر از معروف ترین غذاهای ژاپن که ریشه آن در کشوری دیگر است تمپورا (Tempura) نام دارد. این خوراک لذیذ در قرن شانزدهم از کشور پرتغال به ژاپن آمده و کم کم ساختاری ژاپنی یافته است. غذای مذکور با میگو و گاهی با ماهی طبخ می شود و ادویه مخصوص آن مارچوبه است. برای تهیه تمپورا از میگوهای بزرگ استفاده می شود. ژاپنی ها می گویند برای داشتن تمپورای باکیفیت باید فقط از یک ضربه چاقو جهت بریدن میگو استفاده شود.

تمپورا

آشنایی با واگیو یا اسیتک ژاپنی ها

یکی از پرهزینه ترین و خوشمزه ترین غذاهای ژاپنی واگیو (Wagyu) نام دارد. واگیو همانند استیک از یک تکه بزرگ گوشت گاو تهیه می شود که به خوبی کوبیده شده است. در روی این غذا باید رگه های چربی دیده شود. مشاهده رگه های چربی برای برخی از افراد امری نامطلوب است؛ ولی با یکدست بودن غذا پوشیده می شود. واگیو دارای مواد مغذی از قبیل امگا 3 و 6 است و شاید پرگوشت ترین غذای ژاپنی به حساب آید.

توچی سوبا یکی از معروف ترین غذاهای ژاپن که به خوردن آن معتاد می شوید

یکی دیگر از معروف ترین غذاهای ژاپن که با نودل تهیه می شود؛ توچی سوبا (Te-uchi soba) نام دارد. نودل های تیره رنگ و خوشمزه ای که اغلب گردشگران را به خوردن آن معتاد می کند. اکثر توریست ها در هنگام چشیدن توچی سوبای تیره رنگ از مزه لذیذ آن تعجب می کنند. این غذا ظاهری شبیه غذاهای دیگر مانند «داشی سوبا» و «زارو سوبا» دارد؛ ولی در واقع غذاهای متفاوتی هستند. در برخی رستوران ها درون ظرف توچی سوبا با گیاهان معطر و سس کنجد تزئین می شود.

توچی سوبا

کوفته های یکدست و لذیذ گیوزا

یکی دیگر از غذاهای ژاپنی که به صورت کوفته سرو می شود؛ گیوزا (Gyoza) نامیده می شود. ترکیبات گیوزا شامل گوشت، پیاز و کلم است. مواد اصلی این غذا درون سس سویا و سرکه غلطانده شده و سپس به صورت کوفته های یک اندازه طبخ می شود. گیوزا غذایی نرم و لطیف است که در آن از نوعی سیر ژاپنی نیز استفاده می شود. بهترین گیوزاهای ژاپن در اغذیه فروشی های توکیو پخته می شود.

چانکونابه غذایی خوشمزه از گوشت و سبزیجات

چانکو نابه (Chanko Nabe) یکی دیگر از معروف ترین غذاهای ژاپن بوده که ترکیبات آن متشکل از گوشت و سبزیجات است. در تاریخچه این غذا آمده است که ورزشکاران کشتی شهر سوموی ژاپن با صرف چانکو نابه بدن خود را قوی می کردند. امروزه نیز مردم برای صرف چانکو نابه لذیذ و اصیل به رستوران های کشتی گیران سابق سومو می روند.

چانکو نابه

کوفته برنجی های خوشمزه اونیگیری (Onigiri)

کوفته برنجی های اشتها برانگیزی که در بسیاری از فیلم های ژاپنی مشاهده کرده اید را با خوردن اونیگیری (Onigiri) تجربه کنید. درون اونیگیری از موادی مانند: ماهی سالمون، ماهی کاد و آلو تشکیل شده است. این غذا نیز همانند بسیاری از غذاهای ژاپنی درون جلبک پیچیده می شود. غذای مذکور در بین توریست ها از محبوبیت بالایی برخوردار است. اونیگیری توسط فروشندگان متخصص The21.re عرضه می شود. این غذا را می توانید از اغذیه فروشی های بزرگ نیز تهیه کنید.

4.9/5 - (74 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *