ویزای تحصیلی اسپانیا، یک ابزار حیاتی برای دانشجویان خارجی است که به دنبال فرصتی برای یادگیری در محیطی بین ‌المللی و بالقوه ‌ای برای پیشرفت تحصیلی و شغلی است. اسپانیا از آن جا که دارای دانشگاه های معتبر و بزرگی می باشد برای تحصیل بسیار عالی است. در ادامه این نوشته قصد داریم تا بیشتر در رابطه با ویزای تحصیلی اسپانیا صحبت کنیم پس با ما همراه باشید.

تحصیل در خارج از کشور، به ویژه در کشورهایی با سیستم آموزشی برجسته همراه هستند، همواره برای دانشجویان و دانش‌ آموزانی که می‌ خواهند به دانش ‌بنیانی قوی ‌تر دست پیدا کنند و تجربه ‌ی فرهنگی جدیدی را تجربه کنند، جذابیت ویژه ‌ای داشته است. یکی از مقصدهای جذاب در این راستا، کشور اسپانیا است که با برخورداری از یک سیستم آموزشی بین ‌المللی و کیفیت بالا، به عنوان یکی از مقصدهای اصلی برای تحصیل در اروپا مطرح شده است.

علاوه بر آن اسپانیا با تاریخ و فرهنگ غنی، زبان جذاب و رنگارنگ، مناظر طبیعی شگفت ‌انگیز و جو بین ‌المللی، یک محیط فوق ‌العاده جذاب برای تحصیلات عالی و زندگی دانشجویان بین ‌المللی فراهم می ‌کند. در ادامه ‌ی این مقاله، با مراحل دریافت ویزا اسپانیا، نیازمندی ‌ها و شرایط لازم برای اخذ آن و همچنین فوایدی که با دریافت ویزای تحصیلی اسپانیا همراه است آشنا خواهید شد.

میزان تمکن مالی برای ویزا تحصیلی اسپانیا

میزان تمکن مالی برای ویزا تحصیلی اسپانیا

گواهی تمکن مالی یک سند رسمی است که از بانک دریافت می ‌شود و در آن موجودی حساب‌ های مختلف شما و نرخ تبدیل به ارزی که می ‌خواهید (مانند دلار یا یورو) نوشته می ‌شود. این گواهی نشان می ‌دهد که چه مقدار پول در حساب شما وجود دارد.

همچنین تعداد تراکنش ‌های مالی شما در یک دوره زمانی مشخص (بسته به درخواست شما) را نشان می دهد. این گواهی در دو زبان انگلیسی و فارسی صادر می ‌شود. با ارائه این گواهی، نشان می ‌دهید که در طول تحصیل خود (معمولاً یک سال تحصیلی) قادرید بدون مشکل هزینه ‌های تحصیل و زندگی را پرداخت کنید و نیاز به نگرانی درباره تأمین هزینه ‌ها ندارید.

برای تحصیل در دانشگاه‌ های دولتی اسپانیا، دانشجویان باید براساس نوع مقطع تحصیلی، تمکن مالی را با مبلغ کافی که نشان دهد برای یک سال تحصیلی هیچ مشکلی برای پرداخت هزینه های خود ندارند به سفارت ارائه دهند. میانگین هزینه ‌ها شامل ۷۵۰ تا ۲۵۰۰ یورو در سال برای کارشناسی و ۱۰۰۰ تا ۳۵۰۰ یورو در سال برای کارشناسی‌ ارشد است. همچنین، برای هزینه ‌های زندگی نیاز به حدود ۸۰۰ تا ۹۰۰ یورو در ماه است. به طور مجموع، نیاز به تأمین مالی معادل ۱۲۰۰۰ یورو برای یک سال تحصیلی در اسپانیا وجود دارد.

شانس گرفتن ویزای تحصیلی اسپانیا

بیشترین شانس برای گرفتن ویزای تحصیلی در اسپانیا مختص افرادی است که قصد ادامه تحصیل را در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه های اسپانیا دارند. یکی از روش هایی که می توان راحت تر ویزای تحصیلی اسپانیا را بگیرید همین روش می باشد. زیرا برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی نیاز به مدرکی دارید که ثابت کند شما 12 سال تحصیل کرده اید. همچنین نیاز است به مدت یک سال در دوره های قبل از ورود به دانشگاه شرکت کنید.

یکی دیگر از معایب ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی هزینه های زیاد دانشگاه ها می باشد. همچنین دانشجویان مقطع کارشناسی در ماه اجازه بیشتر از 10 ساعت کار را ندارند. اما دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد می توانند در ماه بیشتر از 10 ساعت کار کنند و این باعث می شود تا سنگینی هزینه های دانشگاه کمتر شود.

علاوه بر این ها ادامه تحصیل در مقطع دکتری سختی های خود را دارد زیرا نحوه ارتباط و پیدا کردن استاد راهنما دشوار است و ممکن است این پروسه زمان بر باشد. چه افرادی شانس بیشتری برای گرفتن ویزای تحصیلی اسپانیا دارند؟

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی اسپانیا

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی اسپانیا

1-فرم درخواست ویزای ملی: هر فرد متقاضی باید فرم درخواست ویزا را تکمیل و امضا کند و تمامی بخش‌ های آن را پر کند. در صورتی که درخواست دهنده زیر 18 سال سن داشته باشد، یکی از والدین آنها یا یک نماینده معتبر باید درخواست را امضا کند.

2-عکس: برای درخواست ویزا، نیاز به یک عکس رنگی جدید با اندازه پاسپورت دارید. لطفاً در زمان گرفتن عکس، موارد را رعایت کنید: عکس باید در پس زمینه روشن گرفته شود. صورت شما باید به سمت جلو باشد و به دوربین نگاه کنید. از عینک تیره یا بازتابنده استفاده نکنید. لباسی که بیضی صورت را پوشانده یا مخفی کند، استفاده نکنید. باید از این دستورالعمل‌ ها پیروی کرده و یک عکس رنگی جدید با این مشخصات بگیرید.

3-پاسپورت معتبر و تاریخ مصرف نشده: برای ارسال درخواست ویزای تحصیلی اسپانیا، لازم است اصل گذرنامه خود و یک فتوکپی از صفحه یا صفحاتی که اطلاعات بیومتریکی در آنها وجود دارد، داشته باشد. لطفا در انتخاب گذرنامه خود، روی موارد زیر توجه داشته باشید:

 • گذرنامه باید حداقل برای مدت اقامتی که برای آن برنامه ریزی شده ‌اید، معتبر باشد.
 • گذرنامه باید دارای حداقل دو صفحه خالی جهت نشانه گذاری ویزا باشد.
 • گذرنامه هایی که بیش از 10 سال از تاریخ صدورشان میگذرد، پذیرفته نمی شوند.
 • باید مطمئن شوید که گذرنامه شما تمامی این مشخصات را دارا می ‌باشد و همچنین فتوکپی از صفحه یا صفحات مورد نیاز را نیز به همراه خود داشته باشید.

4-گواهی قبولی برای تحصیل، آموزش یا فعالیت داوطلبانه یا کارآموز: برای ارسال درخواست ویزا، شما نیازمند ارائه اصل و کپی مدارک زیر هستید که پذیرش شما را در برنامه مورد نظر اثبات می‌ کند:

 • پذیرش در یک مرکز آموزشی مجاز برای انجام برنامه تحصیلی تمام وقت.
 • پذیرش در یک مرکز تحقیقاتی یا آموزشی.
 • پذیرش در یک برنامه دانشجویی : در این حالت، شما نیاز به مدرکی دارید که پذیرش شما در یک مرکز آموزشی، محل اقامت با خانواده یا موسسه، و تعهد برگزارکننده برنامه برای تقبل هزینه ‌ها را تأیید کند.
 • پذیرش در کارآموزی بدون دستمزد بر اساس توافق ‌نامه امضا شده.
 • توافق با سازمان مسئول برنامه به صورت داوطلبانه.
 • باید مدارک اصلی و کپی آنها را که اثبات پذیرش شما را نشان می ‌دهند، به همراه درخواست خود ارسال کنید.

5-اثبات تمکن مالی: برای ارسال درخواست ویزای تحصیلی اسپانیا، شما نیازمند ارائه اصل و کپی مدارکی هستید که تمکن مالی کافی برای تامین هزینه ‌های اقامت و بازگشت خود و اعضای خانواده را ثابت کند. مدارک باید قانونی یا آپوستیل شده باشند و در صورت لزوم باید همراه با ترجمه رسمی به زبان اسپانیایی ارائه شوند.

تمکن مالی باید حداقل معادل 100٪ شاخص درآمد چندگانه عمومی اسپانیا (IPREM) باشد و برای هر عضو اضافی خانواده، 50٪ IPREM باید به مبلغ اضافه شود. در صورتی که مدارک مبنی بر پرداخت هزینه ‌های اقامت برای کل دوره اقامت در اسپانیا وجود دارد، این مبلغ از تمکن مالی مورد نیاز کسر خواهد شد.

مدارک لازم جهت اخذ ویزا اسپانیا

6-بیمه سلامت: برای ارسال درخواست ویزا، شما نیازمند ارائه اصل و کپی گواهی بیمه درمانی هستید که توسط یک نهاد بیمه معتبر دولتی یا خصوصی صادر شده باشد و با سیستم بهداشت عمومی اسپانیا قرارداد داشته باشد. بیمه نامه باید تمام خطرات بیمه شده توسط سیستم بهداشت عمومی اسپانیا را پوشش دهد. باید اطمینان حاصل کنید که بیمه نامه شما تمام الزامات بیمه درمانی در اسپانیا را پوشش می ‌دهد و درخواست خود را همراه با مدارک بیمه ارسال کنید.

7-گواهی بررسی سوابق کیفری: برای درخواست ویزای اقامت بیش از 180 روز، شما باید اصل و یک کپی از گواهی(های) بررسی سوابق کیفری دریافت شده از کشور یا کشورهای قبلی اقامت خود در 5 سال گذشته را ارائه دهید. مدارک خارجی باید قانونی یا آپوستیل شده باشند و در صورت لزوم باید همراه با ترجمه رسمی به زبان اسپانیایی ارائه شوند.

8-گواهی پزشکی: برای درخواست ویزای اقامت بیش از 180 روز، شما باید اصل و یک کپی گواهی پزشکی ارائه دهید که تایید کند شما از بیماری ‌ای که می ‌تواند برای سلامتی عمومی شما عواقب جدی داشته باشد، رنج نمی ‌برید. مدارک خارجی باید قانونی یا آپوستیل شده باشند و در صورت لزوم باید همراه با ترجمه رسمی به زبان اسپانیایی ارائه شوند.

9-اثبات اقامت در منطقه کنسولی: برای درخواست ویزای تحصیلی اسپانیا، متقاضی باید مدرکی ارائه دهد که نشان دهد او در منطقه کنسولی قانونی اقامت دارد یا خودش در کلاس‌ های منطقه کنسولی شرکت می ‌کند.

10-اثبات هویت و ظرفیت نماینده: در صورتی که متقاضی ویزا صغیر باشد، باید یک کپی از مدارک هویتی یا پاسپورت یکی از والدین و همچنین مدرکی که اثبات خویشاوندی است، ارائه دهد. همچنین درخواست ویزا باید از طریق والدین یا نماینده ارسال شود و در این حالت یک کپی از مدارک هویتی یا پاسپورت نماینده و همچنین وکالتنامه تایید کننده مدارک نیز باید ارائه شود.

هنگام ارسال درخواست، اصل مدارک باید نشان داده شود. همچنین مدارک خارجی باید قانونی یا آپوستیل شده باشند و در صورت لزوم باید همراه با ترجمه رسمی به زبان اسپانیایی ارائه شوند.

11-اختیار نمایندگان قانونی: در صورتی که متقاضی ویزا خردسال باشد، باید اصل و یک کپی از مجوز والدین یا سرپرستان در مورد نقل مکان موقت خردسال به اسپانیا را با تأیید یک دفتر اسناد رسمی ارائه دهد. همچنین نام فردی که مسئولیت این کار را بر عهده خواهد داشت نیز باید ارائه شود. در صورتی که خردسال در اسپانیا باشد، مدارک خارجی باید قانونی یا آپوستیل شده باشند و در صورت لزوم باید همراه با ترجمه رسمی به اسپانیایی ارائه شوند.

نحوه گرفتن ویزا همراه نحصیلی اسپانیا

ویزای همراه تحصیلی اسپانیا

ویزای همراه برای ویزای تحصیلی اسپانیا به مدت 15 الی 60 روز ارسال می شود. هزینه این ویزا تقریبا 80 یورور می باشد همچنین میزان اعتبار آن بر اساس اعتبار شخص اصلی که به اسپانیا رفته است سنجیده می شود. به طور مثال اگر فردی به اسپانیا مهاجرت کرده باشد، ویزای همراه آن به مدت 4 سال اعتبار خواهد داشت. برای دریافت ویزای همراه شرایطی نیز وجود دارد که تمامی شرایط را در زیر به صورت کامل توضیح داده ایم :

 • باید حدود یکسال از اقامت شخص اصلی در اسپانیا گذشته باشد.
 • همچنین باید تا یکسال آینده ویزا آن اعتبار داشته باشد.

دقت کنید که در سه مورد بدون نیاز به شرایط بالا ویزا همراه صادر می شود :

 • مهاجرت با ویزای تحصیلی به اسپانیا
 • در صورت داشتن بلو کارت اسپانیا
 • در صورتی که اجازه اقامت طولانی مدت یکی از کشورهای اتحادیه اروپا را داشته باشید.

فرم درخواست ویزای تحصیلی اسپانیا

فرم درخواست ویزای ناسیونال اسپانیا برای درخواست ویزاهایی است با  اقامت دراز مدت، مانند ویزای تحصیلی و ویزای تمکن مالی. این فرم معمولاً برای درخواست ویزاهایی که به افراد اجازه اقامت دراز مدت در اسپانیا می ‌دهد، استفاده می‌ شود. برای ویزاهای کوتاه مدت توریستی، معمولاً از فرم درخواست ویزای شینگن (Schengen) استفاده می‌ شود. بنابراین، در صورتی که قصد سفر به اسپانیا به عنوان توریست را دارید، باید از فرم درخواست ویزای شینگن استفاده کنید.

ویزای تحصیلی اسپانیا بدون مدرک زبان

شرایط تحصیل در اسپانیا بدون داشتن مدرک زبان برای متقاضیان فراهم است. یکی از شرایط تحصیل در اسپانیا حضور در کالج ‌ها یا دوره ‌های آموزشی است که به شما اجازه می ‌دهد بدون مدرک زبان ویزای تحصیلی دریافت کنید. این راه حل مقرون به صرفه‌ تری است زیرا متقاضیان قادر خواهند بود با شرکت در دوره‌ های زبان اسپانیا، زبان مورد نیاز را یاد بگیرند و بدون نیاز به مدرک آیلتس ویزای تحصیلی را دریافت کنند.

تاکنون داشتن مدرک زبان و ارائه آن به سفارت اسپانیا برای گرفتن ویزای تحصیلی اسپانیا الزامی نبوده، با این حال، داشتن دانش زبان انگلیسی برای شرکت در دوره ‌های زبان انگلیسی الزامی است. اما داشتن مدرک زبان می‌ تواند به شما در اخذ پذیرش از دانشگاه ‌ها و دریافت ویزای تحصیلی کمک کند.

همچنین اگرچه اکثر دوره‌ ها به زبان اسپانیایی تدریس می‌ شوند، امکان تحصیل به زبان انگلیسی در اسپانیا وجود دارد. بنابراین شما می ‌توانید به تحصیل در اسپانیا بدون مدرک زبان انگلیسی پرداخته و از فرصت ‌های آموزشی و تحصیلی در این کشور بهره ‌برداری کنید.

هزینه اخذ ویزا اسپانیا

هزینه ویزای تحصیلی اسپانیا

هزینه ویزای تحصیلی اسپانیا ممکن است متفاوت باشد و به عوامل مختلفی از جمله نوع دوره تحصیلی، مدت زمان تحصیل، سطح تحصیلات و ملیت متقاضی بستگی داشته باشد. علاوه بر هزینه ویزا، هزینه‌ های دیگری نیز وجود دارد که شامل شهریه دانشگاه، هزینه معیشت، بیمه سلامت و هزینه مسکن می ‌شود. به طور کلی هزینه باید به صورت مستقیم با سفارت یا کنسولگری اسپانیا در کشور شما مشورت شود.

زمان مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا

زمان مورد نیاز برای اخذ ویزا می ‌تواند متفاوت باشد و بستگی به فرآیند پردازش ویزا، نوع دوره تحصیلی و سرعت پاسخگویی مراجع مربوط دارد. معمولاً زمان لازم برای اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا میان چند هفته تا چند ماه متغیر است. معمولا این زمان بین 60 الی 90 روز به طول می انجامد.

کلام آخر

در این مقاله به موارد مهم جهت اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا پرداختیم. شما باید براساس نکاتی که گفته شد تمامی مدارک لازم را تهیه کنید همچنین باید از لحاظ مالی شرایط لازم را برای تحصیل در این کشور داشته باشید.

منبع : https://www.exteriores.gob.es/