جاذبه های گردشگری اوزاکا

مجمع الجزایر ژاپن کشوری است که در منتهی الیه جنوب شرقی قاره آسیا قرار دارد. این کشور صنعتی و مدرن که یکی از قدرت‌های برتر اقتصادی امروز در دنیا است؛ پیشینه تاریخی و فرهنگی بسیار سنتی و کهنی دارد. از آن‌جایی‌که این کشور از 4000 جزیره کوچک و بزرگ تشکیل شده است که تحت حاکمیت دولت ژاپن قرار دارند؛ در نقشه‌های جغرافیایی بین المللی مجمع الجزایر نامیده می‌شود. در ژاپن جاذبه‌های طبیعی توریستی فراوانی وجود دارد که همه ساله گردشگران و بازدید کنندگان فراوانی را به خود جلب می‌کنند. در میان این مناطق و شهرهای دیدنی ژاپن؛ شهری به نام اوزاکا وجود دارد که سومین شهر بزرگ ژاپن محسوب می‌شود. این شهر به نام اوساکا نیز خوانده می‌شود. شهری بسیار شلوغ و پر از جنب و جوش حیات است. مملو از مناظر طبیعی و پر از جاذبه‌های سنتی و مدرن است. این شهر آمیخته از تجربیات فرهنگی جامعه ژاپن و پر از غذاهای متنوع و منحصر به فرد ژاپنی است. در این نوشتار به معرفی تعدادی از جاذبه‌های گردشگری اوزاکا می‌پردازیم.

آشنایی با شهر اوزاکا در ژاپن

اوزاکا از نظر موقعیت جغرافیایی در ساحل جنوب غربی جزیره هونشو واقع شده است که در این مکان رودخانه جودو به خلیج اوزاکا می‌ریزد. این شهر از یک سو به شبه جزیره کی و از سمت دریای درونبوم به جزیره آواجی متصل می‌شود. موقعیت خاص مکانی اوزاکا به گونه‌ای است که نهرها و کانال‌های آبی زیادی همراه با هزاران پل بر روی آن‌ها باعث ایجاد راه‌های ارتباطی خاص این شهر با سایر مناطق ژاپن شده است. وجود این راه‌های ارتباطی آبی باعث شده است که به اوزاکا؛ لقب ونیز شرق نیز داده شود.

اوزاکا پیشینه تاریخی قدیمی دارد و بنای ساخت این شهر به دوران اولیه بنیان‌گذاری امپراطوری ژاپن برمی‌گردد اما به دلیل پیشرفتی که ژاپن در عصر حاضر در تکنولوژی و صنعت طی کرده است؛ اوزاکا یکی از شهرهای مدرن آن محسوب می‌شود. جاذبه‌های گردشگری اوزاکا شامل مناظر طبیعی تا ساختمان‌های شهر با معماری‌های سنتی و مدرن ژاپنی و همچنین مکان‌های تفریحی متعدد است.

نقشه مجمع الجزایر ژاپن و شهر اوساکا

معرفی جاذبه های گردشگری اوزاکا

مناطق و مکان‌هایی که به عنوان جاذبه‌های گردشگری اوزاکا مورد توجه مسافران، بازدید کنندگان و گردشگران در تور اوزاکا قرار می‌گیرند بسیار متنوع و متعدد هستند. ما در این مقاله تلاش می‌کنیم تعدادی از مهم‌ترین جاذبه‌های تفریحی و گردشی شهر اوساکا را که گردشگران قدیمی‌تر با همه آن‌ها؛ آشنایی دارند و خاطره‌های بسیاری ساخته‌اند به توریست‌ها و گردشگران آینده معرفی نماییم:

 • معبد شیتنوجی: یکی از معابد بسیار باستانی ژاپن مربوط به آیین بودایی محسوب می‌شود که در سال 59 میلادی ساخته شده است بنابراین قدمت هزاران ساله دارد و بنای اصلی این معبد 5 طبقه است. در طی اعصار مختلف؛ چندین بار مورد بازسازی قرار گرفته است. ولی بنیان‌های اصلی بنای اولیه همچنان در طی قرون متمادی پابرجا باقی مانده است.

معبد شیتنوجی در ژاپن

 • قلعه اوزاکا: یک بنای قدیمی 400 ساله محسوب می‌شود که با معماری 5 طبقه به ارتفاع 42 متر ساخته شده است و یکی از جاذبه‌های توریستی شهر محسوب می‌شود. در قلعه اوزاکا یک موزه جذاب نیز برای بازدید وجود دارد. این قلعه تاریخی به خاطر شگفتی منحصر به فرد خود؛ مکان مناسبی برای دوستداران معماری است. نمای ساختمان قلعه در عکس‌های بازدیدکنندگان بسیاری ثبت شده است و برای همیشه در خاطرات آنان خواهد درخشید.
 • موزه ملی هنر: موزه هنرهای ملی شهر اوزاکا در جزیره ناکانوشین و به صورت یک موزه زیر زمینی ساخته شده است. در این موزه آثار ارزشمندی از هنرمندان جهانی و مجسمه‌های قدیمی نگهداری می‌شود.
 • موزه علمی اوزاکا: این موزه در سال 1989 ساخته شده است و صنایع دستی مرتبط با نجوم در آن نگهداری می‌شود. این موزه تفرجگاه جالبی برای دوستداران دانش بویژه دانش نجوم و برای کودکان است.
 • برج شیشه‌ای اومدا: این بنا یکی از مشهورترین بناهای مدرن شهر محسوب می‌شود که شامل دو برج است که در پشت بام به هم وصل شده‌اند. به این صورت معماری حیرت انگیزی را در مقابل چشمان تماشاچیان به نمایش می‌گذارد. در این برج شگفت انگیز یک بازار زیر زمینی نیز برای دوستداران خرید سوغاتی‌های ژاپنی ساخته و افتتاح شده است.
 • استودیوی یونیورسال: این استودیو از جاذبه‌های جدید گردشگری ژاپن محسوب می‌شود که در صدر مکان‌های گردشگری ژاپن به لحاظ تعداد بالای بازدید کننده قرار دارد. در این استودیو برای علاقه مندان کتاب و فیلم‌های هری پاتر؛ ترن هوایی شگفت انگیزی به نام دنیای جادویی هری پاتر به سبک ترن‌های هوایی شهرهای ورلاندو و فلوریدا ساخته شده است.
 • آکواریوم کیوکان: این آکواریوم از بزرگترین جاذبه‌های گردشگری ژاپن محسوب می‌شود که در شهر اوساکا واقع شده است. در حین بازدید از این آکواریوم منحصر به فرد ژاپنی؛ می‌توان با زیستگاه‌های دریایی از جمله اقیانوس آرام، دیوارهای بزرگ مرجانی، قطب جنوب و خلیج مونتری هم آشنا شد.
 • چرخ و فلک تموپوزان: این چرخ فلک عظیم الجثه در حاشیه بندر و روستای تموپوزان؛ نه تنها از جاذبه‌های توریستی ژاپن محسوب می‌شود که در آسیا بی نظیر است همچنین این چرخ و فلک در سال 1997 میلادی راه‌اندازی شده است. ارتفاع این چرخ فلک 112 متر است و با 100 متر قطر به مدت 17 دقیقه شما را در آسمان می‌چرخاند.

چرخ فلک تموپوزان در شهر اوساکا

 • برج‌های کوب پورت و تسوتنکاکو: این دو برج از آسمان خراش‌های مدرن شهر اوساکا محسوب می‌شوند؛ که در دهه 1900 میلادی ساخته و مورد بهره برداری قرار گرفتند. برج کوب در سال 1936 با بدنه فلزی فولادی به ارتفاع 108 متر ساخته شد. از بالای این برج نمای بندر کوبه به زیبایی به ویژه در شب دیده می‌شود اما برج تسوتنکاکو در سال 1912 به تقلید از برج ایفل پاریس بنا نهاده شد و چون در طی جنگ جهانی دوم تخریب شد در سال 1956 مجددا مورد بازسازی قرار گرفت.

فستیوال های مهم شهر اوساکا

همه ساله جشنواره‌ها و فستیوال‌های بسیاری برای جلب گردشگران داخلی از سراسر ژاپن و گردشگران خارجی ازسایر کشورها در اوزاکا برگزار می‌گردد که در این مقاله کوتاه مجال معرفی همه آن‌ها وجود ندارد. این فستیوال‌ها به عنوان جاذبه‌های گردشگری اوزاکا بسیار مورد توجه هستند. در ذیل به تعدادی از مهم‌ترین جشنواره‌های داخلی شهر اوساکا اشاره می‌شود:

 • هانامی: جشنواره تماشای گل است. این فستیوال در اواخر ماه مارس و اوایل آوریل؛ برای احترام به گل‌ها و شکوفه‌ها در اکثر شهرهای ژاپن به ویژه در اوزاکا برگزار می‌شود.
 • گانجیتسو: مردم ژاپن در این فستیوال از 1 ژانویه تا 3 ژانویه کسب و کارهای خود را تعطیل می‌کنند و به جشن و شادی می‌پردازند.
 • اومیزوتوری: یکی از فستیوال‌های مذهبی بوداییان ژاپن است که از تاریخ 1 مارس به مدت 2 هفته در اوزاکا و مناطق جنوبی برگزار می‌شود.
 • کینرو کانشا نوهای: این جشنواره در واقع فستیوال روز کارگر و مراسم شکرگزاری در ژاپن است. در این جشنواره ملی به ژاپنی‌هایی که در توسعه و رشد کشور نقش اساسی داشته‌اند ادای احترام می‌شود.
 • اومی نو های: این روز در واقع روز تعطیل رسمی در تقویم ژاپنی است. در این روز به احترام اقیانوس و نقش آن در زندگی مردم ژاپن، جشن و فستیوال ملی برگزار می‌شود. نام دیگر این جشن، جشن روز اقیانوس است.

کلام پایانی

کشور ژاپن و شهر اوساکا به دلیل پاره‌ای از جاذبه‌های گردشگری اوزاکا که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفت؛ از مهم‌ترین و بهترین مناطق توریستی جهان محسوب می‌شوند. در سراسر ژاپن به ویژه شهر اوزاکا همواره تلفیقی از سنت و مدرنیته در تمام شئونات زندگی مردم این مناطق به چشم می‌خورد. همین امر سبب شده که این شهر برای گردشگران بسیار جذاب و خواستنی است. آب و هوای این شهر لطیف و خنک است و به ویژه در فصول بهار و تابستان که هوا در این منطقه بسیار مطبوع و دلپذیر است همچنین این شهر زیبا هر ساله پذیرای بازدیدکنندگان جهانی بسیاری است.

امتیاز دهید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *