معرفی برج پیزا

چرا برج پیزا کج است؟

اهالی شهر پیزا قصد ساخت یک برج را در کنار کلیسای بزرگ خود داشتند تا ناقوس ها بر فراز آن به صدا در بیایند ولی به دلیل نرم بودن بیش از اندازه خاک زمین و نامناسب بودن پی منطقه، سازه قادر به تحمل وزن بالای برج نشد و به مرور زمان یک طرف برج کج شد. برج پیزا با وجود ستون های بسیار زیادی که دارد و تا 5 متر زیر زمین فرو رفته اند، باز هم کج می باشد. گروهی از افراد فکر می کنند که برج پیزا از عمد کج ساخته شده است، تا به عنوان یک جاذبه توریستی، بیشتر مورد توجه توریست ها قرار بگیرد. ولی ستون هایی که الان برج را نگه داشته اند، در ماسه ای فرو رفته است که 60 درصد آن آب است. برای همین خاطر می توان گفت که برج پیزا در زمین باتلاقی ساخته شده است.

زمین منطقه ای که این برج در آن ساخته شده است، از شن و خاک و رس آبرفتی می باشد که 60 درصد آن آب است. در حال حاضر در مقابل قدرت گرانش، 3/6 درجه انحراف نسبت به زاویه ی قائم خود دارد. با توجه به زمین باتلاقی که این برج بر روی آن ساخته شده است، درجه ی انحراف می توانست تا 8/6 درجه هم منحرف شود. لوستری که در داخل برج با وزن 2/1 تنی نصب شده است، موجب جلوگیری از انحراف بیشتر برج شده است. این برج با وجود 100 ها زلزله خفیف و شدید در این منطقه و انفجار بیش از یک هزار بمب در جنگ جهانی، هفت و نیم قرن است که پا برجا مانده است. مهندسان و معماران بر این باورند که این برج تا 80 سال آینده احتمالا سقوط پیدا کند. چون در حال حاضر 2 و نیم متر از خط اصلی منحرف شده است.

معمار برج پیزا

این برج از معماری خاص و منحصر به فردی برخوردار است، مصالحی که در ساخت آن به کار رفته است زیبایی این برج را دو برابر کرده است. برج پیزا با سنگ های مرمر سفید رنگ ساخته شده است و در شب ها با سیستم نورپردازی که دارد، بسیار جذاب و خیره کننده دیده می شود. ارتفاع این برج تماشایی 55 متر بوده و در هشت طبقه ساخته شده است. ضخامت دیوارها چهار متر بوده و با وزن 12500 تن، برج را احاطه کرده است. از بالای برج یک ناقوس به وزن 3 و نیم تن آویزان شده است. در سال 1173 ساخت برج پیزا آغاز شد ولی به دلیل جنگ ها، ساخت برج 200 سال به طول انجامید. مهم ترین معمارهای آن در مراحل ساخت به شرح زیر هستند :

 • مرحله اول ساخت : معماران بونانو پیسانو و جراردو دی ژرار دو معمار این پروژه بودند.
 • مرحله دوم ساخت در سال 1275 میلادی به معمار جیووانی دی سیمونه واگذار شد.
 • مرحله سوم ساخت در سال 1350 میلادی توماسو پیسانو معمار نهایی این برج بود.

معمار برج پیزا

در مرحله ی اول بعد از آن که ساخت برج به طبقه سوم رسید، برج شروع کج شدن کرد تا این که 100 سال به دلیل جنگ هایی که شد هیچ اقدامی برای ساخت و ادامه ی آن انجام نشد. تا این که در مرحله ی دوم، جیووانی چهار طبقه ی دیگر به برج اضافه کرد، وزن زیاد موجب انحراف بیشتر برج شد. برای همین خاطر ساخت آن تا 25 سال متوقف شد. در مرحله سوم، پیسانو کار روز اتاق ناقوس را شروع کرد و در سال 1372، ساخت برج به اتمام رسید. توماس آندره پیزانو، در سال 1372 میلادی، المان های این برج را به سبک رومی طراحی کرد. 7 ناقوسی که در این برج وجود دارند، گویای یک نت موسیقی هستند.

درباره برج پیزا

برج پیزا شامل 7 ناقوس است و برای همین خاطر به آن برج ناقوس هم گفته می شود. برای جلوگیری از فرو ریختن برج مدت زمان زیادی است که این ناقوس ها به صدا نیامده اند. هر کدام از این ناقوس ها نشان دهنده ی یکی از نت های موسیقی هستند. نکات جالب و زیادی در مورد این برج وجود دارند. درباره این برج زیبا و شگفت انگیز می توان به موارد زیر اشاره اشاره کرد :

 • این برج به عنوان معجزه معماری به حساب می آید.
 • وزن بنای برج نزدیک به 14700 تن می باشد.
 • در ساخت این برج از 735 متر سنگ مرمر سفید استفاده شده است.
 • قوس های این برج به صورت جالب با همدیگر ارتباط و پیوند دارند.
 • این برج دارای 8 طبقه است که به صورت استوانه ای ساخته شده است.
 • 294 پله ی مارپیچی در قسمت های داخلی دیوارهای برج قرار گرفته شده است که برای رسیدن به طبقه هشتم باید از آن ها بالا بروید.
 • مدت زمان ساخت بنای این برج از سال 1173 تا 1372 میلادی می باشد، یعنی مراحل ساخت بنا نزدیک به دو قرن طول کشیده است.
 • وقتی که داخل برج قرار بگیرید، ممکن است به دلیل منحنی بودن برج، سرگیجه بگیرید، همین طور انحراف برج از داخل کاملا واضح است.
 • قبل از شروع به عملیات تعمیر و مرمت برج، در سال 1990، میزان انحراف برج 5 و نیم درجه بود.
 • بعد از اتمام عملیات تعمیر و مرمت بنا، در سال 2001، میزان انحراف برج نزدیک به 4 درجه رسید.
 • دارای 207 ستون می باشد و همین امر موجب شده است که برج از دور به کیک چند طبقه شباهت داشته باشد.
 • مهندسان فرو رفتن برج را تا دو قرن دیگر تخمین زده اند.

درباره برج پیزا

برج پیزا در شب

مردم شهر پیزا برای این که کلیسای منطقه را مزین به برجی زیبا کنند، با به کار گرفتن معروف ترین و سرشناس ترین معماران اقدام به ساخت برج پیزا کردند. آن ها برای تحت تاثیر قرار دادن برج سنت مارک و جلب توجه همه ی افراد به خصوص طبقه اشراف و ثروتمندان ایتالیا به کلیسای منطقه ی خود این برج را بنا نهادند. تاریخ ساخت این برج به دوره ی رنسانس بر می گردد. ایتالیایی برای ایجاد رقابت بین افراد ثروتمند، برج هایی می ساختند، برای همین خاطر است که برج های زیادی در ایتالیا وجود دارد. بین سال های 1990 تا 2001 ورود به برج ممنوع شده بود، و بازدیدکنندگان اجازه ی ورود به داخل برج را نداشتند. ولی بعد از سال 2001 با انجام تمهیداتی، مهندسان ورود به داخل برج را آزاد کردند.

در داخل برج پیزا، بر روی دیوارها و پلکان های برج نقاشی های زیبایی به وسیله ی نقاشان معروف و نامدار کشیده شده است که از قدمت بسیار زیادی برخوردار هستند. در داخل برج چیز خاصی به غیر از نقاشی های دیوارها وجود ندارد، تنها لذت اصلی در بالا رفتن از پلکان های برج است. موقع بالا رفتن از پلکان ها، تنها برای یک نفر جا است. در داخل برج نزدیک به 192 ستون وجود دارد که برج را با زاویه ی انحراف 4 درجه به صورت کج نگه داشته است. شب ها به دلیل سیستم نورپردازی که در آن به کار گرفته شده است، زیبایی این برج دو چندان می شود.

تاریخچه برج پیزا

در تاریخ ایتالیا، شهر پیزا نقش پر رنگ و به سزایی دارد. در سال 600 قبل از میلاد به این شهر، نام پیزا یعنی سرزمین باتلاقی گذاشته شد. این شهر در اول یکی از بنادر دریایی بسیار مهم ولی ساده بود. از این بندر به عنوان یک بندر مهم و مرکز اصلی تجارت در تاریخ یاد شده است. زائران اروپایی در راه بیت المقدس برای استراحت این شهر را انتخاب می کردند. برای همین خاطر روز به روز با افزایش نفوذ زائران و ثروت آن ها، این شهر قدرتمندتر شد. به مرور زمان، بناهای مذهبی این شهر بیشتر و بیشتر شد. به دلیل درگیری هایی که مردم پیزا در مورد اختلافات نظامی مختلف و توافق نامه های تجاری داشتند در سال 1063 به شهر پالرمو حمله کردند. این حمله ی پیزایی ها موفقیت آمیز و همراه با گنجینه های بسیار زیادی بود.

مردم این شهر برای نشان دادن اهمیت شهر خود در کل دنیا، تصمیم گرفتند یک مجموعه کلیسای جامع را به نام میدان معجزه بسازند. این مجموعه شامل کلیسای جامع، تعمیدگاه و قبرستان و برج ناقوس که معروف به برج پیزا است، می باشد. این برج که یک اثر هنری می باشد به عنوان کج ترین برج جهان در گینس ثبت شده است. ساختن 177 سال به طو انجامید.

برج پیزا در شب

سخن آخر

در این نوشته سعی شد تا به صورت مختصر در رابطه با برج پیزا توضیح داده شود. امیدواریم که از توضیحات لذت برده و برایتان مفید بوده باشد. شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تورهای گردشگری و اخذ ویزا و … از طریق راه های ارتباطی موجود در وب سایت با کارشناسان شرکت اوج آرام در ارتباط باشید.

سوالات متداول

قوانین بازدید از برج پیزا کدام موارد است؟

بلیط برای ورود به داخل تعمیدگاه و قبرستان جدا است ولی ورود به داخل کلیسا، کاملا رایگان است. به دلایل ایمنی ورود کودکان زیر هشت سال به داخل برج ممنوع می باشد.

برای تهیه ی بلیط برای بازدید تا چه ساعتی می توان مراجعه کرد؟

تا نیم ساعت قبل از بسته شدن مجموعه، امکان ورود بازدیدکنندگان به داخل مجموعه وجود دارد.

بلیط تهیه شده تا چند وقت اعتبار دارد؟

بلیط بازدید از مجموعه تا یک سال بعد از خرید آن قابل استفاده است. کودکان هم برای بازدید از برج باید تمام هزینه بلیط را پرداخت کنند.

مدت زمان انتظار برای بازدید چقدر است؟

مدت زمان انتظار برای رسیدن به نوبت احتمال دارد تا ساعت ها به طول بینجامد.

امتیاز دهید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *