آشنایی با برج پودر

اگر تمایل دارید معجزه تمدن و معماری را از نزدیک ببینید، پیشنهاد ما برج پودر است. این برج بیش از 550 سال قدمت دارد و به عنوان یکی از شگفت‌انگیزترین مناظر تور پراگ و یکی از نماد‌های آن است. در ادامه سیر تا پیاز این برج را برای شما توضیح خواهیم داد. برای دریافت اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

تاریخچه برج پودر

قبل از هر چیزی شهر قدیم پراگ 13 دروازه داشت که برج پودر یکی از آنها است. در ضمن این برج، شهر جدید را از شهر قدیمی جدا می‌کند. کار ساخت Powder Tower در قرن یازدهم و به صورت دقیق‌تر در سال 1475 آغاز گردید. ایده ساخت برج پودر متعلق به پادشاه ولادیسلاو دوم (Vladislaus II) بود. خود پادشاه نیز سنگ بنای آن را گذاشت.

این برج یکی از جاذبه های گردشگری چک به حساب می آید و از قدمت بسیار بالایی برخوردار است. به همین دلیل در بخش غربی برج از این پادشاه تقدیر شده است. در این نوشته‌ها آمده است که «به این ساختمان بزرگ که با دستان توانای ولادیسلاو بنا شده است بنگرید. پادشاهی که از فرزند نیک نجیب‌زادگان و پادشاهان است».

برج پودر در شب

این برج در آن زمان نماینده طبقه حاکم بود و هزینه ساخت آن نیز توسط بزرگان پراگ تامین شد. در ابتدا معمار این برج زیبا استاد واسلاو (Master Václav) بود اما کار معماری بعدا به ماتجی رجسک (Matěj Rejsek) سپرده شد که یکی از استادان مجرب سنگ‌تراش بود. این برج در سال 1876 نیز بازسازی شده است اما عمده مجسمه‌ها و تزئینات قدیمی و جذاب آن توسط ماتجی رجسک ایجاد شده است.

نکته‌ای که باید به آن اشاره کرد این است که Powder Tower در طول دوره‌های مختلف آسیب‌های زیادی دیده است، اما استحکام و زیبایی خود را از دست نداد.

برج پودر در نبرد اول پراگ (سال 1757) آسیب دید و بخشی از تزئینات آن در سال 1817 حذف شدند. پس از آن یک ساعت در برج نصب شد که در سال 1823 نیز این ساعت برداشته شد. این برج که هدف آن ایجاد دروازه جذاب برای ورود به شهر بود، بالاخره در سال 1876 توسط جوزف موکر (Josef Mocker) و تعدادی از بهترین مجسمه‌سازان بازسازی و تکمیل شد.

در تکمیل این برج از سبک معماری شبه گوتیک استفاده شده است. معماری گوتیک، سبکی بود که در آن خدا به عنوان غایت و هدف نهایی معرفی شده است. سبکی که در کلیساها بسیار مورد استفاده قرار می‌گرفت. به همین دلیل است که برج‌هایی که به این شیوه معماری ساخته می‌شدند، به صورت یک فلش روبه آسمان (خدا) بودند.

نمایی دیگر از برج پودر

علت نامگذاری

نامی که ابتدا برای آن انتخاب شد، برج جدید بود. دلیل این نامگذاری این است که طراحی برج پودر پراگ در واقع از برج پل قدیمی (Old Town Bridge) پراگ الگوبرداری شده است. برجی که یک قرن قبل‌‌ از برج پودر ساخته شده بود.

نکته دیگر این است که در قرن هجدهم بود که این برج، نام فعلی را به خود گرفت. دلیل آن هم این بود که در سال 1715 به بعد برای ذخیره کردن باروت مورد استفاده قرار می‌گرفت.

مانند بسیاری از برج‌ها، برج پودر پراگ نشان‌دهنده سبک و معماری گذشته قرون وسطایی است که برای بازدیدکنندگان تاریخ و گذشته را منعکس می‌کند. در ضمن این برج برای مراسم تاجگذاری مورد استفاده قرار می‌گرفت. پادشاهان از برج پودر پراگ عبور می‌کردند و خود را به کلیسای جامع سنت ویتوس می‌رساندند، تا تاج پادشاهی را بر سر نهند.

نمایی از برج پودر

موقعیت برج پودر در پراگ

همانطور که قبل‌تر گفتیم، برج پودر پراگ شهر جدید را از شهر قدیمی جدا می‌کند و به گونه‌ای ساخته شد که نشان‌دهنده قدرت حکومت باشد. برای رسیدن به این پل هم نیاز به تلاش زیادی نیست.

برای دیدن این برج کافی است که از ایستگاه مترو امیستی ریپابلیکی  «Náměstí republiky» پیاده‌روی کنید و یا اینکه می‌توانید با پیاده‌روی بیشتر و انتخاب مسیر از میدان ونسسلاس (Wenceslas) از فروشگاه‌های مختلف دیدن کنید. برای رسیدن به بالای برج پودر باید 187 پله را طی کنید. این برج 65 متر ارتفاع دارد.

امتیاز دهید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *