موزه ملی قطر

قطر، در همسایگی کشورمان ایران قرار دارد. موزه ملی قطر، یکی از جاذبه های دیدنی و تفریحی در این کشور و شهر دوحه می باشد که سالانه حجم زیادی گردشگر را درون خود می بیند. اگر قطر را به عنوان یکی از کشورهای آسیایی برای سفر و خوشگذرانی انتخاب کرده اید؛ می توانید از مکان ها و جاذبه های زیادی دیدن نمایید. این موزه نیز با شکل ظاهری بسیار منحصر به فرد و متفاوت خود از جمله همین جاذبه های گردشگری به شمار می آید که طبیعتا یک تجربه جدیدی را برای شما در تور قطر رقم خواهد زد. در ادامه بیشتر با موزه ملی قطر آشنا خواهیم شد. پس با ما تا پایان همراه باشید.

تاریخچه موزه ملی قطر

موزه ملی قطر، از شاهکارهایی ژان نوول معمار معروف فرانسوی می باشد. وی به طور رسمی این موزه را در 27 مارس 2019 در دوحه پایتخت کشور قطر، افتتاح کرد. مساحت آن چیزی بالغ بر 1.5 میلیون متر می باشد. طراحی خارق العاده و خاص موزه ملی قطر، آن را از سایر موزه ها متفاوت و برجسته کرده است.

چرا که طراحی آن از گل رز بیابانی الهام گرفته شده است. به این ترتیب که ساختار این موزه به گونه ای است که انگار یک توده از صفحه های دایره ای تشکیل شده اند که با ابعاد و اندازه های مختلف به هم وصل شده اند. بنا به گفته طراح موزه ملی قطر، شکل ظاهری این موزه نشانگر موقعیت بیابانی قطر در کنار دریاست.

توضیح اینکه گل رز صحرا یا صحرای بیابانی از جمله گل هایی است که در صحراهای قطر به وفور یافت می گردد. به همین جهت ساختار بیرونی این موزه نیز تداعی همان گل است که نشان از خلاقیت بالای طراح آن دارد.

تحلیل موزه ملی قطر

زیبایی و جذابیت موزه ملی قطر، تنها معطوف به معماری آن نمی گردد؛ بلکه شکل و شمایل درونی موزه هم شما را شگفت زده خواهد کرد. درون این موزه نمایشگاه سه بعدی قرار دارد که تداعی گر قطر قرن بیست و یکم است. با ورود به این موزه بازتاب روح معاصر قطر به عینه در پیش روی هر کسی به نمایش درآورده می شود. طراحی درون موزه ملی قطر بسیار پیچیده و جالب توجه است.

پیشنهاد می شود در صورتی که قطر را به عنوان تفریح انتخاب می کنید؛ به این موزه دیدنی و شگفت انگیز هم بروید. حتما از این تجربه جدید و شیرین در زندگی خود، لذت خواهید برد. این موزه در مرکز شهر دوحه قرار دارد و در کنار آن می توانید به سایر مراکز فرهنگی از جمله: کاخ شیخ عبدالله بن جاسم آل ثانی به عنوان قلب هویت ملی قطر هم مراجعه داشته باشید. از طرفی دیگر فاصله چندانی تا دریا ندارید و می توانید خیلی سریع خود را به ساحل برسانید.

طراحی موزه ملی قطر

معماری موزه ملی قطر

هر آن چه در خصوص معماری موزه ملی قطر گفته شود؛ باز هم کم است. ژان نوول به عنوان معمار و طراح این موزه توانسته است طرح خود را با معماری تاریخی کاملا یکپارچه و هماهنگ سازد. وی در همین راستا از انواع قوس، منحنی و سایر فرم های طبیعی مدد جسته تا حالتی کاملا طبیعی به ساختار موزه ببخشد. ژان نوول برای نمای خارجی این موزه از بتن آرمه فایبرگل استفاده کرده و آن را با رنگ شن و ماسه های طبیعی قطر در هم آمیخته است تا جلوه ای طبیعی تر به نمای موزه بدهد.

با یک نگاه ساده به معماری موزه ملی قطر، می توانید متوجه تاریخ و فرهنگ مردمان این کشور شوید. روح مدرنیته ای که در طراحی این موزه وجود دارد؛ نمایانگر قطر قرن معاصر است. گل نماد طبیعت است که در ساختار و معماری موزه ملی کشور قطر حسابی جای خوش کرده است. به گونه ای که با نگاه به این موزه می توانید متوجه گلبرگ های رز صحرا شوید.

طراحی داخلی موزه ملی قطر

موزه قطر در دوحه

حتما شنیده اید که می گویند: شنیدن کی بود مانند دیدن؟!!! همین ضرب المثل می تواند مصداق موزه ملی قطر باشد. به این ترتیب که هر چقدر در مورد طراحی، معماری، زیبایی و جذابیت این موزه گفته شود؛ تا زمانی که وارد آن نشده، زیبایی آن چندان نمود نمی یابد. بنابراین اگر می خواهید این موزه قطر را در دوحه مشاهده کنید؛ بهتر است به فکر سفر به قطر باشید تا از نزدیک شگفتی های این موزه جذاب و بی نظیر را مشاهده کنید.

برای این منظور می توانید درخواست خود را از آژانس اوج آرام ثبت کنید. بدین ترتیب می توانید از خدمات این آژانس نهایت بهره را برده و از نزدیک موزه ملی قطر را مشاهده کنید. موزه ای که تاریخ کشور قطر را روایت می کند. کشوری که بین خشکی و دریا قرار دارد. درون این موزه می توانید 11 گالری خیره کننده را ببینید که هر یک به طرز خلاقانه ای، داستان مردمان این مرز و بوم را روایت می کنند.

امتیاز دهید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *