معرفی کشور قطر

گیف بنر عید

در آستانه جام جهانی قطر 2022 نیاز است تا هر فردی در رابطه با میزبان این مسابقات یعنی قطر، اطلاعاتی را داشته باشد. کشور قطر به عنوان یکی از ثروتمندترین کشور های خاورمیانه شناخته شده و دارای منابع گاز بسیار زیادی می باشد. این کشور در حاشیه خلیج فارس قرار گرفته و تنها مرز زمینی آن با کشور عربستان می باشد. لازم به ذکر است که کشور قطر دارای مرز های آبی با ایران، بحرین، عراق و امارات می باشد. اقتصاد قدرتمند قطر سبب شده تا این کشور به عنوان یکی از توریستی ترین کشور های جهان شناخته شود. در ماه های اخیر با نزدیک تر شدن به جام جهانی، افراد زیادی قصد دارند تا به کشور قطر ورود کنند.

از این رو مراکز مهاجرتی توانسته اند با در نظر گرفتن تور های مخصوص جام جهانی این افراد را در مسیر ورود به کشور کمک کنند. اما قبل از سفر به قطر نیاز است تا اطلاعات مختلفی را در رابطه با این سرزمین داشته باشید چرا که آشنایی با این کشور سبب خواهد شد تا شما از سفر خود نیز لذت بیشتری را ببرید.

آشنایی با کشور قطر

همان طور که گفته شد، این کشور به عنوان شبه جزیره ای در حوالی خلیج فارس شناخته می شود. نام رسمی این کشور دولت قطر بوده و در بسیاری از مجمع های بین المللی با نام دولت قطر حاضر می شود. بر اساس تخمین های انجام شده، مساحت کشور قطر حدودا 11500 کیلومتر مربع می باشد که ممکن است بیشتر یا کمتر باشد. پایتخت این کشور شهر دوحه بوده که قطعا نام آن را شنیده اید. شهر دوحه به عنوان یکی از بهترین شهر های دنیا شناخته شده که از فناوری ها و تکنولوژی های روز دنیا بهره مند است. در کنار شهر دوحه، الریان نیز به عنوان دیگر شهر بزرگ این کشور شناخته شده که مساحت زیادی را در تناسب با دیگر مناطق این کشور دارد.

برج های زیبای قطر

زبان رسمی مردم عربی و انگلیسی بوده اما اکثریت مردم این کشور تسلط زیادی به زبان انگلیسی دارند. جمعیت مردم قطر حدودا 2.9 میلیون نفر بوده که 32 هزار نفر از این جمعیت را ایرانیان تشکیل می دهند. این کشور به 98 منطقه مجزا تقسیم بندی شده و دارای 8 شهرداری می باشد که کنترل شهر ها را در اختیار دارند. نوع حکومت این کشور پادشاهی مشروطه یا حکومت متمرکز می باشد. لازم به ذکر است که واحد رسمی پول این کشور ریال می باشد.

قدمت قطر

قطر یکی از کشورهای کم قدمت در دنیا محسوب می شود. این کشور در ابتدا به دلیل اقتصاد و البته قدرت نظامی پایینی که داشت؛ همواره تحت سلطه کشورهای مختلفی بود. کشور انگلستان آخرین کشوری بود که قطر تحت سلطه آن ها فعالیت می کرد. در سال 1971 بود که کشور قطر اعلام استقلال کرد و توانست به عنوان یک کشور مستقل در دنیا حکومت کند.

در همان سال ها حاکمان این کشور به وجود ذخایر نفت و گاز پی بردند و توانستند با استفاده از همین ذخایر پیشرفت چشمگیری داشته باشند. قطر در حال حاضر پیشرفته ترین و در عین حال بروز ترین کشور در غرب آسیا و حاشیه خلیج فارس به شمار می آید.

مساحت کشور قطر

قطر یکی از کشورهای کوچک نه تنها در خاورمیانه بلکه در دنیا به حساب می آید. مساحت قطر در حدود 11.586 متر مربع می باشد.

سیاست کشور قطر

قطر جزئی از کشورهایی محسوب می شود که سیاست آن متمرکز پادشاهی مشروطه می باشد. امیر قطر در این کشور توسط مجلس الشوری تعیین می شود. این مجلس 35 کرسی دارد که به صورت مستقیم امیر این کشور را تعیین می کند.

قطر نخستین عضو اوپک می باشد و از اعضای اتحادیه کشورهای عرب و همچنین هیئت موسس شورای همکاری کشورهای خلیج فارس محسوب می شود. سیاست خارجی کشور قطر همیشه دوستانه بوده است و سعی می کند خود را از تنش هایی که روزانه میان کشورهای مختلف شکل می گیرد، دور نگه دارد.

شاید برایتان جالب باشد بدانید که این کشور طالبان را به رسمیت می شناسد و در عین حال نیز طرفدار بشار اسد می باشد. در این کشور بزرگ ترین پایگاه نظامی ایالات متحده آمریکا در منطقه خلیج فارس وجود دارد. با این وجود اما روابط دوستانه ای با کشور ایران و حزب الله لبنان دارد و همواره تلاش می کند تا روابط خود را با کشور ایران حفظ نماید. در میان تمام کشورهای عربی اما قطر صمیمانه ترین رابطه را با کشور ایران دارد.

اقتصاد کشور قطر

تا چند سال گذشته اگر صحبتی از اقتصاد این کشور به میان می آمد؛ ذهن بسیاری از افراد به سمت نفت و گاز می رفت. در چند سال گذشته اما قطر نهایت تلاش خود را برای جذب توریست به کار گرفته است. با این تفاسیر اما تقریبا 90 درصد اقتصاد این کشور مبتنی بر گاز است. کشور قطر بزرگ ترین صادر کننده گاز طبیعی مایع در جهان است.

شهرهای کشور قطر

کشور قطر دارای 28 شهر می باشد. در ابتدا مقاله در ارتباط با شهرهای مهم این کشور صحبت شد. دوحه، الریان، الذخیره، الخور، الوکره، ام صلال، الشحانیه، ام سیعید، الخیسه، الوکیر، دخان، ابونخله، ام باب، روضه راشد، الرویس، الغویریه، شقراء، فویرط، الجمیلیه، الکرعانه، ابوسمرا، العطوریه، النصرانیه، الزباره، سودا نثیل، الخراره و خور العدید از شهرهای این کشور محسوب می شوند.

گردشگری در قطر

همان طور که در طی این مقاله به این موضوع اشاره کردیم، در چند سال گذشته و به خصوص در جام جهانی 2022 بسیاری از افراد از نقاط مختلف دنیا از شهر قطر دیدن کردند. همین مسئله سبب شده تا دولت قطر برای جذب هر چه بیش تر توریست دست به ساخت مراکز تفریحی، تجاری و … بزند. شما می توانید با تور قطر به این کشور سفر کنید و از جاذبه های گردشگری قطر دیدن کنید و گشت و گذار در این کشور لذت ببرید و لحظات خاطره انگیزی در کنار خانواده و دوستان داشته باشید.

سفر به قطر

از مهم ترین جاذبه های گردشگری این کشور می توان به برج الخور، قلعه زکریت، کتابخانه ملی قطر، پارک انگری برد، شهر لوسیل، موزه هنرهای اسلامی و … اشاره کرد. حتما به هنگام حضور در شهر قطر از این جاذبه های گردشگری دیدن نمایید تا از سفر خود نهایت لذت را ببرید.

ساعت قطر

اختلاف ساعت این کشور UTC +3 می باشد. ساعت رسمی کشور قطر 30 دقیقه عقب تر از ساعت رسمی کشور ایران می باشد. به بیان بهتر زمانی که ساعت در کشور ایران 13 می باشد؛ در قطر 30/12 است.

جمعیت کشور قطر

طبق آخرین سرشماری که در سال 2021 انجام شد؛ جمعیت این کشور در حدود 2.9 میلیون نفر می باشد. قطعا با دانستن این جمله متعجب خواهید شد که تنها 313 هزار نفر از این جمعیت ملیتی قطری دارند و بقیه جمعیت این کشور را مهاجران تشکیل داده اند.

آب و هوای قطر

یکی از دلایلی که باعث می شود تا اکثریت توریست ها از سفر خود به کشور قطر صرف نظر کنند، آب و هوای خشک این کشور می باشد. قطر دارای آب و هوای شرجی و بسیار خشکی بوده که تحمل آن برای بسیاری از شهروندان کشور ایران، سخت می باشد. اما مسئولین قطر جام جهانی پیش رو را در فصل های گرم و خشک قطر برگزار نکردند. بهترین فصل مناسب برای سفر، فصول زمستان، پاییز و بهار می باشد چرا که در سه فصل ذکر شده آب و هوای این شبه جزیره بهتر است.

نقشه قطر

در نقشه های جهانی منتشر شده، کشور قطر به عنوان یک شبه جزیره شناخته شده و همان طور که گفته شده دارای مرز آبی با کشور ایران، امارات، بحرین، عراق و مرز زمینی با عربستان می باشد. اگر به نقشه نیز دقت کنید هیچ گونه جنگلی در این کشور یافت نمی شود. بر اساس آمار های به دست آمده قطر نیز در بین چهار کشور دیگری که از جنگل برخوردار نیستند، وجود دارد. در نقشه این کشور 28 شهر مختلف وجود دارند که بزرگترین شهر های این کشور الریان و دوحه هستند.

کشور قطر در نقشه

نماد کشور قطر

به طور کلی قطر دارای جاذبه های مختلفی بوده که هر یک از آن ها به عنوان نماد یکی از شهر های قطر شناخته می شود. اما نماد قطر را می توان مکان هایی مانند برج های دوحه یا برج دوبی شناخت. دو برج ذکر شده به عنوان مرتفع ترین برج های این کشور شناخته می شوند. اکثریت افراد توریست نیز در سفر به این کشور از این مراکز بازدید می کنند.

پرچم کشور قطر

پرچم قطر از دو رنگ مجزا سفید و بلوطی تشکیل شده که شاید در نگاه اول نکته خاصی در آن دیده نشود. اما رنگ سفید به نشانه صلح و آرامش در این کشور بوده و رنگ بلوطی نیز نشانه خون های ریخته شده به منظور حفظ استقلال کشور قطر در جنگ های مختلف می باشد. دو رنگ مختلف پرچم قطر به وسیله 9 فلش مختلف از یکدیگر جدا شده اند که بسیاری از افراد معنی آن را نمی دانند. اما 9 فلش در پرچم این کشور به معنای این مسئله بوده که در آغاز قرن بیستم، قطر به عنوان نهمین کشور از حاشیه خلیج فارس بوده که به امضای پیمان صلح با انگلستان پرداخته است.

قوانین کشور قطر

یکی از مهم ترین مسائلی که افراد قبل از سفر باید به آن بپردازند قوانین مختلف این کشور می باشد. از این رو قصد داریم تا برخی از قوانینی که قطر بر روی آن سخت گیری های خاص خود را داشته است را بشناسیم.

قانون های مختص به زنان قطر

مسئولین کشور قطر به بانوان قطری احترام بسیار زیادی را قائل هستند و به آن ها حق خاصی را اعطا کرده اند. قطر به عنوان اولین کشوری شناخته شده که به زنان خود اجازه شرکت در رای گیری های مختلف را داد. همچنین زنان قطری مجوز حضور در تمامی رشته های ورزشی را دارند و می توانند به راحتی در رشته های مختلف شرکت کنند. تمامی بانوان قطری حق کار کردن در قسمت های مختلف این کشور را دارند. البته لازم به ذکر است که حقوق بانوان قطری در مقایسه با آقایان کمتر می باشد. چرا که مردان قطری به دلیل داشتن مقام سرپرستی خانواده از مزایای بیشتری در حقوق خود بهره مند هستند.

قوانین قطر

قانون های مربوط به پوشش زنان و مردان قطر

اگر چه آب و هوای کشور قطر بسیار گرم و خشک بوده اما مردم این کشور ملزم به پوشش اندام های خود هستند. دولت قطر پوشیدن لباس های بدن نما را برای تمامی مردم این کشور ممنوع اعلام کرده و این قانون مختص افراد توریست نیز می شود. علاوه بر موارد ذکر شده قطر قوانین سخت گیرانه دیگری را برای زنان و مردان اهل این کشور تعیین کرده است.

همان طور که می دانید مردم این کشور دارای دین اسلام هستند و به همین دلیل اغلب مردان این کشور با لباس های سنتی و بانوان آن عبای سیاه وارد خیابان های قطر می شوند.

لازم به ذکر است که بانوان توریست که به این کشور سفر می کنند، ملزم به پوشش کامل نیستند و می توانند مو های سر خود را مورد پوشش قرار ندهند. این کشور توجه بیشتر خود را بر روی پوشش شانه ها و پا و … گذاشته است. لازم به ذکر است که قوانین ذکر شده عمدتا متعلق به مردم کشور قطر بوده و افراد توریست یا افرادی که دارای دین اسلام نیستند، می توانند پوشش های دیگری را تحت قوانین ذکر شده داشته باشند. توجه داشته باشید که مکان موردنظری که قصد مراجعه به آن را دارید در پوشش شما نقش زیادی را دارد.

قانون های مربوط به رانندگی در قطر

افرادی که قصد رانندگی در قطر را دارند باید در ابتدا به آموزشگاه های رانندگی این کشور مراجعه و پس از گذراندن پروسه خاصی به دریافت گواهینامه اقدام کنند. لازم به ذکر است که در حین رفت و آمد خود به وسیله خودرو در کشور قطر، باید توجه زیادی را به اطراف داشته باشید چرا که تمامی مردم این کشور از قوانین راهنمایی و رانندگی آن پیروی نمی کنند و با جریمه های سنگینی روبرو می شوند.

افراد توریستی که قصد اجاره اتومبیل در قطر را دارند باید نسبت به دریافت گواهینامه بین المللی خود اقدام کنند. توجه داشته باشید که افراد توریست و مسافران نیازی به بررسی قوانین رانندگی این کشور ندارند. چرا که سیستم حمل و نقل این کشور به گونه ای طراحی شده تا شما بتوانید در هر زمان از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید. اما اگر قصد رانندگی در این کشور را دارید حتما گواهینامه بین المللی خود را دریافت کنید.

آداب غذا خوردن در قطر

 شاید در ابتدا با خواندن این مطلب تعجب کنید که آداب غذا خوردن در این کشور؛ کمی با سایر کشورها تفاوت دارد. در کشور قطر رستوران های مختلفی وجود دارد که می توانید در آن ها خود را به یک غذای خوشمزه مهمان کنید. در کشور قطر باید با دست راست غذا بخورید و خوردن غذا با دست چپ یکی از موارد ممنوعه در این کشور به حساب می آید.

اگر یک شخصی در قطر با دست چپ خود غذا میل کند دیگران برخورد زننده ای با آن شخص خواهند داشت. علت این موضوع را می توان این مورد دانست که برای انجام اعمال بهداشت فردی از دست چپ استفاده می شود.

قوانین کشور قطر

ارتباط با نا محرم ممنوع است.

با توجه به این موضوع کهقطر یکی از کشورهای اسلامی در دنیا می باشد؛ روابط نا محرم با یکدیگر ممنوع است. اگر به این کشور سفر کردید حق لمس دست نا محرم را ندارید؛ چرا که در صورت انجام این کار پلیس شما را دستگیر می کند. هیچ محدودیت سنی، جنسی، ملیتی و … در این خصوص وجود ندارد. این مورد را به خاطر داشته باشید که به هنگام اقامت در هتل باید حتما گواهی ازدواج به همراه داشته باشید.

از سخت گیرانه ترین قانون کشور قطر می توان به این موضوع اشاره کرد که ورود افراد همجنس گرا به این کشور اکیدا ممنوع می باشد. فراموش نکنید زمانی که در این کشور حضور داشتید نباید با افراد نا محرم صمیمی شده و صحبتی دوستانه داشته باشید؛ چرا که از نظر مردم این کشور، این کار عملی ناپسند محسوب می شود.

آشنایی با قطر

برخی از موارد ممنوعه در دولت قطر

کشور قطر نیز مانند اکثریت دولت ها، موارد ممنوعه را برای مردم و توریست ها تعیین کرده است. برای مثال حمل مواد مخدر در این کشور ممنوع می باشد و در صورت مشاهده ماده مخدر توسط مامورین، فرد موردنظر بازخواست خواهد شد. این کشور در ماه رمضان، قوانین خود را سخت گیرانه تر می کند. برای مثال در ماه رمضان هیچ فردی حق نوشیدن، خوردن، سیگار کشیدن و … را در ملا عام ندارد. تشکیل و تاسیس احزاب سیاسی در این کشور ممنوع بوده و با برخورد های سنگینی روبرو می شود.

آیا مصرف مشروبات الکلی در قطر آزاد است؟

به طور کلی، مسئولین قطر قوانینی را وضع کرده اند که هیچ یک از مردم قطر حق مصرف مشروبات الکلی را ندارند. در صورت مشاهده مامورین، فرد موردنظر به تنبیه های مختلفی دچار خواهد شد که یکی از آن ها شلاق می باشد. افراد توریستی که به قطر سفر می کنند حق مصرف مشروبات الکلی را تحت قوانین خاص قطر دارند. البته این کشور مصرف مشروبات الکلی را در ورزشگاه های جام جهانی ممنوع اعلام کرده است.

دانستنی هایی درباره کشور قطر

برخی از دانستنی هایی وجود دارند که کشور قطر را به مکانی خاص و ایده آل برای مهاجران تبدیل کرده است. برای مثال سرانه تولید ناخالص داخلی قطر 127600 دلار تخمین زده شده و این کشور را به عنوان ثروتمند ترین کشور جهان معرفی کرده است. لازم به ذکر است که بهترین شرکت های هواپیمایی جهان در قطر وجود دارند. بر اساس آمار های جهانی، قطر به عنوان امن ترین کشور کره زمین شناخته می شود.

همچنین این کشور به دلیل نداشتن ارتفاع، هیچ چشم انداز مرتفعی مانند کوه یا تپه را در اختیار ندارد. بلند ترین ارتفاع این کشور 28 متر می باشد. البته سازه هایی مانند آسمان خراش ها و برخی برج های قطر دارای چشم انداز زیبایی هستند که ارتفاع آن ها به 300 متر نیز می رسد. همچنین در این کشور همه در شهر زندگی می کنند و هیچ گونه درخت یا جنگلی به چشم نمی خورد. در این شهر بوفه های 100 متری غذا به چشم می خورد که برای افراد علاقه مند به غذا هیجان انگیز است.

در این نوشته سعی شد تا به صورت مختصر در رابطه با کشور قطر توضیح داده شود. امیدواریم که از خواندن این نوشته لذت برده باشید. شما عزیزان می توانید برای خرید تور جام جهانی 2022 و یا کسب اطلاعات بیشتر از طریق شماره های درج شده در وب سایت با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

شماره های تماس : 02145419 | 02188765741 | 09123980225

پرچم قطر

سوالات متداول

اقتصاد قطر مبتنی بر چیست؟

بر اساس آمار های جهانی اقتصاد قطر بر اساس نفت، گاز و پتروشیمی ها می باشد.

قطر با چه کشور هایی هم مرز است؟

قطر از شمال با ایران، از غرب با بحرین، و از شرق با امارات مرز آبی دارد و با عربستان نیز مرز خاکی دارد.

استان های قطر کدامند؟

بر اساس آمار های منتشر شده کشور قطر، این کشور استانی ندارد و دارای 8 شهرداری و 98 منطقه مجزا می باشد.

3.9/5 - (12 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *