کشور چک یکی از کشورهای اروپایی در دنیا محسوب می شود. به دلیل امکانات و ویژگی هایی که این کشور در اختیار شهروندان خود قرار می دهد، در دسته کشورهای توریست پذیر در دنیا می باشد. بسیاری از افراد به دلایل مختلفی همچون ادامه تحصیل، ادامه زندگی و … تصمیم به ادامه زندگی در این کشور می گیرند. در ادامه قصد داریم در مورد راه های اخذ اقامت چک صحبت کنیم.

راه های اخذ اقامت چک

به 7 طریق ممکن می توان اقامت جمهوری چک را دریافت کرد. هر شخصی با توجه به شرایطی که دارد می تواند این موضوع را مشخص نماید.

  • اخذ اقامت جمهوری چک به وسیله ادامه تحصیل

دانشگاه های کشور جمهوری چک، سطح علمی بالایی دارند. همین مورد سبب می شود تا بسیاری از دانشجویان در سراسر دنیا به فکر ادامه تحصیل در این کشور بیفتند. در صورتی که بتوانید در یکی از دانشگاه های این کشور مشغول به تحصیل شوید، دولت این کشور برای شما ویزا صادر می کند. با دریافت ویزا برای چند سال متوالی، این شانس را دارید تا اقامت این کشور را دریافت نمایید.

گذرنامه کشور جمهوری چک

  • اخذ اقامت جمهوری چک از طریق ازدواج

ازدواج دیگر روش برای گرفتن اقامت چک می باشد. در صورتی که بتوانید در این کشور با یک فردی که اهل جمهوری چک است ازدواج کنید، دولت این کشور ملزم است تا برای شما ویزا صادر کند.

همان طور که در ابتدای مقاله به این موضوع اشاره شد، اقامت از طریق ازدواج در کشور جمهوری چک بسیار راحت می باشد. یک سری از شرایط وجود دارند که دولت این کشور روی آن ها تاکید بسیار زیادی دارد. اولین شرط این است که مرد و زن حداقل 21 سال سن داشته باشند.

افرادی که کم تر از 21 سال سن داشته باشند، دولت به آن ها اقامت این کشور را نمی دهد. دومین مورد این است که مرد گواهی مبنی بر داشتن تمکن مالی به دولت جمهوری چک ارائه دهد. این تمکن مالی باید به گونه ای باشد که کفاف هزینه های یک سال زندگی در کشور چک را بدهد.

باید به صورت مکتوب و با ارائه مستندات زمان آشنایی و زمان نامزدی با همسر انتخابی خود را به دولت این کشور ارائه دهید. اگر در دسته افرادی هستید که به مقوله چند همسری نگاه بدی ندارید باید به شما بگوییم که فکر گرفتن اقامت این کشور را از سر خود بیرون کنید.

در صورتی که دارای یک همسر باشید، دولت به شما اجازه ای از بابت گرفتن همسر دوم به صورت همزمان نمی دهد. اگر از همسر اول خود جدا شده اید، باید مستندات این جدایی را برای این که بتوانید ازدواجی مجدد داشته باشید، به دولت جمهوری چک ارائه دهید. در این صورت و بعد از گذشت 2 سال از زمان ازدواج می توانید درخواست خود را مبنی برای اخذ اقامت چک به دولت این کشور ارائه دهید.

اخذ اقامت چک از طریق سرمایه گذاری

  • اخذ اقامت جمهوری چک از طریق سرمایه گذاری

تقریبا 99 درصد کشورهای دنیا برای این که بتوانند خونی تازه در رگ های اقتصاد خود تزریق کنند، برای افرادی که تمکن مالی دارند، ویزاهای بلند مدت صادر می کنند. اشخاصی که تمکن مالی داشته باشند به دنبال سرمایه گذاری در این کشور هستند. این افراد این شانس را دارند تا بتوانند از این طریق اقامت کشور چک را بعد از چند سال بگیرند.

در سال های اخیر قوانین اخذ اقامت چک متغیر بوده و هیچ ثباتی نداشته است. از سال 2017 تاکنون اما قانون اقامت چک از طریق سرمایه گذاری یکسان بوده است. برای این که بتوانید از طریق سرمایه گذاری در کشور چک اقامت این کشور را دریافت نمایید، نیاز است تا حداقل هفتاد و پنج هزار کرونای چک داشته باشید.

این مبلغ معادل دو و نیم میلیون دلار آمریکا می باشد البته به خاطر داشته باشید که این مبلغ باید برای حداقل 18 نفر فرصت شغلی ایجاد کند. با اشتغال زایی در این کشور برای شما و اعضای خانواده تان ویزا صادر می شود. در ابتدا یک ویزای 2 ساله برای شما صادر می شود و هر ساله دولت چک این مدت زمان را تمدید می کند.

بسیاری از کشورها بعد از گذشت 5 سال به شخص سرمایه گذار اقامت دائم را می دهند اما دولت چک از این قاعده تبعیت نمی کند. بعد از گذشت 10 سال اما می توانید درخواست اقامت دائم از این کشور را داشته باشید. دولت چک با بررسی شرایط می تواند به شما اقامت دائم بدهد.

  • اخذ اقامت جمهوری چک از طریق تولد

در صورتی که یکی از والدین کودک اهل کشور چک باشد، دولت این کشور موظف است تا برای کودک نیز گذرنامه صادر کند. در این حالت بدون نیاز به انجام کاری کودک نیز می تواند اقامت این کشور را دریافت نماید.

  • اخذ اقامت جمهوری چک از طریق پناهندگی

یکی از روش های متداول برای افرادی که هیچ کدام از شرایط دریافت اقامت چک را ندارند، پناهندگی می باشد. در این روش نیاز است تا شخص به کشور چک سفر کرده و درخواست پناهندگی داشته باشد. دولت این کشور با بررسی شرایط شما در مورد این موضوع تصمیم گیری می کند.

هزینه های مورد نیاز برای دریافت ویزای جمهوری چک

  • اخذ اقامت جمهوری چک برای افراد موفق و هنرمند

هفتمین روش برای گرفتن اقامت جمهوری چک، این است که شما یک فرد هنرمند و یا موفق در کشور خود بوده باشید. اغلب نخبه ها و حتی افرادی که دست به اختراعی زده اند، می توانند درخواست اخذ ویزا از کشور جمهوری چک داشته باشند. این کشور نیز شرایط بسیار راحتی را برای اخذ ویزا و یا اقامت برای این افراد در نظر می گیرد.

  • اقامت چک با خرید ملک

همان طور که در قسمت قبلی در ارتباط با این موضوع صحبت کردیم، دریافت اقامت چک از طریق سرمایه گذاری یکی از روش های آسان و البته تضمینی به شمار می آید. دولت چک برای افرادی که تمکن مالی قابل قبولی دارند، شرایط راحت تری را برای دادن ویزا و یا اقامت در نظر می گیرد.

بسیاری از افرادی که به دنبال ادامه زندگی در کشور چک هستند، دوست دارند در این کشور دست به خرید ملک بزنند. طبیعتا افرادی که در کشور چک ملکی را خریداری می کنند، تمکن مالی قابل قبولی دارند.

البته موضوع مهمی که باید مد نظر داشته باشید این است که حتما بعد از خرید ملک در جمهوری چک نیاز است تا در این کشور حضور فیزیکی داشته باشید. بسیاری از خریداران ملک این تصور را دارند که می توانند تنها با خرید ملک در این کشور اقامت خود را از کشور جمهوری چک دریافت کنند.

این یک تصور کاملا غلط است. زمانی که ملک مورد نظر خود را خریداری کردید، نیاز است تا در آن ساکن شوید. در ابتدا دولت این کشور برای شما و افرادی که تحت تکفلتان هستند، ویزای کوتاه مدت صادر می کند. با داشتن این ویزا می توانید به تمامی کشورهای اروپایی بدون محدودیت سفر کنید.

در صورتی که به مدت 5 سال صاحب ملک در این کشور باشید، در قدم بعدی برای شما ویزای بلند مدت صادر می شود و سپس این امکان را دارید تا اقامت این کشور را دریافت کنید. البته فراموش نکنید که خرید ملک در این کشور تابع یک سری از قوانین و اصول می باشد. اگر اطلاعاتی در این مورد ندارید، نیاز است تا حتما با وکلای آگاه در این زمینه مشورت داشته باشید.

ادامه زندگی در کشور جمهوری چک

ازدواج در جمهوری چک

به جرات این موضوع را بیان می کنیم که ازدواج، یکی از راحت ترین و بی دردسر ترین روش مهاجرتی و اخذ اقامت چک می باشد. در این روش هیچ نیازی به صرف هزینه های گزاف برای گرفتن ویزا و اقامت چک ندارید. در این روش نیاز است تا زن و مرد در مراسم ازدواج خود این موضوع را بیان کنند که هیچ اجباری برای آن ها جهت ازدواج با یک دیگر وجود ندارد.

طبق قانونی که در سال 1993 در این کشور به تصویب رسید، هر شخصی با شخص دیگری که ملیتی چکی دارد ازدواج کند، دولت باید به شخص متقاضی ویزا دهد.

در صورتی که 2 سال از زمان ازدواج گذشته باشد، دولت این کشور به پاس وفاداری شخص، اقامت دائم چک را برای فرد صادر می کند. البته اخذ اقامت چک به همین راحتی که آن را بیان کردیم نمی باشد و شخص متقاضی باید یک سری شرایط را نیز داشته باشد.

یکی از مهم ترین قوانینی که وجود دارد این است که هیچ شخصی نمی تواند بر اساس قانون کشور چک همزمان دو همسر داشته باشد. اگر شخصی برای بار دوم قصد ازدواج دارد؛ باید از همسر خود به صورت قانونی جدا شده باشد. بیان کردن این موضوع نیز خالی از لطف نیست که اگر مرد هستید باید تمکن مالی خود را نیز به کشور چک اثبات نمایید؛ چرا که این کشور باید نسبت به این موضوع که شما از پس هزینه های جاری زندگی بر می آیید، اطمینان پیدا کند.

شرایط اخذ اقامت چک

هیچ شرط خاصی، برای دریافت اقامت چک وجود ندارد و تقریبا تمامی افراد امکان دریافت اقامت این کشور را دارند البته یک مورد مهمی که باید آن را مد نظر قرار دهید این است که اگر قصد اخذ اقامت چک از طریق کار را دارید، نباید سوء پیشینه ای داشته باشید. زمانی که در این کشور وقت مصاحبه داشته باشید از شما گواهی عدم سوء پیشینه دریافت می شود.

شرایط اخذ اقامت چک

هزینه اخذ اقامت چک

همان طور که در طی مقاله به کرات به این موضوع اشاره کردیم، روش های بسیار زیادی وجود دارد که می توان از طریق آن ها اقامت کشور چک را دریافت کرد. اگر قصد سرمایه گذاری در کشور چک را دارید نیاز است تا حداقل دو و میلیون دلار سرمایه داشته باشید. برای خرید ملک در این کشور نیز باید هزینه بسیار زیادی صرف کنید.

از آن جایی که کشور چک از شهرهای بزرگ و کوچک زیادی تشکیل شده است و خانه های موجود در این کشور نیز متراژهای مختلفی دارند، نمی توان در مورد قیمت خانه در این کشور یک صحبتی قطعی داشت. اگر برای اولین بار است که به کشور چک سفر می کنید و در خصوص چگونگی خرید خانه در این منطقه اطلاعاتی ندارید، پیشنهاد می کنیم حتما با افراد آگاه در این زمینه مشورت داشته باشید.

برای دریافت ویزا و سفر و اقامت چک نیاز دارید تا هزینه های مشخصی را برای اخذ رواید و همچنین خرید بلیت پرداخت نمایید. این هزینه ها نیز متغیر است و نمی توان یک صحبت واحدی در ارتباط با آن ها داشت.

بسیاری از افراد ناآگاه نیز به دلیل تسلط نداشتن به قوانین مهاجرتی، نیاز دارند تا یک هزینه ای را برای انجام کارهای خود به وکیل پرداخت کنند. البته فراموش نکنید که اگر از سایر روش های مهاجرتی قصد سفر به جمهوری چک را دارید باید ماهیانه یک مبلغی را به عنوان اجاره بها پرداخت کنید.

تجربه زندگی در جمهوری چک

تجربه زندگی در جمهوری چک

اگر از کسانی که حتی یک بار به کشور جمهوری چک سفر کرده اند بپرسید چه تجربه ای داشته اند، قطعا به شما این جواب را خواهند داد که امید به زندگی در این کشور در سطح بسیار بالایی قرار دارد. کشور چک به دلیل توجه بیش از اندازه ای که به حقوق شهروندی دارد، یکی از کشورهای ایده آل برای ادامه زندگی محسوب می شود.

دانشگاه های این کشور در سطح بین الملل شناخته شده هستند و تحصیل و اقامت چک می تواند برای شما یک گزینه خوب محسوب شود. با پایان تحصیل خود در این کشور می توانید این تقاضا را داشته باشید تا دولت جمهوری چک به شما در ابتدا ویزای بلند مدت و سپس اقامت دائم این کشور را بدهد.

درآمد مردم این کشور در سطح بالایی قرار دارد و می توانید با کار کردن در این کشور به درآمد بالایی برسید. سایر هزینه های زندگی در این کشور نیز در سطح متوسطی قرار دارد و تقریبا می توانید با حقوق معمولی زندگی خوبی را در این کشور داشته باشید.

اگر تاکنون به این کشور سفر نکرده اید و نمی دانید شرایط زندگی در چک به چه صورتی است، کافیست اقدام به دریافت یک ویزای توریستی نمایید و در حدود 15روز در این کشور حضور داشته باشید. در این صورت می توانید در مورد این کشور اطلاعاتی را کسب کنید.

سخنی پایانی

در این مقاله سعی بر آن شد تا در مورد چگونگی اخذ اقامت چک توضیحاتی مفید در اختیارتان قرار داده شود. اگر دوست دارید تا اقامت خود را در زمانی کوتاه دریافت کنید، نیاز است تا با وکلا و موسسات مهاجرتی کاربلد و حرفه ای در این زمینه ارتباط داشته باشید. امیدواریم از خواندن این مقاله نهایت لذت و بهره را برده باشید.

سوالات متداول

در این بخش از محتوا قصد داریم به چند سوال متداول که ممکن است برای بسیاری از افراد به وجود آید، پاسخ دهیم.

برای اخذ اقامت از طریق ویزای کاری چک چقدر باید منتظر باشیم؟

از آن جایی که این کار زمان بر است، باید برای دریافت ویزای کاری خود حداقل 2 تا 9 ماه منتظر بمانید.

آیا تحصیل در چک باعث می شود تا فرد بتواند اقدام به اخذ اقامت چک نماید؟

بله. در صورتی که فرد دانشجو بتواند بلافاصله بعد از اتمام تحصیل خود در این کشور شغلی پیدا کند، در این صورت می تواند درخواست اخذ ویزای بلند مدت داشته باشد البته ناگفته نماند شانس شما برای دریافت اقامت دائم این کشور بسیار کم خواهد بود.

برای سفر به کشور جمهوری چک به چه صورتی می توان ویزا دریافت کرد؟

برای این که بتوانید به کشور جمهوری چک سفر کرده و کارهای اقامت خود را انجام دهید، نیاز است تا در ابتدا اقدام به دریافت ویزای توریستی کنید. با توجه به شرایط سیاسی حاکم بر جامعه بسیاری از کشورها به افرادی که ملیتی ایرانی دارند خیلی سخت ویزا می دهند. اگر دوست دارید شانس شما برای دریافت ویزای جمهوری چک بالا برود، نیاز است تا کار دریافت ویزای خود را به دست آژانس های هواپیمایی معتبر در زمینه اخذ ویزا بسپارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *