نمایی از کاخ سلطنتی مادرید

کاخ سلطنتی مادرید که به اسم رسمی Palacio Real de Madrid شناخته می شود، بزرگترین کاخ در اروپای غربی به حساب می آید. اگر روزی به اسپانیا سفر کردید، باید دیدن این کاخ را در لیست گردش روزانه تان قرار دهید. شاید برایتان سوال پیش بیاید که چرا این کاخ معروف است؟ دلایل متعددی همچون وجود مبلمان بسیار زیبا، نقاشی های دیواری و مسحور کننده، باغ های وسیع و معروف اطراف ساختمان کاخ، جزئیات متعدد و … باعث شده اند تا کاخ سلطنتی مادرید یکی از دیدنی ترین کاخ های تور اسپانیا محسوب شود. برای اینکه بیشتر با این کاخ آشنا شوید، پیشنهاد می کنیم با ادامه این مطلب همراه شوید.

تاریخچه کاخ سلطنتی مادرید

تاریخچه کاخ سلطنتی مادرید به اندازه‌ معماری آن غنی و پُربار است. برای طراحی این کاخ از معماری موزه لوور فرانسه الهام گرفته شده است. اولین بار زمانی که مسلمانان در اسپانیا حضور داشتند، دژی در لوکیشن کنونی این کاخ به دستور محمد یکم ساخته شد. تاریخ ساخت ِاین دژ به سده نهم میلادی می رسد سپس موروها آن را تصاحب کردند. روال به غنیمت گرفتن کاخ تا سال 1329 توسط شاهان و افراد مختلف، ادامه داشت.

درست در شب کریسمس سال 1734، آتش بزرگی به جان کاخ افتاد و تمامی بخش های آن را از بین بُرد. همین امر بستری را فراهم کرد تا کاخ را زیباتر و بسیار وسیع تر از نمونه‌ی قبلی بسازند. فیلیپ پنجم دستور داد ویرانه ها را از بین ببرند و مجدد کاخ نویی در این مکان برپا کنند. از سال 1738 تا 17 سال بعد، یعنی سال 1755 طراحی و ساخت این کاخ به طول انجامید و لقب «بزرگترین کاخ اروپا» را از آن خود کرد. آلفونسوی سیزدهم و مانوئل آزانیا به عنوان رئیس جمهور اسپانیا توانستند لذت اقامت در این کاخ را تجربه کنند. حتی دفتر این رئیس جمهور داخل کاخ سلطنتی مادرید هنوز پابرجاست و می توانید از آن دیدن کنید.

در حال حاضر مدیریت و رسیدگی به این کاخ توسط سازمان میراث ملی اسپانیا انجام می شود و تنها کاربردِ تشریفاتی از آن، جهت برگزاری رویدادهای دولتی می باشد. در گذشته های نه چندان دور از این کاخ برای میزبانی مراسم عروسی خانواده سلطنتی استفاده می‌شده است.

نمایی از کاخ در گذشته

ویژگی های برجسته‌ی کاخ سلطنتی مادرید

برای اینکه به بقیه دنیا ثابت شود که اسپانیایی ها دارای امپراتوری ثروتمند هستند، از مصالح بسیار گران و خاص برای ساخت این کاخ سلطنتی استفاده شد. دیوارها با آینه های درخشان و ملیله های ظریف دیزاین شدند. از بهترین صنعتگران ِآن زمان برای احداث کاخ استفاده شد. همچنین از هنرمندان مشهور ِاین کشور همچون Corrado Giaquinto، Giovanni Battista Tiepolo و Anton Raphael Mengs برای نقاشی های روی دیوارهای داخلی کاخ استفاده شد.

اگر به داخل این عمارت پا بگذارید با یک پلکان بزرگ مواجه می شوید که از یک تکه سنگ مرمر سن آگوستین ساخته شده است. همچنین دو شیر در دماغه‌ی آن قرار داده شده اند که به نوعی از ورود افراد به کاخ مراقبت کرده و وظیفه نگهبانی از آن را برعهده دارند.

فضای داخلی کاخ سلطنتی مادرید با استفاده از مواد اولیه گران قیمت همچون درهای چوب ماهون، سنگ مرمر اسپانیایی و گچ طراحی شده است. به جز نقاشان و هنرمندان نامبرده، شما می توانید از آثار هنرمندان مشهوری مثل خوان د فلاندز، کاراواجو، فرانسیسکو د گویا و ولازکز در این کاخ دیدن کنید.

کاخ سلطنتی مادرید، فرهنگ و تاریخ ِکشور اسپانیا را به تصویر می کشد. به جز طراحی لوکس و گران قیمت، اشیائی مانند اولین ساعت ساخته شده در اسپانیا، ظروف نقره‌ای گران قیمت و مبلمان لوکس که توسط خانواده سلطنتی استفاده می شده‌اند، در این مکان قرار دارند.

اتاق تاج

تصاویر کاخ سلطنتی

اگر قصد دارید به تنهایی داخل کاخ سلطنتی مادرید گشت و گذار داشته باشید، می توانید از راهنمای تصویری این بخش از مطلب استفاده کنید. در صورتی که با تور به اسپانیا سفر کردید و راهنمای تور به هر دلیلی به یکی از این موارد اشاره نکرد، شما می توانید با درخواست کردن از وی برای بازدید از این جاذبه ها اقدام کنید.

باغ های جذاب و مسحور کننده ساباتینی

باغ های مسحور کننده ساباتینی در کاخ سلطنتی مادرید، به قدری بزرگ هستند که امکان دارد در آنها به معنای واقعی کلمه گُم شوید. باغ ساباتینی یکی از دو باغ ِاین کاخ است که در ضلع شمالی آن قرار دارد. این باغ با الهام از طراحی متقارن فرانسوی ساخته شده و دارای یک حوض مستطیل شکل بزرگ است که توسط چهار فواره احاطه شده است. به تصویر زیر دقت کنید، این باغ و حوض بزرگ بسیار شگفت انگیز هستند.

اتاق تاج در کاخ سلطنتی مادرید

پلازا د آرمریا – میدان اسلحه

Plaza de la Armeria که به آن میدان اسلحه نیز گفته می شود، میدان اصلی کاخ سلطنتی مادرید است که در جنوب ِآن واقع شده است. پیشنهاد می شود که از مراسم تعویض گارد کاخ که در اولین چهارشنبه‌ی هر ماه برگزار می شود نیز دیدن کنید. در تصاویر زیر، این میدان و مراسم را به طور دقیق می توانید ملاحظه کنید.

اتاق تاج در کاخ سلطنتی مادرید

اتاق ملکه ماریا کریستینا در کاخ سلطنتی مادرید که در حال حاضر به عنوان اتاق تاج شناخته می شود، محل بسیار شگفت انگیزی برای بازدید به حساب می آید. جواهرات سلطنتی اسپانیایی در این اتاق به نمایش گذاشته شده اند که شامل تاج و عصا هستند. تاج سلطنتی از نقره تراشیده به دست آمده و دارای برجستگی می باشد. همچنین روی آن با ظرافت تمام طلاکاری شده است. این تاج متعلق به کارلوس سوم است. در تصویر زیر این تاج و اتاق مرتبط با آن را می توانید ملاحظه نمایید.

تالار آیینه

تالار آیینه

درست همچون کاخ ورسای، کاخ سلطنتی مادرید هم تالار مخصوص آینه دارد. این اتاق توسط ملکه ماریا لوئیزا د پارما همسر کارلوس چهارم به عنوان اتاق آرایش انتخاب شده بود. در حال حاضر عموم بازدید کنندگان می توانند به این تالار پا بگذارند و از آن دیدن کنند. این تالار از دیوارهای مرمر صورتی، و لایه‌ای نازک از مواد تزئینی به رنگ های آبی و سفید پوشیده شده است. تالار آینه یکی از زیباترین اتاق های این کاخ به شمار می آید که می توانید در تصویر زیر آن را مشاهده کنید.

امتیاز دهید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *