معرفی کلیسا ساگرادا فامیلیا

فرقی نمی‌کند که شما شیفته معماری باشید یا خیر، کلیسا ساگرادا فامیلیا باشکوه و عظمت مثال‌ زدنی، می‌تواند روح هر بازدید کننده‌ای را تسخیر کند. این کلیسا که یکی از بلندترین و عظیم‌ترین مکان ‌های مذهبی در سراسر جهان است که در شهر بارسلون کشور اسپانیا واقع‌ شده است. فاکتور های متفاوتی مانند خلاقیت، آموزه ‌های مذهبی، نوآوری، الهامات طبیعی، رنگ، داستان‌ های قدیمی و نور در ساخت این کلیسا تاثیرگذار می‌باشند. هر ساله بازدیدکنندگان بسیار زیادی محو بازدید از این سازه شگفت ‌انگیز می‌شوند. کلیسا ساگرادا فامیلیا تنها با هدف ساخت کلیسا طراحی نشده و داستان ‌های پر رمز و راز زیادی در آن نهفته شده است. هر بخش و پلان این کلیسا دارای فلسفه و داستان مخصوص به خودش است. به‌ طور کلی، این کلیسا به‌ عنوان یک کتاب قدیمی شناخته می شود که ورود به آن می‌تواند ما را با دنیای قدیمی، داستان‌ ها و آموزه‌ های دینی آشنا سازد. اگر قصد دارید که بیشتر در رابطه با این کلیسا اطلاعات کسب کنید، ما را تا انتهای محتوا همراهی کنید. در رابطه با کلیسا ساگرادا فامیلیا چه می دانید؟

پلان کلیسای ساگرادا فامیلیا

پلان کلیسا روی زمینی به مساحت 12800 مترمربع بنا شده‌ است. هسته مرکزی این بنا توسط چهار راهرو که هر کدام عرضی حدود 7.5 متر دارند احاطه شده ‌است. علاوه‌ بر این موارد یک شبستان به عرض 15 متر نیز در این کلیسا وجود دارد. مناطق و بخش ‌های مختلفی در پلان کلیسا ساگرادا فامیلیا قرار دارند. بخش ‌هایی مانند دوران متفاوت زندگی عیسی ‌مسیح، سرداب، صومعه ‌ها، زیارت‌گاه‌ ها، محراب و … پلان این کلیسا را می سازند. این کلیسا دارای 18 برج می‌باشد که هر کدام از آن‌ ها معنای مخصوص به خودشان را دارند. در میان این برج‌ ها، یک برج اصلی قرار دارد که نمایانگر حضرت عیسی ‌مسیح است. در اطراف این برج میانی، در هر طرف دو برج وجود دارد که نشان‌ دهنده چهار انجیل هستند. یک برج نیز با هدف تکریم حضرت مریم ساخته‌ شده و نماد مریم مقدس می‌باشد. 12 برج دیگر روی این کلیسا نیز نشان ‌دهنده حواریون هستند. فرقی نمی‌کند که شما قرار است از کدام زاویه و از چه ارتفاعی این کلیسا را مشاهده کنید، از هر طرف هر 18 برج باشکوه و عظمت مثال‌ زدنی قابل‌ مشاهده می‌باشند. به‌ طور کلی این برج‌ ها طوری طراحی شده‌اند که حالت عروج و رفتن به سمت پروردگار را نشان دهند.

پلان کلیسای ساگرادا فامیلیا

پلان کلیسای ساگرادا فامیلیا

تاریخچه کلیسا ساگرادا فامیلیا

سال 1882 بود که تصمیم ساخت کلیسا قطعی شد. در مراحل ابتدایی معماری این ساختمان به فرانسیسکو پائولا دو ویارا واگذار شد که او برای یک‌ سال معمار اصلی پروژه شناخته می‌شد. بعد از آن به دلایل گوناگونی این معمار از ادامه ساخت کلیسا استعفا داد و از آن زمان به بعد آنتونی گائودی به‌ عنوان معمار این پروژه شناخته شد. گائودی از سبک‌ های نوینی برای طراحی کلیسا بهره برد. از زمان استخدام تا زمان مرگ، پروژه‌ی ساخت کلیسا ساگرادا فامیلیا جزو پروژه های اصلی گائودی در نظر گرفته می‌شد. اما متاسفانه تنها یک ‌چهارم این سازه کامل شده بود که گائودی از دنیا رفت. در لغت ساگرادا فامیلیا به مفهوم خانواده مقدس می‌باشد. علاوه ‌بر نشان‌ دادن نماد های یک خانواده در این کلیسا، گائودی تلاش کرد تا از روش‌ های نوین بهره ببرد تا صمیمیت و گرمای این خانه را بیشتر به رخ بکشد.

بیشتر بخوانید : معرفی کاخ الحمرا

استفاده از المان‌ های نور و رنگ و بهره بردن از منحنی‌ های بسیار زیبا، باعث شده تا این معماری یکی از باکیفیت‌ترین و حیرت‌انگیزترین معماری‌ های موجود در سراسر جهان باشد. سبک معماری آنتونی گائودی سبکی است که در آن هیچ خط راستی وجود ندارد و همه ‌چیز با استفاده از خطوط منحنی در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. هنگامی ‌که گائودی برای ساخت این کلیسا استخدام شد تنها 31 ‌سال داشت و هدف اصلی او ساخت یک بنای زیبا و خلاقانه بود. شاید از شنیدن این نکته کمی دور از انتظار باشد اما بعد از گذشت بیش‌ از یک قرن، کلیسا ساگرادا فامیلیا هنوز به‌ عنوان یک سازه نیمه‌ کاره شناخته می‌شود و معماران زیادی برای تکمیل آن استخدام شده‌اند. پیش‌ بینی می‌شود که ساخت این سازه تا سال  2026 طول بکشد. کمبود بودجه و کمک‌ های مردمی ناکافی برای ساخت این کلیسا، باعث شده تا روند ساخت آن تا این حد کند پیش برود.

تاریخچه کلیسا ساگرادا فامیلیا

تاریخچه کلیسا ساگرادا فامیلیا

سبک معماری کلیسای ساگرادا فامیلیا

پیشتر برای شما کمی در رابطه با معماری کلیسا صحبت کردیم. با توجه به دیده‌ ها، کلیسا ساگرادا فامیلیا علاوه ‌بر یک محیط مذهبی، به ‌عنوان یک مکان برای به تصویر کشیدن عقاید مسیحیان شناخته می‌شود. تمامی المان‌ های معماری در این کلیسا دارای پیش ‌زمینه و داستان مخصوص به خودشان هستند. درست مانند 18 برج ساخته‌ شده که معنای هر کدام از آن‌ها را برای شما بیان کردیم. یکی از بخش ‌های شگفت ‌انگیز این بنا، به تصویر کشیدن سه مرحله از زندگی حضرت عیسی مسیحی در سه تالار و بخش مختلف می‌باشد. تولد عیسی ‌مسیح و ورود او به اورشلیم، وضعیت زندگی و سختی های او و عروج او به سمت پروردگار در سه تالار متفاوت این کلیسا به تصویر کشیده شده‌اند. بیایید با یکدیگر برخی از ویژگی ‌های این سه تالار را از نظر سبک معماری بررسی کنیم.

تولد

بخش تولد عیسی ‌مسیح نمایانگر و ورود و ولادت این پیامبر روی زمین می‌باشد. این بخش دارای سه رواق جداگانه است که این سه رواق با ستون‌ های مزین شده که نماد خشکی و دریا هستند از یکدیگر جدا شده‌اند‌. این بخش در شرق کلیسا قرار دارد تا در هنگام طلوع خورشید اولین بخش کلیسا که نورانی می‌شود، همین بخش باشد.

زندگی

در این بخش از کلیسا ساگرادا فامیلیا، تالار مورد نظر با فاکتور های روان‌ شناسی خاصی طراحی‌ شده است‌. از زمان ورود به این تالار، شما سادگی و در عین‌ حال تلخ بودن فضا را  مشاهده خواهید کرد. این بخش از کلیسا ساختی نسبتاً زمخت و خشن دارد و طوری طراحی ‌شده که به‌ طور کامل رنج‌ های حضرت مسیح در دوران زندگی‌اش را به تصویر بکشد. علاوه‌ بر این موارد، به صلیب کشیده شدن حضرت مسیح نیز در این بخش به تصویر کشیده شده است. برخلاف تالار مربوط به بخش تولد حضرت مسیح، این بخش در غربی‌ترین نقطه ساختمان بنا شده تا در هنگام غروب خورشید، آخرین بخشی باشد که روشن شده است. هنگام غروب خورشید، نور های نارنجی‌رنگ و زردرنگ به غم‌ انگیزترین  شکل ممکن فضای این تالار را نورانی می‌کنند.

عکس کلیسا ساگرادا فامیلیا

بخش نهایی 

بخش نهایی کلیسا ساگرادا فامیلیا مربوط به شکوه و عظمت و مقام بالای حضرت مسیح در دید خداوند است. این بخش یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین بخش‌ های این کلیسا شناخته می‌شود که با سبک معماری خاصی طراحی‌ شده است. دراین نوشته سعی شد تا به صورت مختصر در رابطه با این کلیسا و تاریخچه آن صحبت شود. امیدواریم که از خواندن این نوشته لذت برده و برایتان مفید بوده باشد.

بیشتر بخوانید : معرفی کاخ الجعفریه

منابع :

https://www.archdaily.com/438992/ad-classics-la-sagrada-familia-antoni-

gaudi#:~:text=The%20temple%20is%20still%20under,live%20to%20see%20it%20finished.

https://en.wikiarquitectura.com/building/sagrada-familia/

3.1/5 - (7 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *