کلیسای جامع سنت باسیل

کلیسای جامع سنت باسیل یکی از کلیساهای زیبای کشور روسیه و شهر مسکو می باشد. سازنده این کلیسا ایوان مخوف می باشد که این بنا را در دهه 1550 میلادی بنا کرده است. این کلیسا شامل 9 عبادتگاه کوچک است که از طاق های بسیار منحصر به فرد و زیبایی تشکیل شده اند. این کلیسا به دلیل قدمت و ظاهر نا معمول خود از ارزش و محبوبیت بالایی برخوردار است و تبدیل به نماد فرهنگی و هنری شهر مسکو شده است. کلیسای جامع سنت باسیل در میدان سرخ شهر مسکو واقع شده و در اطراف خود جاذبه های گردشگری بی شماری دارد. این کلیسا به یکی از پرطرفدار ترین مکان ها در تور مسکو می باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با معماری و تاریخچه این کلیسا بیشتر آشنا سازیم.

تاریخچه کلیسای سنت باسیل

کلیسای سنت باسیل توسط ایوان چهارم واسیلیوچ در سال 1555 میلادی ساخته شد. با آغاز قرن هفدهم بلند ترین بنا در کل اروپا محسوب می شد و شکوه خود را به حد کمال رسانده بود. این کلیسا پس از پیروزی روس ها بر خانات بنا شد و برای بزرگداشت این پیروزی این بنا را متبرک کردند. با گذشت زمان این کلیسا تبدیل به یکی از نماد های اصلی شهر مسکو شد و جایگاه دینی و مذهبی خوبی پیدا کرد. در سال 1929 این کلیسا تبدیل به موزه شد و در سال 1990 نام این بنا در فهرست میراث فرهنگی یونسکو ثبت گردید همچنین کشور روسیه در سال 2007 این کلیسا را یکی از عجایب هفت گانه روسیه خواند.

تاریخچه کلیسای سنت باسیل

معماری کلیسای سنت باسیل

کلیسای جامع سنت باسیل به وسیله دو معمار مشهور به نام های پوستنیک و بارما طراحی شد و توانست بازدید کنندگان زیادی را به سمت خود جلب کند. این کلیسا دارای گنبد های زیبا و رنگارنگی است که از طراحی ویژه ای برخوردار هستند. گنبد ها به شکل منحصر به فردی به وسیله نقاشی و مجسمه های خاصی تزئین شده است. رنگ گنبد های موجود در این کلیسا زرد، آبی، سبز تیره، سفید، قرمز و سبز روشن است. در هنگام بازدید از کلیسای جامع سنت باسیل باید قوانینی را رعایت کنید که در ادامه به آنها می پردازیم.

در هنگام بازدید اجازه دست زدن و لمس دیوار ها و پنجره های این کلیسا را نخواهید داشت همچنین به اشیا تزئینی و مجسمه های موجود در کلیسا نباید بیش از حد نزدیک شوید و آنها را لمس کنید. عکاسی در داخل کلیسا مجاز می باشد اما به شرطی که از فلش استفاده نشود. همچنین استفاده از سه پایه برای دوربین های عکاسی نیز کاملا ممنوع می باشد. به دلیل وجود پله افراد ویلچری و یا کالسکه نوزادان را نمی توانید به داخل کلیسا ببرید. کیف و کوله پشتی های بزرگتر از 30 * 40 سانتی متر نیز باید به صندوق امانات تحویل داده شود.

داخل کلیسای سنت باسیل

داخل کلیسای سنت باسیل از بخش های بسیار مختلفی تشکیل شده است که عبارتند از: کلیسای تعمید خداوند مقدس، گورستان، موزه، مقبره سنت باسیل. بخش اصلی و معبد اصلی این کلیسا، کلیسای تعمید خداوند مقدس می باشد که دیوار های آن با نقاشی های بسیار زیبا مزین شده است. این قسمت از کلیسا بر روی میدان سرخ قرار دارد. قسمت پایینی بنا قبرستانی است که مزار افراد مشهور و برجسته نیز در آن وجود دارد. اشیا و آثار هنری مربوط به دوره های مختلف در موزه این کلیسا واقع شده است که بازدید کنندگان را با فرهنگ، تاریخ و هنر روسیه آشنا خواهد کرد. در نمازخانه نهم کلیسا مقبره ای وجود دارد که گنبد سبز رنگی دارد.

پلان کلیسای سنت باسیل

کلیسای جامع سنت باسیل دارای دو طبقه مجزا می باشد اما طراحی آن به گونه ای است که بیننده از بیرون کلیسا، متوجه دو طبقه بودن آن نخواهد شد. 8 گنبد ویژه و خاص آن، از انقلاب و جنگ و آتش در امان مانده است. راهرو های آن همانند غارهایی می باشد که قسمت های مختلف کلیسا را به یکدیگر متصل کرده است. برخی از نقاشی ها و موزاییک های بنا از طلا ساخته شده و دیوار های آن از سنگ است که با نقاشی های رنگ روغن جلوه ای خاص به وجود آورده است.

نام دیگر کلیسای سنت باسیل

نام دیگر کلیسای سنت باسیل

نام دیگر کلیسای سنت باسیل کلیسای شفاعت مریم مقدس می باشد. نام سنت باسیل برگرفته از نام فردی است که آتش سوزی سال 1547 را در مسکو پیش بینی کرده بود. در این آتش سوزی بیش از یک سوم مسکو در آتش سوخت پس از آن این فرد تبدیل به یک پیشگوی مقدس شد که فردی فقیر بود که حتی لباس و جای خواب نداشت. پس از مرگ وی یک کلیسا به مجموعه کلیسای اصلی اضافه کردند و آن را سنت باسیل نامیدند. پس از گذشت زمان کل مجموعه کلیساها به کلیسای سنت باسیل معروف شد.

آدرس کلیسای سنت باسیل

این کلیسا در روبروی برج اسپاسکایا، در میدان سرخ و در قلب شهر مسکو واقع شده است. از بناهای دیگری که در نزدیکی کلیسای جامع سنت باسیل واقع شده می توان به کاخ کرملین، مقبره سرباز گمنام، پارک گورکی و پارک زاردیه اشاره کرد. هتل هایی که در اطراف این مجموعه جهت اقامت بازدید کنندگان وجود دارد عبارتند از: هتل ترویکا، هتل بالتشوک، هتل بارین رزیدنس، هتل پیپل و هتل ریتز کارلتون. بهترین و مناسب ترین زمان جهت بازدید از اماکن تاریخی مسکو اوایل سال و در بهار و تابستان می باشد. در پاییز و زمستان این شهر با سرمای بسیار شدیدی روبرو می باشد که به بازدید کنندگان، امکان دیدن از اماکن و بناهای تاریخی را نخواهد داد البته با نزدیک شدن به کریسمس و ماه ژانویه این کلیسا تزئین می شود و زیبایی دو چندانی پیدا خواهد کرد.

امتیاز دهید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *