کلیسای جامع سنت ویتوس

کلیسای جامع سنت ویتوس از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری جمهوری چک و همچنین جزو محبوب‌ترین و بزرگترین مراکز مذهبی در این کشور است که در قلعه پراگ واقع شده است. سبک معماری به کار رفته در طراحی کلیسای جامع سنت ویتوس از نوع گوتیک بوده که به منطقه اروپای شرقی باز می گردد. طبق گفته های تاریخی این کلیسا در سال ۱۳۴۴ ساخته شده و در محیط این کلیسا، چندین پادشاه و همچنین کشیش معروف به خاک سپرده شده اند.

زمانی که وارد محدوده کلیسای جامع سنت ویتوس می‌شوید قطعاً جاذبه های معماری آن، شما را جذب خود خواهد کرد. شیشه های رنگی بسیار جذاب به کار رفته در ساختمان این کلیسا و همچنین موزاییک های بسیار منحصر به فرد، جزو مواردی هستند که به خوبی جلوه می کنند. شما عزیزان می توانید با خرید تور چک از این کلیسای تاریخی جذاب دیدن کنید. شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات از قیمت تور و مدارک مورد نیاز به صفحه تور مورد نظر بروید.

برای ساخت محراب این کلیسا ۱۳۰۰ قطعه سنگ ارزشمند و گرانبها به کار برده شده است. این کلیسا همچنین به عنوان یک موزه نیز شناخته می شود، چرا که تعدادی از جواهرات سلطنتی کشور جمهوری چک نیز در این کلیسا نگهداری می‌شوند. نکته منفی در مورد این کلیسا این است که دیدن این جواهرات برای عموم نمی باشد.

تاریخچه کلیسای جامع سنت ویتوس

تاریخچه کلیسای جامع سنت ویتوس

نام کلیسای جامع سنت ویتوس در طول تاریخ بارها و بارها عوض شده است. این کلیسا در طول دوره‌ های تاریخی مختلف به عنوان محل تاجگذاری پادشاهان در کشور جمهوری چک شناخته شده است.

با توجه به اینکه در کشور جمهوری چک مردمان مذهبی کمی در حال سکونت هستند، این کلیسا اکثرا خالی بوده و بیشتر به عنوان جاذبه گردشگری مهم در این کشور به حساب می آید. احداث و راه اندازی این کلیسا در زمان پادشاه جان نابینا کلید خورد و بعد از مرگ او، پادشاه چارلز چهارم فرایند ساخت و تکمیل این پروژه را جلو برد.

در اوایل قرن پانزدهم و سال ۱۴۱۹ با توجه به جنگ های مختلفی که در این منطقه به وجود آمده بود، ساخت این کلیسا متوقف شد. بعد از گذشت چندین سال و در قرن هجدهم، ساخت کلیسای جامع سنت ویتوس کامل شد و در قرن نوزدهم نیز مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت. نهایتاً در سال ۱۹۲۹ این کلیسا فعالیت خود را به صورت رسمی آغاز نمود. در دوره‌های زمانی مختلف این کلیسا مجدداً مورد بازسازی و مرمت قرار گرفت.

قسمت های مختلف کلیسای سنت ویتوس

کلیسای جامع سنت ویتوس از قسمت‌ها و بخش‌های مختلفی تشکیل می شود که از جمله مهمترین آنها می توان به برج ساعت، دروازه طلایی و ورودی غربی اشاره کرد. برج ساعت به عنوان بلندترین برج موجود در محوطه این کلیسا به حساب آمده و ارتفاع آن به قدری است که شما از هر منطقه در شهر پراگ می توانید آن را مشاهده کنید.

این برج چیزی در حدود ۱۰۰ متر ارتفاع داشته و برای ساخت آن از معماری سبک رنسانس استفاده شده که به همراه یک گنبد باروکی ساخته شده است. این برج برای نمایش عموم آزاد بوده و توریست‌ها و افراد بازدید کننده، می‌توانند از پله‌های برج بالا رفته و تمامی شهر پراگ را در زیر پای خود داشته باشند.

برج ساعت در کلیسای جامع سنت ویتوس

منظره بالای برج بسیار جذاب بوده و قطعا به شما پیشنهاد می‌کنیم که از آن دیدن کنید. برای رسیدن به بالای برج ساعت شما باید ۲۹۷ پله را بپیماید. یکی از ورودی های مهم کلیسای جامع سنت ویتوس ورودی غربی آن است که برای ساخت آن از سبک معماری گوتیک استفاده شده است. شیشه های رنگی موجود در این ورودی بسیار جذاب بوده و از نماد رز برای ساخت آنها استفاده شده است. ساخت این ورودی در سال ۱۹۲۷ به اتمام رسیده است.

دروازه طلایی کلیسای جامع سنت ویتوس

یکی دیگر از قسمت های بسیار مهم در کلیسای جامع سنت ویتوس دروازه طلایی یا همان ورودی اصلی کلیسا می باشد. در زمان های گذشته پادشاهان برای انجام تاجگذاری از دروازه طلایی عبور کرده و وارد صحن این کلیسا می شدند.

موزاییک کاری انجام شده در محل ورودی دروازه طلایی بسیار جذاب و خیره کننده بوده و به دوران قرن چهاردهم باز می‌گردد. انجام موزاییک کاری این قسمت بر عهده هنرمندان فرانسوی بوده و تصاویر مربوط به روز قیامت را به نمایش می گذارد.

امتیاز دهید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *