شهر سالامیس

شهر باستانی سالامیس یکی از جاذبه های گردشگری قبرس شمالی است که همه ساله مورد بازدید گردشگران فراوانی از سراسر دنیا قرار می گیرد. این شهر پر رمز و راز در طول تاریخ بخشی از امپراطوری هایی مانند: ایران و روم بوده و چندین بار مورد هجوم یاغیان و زمین لرزه ها قرار گرفته است. بر اساس کشفیات باستان شناسی این شهر در دوران گذشته مرکز تجاری مهمی به شمار می رفت.

شهر باستانی سالامیس شگفت انگیز و ماندگار

شهر باستانی سالامیس یکی از قدیمی ترین نقاط قبرس شمالی محسوب می شود؛ چرا که قدمت آن به 31 قرن پیش باز می گردد. این شهر در زمان های مختلف جزو امپراطوری های آسور، ایران، روم و مصر بوده که از هر دوران تا به امروز آثار متعددی به یادگار مانده است. گفته می شود که سالامیس در گذشته مقر تجاری بزرگی بوده و دلیل آن کشف تابوت های اشرافی در گورستان قدیمی شهر است. در قرون یکم و چهارم بعد از میلاد مسیح، زمین لرزه هایی ویرانگر در این شهر رخ داده و اکثر بناهای آن از بین رفته است. پس از این ویرانی ها، امپراطور بیزانتین مجددا دستور ساخت این شهر را صادر کرده است. در قرن هشتم بعد از میلاد مسیح نیز زمین لرزه ای شهر سالامیس را نابود کرد و ساکنین آن به اجبار در شهر «آرسینو» سکنی گزیدند. شهر آرسینو در عصر حاضر به «فاماگوستا» شهرت دارد و سالامیس امروزی در نزدیکی فاماگوستا واقع شده است.

امکانات سالامیس در گذشته

امکانات شهر سالامیس قبرس شمالی

شهر باستانی سالامیس در گذشته منطقه ای پرجاذبه به حساب می آمد. در این منطقه یک زمین ورزشی با ستون هایی بلند احداث شده بود که در قسمت مرکز آن تندیس امپراطور آن زمان قرار داشت. این تندیس روی یک پایه سنگی خودنمایی می کرد. در دو طرف زمین ورزش نیز دو استخر ساخته شده بود که با تندیس های مرمرین مزین شده بودند. این مجموعه ورزشی باستانی مجهز به 44 آبریزگاه برای استفاده مردم بود.

یکی دیگر از امکانات شهر سالامیس باستانی گرمابه های آن است. این گرمابه ها مجهز به دو اتاقک سرد و سه حمام بخار و آب گرم بودند. تماشاخانه پانزده هزار نفری دوران آگوستوس این مجموعه نیز یک امکان خوب برای مردم آن زمان به حساب می آمد که البته در زمین لرزه چهارم پس از میلاد به کلی از بین رفت. تماشاخانه مذکور پس از زلزله آن سال بازسازی نشد و مکان آن جهت نگهداری مصالح ساختمانی سایر بناها مورد استفاده قرار گرفت. با دقت به امکانات خوب و بخش های گوناگون در این شهر باستانی مشخص می شود که مهندسان و معماران دست اندرکار این شهر از تبحر و مهارت بالایی برخوردار بودند.

سالامیس امروزی

شهر سالامیس امروزی

بخش های مختلف شهر باستانی سالامیس پس از زمین لرزه های گوناگون و یورش و چپاول های پی در پی از بین رفته است. امروزه خبری از گرمابه ها، تماشاخانه پانزده هزار نفری و آبریزگاه ها نیست. از شهر سالامیس باستانی تنها ستون های زمین ورزشی باقی مانده است که به عنوان سمبل شهر شناخته می شوند. چند مجسمه مرمرین بدون سر نیز از دوران گذشته به یادگار مانده که سرهای آنها توسط مسیحیان متعصب و یاغی جدا شده است.

در دوران معاصر بنای تاریخی سالامیس توسط علاقمندان به آثار باستانی حراست می شود و همه ساله گردشگران بسیاری از سراسر جهان از طریق تور قبرس شمالی به دیدن آن می روند. گردشگران و دوستداران اماکن تاریخی با تماشای این شهر ویرانه و آثار باقی مانده در آن به دل تاریخ سفر می کنند و از آن لذت می برند.

شهر سالامیس در گذر زمان

امیدواریم که از خواندن این نوشته لذت برده باشید. شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر از طریق راه های ارتباطی موجود در وب سایت با کارشناسان ما در ارتباط باشید. شما همچنین می توانید نظرات و پیشنهادات خود را از طریق بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

امتیاز دهید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *