اگر قصد اقامت طولانی مدت در کشور اسپانیا را دارید و از تمکن مالی خوبی برخوردار هستید، اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی روشی برای اخذ اقامت اسپانیا با دوره زمانی طولانی مدت و بدون کار در این کشور است. به منظور دریافت این نوع ویزا می‌بایست حتما از امکانات مالی مناسب و مکفی جهت تامین هزینه‌های زندگی خود در اسپانیا برخوردار باشید. به گونه‌ای که برای تامین این هزینه‌ها نیازی به کار و کسب درآمد در این کشور نداشته باشید. از این رو با توجه به کارآمد بودن این روش برای افرادی که قصد اقامت طولانی در این کشور را دارند، قصد داریم تا در ادامه شما را با شرایط اخذ اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی و نکات پیرامون آن آشنا نماییم.

شرایط اخذ اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی

شرایط اخذ اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی

اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی تنها به افرادی اعطا می‌شود که از توان مالی قابل توجهی جهت تامین هزینه‌های زندگی خود در این کشور برخوردار باشند. در واقع فرد برای اخذ این نوع ویزا می‌بایست اثبات کند که بدون کار کردن و کسب درآمد در این کشور نیز می‌تواند از عهده مخارج زندگی خود برآید.

تفاوت عمده و شاید مزیت این روش اقامتی در مقایسه با روش‌های دیگری چون اخذ اقامت اسپانیا از طریق سرمایه‌گذاری و یا خرید ملک این است که، جهت دریافت این نوع ویزا ضرورتی جهت انتقال مبالغ زیاد بابت خرید ملک یا سرمایه‌گذاری در این کشور وجود نخواهد داشت.

همچنین شما با اخذ اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی دیگر ملزم به خرید ملک یا سرمایه‌گذاری در این کشور نخواهید بود. شما برای دریافت این نوع اقامت می‌بایست از برخی شرایط برخوردار باشید. اخذ اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی مستلزم داشتن تمکن مالی قابل توجه است.

شرایط اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی

مهمترین شرایط اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی

 • برخورداری از درآمد ماهیانه مکفی و مناسب: به این منظور شخص متقاضی دریافت اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی می‌بایست به ازای خود (سرپرست خانوار) حداقل 2500 یورو، به ازای همسر 1000 یورو و به ازای هر فرزند 600 یورو در ماه درآمد داشته باشد. به عنوان مثال شخصی که سرپرست یک خانواده چهار نفره است، می‌بایست جهت اخذ این نوع اقامت حداقل 4700 یورو در ماه درآمد داشته باشد.
 • البته در نظر داشته باشید که منبع درآمد حاصل نیز بسیار حائز اهمیت می‌باشد و کسب درآمد از هر طریقی نمی‌تواند مورد قبول واقع شود. قابل قبول‌ترین منابع کسب درآمد جهت دریافت اقامت این کشور شامل درآمدزایی از طریق اجاره املاک و کسب و کار‌های قانونی، سود حاصل از سپرده بانکی و سهام و حقوق بازنشستگی می‌باشد.
 • لازم به ذکر است که شخص متقاضی جهت احراز نوع منبع درآمد، می‌بایست مدارک رسمی و معتبری چون گواهی بانکی، فیش حقوقی، اجاره‌نامه و مدارک موثقی از این قبیل را به کنسولگری اسپانیا ارائه نماید.
 • داشتن سپرده‌ای با مبلغ مناسب در حساب بانکی: مبلغ سپرده موجود در حساب بانکی شخص سرپرست خانوار جهت دریافت اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی می‌بایست، مبلغی معادل حداقل درآمد یکسال او به اضافه 6500 یورو به ازای هر یک از اعضای خانواده باشد.
 • نداشتن سوء پیشینه یا سابقه کیفری: این شرط نه تنها برای اخذ اقامت کشور اسپانیا بلکه، برای دریافت ویزای تمامی کشور‌های جهان الزامی است. همچنین می‌بایست جهت اثبات این موضوع، گواهی رسمی و معتبری دال بر عدم داشتن سابقه کیفری را ضمیمه پرونده خود نمایید. برخورداری از درآمد ماهیانه مکفی و مناسب، شرط اصلی دریافت اقامت اسپانیا است.

اقامت اسپانیا با 25000 یورو

یکی از سوالات اصلی و متداول اشخاص متقاضی دریافت اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی این است که، آیا اخذ این نوع ویزا با صرف هزینه‌ای معادل 25000 یورو امکان پذیر است یا خیر؟. در این خصوص می‌توان گفت یکی از روش‌هایی که اقامت اسپانیا با 25000 یورو را محقق می‌کند، ثبت شرکت در این کشور است. شما می‌توانید با برخورداری از برخی شرایط، انواع متنوعی از شرکت‌های حقوقی را در اسپانیا به ثبت برسانید.

اقامت اسپانیا با 25000 یورو

در واقع با اشتغال‌زایی برای سایرین و نیز درآمدزایی برای خود اقامت این کشور را به دست آورید. از آنجایی که مراحل ثبت اغلب شرکت‌ها در اسپانیا نیازمند سرمایه‌گذاری مبلغی بالغ بر 50 هزار یورو می‌باشد بهتر است اقدام به ثبت و راه‌اندازی شرکت‌هایی با مسئولیت محدود (LLC) نمایید. تاسیس این نوع شرکت‌ها با داشتن سرمایه‌ای معادل 25000 یورو نیز امکان‌پذیر می‌باشد.

در نظر داشته باشید که برای راه‌اندازی شرکت‌های LLC جهت اخذ اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی می‌بایست، طرح پیشنهادی شما توجیه اقتصادی قوی داشته باشد.

از این رو اگر شرکت شما بتواند طی مدت دو سال فعالیت خود در این کشور، عملکرد قابل قبولی از خود نشان دهد و درآمد‌زایی قابل توجهی داشته باشد، شما قادر خواهید بود مدت اقامت خود در این کشور را دو سال دیگر تمدید کنید. با ادامه روند تمدید و نهایتاً پس از 5 سال حضور موفق در این کشور، می‌توانید به راحتی جهت اخذ اقامت دائم این کشور اقدام نمایید. دریافت اقامت اسپانیا با 25000 یورو دیگر یک رویا نیست.

هزینه اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی

IPREM شاخصی است که در کشور اسپانیا به منظور برآورد حداقل درآمد سالیانه فرد استفاده می‌شود. به منظور راستی‌آزمایی ادعای تمکن مالی افرادی که متقاضی اخذ اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی هستند، از این شاخص استفاده می‌شود.

هزینه اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی

به این منظور شخص متقاضی باید سالانه مبلغی معادل ۴۰۰ درصد ارزش IPREM را در حساب بانکی خود داشته باشد. این مبلغ برای سال 2023 رقمی معادل ۲٫۳۱۶،۸ یورو است. بنابراین شما باید جهت دریافت تاییدیه ویزای خود و افراد همراه از این طریق، در حساب بانکی خود سپرده‌ای به ارزش۲۷٫۷۹۲،۹۶ یورو یا بیشتر داشته باشید. علاوه بر این شما باید به ازای هر عضو همراه از خانواده خود مبلغی معادل ۶۹۴۸٫۲۴ را به این سپرده بیافزایید.

مزایا اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی

شما با دریافت اقامت اسپانیا از برخی مزایای بسیار ارزشمند برخوردار خواهید شد. برخی از مهمترین مزایای اخذ اقامت اسپانیا از این طریق عبارتند از:

 • عدم وجود محدودیت سنی
 • امکان اخذ اقامت دائم اسپانیا پس از 5 سال حضور موفق در این کشور
 • امکان اخذ پاسپورت و تابعیت اسپانیایی پس از گذشت 10 سال
 • فراهم شدن امکان تحصیل رایگان در مدارس اسپانیا برای فرزندان شخص متقاضی
 • صدور اجازه خرید و یا فروش ملک و مستغلات برای فرد
 • ایجاد امکان سرمایه‌گذاری و تجارت به روش‌های متنوع در کشور اسپانیا و سایر کشور‌های اروپایی برای فرد متقاضی
 • برخورداری از خدمات بهداشتی و درمانی رایگان و کلیه حقوق شهروندی در این کشور
 • امکان افتتاح حساب و دریافت کارت اعتباری از بانک‌های اسپانیا
 • تسهیل روند دریافت ویزای کشور‌هایی نظیر آمریکا و انگلستان پس از اخذ اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی
 • ایجاد امکان سفر به کشور‌های عضو اتحادیه شینگن
 • معافیت از پرداخت مالیات
 • ایجاد امکان دریافت ویزای همراه (برای همسر شخص متقاضی و فرزندان زیر 18 سال)

بررسی درخواست اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی

درخواست اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی

اگر قصد دارید که جهت دریافت ویزا اسپانیا اقدام نمایید ابتدا می‌بایست مدارک زیر را آماده و سپس به کارگزار کنسولگری اسپانیا در ایران تحویل دهید. مدارک شما توسط کارشناس مربوطه در سفارت اسپانیا به دقت بررسی خواهد شد.

سپس جهت اطمینان از دارا بودن شرایط اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی راستی‌آزمایی می‌گردد. در صورت عدم وجود مشکل یا ابهام در پرونده و مدارک شما، درخواست شما تایید و ویزای شما صادر خواهد شد. مدارک مورد نیاز جهت ارائه به سفارت این کشور به شرح زیر می‌باشند:

 • عکس شخص متقاضی که حداکثر در 6 ماه اخیر گرفته شده باشد.
 • ارائه پاسپورت معتبری که حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد.
 • فرم درخواست ویزای اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی
 • ارائه رسید مربوط به پرداخت هزینه‌های صدور ویزا
 • ارائه مدارک مربوط به سفر مانند بلیط هواپیما به مقصد اسپانیا
 • ارائه مدارک هویتی معتبر مربوط به شخص و افراد همراه
 • ارائه سند ازدواج به منظور دریافت ویزای همراه
 • تحویل مدارک مربوط به محل اقامت نهایی در این کشور مانند اجاره‌نامه، سند خرید ملک یا فیش رزرو هتل
 • ارائه اسناد معتبر جهت اثبات تمکن مالی
 • ارائه گواهی سلامت جسم و عدم داشتن سابقه کیفری
 • آغاز روند بررسی ویزای تمکن مالی اسپانیا مستلزم ارائه گواهی و مدارک معتبر است.

سوالات متداول

آیا می‌توان با دریافت اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی اقامت دائم این کشور را نیز به دست آورد؟

باید گفت بله، به این منظور شما باید حداقل 30 ماه در کشور اسپانیا زندگی کرده باشید. همچنین نباید در این مدت بازه‌ای بیش از 12 ماه متوالی را خارج از خاک این کشور گذرانده باشید. تحت این شرایط پس از 5 سال می‌توانید اقامت دائم این کشور را از آن خود کنید.

آیا از طریق ویزای تمکن مالی می‌توان پاسپورت اسپانیایی دریافت کرد؟

اگر شما 10 سال بدون وقفه در کشور اسپانیا زندگی کنید و در این مدت به زبان رسمی این کشور تسلط یابید، می‌توانید جهت اخذ تابعیت این کشور اقدام نمایید.

آیا کسی که از طریق ویزای تمکن مالی به اسپانیا سفر کرده است، می‌تواند پس از مدتی در این کشور کار کند؟

باید گفت خیر زیرا شخصی که از این طریق ویزای اسپانیا را دریافت کرده است مجاز به فعالیت اقتصادی در این کشور نیست اما می‌تواند شرکت‌هایی با مسئولیت محدود را راه‌اندازی نماید.