کلیسا سنت پیترو واتیکان

کلیسا سنت پیترو با شکوه ترین و بزرگترین کلیسای کاتولیک‌های جهان است. این کلیسا به عنوان بزرگترین کلیسای جهان؛ در مرکز شهر رم ایتالیا و در مجاورت واتیکان واقع شده است. زیربنای ساختمان این کلیسا بالغ بر 200 هزار متر مربع وسعت دارد. از شگفتی‌های کلیسا سنت پیترو به عنوان عظیم‌ترین کلیسای جهان؛ قرار گرفتن مقبره تنی چند از قدیسین دنیای مسیحیت در آن است. در واقع نام کلیسا از نام یکی از حواریون مسیح به نام سنت پیترو که در این کلیسا به خاک سپرده، وام گرفته شده است.

مقبره سنت پیتروی مقدس در میانه محوطه داخلی کلیسا واقع شده است. ضمنا پاپ‌های اعظم کاتولیک پس از مرگ در این کلیسا به خاک سپرده می‌شوند؛ تا مقبره آن‌ها محل زیارت و بازدید کاتولیک‌ها از سراسر جهان باشد که به شهر رم سفر می‌کنند. شما عزیزان می توانید با تور رم از جاذبه دیدنی کشور ایتالیا دیدن کنید. لازم به ذکر است که پاپ ژان پل دوم؛ پاپ دوران معاصر و 91 پاپ دیگر نیز در این کلیسای مقدس و مجلل دفن شده‌اند همچنین امپراتور مقدس روم به نام اتوی دوم و ملکه کریستینای سوئد نیز در این کلیسا به خاک سپرده شده‌اند.

معماری کلیسا سنت پیترو

معماری این بنای عظیم به صورتی است که در تصاویر هوایی گرفته شده از آن؛ به صورت و نمای شکل کلید دیده می‌شود. گفته می‌شود که نمای شکل کلید در واقع سمبلی از کلید درب بهشت است همچنین مجسمه‌های ساخته شده از حواریون مسیح در اطراف درب ورودی این کلیسا به صورت نیم دایره دیده می‌شوند. از شگفتی‌های این بنای شگفت انگیز این است که ساخت این بنا 100 سال به طول انجامیده است. در طراحی بنای ساختمان کلیسا سنت پیترو هنرمندان مشهور زیادی دخیل بوده‌اند.

از دوران رنسانس اروپا با طرح هنرمندانی همچون برامانته و میکل آنژ طرح‌ریزی بنا آغاز شده است. در ابتدا بنا به شکل یک پلان متمرکز و ایستا بود. هنرمندان ایتالیایی دیگری همچون کارلو مادرنو و جووانی برنینی با طرح‌های خود سازه‌های جدیدی به بنای نخستین افزودند. کارلو مادرنو 3 بلوک به صحن کلیسا اضافه کرد و برنینی؛ خیمه مقدس را در بنای کلیسا علم کرد. در نهایت اقدامات این هنرمندان باعث شد که بنای کلیسا از حالت ایستاده و مستقل به یک طرح گسترده‌تری که در تماس با محیط پیرامون خود است تبدیل شود.

پلان کلیسا سنت پیترو

همانطور که پیش‌تر اشاره شد کلیسا در طول سالیان متمادی پس از دوران ساخت اولیه؛ توسط چندین هنرمند بنام با شهرت‌های جهانی همچون میکل آنژ پلان گذاری شده است. لذا ساختمان نهایی با پلان‌های اولیه متفاوت بوده و این به دلیل سازه‌هایی است که توسط هنرمندان دیگر بعدا افزوده شده است. در ادامه برای آشنایی بیشتر با این سازه عظیم؛ تصاویر مربوط به پلان‌های طراحی شده توسط میکل آنژ و برامانته آورده می‌شود.

پلان کلیسا سنت پیترو

تاریخچه کلیسا سنت پیترو

آغاز به ساخت این سازه مقدس عظیم با عنوان کلیسای سن پیتر در تاریخ 18 آوریل سال 1506 پس از میلاد مسیح بنا نهاده شد. این زمان مصادف با دوران رنسانس اروپا و ظهور هنرمندان مجسمه ساز و معماران مشهور جهانی است. هنر خرج شده در ساخت این بنای عظیم و مقدس در این زمان تبدیل به یکی از شگفت انگیزترین شاهکارهای معماری جهان شده است. لازم به ذکر است که این بنای شگفت انگیز در واقع دومین ساختمان کلیسا سنت پیترو است. در اصل کلیسای قدیمی‌تر نخستین به دستور امپراتور کنستانتین اول در سال 324 پس از میلاد ساخته شد. از کلیسای اولیه جز تکه‌ای موزائیک از قرن 8 میلادی چیزی باقی نمانده و ستون‌های آن نیز که به تعداد 8 عدد هستند به کلیسای جدید منتقل شدند.

کلیسا سنت پیترو واتیکان

کلیسا سنت پیترو به عنوان یکی از شگفتی‌های معماری جهان؛ همه ساله شاهد خیل عظیمی از بازدیدکنندگان از سراسر جهان است. در واقع توریست‌هایی که به شهر رم و واتیکان سفر می‌کنند؛ حتما بازدید از ساختمان این کلیسا را در برنامه خود قرار می‌دهند. بنای شاهکار این کلیسا هر بیننده‌ای را به حیرت وا می‌دارد. این شاهکار معماری شامل بخش‌های متعددی است که تماشای پارت‌های مختلف و دیدنی آن اعم از سازه‌ها، ریزه‌کاری‌ها، تزئینات و مجسمه‌های آن حتی در یکی دو روز امکان پذیر نیست. از جمله این پارت‌های دیدنی می‌توان به شاهکارهای ذیل اشاره کرد:

  • شبستان کلیسا: به طول 600 فوت و دو برابر یک زمین فوتبال و عرض 90 فوت است؛ که تزئینات بسیار زیادی دارد و محل گردهمایی مردم در مراسم عشا ربانی است.
  • تندیس پیه‌تا یا باکره سوگوار: تندیس مریم مقدس که جسد مسیح را در آغوش دارد؛ این تندیس بسیار تکان دهنده است و در غرفه اول سمت راست ورودیه کلیسا قرار گرفته است. شگفت انگیزتر این است که این تندیس توسط میکل آنژ در سن 24 سالگی ساخته شده است.
  • تندیس برنزی پیتر مقدس: قدمت این تندیس به قرن 12 میلادی بر می‌گردد.
  • بالداچینو: این سایبان عظیم؛ طراحی معمار ایتالیایی لورنزو برنینی است که محراب اصلی کلیسا را پوشانده است. در این محراب تنها پاپ اجازه نیایش دارد.

معرفی سایر پارت های کلیسا

  • گنبد: گنبد عظیم کلیسا؛ هنر دست میکل آنژ است که ابعاد بسیار بزرگ و برجسته‌ای دارد؛ ولی میکل آنژ موفق نشد در دوران حیات خود اتمام آن را با چشم ببیند.
  • یادبود اسکندر هفتم: این یادبود متعلق به پاپ اسکندر هفتم و ساخته دست برنینی است.
  • موزه و خزانه‌داری: محل نگهداری گنجینه‌های واتیکان از جمله لباس‌های پاپ، هدایا، جواهرات و عتیقه‌های متعلق به کلیسا است.
  • غارهای واتیکان: غارهای زیرزمینی شامل مقبره‌های قدیسین و پاپ‌ها است.
  • بالای گنبد: ورود به بالای گنبد با صعود از 551 پله امکان پذیر است؛ از بالای گنبد مناظر زیبا و خیره کننده واتیکان به وضوح دیده می‌شود.

تاریخچه کلیسا سنت پیترو

جمع بندی

در این مقاله جهت آشنایی بیشتر شما با کلیسا سنت پیترو ایتالیا در رابطه با تاریخچه، پلان و معماری این اثر تاریخی ارزشمند صحبت کردیم. از شگفتی‌های این بنای عظیم مقدس؛ آثار باقی مانده از هنرمند بزرگ ایتالیایی میکل آنژ در ساخت مجسمه‌های داخل کلیسا و حجاری‌های آن است.

امتیاز دهید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *