تحصیل در چک، یکی از مواردی است که دانشجویان بسیاری به دنبال آن هستند حالا یکی از الزاماتی که در آن وجود دارد اسن است که زبان انگلیسی زبان بین المللی دنیا می باشد و افرادی که قصد دارند به کشورهای دیگری سفر کنند، برای گذراندن امورات خود و ارتباط با دیگران باید به این زبان تسلط کامل و یا حداقل نسبی داشته باشند. یکی از متداول ترین سوالاتی که ممکن است برای بسیاری از افراد به وجود آید این موضوع است که آیا امکان تحصیل در چک بدون مدرک زبان امری شدنی است؟

کشور جمهوری چک یکی از کشورهای اروپایی محسوب می شود که دقیقا در مرکز اروپا قرار گرفته است. کشور جمهوری چک در چند سال اخیر یکی از توریست پذیرترین کشورها بوده است. علت این موضوع را می توان توجه بیش از اندازه این دولت به حفظ آثار باستانی دانست. پراگ پایتخت این کشور مملو از آثار باستانی است که قطعا با دیدن آن ها متعجب خواهید شد.

دانشگاه های این کشور در دنیا رتبه بندی خوبی دارند و همین امر باعث شده تا بسیاری از دانشجویان از سراسر دنیا به فکر ادامه تحصیل در این کشور باشند. اگر در دسته افرادی محسوب می شود که قصد دارید در کشور چک به تحصیل بپردازید، با ما در این مقاله همراه باشید.

تحصیل در چک بدون مدرک زبان

در پاسخ باید بگوییم خیر. دانشجویان ایرانی که قصد تحصیل در کشور چک را دارند و هیچ مدرک معتبری ندارند، باید در ابتدا و قبل از ورود به دانشگاه در دو دوره زبان شرکت کنند. امکان تحصیل در چک بدون ارائه مدرک زبان امری نشدنی و محال است.

در نقطه مقابل افرادی که دارای مدرک آیلتس و تافل هستند، می توانند این مدرک را به دانشگاه ارائه دهند. نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که نمره مورد قبول زبان نیز توسط دانشگاه مشخص می شود.

تحصیل در چک بدون مدرک زبان

تحصیل پزشکی در چک

اگر این روزها از هر شخصی که در مقطع ابتدایی و یا مقطع راهنمایی تحصیل می کند، این سوال را بپرسید که دوست دارد در آینده در چه شغلی مشغول به کار شود، قطعا به شما می گوید دوست دارم پزشک شوم. تقریبا تحصیل در رشته پزشکی آرزوی 99 درصد افراد می باشد. برای تحصیل در چک رشته پزشکی باید یک سری شرایط را داشته باشید؛ چرا که در غیر این صورت امکان تحصیل در رشته پزشکی را نخواهید داشت.

برای تحصیل در رشته پزشکی نیاز است تا حتما نمره درس زبان شما متوسط رو به بالا باشد. به بیان بهتر باید به مهارت های چهار گانه زبان انگلیسی تسلط کاملی داشته باشید. نمرات شما در دروس شیمی، زیست شناسی، ریاضی و فیزیک باید عالی باشد.

این موارد اما تنها شروط تحصیل در رشته پزشکی نمی باشد. باید قبل از ورود به دانشگاه در دوره پیش پزشکی شرکت کنید. مدت زمان مورد نیاز برای گذراندن این دوره در سایر کشورها بین 1 الی 2 سال می باشد. کشور جمهوری چک اما برای راحت کردن کارها، تنها یک آزمون از فرد متقاضی می گیرد.

اگر شخص بتواند در این آزمون نمره قابل قبولی را کسب کند، این اجازه را دارد تا وارد دانشکده پزشکی شود. اکثر سوالات این آزمون مربوط به مباحث علوم پایه هستند و تقریبا بسیاری از افراد توانایی پاسخ دادن به این سوالات را خواهند داشت.

تحصیل رایگان در چک

قطعا با خواندن عبارت تحصیل رایگان در چک، این سوال برای شما به وجود آمده است که به چه صورتی می توانید این کار را انجام دهید. در پاسخ باید بگوییم کشور جمهوری چک برای افرادی که رزومه تحصیلی خوبی داشته باشند، امکان تحصیل رایگان را فراهم کرده است. البته ناگفته نماند تحصیل رایگان در این کشور تنها در دانشگاه های دولتی امکان پذیر است.

برای تحصیل در چک نیاز است تا در ابتدا معدل خود را بررسی کنید. در صورتی که معدل شما در حد عالی باشد، می توانید این اطمینان را داشته باشید که شانس شما برای ادامه تحصیل در دانشگاه های دولتی چک دو برابر می شود.

البته این تنها شرط نیست و باید در آزمونی که در پاراگراف قبلی در ارتباط با آن صحبت کردیم نیز نمره قابل قبولی کسب نمایید. البته این موضوع را در نظر داشته باشید که تنها هزینه های تحصیلی شما در این کشور رایگان است و هزینه های جاری مانند اجاره بها، هزینه پوشاک و… باید توسط خود شخص پرداخت شود.

تحصیل فیزیوتراپی در جمهوری چک

تحصیل فیزیوتراپی در جمهوری چک

رشته فیزیوتراپی از سایر رشته های محبوب در دنیا می باشد. دولت جمهوری چک این امکان را برای شما فراهم کرده است تا بتوانید در این کشور به تحصیل در رشته فیزیوتراپی بپردازید. نکته مهمی که باید آن را مد نظر داشته باشید این است که دانشگاه ها برای تحصیل در چک جهت پذیرش دانشجو در این رشته تحصیلی یک سری شرایط را در نظر گرفته اند. با دارا بودن این شرایط می توانید نسبت به ارائه درخواست خود پیش قدم شوید.

برای این که بتوانید در مقطع کارشناسی در رشته فیزیوتراپی تحصیل کنید نیاز است تا اصل مدرک دیپلم خود را به دانشگاه مورد نظر خود در کشور چک تحویل دهید. برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیز، اصل مدرک کارشناسی خود را باید تحویل دانشگاه دهید.

تسلط 100 درصدی داشتن به زبان انگلیسی، از دیگر شرایط مهم برای ادامه تحصیل در چک می باشد. از آن جایی که از 0 تا 100 دروس مربوط به رشته فیزیوتراپی به دانشجویان یاد داده می شود، نیاز است تا شما به زبان انگلیسی تسلط کاملی داشته باشید. از این رو نیاز است تا حتما به دانشگاه مدرک تافل و یا آیلتس خود را ارائه دهید.

ارائه انگیزه نامه، ویزای تحصیلی، مدارک شناسایی و چند قطعه عکس از دیگر مدارک مهم محسوب می شود که باید به دانشگاه ارائه دهید. توجه داشته باشید که تمامی مدارک شما باید به زبان انگلیسی ترجمه شده باشند.

شرایط تحصیل در چک

تمکن مالی تحصیلی جمهوری چک

به دلیل شرایط سیاسی حاکم بر جامعه بسیاری از کشورهای اروپایی به افرادی که ملیتی ایرانی دارند، خیلی سخت ویزا می دهد. همین مورد سبب شده تا برای دریافت انواع ویزاها از جمله ویزای تحصیل در چک از شخص متقاضی تمکن مالی دریافت کنند. دولت جمهوری چک این نامه را از شما دریافت می کند تا بتواند نسبت به این موضوع که شما توانایی پرداخت هزینه زندگیتان را دارید، اطمینان حاصل کند.

قطعا اولین سوالی که ممکن است ذهن شما را به خود درگیر کند، این موضوع است که مقدار تمکن مالی چقدر است. در پاسخ باید بگوییم شما باید اثبات نمایید که 15 برابر مبلغی که هر ساله دولت جمهوری چک برای هزینه های زندگی در این کشور در نظر می گیرد را دارید.

در حال حاضر این مبلغ 95.62 دلار آمریکا می باشد. در صورتی که 15 برابر این مبلغ را داشته باشید، نشان از این دارد که تمکن مالی مورد نیاز و مورد قبول این کشور را جهت تحصیل دارید. البته به این موضوع نیز توجه داشته باشید که هزینه حیاتی هر ساله متفاوت می باشد و نباید این انتظار را داشته باشید که هر ساله این مبلغ یکسان باشد. متقاضیان نیاز است تا از بانک این گواهی را تحویل گرفته و به کشور جمهوری چک ارائه دهند.

تحصیل دندانپزشکی در چک

به جرات می توان رشته دندانپزشکی را یکی از رشته های محبوب و پر متقاضی دانست که سالیانه بسیاری از افراد تصمیم به ادامه تحصیل در این رشته می گیرند. طبیعتا اگر قصد داشته باشید در دانشگاه های خصوصی این کشور به تحصیل در رشته دندانپزشکی بپردازید، باید هزینه بسیار زیادی را صرف کنید.

اگر معدل خوب و ایده آلی داشته باشید اما این امکان برای شما فراهم می باشد تا شانس خود را برای ادامه تحصیل در چک برای دانشگاه های دولتی آزمایش کنید. در صورتی که شرایط تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور را داشته باشید، دیگر نیازی به پرداخت هزینه های گزاف ندارید.

مزایای تحصیل در چک

مزایا تحصیل در چک

شهریه مقرون به صرفه از مهم ترین مزایای تحصیل در جمهوری چک می باشد. اگر قصد ادامه تحصیل حتی در دانشگاه های خصوصی این کشور را داشته باشید باید هزینه به مراتب کم تری را جهت شهریه نسبت به سایر دانشگاه های خصوصی کشورهای دیگر پرداخت کنید.

سطح علمی دانشگاه های این کشور بسیار بالاست و شما می توانید این اطمینان را داشته باشید که به هنگام فارغ التحصیلی دست پر و با کوله باری از تجربه از دانشگاه خارج خواهید شد.

هر رشته تحصیلی که فکرش را بکنید در دانشگاه های این کشور تدریس می شوند. جمهوری چک از معدود کشورهایی در دنیا می باشد که در تمامی رشته های تحصیلی اقدام به جذب دانشجو می کند.

معایب تحصیل در چک

طبیعتا تحصیل در چک در کنار تمام مزایایی که دارد، ممکن است معایبی نیز داشته باشد. از مهم ترین معایب تحصیل در چک این است که برای یادگیری زبان انگلیسی و یا سایر زبان ها نیاز دارید تا در هر ترم 1000 یورو پرداخت کنید البته فراموش نکنید که به هنگام حضور در این کشور نیاز است تا اقدام به یادگیری زبان چکی نمایید.

متاسفانه زبان چکی یکی از زبان های سخت دنیاست که یادگیری آن بسیار مشکل است. برای یادگیری این زبان نیاز است تا در دوره های آموزش یادگیری زبان چکی شرکت کنید. برای شرکت در این دوره ها باید هزینه های زیادی را صرف کنید. پیشنهاد می کنیم قبل از رفتن به کشور چک حتما اقدام به یادگیری زبان انگلیسی نمایید تا کار شما راحت باشد.

معایب تحصیل در چک

دومین ایرادی که می توان برای تحصیل در چک در نظر گرفت، این موضوع است مردم اهل چک بسیار بی نظم هستند. اگر در دسته افرادی جای می گیرید که نظم و انضباط برای شما جایگاه ویژه ای دارد، پیشنهاد می کنیم اصلا به فکر تحصیل در این کشور نباشید.

برای این که بتوانید در دانشگاه های دولتی این کشور مشغول به تحصیل شوید، مسیر پر پیچ و خمی را در پیش دارید. ممکن است بعد از صرف وقت و معطلی زیاد، دانشگاه های این کشور بدون ارائه هیچ دلیل منطقی با درخواست پذیرش شما موافقت نکنند.

تحصیل داروسازی در چک

همان طور که طی مقاله به این موضوع اشاره کردیم، هیچ محدودیتی برای تحصیل در این کشور وجود ندارد و در هر رشته ای امکان تحصیل دارید. کشور جمهوری چک 3 دانشگاه بین المللی و معتبر دارد که برای دانشجویان رشته داروسازی یک گزینه ایده آل و بی نظیر محسوب می شود.

می توانید با دارا بودن شرایطی همچون معدل عالی، مدرک بین المللی زبان و … به تحصیل در چک بپردازید. از آن جایی که داروسازی یکی از رشته های تحصیلی عالی در دنیا محسوب می شود، اگر معدل قابل قبولی در دوران تحصیلی خود کسب نکرده باشید، نمی توانید این شانس را داشته باشید تا در کشور چک به تحصیل در این رشته مشغول شوید.

هزینه تحصیل در چک

هزینه تحصیل در چک

با توجه به شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه، طبیعتا موضوع هزینه تحصیل در کشور جمهوری چک یک مسئله مهم و اساسی می باشد. در مورد هزینه تحصیل در چک نمی توان یک صحبت قطعی داشت؛ چرا که این هزینه برای هر شخصی در هر مقطع تحصیلی که قرار داشته باشد، متفاوت است.

اگر بخواهیم یک صحبت کلی داشته باشیم نیاز است بگوییم که در حداقل ترین حالت ممکن شما برای تحصیل در دانشگاه های خصوصی این کشور ترمی 1000 یورو باید کنار بگذارید. البته با توجه به شرایط تحصیلی این مبلغ افزایش پیدا می کند.

سخنی پایانی

در این مقاله سعی بر آن شد تا در مورد تحصیل در چک توضیحاتی در اختیارتان قرار داده شود. اگر در زمره افرادی محسوب می شوید که تاکنون تجربه ای برای دریافت ویزای تحصیلی خود نداشته اید، پیشنهاد می کنیم از وکلا و موسسات مهاجرتی برای انجام کار خود کمک بگیرید.

سوالات متداول

برای این که بتوانیم در کشور چک مشغول به تحصیل شویم، چه مراحلی را باید طی کنیم؟

نیاز است تا اقدام به دریافت مدارک تحصیلی خود نمایید و تمامی آن ها را به زبان انگلیسی ترجمه کنید. بعد از انجام این کار با ارائه مستندات به سفارت این کشور مراجعه کرده تا بتوانید ویزای تحصیلی خود را دریافت کنید.

هزینه های تحصیل در چک باید به چه صورتی پرداخت شود؟

هزینه تحصیل در این کشور معمولا به صورت یورو از شخص دریافت می شود.

آیا امکان تحصیل در هر رشته ای در کشور چک وجود دارد؟

بله تقریبا امکان تحصیل در 99 درصد رشته های تحصیلی موجود در دنیا در دانشگاه های این کشور فراهم است.