جاذبه های دیدنی استانبول

13 مورد از پرطرفدارترین جاذبه ‌های دیدنی شهر استانبول

شهر استانبول یکی از قدیمی‌ترین شهر های ترکیه است که به دلیل داشتن جاذبه ‌های دیدنی، سالانه پذیرای بسیاری از گردشگران است. تاریخ پایه ‌گذاری شهر استانبول به حدود 2500 سال پیش بازمی‌گردد. این‌ موضوع نشان ‌دهنده قدمت بلندبالای این شهر است. ما در ادامه این محتوا قصد داریم برای شما به معرفی جاذبه ‌های دیدنی شهر استانبول بپردازیم و برای شما برخی از پرطرفدارترین این جاذبه ‌ها را نام ببریم. اگر قصد دارید در آینده‌ای نزدیک تور استانول را خریداری کنید، یا به ‌طور کلی می‌خواهید بیشتر در رابطه با شهر استانبول اطلاعات کسب کنید، به شما پیشنهاد می‌کنیم ما را تا انتهای این محتوا همراهی کنید.

معرفی شهر استانبول

شهر استانبول به دلیل ویژگی ‌هایی مانند جاذبه‌ های تاریخی فراوان، بازار های سنتی و مدرن که متنوع ترین کالا ها را به فروش می‌رسانند، دسترسی مناسب، تور های گردشگری با قیمت مقرون ‌به‌ صرفه، و همچنین آب‌ و هوای مناسب به یکی از مقاصد گردشگری پرطرف‌دار تبدیل شده است. جاذبه ‌های دیدنی شهر استانبول در دسته ‌بندی‌ های متفاوت و گوناگونی قرار می‌گیرند. از جاذبه‌ های تاریخی گرفته تا جاذبه‌ های مدرن و همچنین برگزاری کنسرت‌ های هیجان‌ انگیز باعث شده تا شهر استانبول در میان پرطرف‌دارترین شهر های توریستی در سراسر جهان قرار بگیرد. همچنین عدم نیاز به دریافت ویزا برای سفر به ترکیه، یکی دیگر از مزایایی است که باعث شده شهر استانبول و دیگر شهر های این کشور، پذیرای توریست ‌های زیادی باشند.

معرفی شهر استانبول

بررسی جاذبه ‌های دیدنی شهر استانبول

بعد از صحبت در رابطه با ویژگی ‌های کلی شهر استانبول و همچنین پرطرف‌دار بودن این شهر به ‌عنوان یک مقصد گردشگری، بیایید با یکدیگر برخی از پرطرف‌دارترین جاذبه ‌های دیدنی شهر استانبول را بررسی کنیم.

مسجد ایاصوفیه

مسجد ایاصوفیه یکی از پرطرف‌دارترین جاذبه ‌های دیدنی شهر استانبول می‌باشد که شاهکاری از دوران امپراطوری عثمانی می‌باشد. علاوه ‌بر طراحی شگفت‌انگیز و دیدنی مسجد ایاصوفیه، این مکان دارای موزه نیز می‌باشد که اشیاء قدیمی را به نمایش می‌گذارد. به ‌گفته تاریخ‌دانان این مکان در ابتدا یک کلیسا بوده اما در ادامه تبدیل به مسجد شده و در حال حاضر به‌ عنوان یک موزه و یک محل دیدنی از آن یاد می‌شود.

مسجد سلطان احمد یا به ‌عبارت ‌دیگر، مسجد آبی استانبول

یکی دیگر از جاذبه ‌های دیدنی شهر استانبول، مسجد سلطان احمد می‌باشد. معماری خیره ‌کننده‌ی این بنا باعث شده تا این مسجد در میان جاذبه‌ های دیدنی این شهر، جایگاه ویژه‌ای داشته باشد. به دلیل وجود کاشی ‌کاری‌ های آبی‌ رنگ، این مکان علاوه ‌بر مسجد سلطان احمد، با نام مسجد آبی استانبول نیز شناخته می‌شود. این مسجد توسط سلطان احمد در قرن هفدهم ساخته‌ شده و به ‌عنوان یکی از شاهکار های معماری در سراسر جهان شناخته می‌شود.

مسجد سلطان احمد

 کاخ توپکاپی

اگر علاوه‌ بر معماری شگفت ‌انگیز، به تاریخ نیز علاقه‌ مند هستید، کاخ توپکاپی استانبول یکی دیگر از جاذبه ‌های دیدنی شهر استانبول است که می‌تواند برای شما مقصدی جذاب باشد. این کاخ در قرن چهاردهم میلادی بنا شد و برای حدود چهار قرن پیاپی به‌ عنوان مرکز سیاسی کشور ترکیه یا به ‌عبارت‌ دیگر امپراتوری عثمانی شناخته می‌شد. در نهایت در سال 1924 این کاخ به دستور آتاتورک به‌ عنوان یک موزه در نظر گرفته شد و بازدید عموم از آن آزاد شد.

این کاخ درست مانند هر کاخ دیگری، دارای بخش های فراوانی است که هر یک از این بخش‌ ها می‌تواند به‌ عنوان یک جاذبه توریستی شناخته شود. این کاخ دارای معماری و تزیینات بسیار بی‌نظیر و دیدنی است که می‌تواند برای ساعت‌ ها شما را مجذوب خود کند. حتی بسیاری از گردشگران به این نکته اذعان داشته‌اند که تنها در یک بازدید یک ‌روزه نتوانستند تمامی بخش های این کاخ را مشاهده کنند و تصمیم گرفتند که در چند روز متوالی به این کاخ سر بزنند.

بازار ادویه استانبول

در کنار مکان ‌های تاریخی، بهتر است کمی نیز به بررسی جاذبه ‌های دیدنی شهر استانبول در انواع سرگرم ‌کننده بپردازیم. بازار ادویه استانبول یکی از خاص‌ترین و شگفت ‌انگیزترین جاذبه ‌های استانبول می‌باشد که می‌تواند علاقه ‌مندان به آشپزی را مسخ کند. از زمان ورود به این بازار، عطر و بوی شگفت ‌انگیز انواع مختلف ادویه ‌ها شما را تا مرز دیوانگی می‌برد. اگر قصد دارید که غذا های خودتان را خوشمزه‌تر کنید یا در زمینه آشپزی فعالیت می‌کنید، مطمئن باشید که می‌توانید در بازار ادویه استانبول باکیفیت‌ترین و بهترین ادویه‌ ها را تهیه کنید و با استفاده از آن‌ ها غذای خودتان را خوشمزه‌تر کنید. علاوه ‌بر انواع مختلف ادویه ‌ها  در این بازار محصولاتی مانند آجیل و خشکبار، عسل، میوه ‌های خشک، روغن، زیتون، و انواع چای و دمنوش به فروش می‌رسد.

موزه باستان‌ شناسی

از دیگر جاذبه ‌های دیدنی شهر استانبول ما می‌توانیم به موزه باستان ‌شناسی استانبول اشاره کنیم. اگر علاوه‌ بر جاذبه‌ های تاریخی  به تاریخ اسلامی نیز علاقه ‌مند هستید، مطمئن باشید که موزه باستان‌ شناسی استانبول مقصدی مناسبی برای شماست. این موزه به ‌عنوان یک نمونه مینیاتوری از شهر استانبول شناخته می‌شود که گزیده‌ای از جای‌جای این شهر را در خودش جای داده است. علاوه‌ بر جاذبه ‌های دیدنی داخل موزه، معماری خارجی موزه نیز به‌ خودی‌ خود به‌ عنوان یک جاذبه دیدنی شناخته می‌شود و ویژگی‌ های منحصر به ‌فردی دارد. در این موزه بیش ‌از یک میلیون اشیاء قدیمی نگهداری می‌شود. شما با ورود به این موزه ساعت‌ ها مسخ مشاهده این اشیاء خواهید بود. برخی از با ارزش‌ترین و پرطرف‌دارترین آثار موجود در این موزه، شامل تابوت اسکندر، انواع سنگ ‌نوشته ‌های میخی و همچنین ستون پادشاه نارامسین می‌شود. بخش‌ های متفاوت این موزه شامل موزه باستان‌شناسی، موزه شرق باستان و همچنین موزه هنر های اسلامی و ترکی میشود.

موزه باستان شناسی

بازار بزرگ استانبول

از دیگر جاذبه ‌های دیدنی شهر استانبول، ما می‌توانیم به بازار بزرگ استانبول اشاره کنیم. اگر شما به بازار گردی علاقه دارید و عاشق قدم زدن در میان اجناس زیبا و سنتی هستید، مطمئن باشید که ساعات حضور شما در این بازار، جزو پرنشاط‌ترین ساعات سفرتان خواهد بود. این بازار در نوع بازار های سرپوشیده است و می‌تواند حس قدیمی بودن و نوستالژیک خاصی را به شما انتقال دهد. در این بازار انواع متفاوتی از اجناس وجود دارند که شما می‌توانید به سلیقه خود محصولات گوناگونی را در آن خریداری کنید. علاوه ‌بر فروش محصولات محلی و همچنین سوغات ترکیه، شما می‌توانید انواع متفاوت محصولات مدرن را نیز از این بازار تهیه نمایید.

موزه پرا

اگر به هنر های مدرن علاقه‌مند هستید، موزه پرا مقصد مناسبی است. وجود آثار هنر های مدرن در کنار جاذبه‌ های تاریخی در این شهر، جذابیت خاصی را به استانبول داده‌ است. در این موزه انواع گوناگون و متفاوتی از آثار هنری مدرن واقع شده‌اند که می‌توانند به شما کمک کنند بیشتر باهنر های مدرن جهان و ترکیه آشنا شوید.

برج گالاتا

برج گالاتا برجی 700 ساله است که در گذشته به ‌عنوان یک برج دیده ‌بانی ساخته ‌شده بود. اما در حال حاضر علاوه ‌بر کاربرد قدیمی‌اش، این برج به یکی از جاذبه ‌های دیدنی شهر استانبول تبدیل ‌شده است. از زمان ساخت تا به امروز، این برج استفاده‌ های گوناگون و متنوعی داشته و به‌ عنوان یکی از کاربردی‌ترین بنا های استانبول شناخته می‌شود. این برج ارتفاعی حدود 67 متر دارد و در بسیاری از کشور ها، کتب، مقاله‌ ها، سایت‌ ها و … به ‌عنوان نماد شهر استانبول شناخته می‌شود. علاوه‌ بر بازدید از خود برج، با بالا رفتن از این برج شگفت‌ انگیز شما می‌توانید شهر استانبول را زیر پای خودتان مشاهده کنید و از ویوی بسیار زیبا لذت ببرید.

برج گالاتا

موزه معصومیت

موزه معصومیت از دیگر جاذبه ‌های دیدنی شهر استانبول می‌باشد که به‌ عنوان یکی از جالب‌ترین جاذبه‌ های این شهر شناخته می‌شود. نام این موزه از روی یک رمان پرطرف‌دار انتخاب شده ‌است. در این موزه اشیایی که در نیمه دوم قرن بیستم استفاده می‌شدند به شکل هنرمندانه‌ای در بخش‌ های متفاوت چیده شده‌اند. به ‌طور کلی هدف اصلی این موزه جمع ‌آوری اشیاء نسبتاً قدیمی و دکوراسیون آن ‌ها به ‌نحوی است که احساس خاصی را به مخاطبین انتقال دهد. اگر به ادبیات علاقه‌مند هستید مطمئن باشید که این موزه می‌تواند مقصد مناسبی برای شما باشد.

آب‌ انبار باسیلیکا

آب‌انبار باسیلیکا به ‌عنوان یکی از عجایب ترکیه شناخته می‌شود. به گفته‌ی محققان، تکنولوژی استفاده ‌شده در این آب‌انبار در چند صد سال پیش، در نوع خود بی‌نظیر می‌باشد. وجود ستون‌ های مرمری و ساخت گنبدی این آب‌انبار، باعث شده تا این بنا به یکی از جاذبه ‌های دیدنی شهر استانبول تبدیل شود. این آب‌انبار در قرن ششم میلادی ساخته شد و در آن زمان تأمین ‌کننده‌ی آب ساکنین استانبول بود. این بنا با طول 140 متر و عرض 70 متر ساخته‌ شده است.

قلعه یدیکوله

قلعه یدیکوله یا به ‌عبارت ‌دیگر قلعه هفت برج، یکی دیگر از جاذبه ‌های دیدنی شهر استانبول می‌باشد. این برج طی چندین سال گذشته بار ها تخریب ‌شده و دوباره بازسازی ‌شده است. اما ویژگی‌ های ظاهری آن درست مانند گذشته ‌است. به گفته‌ی محققان طول این قلعه حدود 22 کیلومتر می‌باشد و 7 برج بزرگ در آن وجود دارد. هر کدام از این برج ‌ها برای اهداف متفاوت و گوناگونی ساخته شده‌اند.

قلعه یدیکوله

میدان هیپودرم یا به‌ عبارت ‌دیگر میدان اسب ‌دوانی

میدانی هیپودرم یکی دیگر از جاذبه ‌های دیدنی شهر استانبول می‌باشد که قدمت آن به زمان امپراطوری روم بازمی‌گردد. این میدان همان ‌طور که از نام آن پیداست، به‌ عنوان بزرگ‌ترین میدان اسب ‌دوانی در سراسر جهان شناخته می‌شود. درگذشته این میدان، میزبان مسابقات ورزشی اسب‌ دوانی بود و برخی مراسم ‌های مهم نیز در آن برگزار می‌شد. در این میدان سنگ یادبودی قرار گرفته که از گرانیت صورتی ساخته شده است.

مسجد رستم پاشا

پیشتر برای شما در رابطه با برخی مسجد ها در لیست بررسی جاذبه ‌های دیدنی شهر استانبول صحبت کردیم، مسجد رستم پاشا، یکی دیگر از مسجد هایی است که در شهر استانبول واقع‌ شده است و به‌ عنوان یک جاذبه گردشگری شناخته می‌شود. از بیرون این مسجد جذابیت بصری آن‌ چنانی ندارد، اما درون این مسجد پر از جذابیت ‌های بصری است. ظرافت موجود در طراحی سنگ ‌های و کاشی ‌های این مسجد، باعث شده تا مسجد رستم پاشا یکی از زیباترین مساجد جهان باشد. طراحی ‌های درون این مسجد به ‌قدری زیبا و چشم‌ نواز می‌باشند که می‌توانند شما را ساعت ‌ها در خودشان غرق کنند. اگر به سبک معماری مینیاتوری و همچنین تزئینات داخلی علاقه ‌مند هستید، مسجد رستم پاشا مقصد خوبی برای شما خواهد بود.

مسجد رستم پاشا

برای سفر به استانبول به ویزا نیاز دارم؟

همان ‌طور که پیش‌تر نیز برای شما گفتیم، شما برای سفر به کشور ترکیه به ویزا نیاز ندارید. در صورتی‌ که قصد دارید بیشتر از سه ماه در ترکیه اقامت داشته باشید، باید ویزا دریافت کنید.

بهتر است که در استانبول چه چیز هایی را خریداری کنم؟

بسیاری از افراد علاوه‌ بر علاقه‌ به جاذبه ‌های دیدنی شهر استانبول، دوست دارند که سوغات زیادی را از این شهر برای خود بخرند. به گفته‌ی مسافران و توریست های قبلی قیمت پوشاک، کیف و کفش چرم در شهر استانبول بسیار مقرون ‌به‌ صرفه و عالی می‌باشد.

هزینه سفر به استانبول چقدر است؟

بر اساس فاکتور های گوناگونی مانند فصل سفر، مدت اقامت، هتلی که در آن اقامت دارید و … هزینه تور استانبول متفاوت می‌باشد. برای مثال اگر شما قصد داشته باشید که در عید سفر کنید، باید هزینه ‌های بیشتری را بپردازید.

آیا می‌توان ریال را در ترکیه به لیر یا دلار تبدیل کرد؟

بله در هر کجای از کشور ترکیه شما می‌توانید با مراجعه به صرافی‌ های موجود ریال را به لیر یا دلار تبدیل کنید.

در استانبول از کدام مکان‌های دیدنی بازدید کنیم؟

ما در این محتوا به‌ طور کامل برخی از پرطرف‌دارترین مکان‌ های دیدنی را برای شما نام بردیم. اما به این موضوع توجه داشته باشید که علاوه ‌بر موارد نامبرده شده، جاذبه ‌های دیگر نیز در شهر استانبول وجود دارند. اگر زمان کافی دارید، سعی کنید تمام این جاذبه ‌ها دیدن کنید‌.

برای سفر به ترکیه حتما باید زبان ترکی استانبولی بلد باشیم؟

درست مانند سایر مسافرانی که به ترکیه سفر می‌کنند، شمار الزامی در زمینه یادگیری زبان ترکی استانبولی ندارید. اگر از خدمات تور بهره می‌برید، قاعدتاً تور لیدر شما می‌تواند تمام نیازهایتان را برطرف کند. اما به ‌هر حال بلد بودن زبان ترکی استانبولی  نیز می‌تواند در سفر شما بسیار کمک‌ کننده باشد.

سخن آخر 

در این نوشته سعی شد تا به صورت مختصر در رابطه با جاذبه های دیدنی شهر استانبول صحبت شود. امیدواریم که از خواندن این نوشته لذت برده و برایتان مفید بوده باشد. شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و تورهای گردشگری از طریق شماره های زیر با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

شماره های تماس : 02145419 | 02188765741 | 09123980225

امتیاز دهید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *