معرفی موزه لوور

معرفی موزه لوور پاریس

بدون شک موزه لوور پاریس یکی از بهترین و زیباترین مقصدهای گردشگران است. این بنا در ابتدا یک قلعه مستحکم بود که برای جلوگیری از نفوذ انگلیسیان و همسایگان شرقی فرانسه، به دست پادشاه وقت(قرن دوازدهم میلادی)، یعنی فیلیپ دوم ساخته شد. این قلعه درون یک مربع منتظم قرار می‌گرفت که در قلب این بنا برج اصلی وجود داشت و در گوشه‌ها نیز به برج‌های تدافعی مجهز شده بود. در واقع این سازه در ابتدا کاربرد نظامی داشت. اما بعد از گذشت چند سال، این ساختمان تغییر کاربری داد و با همان شکل و شمایل نظامی، به یک منطقه مسکونی مبدل شد. در نهایت در قرن شانزدهم، “فرانسوای یکم” قلعه لوور را تخریب کرد و کاخ مجللی را جایگزین آن کرد. بعد از سلطنت او، پادشاهان بعدی بر سر کار آمدند و قسمت‌های جدیدی را به کاخ لوور اضافه کردند. بعد از انقلاب فرانسه و با سر کار آمدن “ناپلئون بناپارت”، کاخ لوور به موزه لوور تغییر نام یافت.

قلعه لوور در قرن 12 میلادی

موزه لوور کجاست؟

همان‌طور که می‌دانید موزه در قاره اروپا، کشور فرانسه و شهر پاریس بنا شده است. این موزه شگفت‌انگیز در مرکز شهر پاریس در کنار رود سن و در خیابان ریولی(rue de rivoli) واقع شده است و همین امر دسترسی به آن را بسیار ساده‌تر می‌کند. اگر قصد دارید با ماشین به این مکان دیدنی بروید؛ شما می‌توانید اتومبیل خود را درون پارکینگ مجموعه(که ورودی آن در خیابان “lemonnier” است) پارک کنید. اما اگر قصد دارید با وسایل نقلیه عمومی همچون مترو به موزه لوور بروید؛ باید در ایستگاه “palais royal musée du louvre” پیاده شوید و از مرکز خرید ” carrousel” بگذرید تا به زیر هرم شیشه‌ای (وسط کاخ) برسید. همچنین می‌توانید با پیاده شدن در ایستگاه مترو “pont neuf” و با کمی پیاده‌روی، وارد مجموعه شوید.

معماری موزه لوور

همان‌طور که بالاتر به آن اشاره شد؛ موزه لوور به دست فرانسوای یکم ساخته شد. اگرچه معماری موزه به قرن 16 میلادی بر می‌گردد؛ اما زیبایی و منحصربه‌فرد بودن آن به‌قدری است که هر فردی را مجذوب خود می‌کند. معماری موزه می‌تواند ساعت‌ها شما را به نظاره کردن مشغول کند اما معماری تماماً کلاسیک نیست و قرارگیری هرم شیشه‌ای، مجذوبیت مجموعه را چندین برابر کرده است. در واقع ادغام معماری مدرنیته و کلاسیک محیط زیبایی را خلق کرده است.

معماری بی نظیر موزه لوور

این هرم شیشه‌ای به دست یکی از معماران به نام آمریکایی(اصالتاً چینی) به نام i.m.p طراحی شده است. بسیاری از معماران و مردم فرانسه قرارگیری این هرم شیشه‌ای در کنار بناهای قدیمی را توهین به تاریخ این کشور می‌دانند. همان‌طور که می‌دانید این سازه شیشه‌ای یکی از ورودی‌های مجموعه ( 4 ورودی دارد که عبارتند از: ورودی هرم شیشه ای، ورودی ” carrousel” ، ورودی “richelieu”، ورودی “port des lions” ) محسوب می‌شود. توجه داشته باشید که تجمع در این ورودی نسبت به دیگر ورودی ها، بسیار بیشتر است (صف خرید بلیط در این ورودی طولانی‌تر است).

آثار موزه لوور

این موزه که به‌ عنوان زیباترین و مجلل‌ترین موزه جهان معرفی می‌شود؛ آثار گران‌بهایی را نیز درون خود جای ‌داده است. زمانی که ناپلئون بناپارت، شرایط بازدید از موزه لوور را برای مردم فراهم کرد؛ این موزه تنها دارای 500 اثر هنری و شگفت‌انگیز بود. اما امروزه بیش از 35 هزار اثر هنری را در خود جای داده است. این آثار نیز به 8 بخش کلی تقسیم می‌شوند تا بازدیدکنندگان بتوانند به‌راحتی آثار تاریخی و هنری مدنظر خود را بیابند و به دیدن آنها بروند. این 8 بخش عبارت‌اند از: بخش آثار مصر باستان، بخش یونان، روم باستان و قرون‌وسطی، بخش هنرهای اسلامی، نقاشی‌ها، تندیس و مجسمه‌های سنگی و سفالی تاریخی، هنرهای دکوراتیو و تزئینی، بخش آثار تاریخی شرقی، بخش آثار چاپی و طراحی.

آثار گران‌بها و شگفت‌انگیز موزه کدام‌اند؟

اگرچه تمام آثار موجود در موزه لوور شگفت‌انگیز هستند؛ اما با توجه ‌به وجود انبوهی از آثار و مجسمه‌ها، در موزه، بازدید از تمام آثار در یک روز غیر ممکن خواهد بود. بنابراین اگر قصد رفتن را دارید و زمان کافی برای دیدن تمام آثار وجود ندارد؛ ما به شما پیشنهاد می‌کنیم از آثار زیر، حتماً بازدید فرمایید.

تابلویی شگفت_انگیز و بزرگ

بزرگ‌ترین نقاشی موزه

نقاشی “عروسی در قانا” با طول 10 متر و ارتفاع 6 متر، بزرگ‌ترین تابلو نقاشی موزه لوور به شمار می‌رود. تابلویی که اولین معجزه حضرت عیسی، یعنی تبدیل آب به شراب را به تصویر کشیده است. این تابلو به‌تنهایی می‌تواند چندین ساعت شما را غرق در خود بکند. از آدم‌هایی که هرکدام در یک حالت هستند تا حیواناتی که در این تابلو وجود دارند؛ همه‌وهمه به زیبایی هرچه‌تمام‌تر این اثر می‌افزایند. شما عزیزان می توانید با خرید تور فرانسه با سفر به شهر زیبای پاریس از این موزه تاریخی و حیرت انگیز دیدن کنید.

لبخند مونالیزا

بی‌تردید یکی از شگفت‌انگیزترین آثار موزه لوور، تابلو “مونالیزا” است که توسط “لئوناردو داوینچی” کشیده شد. این تابلو ارزشمند در قرن 16 توسط فرانسوای یکم از داوینچی خریداری شد و جز اولین آثار خریداری شده موزه نیز بشمار می‌رود. این آثار در بخش نقاشی‌های موزه و در سالن گرند گالری است. بدانید که دیدن این تابلو به دلیل صف طولانی که جلوی آن ایجاد می‌شود؛ کار آسانی نیست.

مونالیزا

مجسمه پسوخه و کوپیدو”

یکی دیگر از آثار گران‌بها و زیبای موزه لوور، مجسمه پسوخه و کوپیدو است که به دست “آنتونیو کانووا” تراشیده شده است. این مجسمه برگرفته از داستانی قدیمی است که در آن “پسوخه” با بوسه “کوپیدو” به هوش می‌آید. در واقع آنتونیو کانووا، با ساختن این مجسمه، بهترین و شیرین‌ترین لحظه داستان را به نمایش گذاشته است.

نقاشی آزادی و برابری

این نقاشی نمایانگر زن آزادی‌خواهی است(ماریان) که مردم را به سمت آزادی، برابری و برادری دعوت می‌کند. او در این عکس نیمه برهنه است و پرچم فرانسه را در دست گرفته است. این نقاشی از نظر تاریخی برای مردم جهان، مخصوصاً فرانسوی‌ها از ارزش بسیار بالایی برخوردار است و یکی از بهترین و مسحور کننده‌ترین آثار موزه نیز محسوب می‌شود. در واقع این نقاشی نه‌تنها زیبا است؛ بلکه مضمون شگفت‌انگیزی را نیز درون خود جای داده است. در کنار این نقاشی و مجسمه‌ها، آثار دیگری همچون مجسمه “ونوس”، نقاشی “قایق مِدوسا”، لوح حمورابی و … وجود دارد که می‌توانید از آنها نیز دیدن فرمایید.

آثار باستانی و تاریخی ایران در موزه لوور

اگر به بخش هنرهای شرقی و هنرهای اسلامی بروید؛ با آثار بی‌نظیر ایران باستان نیز آشنا می‌شوید. سرستون‌ها سنگی کاخ آپادانا شوش، سنگ‌نگاره‌های سربازان هخامنشی، کتیبه‌ها و ظروف سفالی یافت شده از جمله آثاری هستند که هر ایرانی با دیدن آنها به وجد می‌آید. پس اگر قصد دیدن این آثار هنری را دارید به بخش هنرهای اسلامی و بخش آثار شرقی بروید تا بتوانید این شاهکارهای ایرانی را از نزدیک مشاهده کنید.

سرستون های کاخ آپادانا

عجایب موزه لوور

موزه لوور سرشار از آثار و مجسمه‌های زیبا است که هر کدام جز عجایب و زیبایی‌های موزه بشمار می‌روند. شاید این نکته به ذهن شما برسد که هیچ آثاری به موزه افزوده نمی‌شود. اما جالب است بدانید که موزه انباری از آثار و اشیا دیده نشده دارد. این موضوع به این معنا است که موزه همواره آثاری جدید برای به نمایش گذاشتن دارد. همچنین اگر کتاب “راز داوینچی” را خوانده باشید و سپس به دیدن این موزه بیایید؛ سؤالات و ذهنیت‌های جالبی درون شما پدیدار می‌شوند. در واقع یک قسمت از موزه به‌گونه‌ای چیده شده است که با کتاب “راز داوینچی” مطابقت بسیار زیادی دارد و می‌تواند ذهن شما را درگیر خود بکند. چند متر آن‌طرف‌تر از هرمی شیشه‌ای، هرم شیشه‌ای وارون دیگری وجود دارد که در زمین فرو رفته است. زیر این هرم شیشه‌ای، یک هرم سنگی کوچک وجود دارد. پژوهشگران بر این عقیده هستند که آرامگاه “مریم مجدلیه” در زیر این سنگ قرار دارد.

عکس موزه لوور

عکس‌های موزه لوور و آثار آن را می‌توان در سایت مشاهده کنید اما دیدن این آثار و همچنین معماری این بنا از نزدیک بسیار بهتر و مجذوب‌کننده‌تر است.

بازدید از موزه لوور

اگر برای اولین‌بار قصد بازدید از لوور را دارید؛ طبیعی است که سردرگم شوید اما نگران نباشید! چرا که در ادامه توضیحاتی را خدمت شما بیان می‌کنیم تا بتوانید به‌ راحتی از این موزه دیدن فرمایید و نهایت لذت را ببرید. در ابتدا باید لوکیشن موزه لوور را بدانید و با وسیلة دلخواه(اتومبیل، مترو، دوچرخه و …)، به آنجا بروید. سپس باید بلیط تهیه کرده و وارد مجموعه شوید. اولین سوالی که باید از خود بپرسید؛ این است که به چه سبکی علاقه دارید. اگر به نقاشی علاقه‌مند هستید، باید به گرند گالری(که در قسمت جنوب موزه قرار دارد) بروید. همچنین اگر به دیدن آثار ایرانی علاقه‌مند هستید باید به بخش ” richelieu” مراجعه کنید. در واقع باید سبک مورد علاقه خود را بشناسید؛ چون دیدن تمام آثار موزه در یک روز، ممکن نیست همچنین حتماً از نقشه راهنما موزه استفاده کنید تا بتوانید به‌سرعت به بخش‌های مدنظر خود دسترسی پیدا کنید.

سخن آخر

در این نوشته سعی شد تا به صورت مختصر در رابطه با موزه لوور صحبت شود. امیدواریم که از خواندن این نوشته لذت برده و برایتان مفید بوده باشد. شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و همچنین دریافت مشاوره از طریق شماره های زیر با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

شماره های تماس : 02145419 | 02188765741 | 09123980225

سوالات متداول

آیا موزه در تمام روزهای سال به روی علاقه‌مندان باز است؟

خیر، موزه در روزهای اول ژانویه، اول می و همچنین بیست و پنجم دسامبر تعطیل است.

موزه لوور چه ساعاتی باز است؟

موزه لوور همه روزه از ساعت 9 صبح الی 6 بعد از ظهر باز است اما در فصل تابستان که علاقه مندان زیادی به موزه مراجعه می‌کنند؛ ممکن است ساعت کاری موزه تمدید شود(این اتفاق فقط در روزهای چهارشنبه و جمعه رخ می‌دهد و ساعت تعطیل شدن موزه به 9 و 45 دقیقه موکول می‌شود).

چگونه بلیط موزه را تهیه کنیم؟

شما می‌توانید بلیط موزه را به صورت اینترنتی و همچنین حضوری تهیه کنید. توجه داشته باشید که قیمت بلیط مجازی 17 یورو است (قیمت بلیطی که به صورت حضوری می‌خرید، 2 یورو کمتر است).

آیا محیط موزه امن است؟

متاسفانه بسیاری از دزدان در کمین شما هستند تا هنگامی که محو تماشای آثار تاریخی هستید؛ وسایل شما را بدزدند. بنابراین هنگام بازدید از موزه، باید از وسایل گران‌بهای خود به‌ خوبی محافظت کنید.

امتیاز دهید

1 دیدگاه

  • موزه لوور پاریس فرانسه که نقاشی مونالیزا اثر لعوناردو داوینچی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *