ویزای شینگن چیست؟

ویزای شینگن چیست؟

احتمالا برای شما هم پیش آمده که قصد سفر به کشوری را داشتید و متوجه شدید نیاز به نوع خاصی از ویزا به نام ویزای شینگن دارد. حال باید بدانیم ویزای شینگن چیست Schengen Visa نوعی اقامت کوتاه مدت است که به دارنده آن اجازه می دهد در منطقه شینگن گردش کند. منطقه شینگن شامل 26 کشور است (کشورهای عضو اتحادیه اروپا و هم پیمان با قرارداد شینگن) که تردد بین این کشورها بدون کنترل مرزی امکان پذیر شده است.

چه کسانی واجد شرایط دریافت ویزای شینگن هستند؟

معیارهای واجد شرایط بودن

اولین شرط این است که شما باید شهروند هر کشور غیراروپایی باشید. هدف شما از سفر و چارچوبهای زمانی مدت اقامت باید مشخص شود. شما باید پاسپورتی داشته باشید که حداقل 3 ماه پس از تاریخ درخواست ویزا معتبر باشد. در ضمن باید حداقل 30000 یورو بیمه درمانی داشته باشید.

ویژگیهای ویزای شینگن چیست؟

نوعی مجوز برای ورود به محدوده کشورهای اروپایی حوزه شینگن است. به موجب این ویزای کوتاه مدت افراد می توانند با هدف گردشگری یا تجارت تا مدت 90 روز در کشورهای حوزه شینگن اقامت داشته باشند. افراد با در دست داشتن ویزای شینگن اجازه دارند در هر یک از کشورهای منطقه شینگن اقامت کنند. ویزای شینگن رایج ترین ویزای اروپاست. دارنده ویزا قادر است به طور آزادانه از هر یک از کشورهای عضو منطقه وارد محدوده شینگن شود و رفت و آمد کند و سپس از آن خارج شود. در واقع هیچ کنترل مرزی در منطقه شینگن وجود ندارد. افرادی که قصد تحصیل، کار یا زندگی در یکی از کشورهای شینگن برای مدت بیش از 90 روز را دارند، باید برای ویزای ملی آن کشور اروپایی اقدام کنند و ویزای شینگن دیگر کارایی ندارد.

چه کسانی برای ورود به اروپا نیاز به ویزا دارند؟

همه اتباع کشورهای جهان سوم که تاکنون به کشورهای عضو شینگن در توافقنامه آزادسازی ویزا ملحق نشده اند، باید پیش از ورود به اروپا ویزا دریافت کنند.

اخذ ویزای شینگن

مدارک لازم برای ورود اتباع خارجی به حوزه شینگن

اگر از اتباع کشورهای غیر اروپایی باشید، تفاوتی ندارد معاف از ویزای شینگن باشید یا خیر، به هر حال باید چندین مدرک را در هنگام ورود به منطقه شینگن ارائه دهید تا اجازه ورود دریافت کنید. مدارکی که باید هنگام ورود به منطقه شینگن ارائه دهید به شرح زیر است :

پاسپورت معتبر : پاسپورت باید در ده سال اخیر صادر شده باشد و به مدت حداقل سه ماه بعد از خروج فرد از محدوده اتحادیه اروپا همچنان اعتبار داشته باشد. اگر تبعه یکی از کشورهای جهان سوم باشید نیاز به ویزا دارید.

مقامات مرزی اتحادیه اروپا / شینگن همچنین ممکن است اطلاعات و اسناد ضمیمه ای مانند مدارک تمکن مالی، اثبات محل اقامت، مدت زمانی که قصد اقامت دارید، بلیط رفت و برگشت، هدف از ورود شما، بیمه مسافرتی، دعوت نامه و… بخواهند. هنگامی که به منطقه شینگن وارد می شوید، افسر مرزی باید مهر ورود به محدوده شینگن در گذرنامه شما ثبت کند. در غیر این صورت ممکن است در گذرگاهها جریمه شده یا بازداشت شوید.

کدام کشورهای اروپایی ویزای شینگن صادر می کنند؟

منطقه شینگن شامل 26 کشوری است که معاهده شینگن را امضا کرده اند، که به اتباع کشورهای زیرمجموعه، اجازه می دهد به طور آزادانه و بدون ارائه گذرنامه و کنترل مرزی در این منطقه تردد کنند. هر کشور عضو منطقه شینگن می تواند شینگن صادر کند. کشورهای عضو شینگن شامل موراد زیر هستند: اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتقال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد، سوئیس، لیختن اشتاین. 19 کشور دیگر وجود دارند که خارج از عضویت این مجموعه محسوب می شوند. اما به شهروندان خارجی سایر کشورهای غیرشینگن اجازه ورود و اقامت در قلمرو خود را می دهند. با نشان داد نشینگن چند بار ورود معتبر،برای ورود و خروج و گذر یا اقامت موقت در قلمرو این کشورها نیاز به صدور ویزای ملی از این کشورها ندارید.

انواع ویزای شینگن برای بازدیدهای کوتاه مدت در اروپا

بیشترین موارد درخواست برای سفرهای کوتاه مدت است. بنابراین چنانچه افراد با اهدافی مشابه آنچه در اینجا عنوان کردیم، قصد سفر به کشورهای اروپایی را داشته باشد باید برای اقدام کند.

  • اهداف بیزینسی و تجاری و بازدید از نمایشگاه
  • سفر برای ملاقات خانواده و دوستان
  • اهداف توریستی و گردشگری
  • شرکت در جشنواره های فرهنگی ورزشی و حضور در مسابقات
  • ترانزیت فرودگاهی و ترانزیت در سفرهای دریایی مانند دریانوردان
  • ملاقاتهای رسمی
  • پیگیری امور درمانی و پزشکی
  • شرکت در دوره های آموزشی کوتاه مدت یا فرصت های تحقیق و مطالعاتی

با توجه به اهداف اصلی شما از سفر به کشورهای حوزه شینگن و تعداد دفعاتی که قرار است به این کشورها سفر کنید، سفارت کانادا یکی از دو نوع ویزای دو بار ورود یا چند بار ورود را صادر می کند. مدت اعتبار ویزای یک بار ورود بستگی به این دارد که بنا به درخواست تان، چند روز قرار است در حوزه شینگن اقامت داشته باشید. تعیین نوع ویزا تا حدود زیادی بنا به تصمیم کنسولگری که ویزای شینگن را برای شما صادر می کند، وابسته است. اگر بارها به این محدوده سفر کرده اید، می توانید برای دریافت ویزای اتحادیه اروپا با اعتبار حداکثر 5 سال درخواست دهید. اما باید به خاطر داشته باشید که نمی توانید بیش از 90 روز در یک دوره زمانی 180 روزه در منطقه شینگن بمانید. اگر دارای ویزای چند بار ورود اروپا هستید، تا 5 سال اعتبار دارد.

درخواست ویزای شینگن

چگونه برای ویزای ورود به اروپا اقدام کنیم؟

برای درخواست سفر به اروپا، ابتدا باید بدانید که با توجه به هدف سفر و ملیت خود نیاز به ویزای شینگن دارید یا خیر. در مرحله بعد باید برنامه سفر خود و اینکه چند روز قرار است در این منطقه باشید را مشخص کنید. اگر قرار باشد به بیش از یک کشور سفر کنید، باید کشوری که قرار است به آن وارد شوید و کشوری که از آن خارج می شوید را تعیین کنید. پس از تعیین کلیات سفر، باید مدارک مورد نظر برای درخواست ویزای اروپا را آماده کنید. سپس وقت ویزا را در یکی از کنسولگری های شینگن در کشورتان رزرو کنید.

سوالات متداول

هزینه ویزا چقدر است؟

هزینه ویزای شینگن برای هر فرد بزرگسال 80 یورو در نظر گرفته می شود. با وجود این بسته به سن متقاضی ویزا، ملیت و برخی عوامل دیگر دسته بندی هایی وجود دارد که ممکن است هزینه های نهایی کمتری داشته باشد.

برنامه پرواز برای درخواست ویزای اتحادیه اروپا به چه معناست؟

برنامه پرواز یک سند تایید شده است. این سند به صورت آنلاین قابل مشاهده بوده و زمان و روز پرواز را برای سفر تایید می کند.

بیمه مسافرتی برای ویزای شینگن چیست؟

نوعی بیمه پزشکی مسافرتی که باید در کل مدت اقامت شما در منطقه شینگن معتبر باشد. حداقل پوشش این بیمه 30000 یورو برای فوریت های پزشکی است.

امتیاز دهید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *