آیا می دانید ویزا چیست؟

ویزا چیست؟

ویزا چیست؟ یک سند رسمی است و به افراد اجازه می دهد به صورت قانونی وارد کشور های خارجی شوند. ویزا انواع متخلفی دارد. همچنین در کشور های مختلف حقوق متفاوتی ایجاد می کند. ویزا اغلب به صورت مهر و یا به صورت برچسب بر روی پاسپورت چسبانده می شود. به صورت خلاصه ویزا یعنی اجازه ورود به کشور میزبان را داشته باشید.

همه چیز در مورد ویزا

سیاست ویزا چیست؟

سیاست ویزای یک کشور قانونی است که می گوید چه کسی ممکن است وارد کشور شود یا نشود. این سیاست ممکن است به دارندگان گذرنامه یک کشور اجازه ورود بدون ویزا را بدهد اما به دارندگان گذرنامه کشور دیگر این اجازه را نمی دهد. بیشتر سیاست های ویزا دو جانبه است.

به این معنی که دو کشور به شهروندان یک دیگر اجازه سفر بدون ویزا را می دهند، اما همیشه اینطور نیست. به عنوان مثال، دارندگان گذرنامه کانادایی ممکن است بدون ویزا به گرنادا سفر کنند، اما گرانادایی ها برای سفر به کانادا باید درخواست ویزا کنند. در هنگام تعیین سیاست ها هیچ قانون سخت و سریعی برای کشورها وجود ندارد. با این حال، برخی از ملاحظات معمول شامل روابط دیپلماتیک با کشور دیگر، تاریخچه در صورت وجود مهاجرت غیرقانونی از کشور عوامل هزینه و گردشگری و موارد دیگر است.

ویزای مسافرتی / توریستی چیست؟

ویزاهای سفر به حامل اجازه می دهد تا فقط برای اهداف توریستی و تفریحی وارد یک کشور خارجی شود و برای مدت زمان مشخصی اقامت داشته باشد. این ویزا ها به دارنده حق کار یا انجام فعالیت های تجاری در کشور میزبان را نمی دهد.

ویزای کاری چیست؟

ویزای کار برای افرادی که مایل به استخدام یا فعالیت های تجاری در کشور میزبان هستند الزامی است. انواع مختلفی از ویزاهای کاری وجود دارد که به ماهیت کار و مدت اقامت بستگی دارد. به عنوان مثال ، ویزاهای تعطیلات کار به افراد اجازه می دهد هنگام سفر از طریق کشور موقتاً کار خود را آغاز کنند.

ویزای تجاری چیست؟

ویزای تجاری به حامل اجازه می دهد بدون پیوستن به بازار کار آن کشور ، به کشور میزبان وارد شود و به فعالیت های تجاری بپردازد. به عنوان مثال ، اگر شخصی برای سفر با یک شرکت دیگر به کشوری سفر کند یا در یک کنفرانس تجاری شرکت کند، ممکن است نیاز به ویزای تجاری داشته باشد. بازدید کننده معمولاً باید نشان دهد که درآمدی از کشور دریافت نمی کند. در ادامه مقاله ویزا چیست قصد داریم تا به توضیح ویزای دانشجویی بپردازیم با ما همراه باشید.

ویزای دانشجویی چیست؟

ویزای دانشجویی نوعی ویزای غیر مهاجرتی است که به حامل اجازه می دهد تا در یک موسسه آموزشی پس از تحصیل در کشور میزبان ثبت نام کند.

ویزای پناهنده / پناهندگی چیست؟

ویزای پناهندگی و ویزای پناهندگی را می توان به افرادی که از آزار و شکنجه، جنگ بلایای طبیعی و سایر شرایطی که زندگی آنها در معرض خطر است فرار کرد، اعطا کرد.

ویزای تعطیلات کاری چیست؟

ویزاهای تعطیلات کاری به حامل اجازه می دهد تا در کشوری که از طریق آن سفر می کند، کار موقت انجام دهد. هر کشوری برنامه تعطیلات کاری را ارائه نمی دهد. استرالیا چنین برنامه ای را دارد.

ویزای ترانزیت چیست؟

ممکن است مسافران برای عبور از کشور مبدا به کشور مقصد با ایرلاین های خارجی سفر کنند، در این صورت در کشور وطنی ایرلاین موردنظر توقف داشته باشند، گاهی به ویزای ترانزیت احتیاج دارند (مثلا مقاصد کانادا، آمریکا و انگلستان با داشتن ویزا و اقامت در صورت داشتن یک توقف در هر مسیر در خاک اروپا شامل ویزای ترانزیت در اروپا نمی باشند).

ویزای ترانزیت به طور معمول در صورتی انجام می شود که در کشوری بیش از چند ساعت ترخیص داشته باشید. برای مثال ( مبدا تهران می باشد و مقصد مکزیکو سیتی می باشد و ایرلاین خریداری شده لوفت هانزا می باشد. در این صورت توقف در فرودگاه موطن ایرلاین فرانکفورت می باشد).

ویزا ترانزیت چیست؟

eVisa چیست؟

eVisa یا ویزای الکترونیکی، ویزای دیجیتالی است که به جای مهر یا چسباندن در گذرنامه حامل، در پایگاه داده ذخیره می شود. eVisa به شماره گذرنامه فرد مرتبط است. برنامه های کاربردی eVisas معمولاً از طریق اینترنت انجام می شود و متقاضی یک سند کاغذی برای ارائه هنگام مسافرت دریافت می کند.

مهاجران در مقابل ویزای غیر مهاجرتی

ویزاهای سفر را می توان به دو دسته مهاجرتی و غیر مهاجرتی تقسیم کرد. ویزای مهاجرتی به دارنده اجازه می دهد تا به طور دائم در کشور میزبان اقامت داشته باشد، در حالی که نوع  غیر مهاجر اجازه می دهد تا حامل به طور موقت به کشور میزبان وارد شود. در ادامه مقاله ویزا چیست قصد داریم تا به این سوال پاسخ بدهیم که چرا برخی از کشورها محدودیت ویزا دارند پس، با ما همراه باشید.

چرا برخی از کشورها محدودیت ویزا دارند؟

کشورها برای بررسی و کنترل جریان بازدیدکنندگان در داخل و خارج از کشور و جلوگیری از مهاجرت غیرقانونی و سایر اقدامات مجرمانه ، محدودیت ویزا دارند. مجبور کردن مسافران برای درخواست ویزا به مقامات اجازه می دهد تا بازدید کنندگان بالقوه را بررسی کنند. به عنوان مثال، افراد می توانند برای کار غیرقانونی در آنجا به کشوری با فرصت های اقتصادی بهتر سفر کنند.

چه زمانی به ویزا نیاز دارم؟

در صورت نیاز به ویزا بستگی به مکانی که می خواهید بروید دارد. اگر کشور زادگاه شما با کشوری که قصد سفر به آن را دارید، توافقنامه ویزا دارد پس احتمالاً نیازی به درخواست ویزا از قبل نخواهید داشت. با این حال، اگر کشور اصلی شما با مقصد مورد نظر شما توافقنامه ویزا ندارد پس باید قبل از سفر درخواست ویزا کنید.

درخواست ویزا

چگونه می توانم برای ویزا اقدام کنم؟

با استفاده از موتور جستجوی دلخواه خود ، وب سایت رسمی مهاجرت دولتی کشوری را که قصد سفر به آن را دارید پیدا کنید. پس از یافتن و خواندن تمام اطلاعات ، از جمله شرایط درخواست  و فرم درخواست ویزای سفر را پر کنید. ممکن است بتوانید فرم را به صورت الکترونیکی ارسال کنید یا از شما خواسته شود آن را از طریق پست ارسال کنید.

اگر مقصد شما هنگام ورود به ویزا نیاز دارد ، پس لازم نیست نگران درخواست ویزای سفر باشید. در این حالت، پس از رسیدن به مقصد ممکن است لازم باشد فرم ویزا را پر کنید و هزینه های قابل پرداخت را پرداخت کنید. دو مورد را با وب سایت یا کنسولگری مربوطه بررسی کنید زیرا ممکن است لازم باشد یک عکس به اندازه گذرنامه نیز به همراه داشته باشید.

شرایط ویزا چیست؟

شرایط ویزا چیست؟

هر کشور شرایط خود را دارد. برای اطلاع از اطمینان، از وب سایت مناسب دولت مقصد خود مطلع شوید. این شرایط معمولاً شامل پر کردن فرم درخواست ویزا، ارائه گذرنامه برای مهر زدن در صورت لزوم، عکس و اسناد اضافی مانند برنامه سفر، رزرو هتل یا دعوت نامه است.
در هنگام صدور ویزا، بسیاری از کشورها نیز دارای دستورالعمل های عدم پذیرش هستند. بازدیدکنندگان بالقوه ممکن است غیرقابل قبول شناخته شوند، به عنوان مثال، سابقه کیفری داشته باشند، خطر امنیتی داشته باشند دارای یک مشکل جدی سلامتی مشکلات مالی جدی و موارد دیگر باشند. اگر شرایط ویزا را برای کشوری که قصد سفر به آن را دارید برآورده نکنید، به احتمال زیاد درخواست ویزا شما رد می شود و اجازه ورود به کشور را ندارید.

اسناد پشتیبانی مورد نیاز برای ویزاهای بازدید کنندگان چیست؟

هنگام ثبت درخواست در سفارت کشوری که قصد سفر به آن را دارید، از شما خواسته می شود که مدارک پشتیبان را با برنامه اصلی ویزا درج کنید. در زیر لیستی از اسناد پشتیبانی معمول درخواست می شود :

 • دعوتنامه
 • یک فتوکپی از صفحه اطلاعات گذرنامه شما
 • یک یا دو عکس با اندازه خاص توسط دفتر ویزا تعیین می شود
 • اثبات حمایت مالی در طول سفر
 • بیمه سفر
 • بلیط های هواپیما
 • اثبات هدف سفر
 • هزینه های درخواست

دعوت نامه ویزا چیست؟

برخی از کشورها مانند کانادا و ایالات متحده ممکن است از ویزیتور بخواهند نامه دعوتنامه را به همراه درخواست ویزای سفر خود درج کنند. نامه دعوت نامه ای رسمی از شخصی است که قصد دارید به وی سفر کنید و در آن بیان شده است که وی شما را به دیدن وی در آن کشور دعوت می کند.

نامه های دعوت با اطمینان از اینکه بازدید موقت در واقع ماهیت واقعی درخواست ویزا است، به مقامات مسافرتی کمک می کند تا بازدید کنندگان بالقوه را بررسی کنند. برای اطلاعات بیشتر در مورد آن چه در چنین نامه ای باید وارد شود، با وب سایت دولت مقصد مورد نظر خود تماس بگیرید.

در مصاحبه ویزا چه انتظاراتی دارید؟

پس از ثبت درخواست، ممکن است از کشوری که قصد سفر به آن را دارید درخواست مصاحبه ویزا را داشته باشید. اکثر درخواستهای ویزا بدون نیاز به مصاحبه تأیید یا رد می شوند، اما افسر ویزا ممکن است یکی از آن ها را درخواست کند. موارد زیر سوالات متداولی است که ممکن است در طول مصاحبه ویزا از شما پرسیده شود :

 • چرا می خواهید به کشور X سفر کنید؟
 • چرا می خواهید در این زمان خاص بازدید کنید؟
 • آیا سابقه کیفری دارید؟
 • آیا با شخص دیگری سفر می کنید؟
 • از چه کسی بازدید خواهید کرد؟
 • چه مدت هستی؟
 • کجا می مونی؟
 • آیا بلیط هواپیما رزرو کرده اید؟
 • آیا برای این سفر بیمه درمانی دارید؟
 • اگر در حال حاضر شاغل هستید، آیا برای مدت زمان سفر از محل کار خود مرخصی مناسب دارید؟
 • آیا پس از بازدید به کشور خود باز خواهید گشت؟

زمان پردازش ویزا چیست؟

زمان پردازش ویزا چیست؟

هر کشوری درخواست های  را با نرخ متفاوتی پردازش می کند. حتماً وب سایت دولتی کشوری را که قصد بازدید از آن را دارید بررسی کنید تا از سرعت پردازش درخواست ویزا مطلع شوید. به عنوان مثال، پردازش درخواست از روسیه برای بازدید از کانادا تقریباً 8 روز طول می کشد، در حالی که به کانادایی هایی که قصد سفر به هند را دارند توصیه می شود حداقل 15 روز قبل درخواست ویزا را ارائه دهند.

سفارت چه خدمات ویزایی را ارائه می دهد؟

سفارتخانه ها معمولاً خدمات درخواست ویزا، کمک و اطلاعات به روز در مورد شرایط و سفر را ارائه می دهند. همیشه ایده خوبی است که سفارت کشور مقصد خود را بررسی کنید تا در مورد سفر به آنجا بدانید.

به کدام کشورها می توانم بدون ویزا سفر کنم؟

برای پیدا کردن جایی که می توانید با گذرنامه فعلی خود بدون ویزا سفر کنید، نمایه گذرنامه را بررسی کنید. در حال حاضر امارات متحده عربی با 175 کشور بیشترین دسترسی بدون ویزا را دارد، در حالی که افغانستان با سفر بدون ویزا فقط به 30 کشور کمترین دسترسی را دارد.

با ویزای شینگن به کدام کشو ها می توان سفر کرد؟

منطقه شینگن شامل 26 کشور در اروپا است. ویزای شینگن به حامل اجازه می دهد تا به یکی از کشورهای شینگن وارد شود و سپس در بقیه مناطق سفر کند. در  لیستی از تمام کشورهای عضو شینگن آورده شده است : اتریش، آلمان، لوکزامبورگ، اسلوونی، بلژیک، یونان، مالت، اسپانیا، جمهوری چک، مجارستان، هلند، سوئد، دانمارک، ایسلند، نروژ، سوئیس، استونی، ایتالیا، لهستان، لیختن اشتاین، فنلاند، لتونی، پرتغال، فرانسه، لیتوانی، اسلواکی.

محدودیت های ویزای ایالات متحده چیست؟

ایالات متحده چندین محدودیت ویزا دارد که بر روی اعطای ویزای توریستی به یک بازدید کننده بالقوه تأثیر می گذارد. درخواست ویزا ممکن است به دلایل بهداشتی ، سابقه کیفری یا سایر دلایل امنیتی رد شود. به عنوان مثال هر کسی که دارای یک بیماری واگیر قابل توجه یا اختلال سلامت جسمی یا روانی باشد که تهدیدی برای ایمنی باشد، اجازه ورود به ایالات متحده را نخواهد داشت.

ایالات متحده هر ساله چند ویزای بازدید کننده را قبول و رد می کند؟

به گفته دفتر خدمات ویزا در ایالات متحده، ایالات متحده 10،381،491 ویزای غیر مهاجرتی در سال مالی 2016 صادر کرده و در همان مدت 3،121،950 ویزای غیر مهاجرتی را رد کرده است. این بدان معناست که 28.66٪ درخواست های ویزای غیر مهاجرتی رد شده است.

کلام آخر

در این نوشته از وب سایت شرکت خدمات مسافرت هوایی و گردشگری اوج آرام سعی کردیم تا به صورت مختصر و مفید ویزا و انواع آن را توضیح دهیم. امیدواریم که از مقاله ویزا چیست، لذت برده و برایتان مفید بوده باشد. شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و دریافت مشاوره رایگان از طریق شماره های درج شده در وب سایت با کارشناسان مجرب ما در ارتباط باشید.

شرکت ما با داشتن سال ها تجربه در زمینه ارائه تورهای گردشگری داخلی و خارجی، اخذ ویزا و پاسپورت کشورهای اروپایی و آسیایی و اخذ اقامت رضایت مشتریان را به دست آورده و در این زمینه بهترین باشد. با ما از طریق شماره های درج شده در ارتباط باشید.